Týdeník Kulturní noviny

12. číslo pondělí 20. 3. 2017

Téma Ekonomika

K čemu je ekonomická demokracie?

Obrázek nebo fotografie#19495

Ekonomická demokracie je principem, jehož promyšlená aplikace by mohla změnit kontrolu ekonomické moci. Analogicky s politickou demokracii tu jde o podpoření práva všech, kdo se chtějí aktivně podílet na řízení a ovlivňování věcí ekonomických, a to nejen v úzkém pojetí zaměstnanecké participace.

Kdysi dávno, ještě před osmdesátým devátým, jsem jezdila z práce na kole českobudějovickým sídlištěm, v jehož centru se tyčila socha prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda. Jednou byl kolem pomníku na náměstí nezvyklý shluk lidí. Hrála kap ... více »

Dokument

Ekopublika: Poslední dva týdny pro přihlášky!

Kulturní noviny ve spolupráci s dalšími subjekty vyhlásily novou cenu, jejímž cílem je podpořit a zviditelnit pro-environmentální publicistiku v denním a týdenním tisku. Uzávěrka přihlášek je 31.března. Neváhejte a pošlete své tipy na naši redakční adresu!

Kulturní noviny – vydavatelské a mediální družstvo a Nadace Veronica ve spolupráci s Katedrou environmentálních studií FSS MU v Brně a Lipkou – školským zařízením pro environmentální vzdělávání Brno vyhlašují 1. ročník Smyslem ocenění je  podpořit a ... více »

Dokument Dokumenty

KN 2017: Prosíme o podporu!

Kulturní noviny potřebují základ pro provozní rozpočet v roce 2017. Podpoříte-li nás jakoukoli částkou, zašleme vám náš tištěný speciál KN zima 2016/2017 a na vyžádání i předchozí speciál s výběrem z textů z roku 2015. Vaše podpora znamená další život Kulturních novin.

Nezapomeňte, prosím, uvést při bankovním převodu své jméno a poštovní adresu a popřípadě se nám s dalšími požadavky přihlásit na adresu druzstvo@kulturni-noviny.cz . Potvrdíme vám příjem platby a pošleme vše, o co si napíšete. Číslo našeho účtu: 2 ... více »

Kultura a umění Kultura

Miloš Forman - osud viděný zblízka (4. část - Zlatý přelet nad Vlasy)

Miloš Forman režíruje rvačku Jacka Nicholsona a Nathana George ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). Foto je chráněno copyrightem knihy BARRANDOV - NEZAPOMENUTELNÍ: MILOŠ FORMAN, kterou vydalo Ottovo nakladatelství a do níž autor článku přispěl svým snímkem.

V sobotu 18. února oslavil své 85. narozeniny Miloš Forman, jeden z tvůrců tří zásadních fenoménů československé kultury padesátých a šedesátých let (Laterny magiky, Divadla Semafor a československé nové filmové vlny), který po svém odchodu roku 1968 kromě americké filmové kultury výrazně ovlivnil i poměry československých umělců v exilu i doma (a to nejen tím, že řadu z nich přizval, aby se stali spolutvůrci jeho amerických filmů, které měly globální publicitu a byly oceňovány Oscary). Autorovi tohoto životopisného eseje byl kromě toho, že film je jeho oborem, osud Miloše Formana přiblížen tím, že se třikrát protnul s osudem jeho rodu i jeho osobně.

Na dopolední premiéru filmu Taking off – Odcházím v newyorském kině Plaza přišlo osm diváků. Večer už bylo sice vyprodáno, ale bylo patrné, že diváci odcházejí rozčarovaní. Film neskončil happyendem ani tragédií – a na to Američané nebyli zvyklí ... více »

Kultura a umění Osobnosti

Některé konvalinky nevoní, ale čtou se jedním dechem

Obálka knihy

Životopisná kniha Karla Landyše je vytříbeným a přínosným počinem, který umožňuje čtenáři – občanovi neheroického osudu – přemýšlet nejen o četbě, ale i o sobě samém. Bez moralizování, vyčítání a srovnávání nesrovnatelného.

V nakladatelství Doplněk vyšla v loňském roce nepříliš objemná kniha, zato však psaná hutným slohem a promyšleně. Lékař Karel Landyš (1936) ve své prvotině Konvalinka , kterou si nadělil k osmdesátce, popisuje svůj životní příběh.  Příběh chlapce, ... více »

Kultura a umění Kultura

Hrdinný kapitán Kotulán aneb Ohlasy písní sovětských

Představa typického Čecha o typickém Rusovi?

Nová próza Ivana Binara o anabázi českých vojáků po Putinově Rusku se snaží spojovat pikareskní román a politickou satiru.

Armáda je instituce natolik specifická, že se stala vděčnou inspirací humoristické literatury: k tradici reprezentované Švejkem a Černými barony se nyní připojil Ivan Binar, když ve své nové knize líčí, jak se kapitán české armády Laďa Kotulán s ... více »

Poezie Kultura

Pavel J. Hejátko: Zahrádka

Foto Pavel J. Hejátko

Z autorovy tvorby publikované na Facebooku.

Mezi prsty hroudu rozemnu si vždy než vejdu do kraje celý poset podobenstvími minulosti kýve se ve větru ze strany na stranu spirálou vůní stoupaje a každý příští klas se v tom moři dalších klasů tříští jako by kýval na pozdrav i ta kaplička v ... více »

Literární ukázka Dokumenty

Manifest Českých dětí

Foto Tomáš Koloc

Bezmála 29 let starý dokument s nepominutelnou literární hodnotou publikujeme nejen pro počtení, ale i pro porovnání, které z požadavků spolku České děti byly již splněny, které ne, a v kterých oblastech se situace ještě zhoršila.

My, české děti, vyhlašujeme, že Svatováclavská koruna, České království, trvá. Připravujeme se na příchod nového krále, což je náš nejvyšší cíl. Král z boží milosti je Bohu odpovědný za svou zemi a za svůj lid! Král je záštitou slabých proti mocným ... více »

Fejeton Domov

Karel

Foto Tomáš Koloc

Příběh z deníku.

10. února Je jediná píseň, která se Kájovi od Michala Prokopa líbí, a já ji dneska znovu slyšela naživo, s úplně jiným rozměrem. Kája je v nemocnici a já řvala na koncertě, že Až si pro mě přijdou, až si pro mě přijdou, až si pro mě přijdou, funebrá ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

březen 2017

Offformat Kultura

Hořící brambor

Hořící brambor, pohled do instalace v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Foto: archiv Kulturních novin.

Výstava, která na svou vernisáž v jihlavské Oblastní galerii Vysočiny přilákala historicky největší počet návštěvníků (hned po výstavě Františka Skály), představuje práce jihlavské rodačky, přední malířky naší současné mladší generace Denisy Krausové.

Název výstavy Denisy Krausové, Hořící brambor , nám evokuje cosi známého, blízkého; brambor jako jednu ze základních složek naší stravy, ještě nedávno doménu a symbol Vysočiny, půdu, zemitost, brambory pečené v popelu a s nimi romantizující aluze n ... více »

Offformat Kultura

VýTěr 2017 (výtvarník + teoretik vytřou světu zrak):

Ilustrační foto z předešlého ročníku akce Výtěr

Otevřená výzva galerie OFF/FORMAT pro výtvarníky a teoretiky

Potkávají se mladí teoretici s výtvarný mi um ělci? Potřebuje výtvarník teoretika? A co z toho má divák? Společensky prospěšná akce Výtěr je především přílež itosť í k seznámení a spolupráci výtvarníků a teoretiků.   Přihlaste se do 17. dubna 2017! ... více »

Offformat Kultura

Buď v klidu

Rona Sternová, galerie Klubovna. Foto: archiv galerie Klubovna

V brněnské galerii Klubovna skončila první ze série „izraelských výstav“, KEEP CALM Rony Sternové. Galerie Klubovna se zaměřuje především na socio-politická témata v současném umění. Působivý samonosný text kurátorky Marty Fišerové zde přinášíme dílem jako nepřímou pozvánku na následující izraelskou výstavu Wallmarks (vernisáž 8. března), dílem jako avízo na dubnovou výstavu v galerii OFF/FORMAT, kde bude Marta naopak figurovat v pozici umělce.

Sunny, yesterday my life was filled with rain.  Sunny, you smiled at me and really eased the pain. The dark days are gone, and the bright days are here. My Sunny one shines so sincere. Sunny one so true, I love you. (1)   „Sunny…“ zaznělo v mé hlav ... více »

Offformat Kultura

V poměru k času

Michal Kindernay, print. Foto: Martina Schneiderová

Vnímat velkolepé drama nad našimi hlavami a okolo nás, naplnit si jím smysly a dráždit představivost. Konfrontovat přirozeně plynoucí přírodní čas s tím naším, nerovnoměrným a abstraktním. Prožít křehkou vzájemnost ekosystémů a uvědomit si naši závislost, sledovat intervence civilizačních vlivů. Či metafyzičtěji, lapat stíny struktury univerza za chaosem živlů?

Oko kamery, sluch a cit nejrůznějších snímacích senzorů, percepce zpracovaná digitálním nervem a v podobě časosběrného záznamu otištěná do paměti fotografie, videa, sonické intervence či multimediální instalace. Michal Kindernay nechává tyto umělé o ... více »

Offformat Kultura

Když si DOX čte pod lavicí

Budova Centra současného umění DOX. Foto: archiv DOX

Připomenutí diskuze, která vyvřela na začátku letošního roku v souvislosti s (ne)udělováním grantů v oblasti kultury. Klíčem je zřejmě pravidlo úplné výměny grantové komise, které s sebou nese přerušení kontinuity městské podpory, ale také otázka vlivu magistrátu na rozhodování komise.

Centrum současného umění DOX neuspělo v grantovém řízení. Pražský magistrát tím vysílá signál o jeho nepotřebnosti, přísně řečeno. Nebo mírněji: dává najevo, že prioritní zájmy města jsou jinde, konkrétně ve Společnosti Jindřicha Chalupeckého, v Mus ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

březen 2017

Poiésis Kultura

RADEK FRIDRICH: KREVKER

Mnohovrstevné básně Radka Fridricha mám rád dlouho. Pro umanuté ohledávání rodného kraje, krajiny přimykající, neodmyslitelné, čarovné. Pro mytologii vyrůstající z pověstí a bájí a přesto osobní, interaktivní . Pro řeč zaklínadel, rozpočítadel, pís ... více »