Týdeník Kulturní noviny

26. číslo pondělí 29. 6. 2015

Téma Kultura

Kulturní tipy na léto

Obrázek nebo fotografie#14504

Z nabídky prázdninových kulturních akcí pro vás vybrali redaktoři a spolupracovníci Kulturních novin následující tipy.

Festiválek u Palce Tišnov, 11. července 2015 http://bandzone.cz/fan/festivalekupalcetisnov Šestý ročník festivalu etnické a alternativní hudby na nádvoří barokního domu Na Pernštejně v Tišnově. Vystoupí Vojta Lavička se skupinou Gipsy Spirit, Poletí ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Nová papežská encyklika: Je třeba chránit stvořené bytosti a přírodu

Svatý František káže ptákům.

Tato země, týraná a zneužívaná, naříká,“ sděluje dlouho očekávaná papežská encyklika Laudato si’, kterou 18. června představili ve Vatikánu ghanský kardinál, řecký ortodoxní kněz, německý přírodovědec, americká ekonomka a italský učitel a aktivista. O čem encyklika pojednává a v čem je její jedinečnost a význam?

Nová encyklika budí od začátku velký ohlas médií. Už při prvním zběžném pročtení je patrné, jak otevřeně a naléhavě, možná až revolučně, se tato vlivná depeše staví na stranu ochrany přírody a celé Země, která je naší „sestrou“ a „matkou“. Uvedenými ... více »

Dokument Věda

Otázky bez odpovědi (12. část): Světla a stíny civilizace

V roce 1966, v době myšlenkového i tvůrčího kvasu v české společnosti, sepsal mladý student fyziky filosofické pojednání o devatenácti kapitolách, v němž si kladl mnohé – pro něj tehdy důležité – otázky. Ani po bezmála padesáti letech nemůžeme říci, že by zcela pozbyly své důležitosti či inspirativnosti. Přinášíme další část tohoto dříve nepublikovaného textu.

Motto:  Budeme připraveni na nesnadnou situaci lidstva před vesmírem, vůči níž se mi dnešní filosofové a vládci jeví směšně anachroničtí. (Oppenheimer) Podstatným znakem technické civilizace je její dynamičnost. Předchozí civilizace, založené na ze ... více »

Kultura a umění Osobnosti

Odešel akademický malíř Josef Kremláček

Poslední fotografie Josefa Kremláčka, pořízená tři dny před jeho úmrtím, 19. června 2015, při besedě s malými čtenáři v Městské knihovně v Třebíči. Foto: archiv Městské knihovny v Třebíči

Nekrolog významného malíře a ilustrátora (1937–2015).

V pondělí 22. června v Třebíči náhle zemřel malíř, grafik, ilustrátor a pedagog, akademický malíř Josef Kremláček. Bylo mu 78 let. Narodil se 5. března 1937 v Třebíči. V první polovině padesátých let studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně, oddě ... více »

Dokument Média

Kulturní noviny potřebují podporu

Děkujeme všem, kteří dosud na provoz Kulturních novin přispěli. Za prvních pět měsíců roku 2015 nás čtenáři podpořili částkou 31 680 Kč. Na jejich celoroční provoz potřebujeme 120 tisíc Kč, abychom aspoň v nejnutnější míře zachovali symbolicky honorované funkce, jež považujeme za zásadní: obsluhu webu, korektury, komunikaci se čtenáři a propagaci.

Prosíme tedy, neustávejte v podpoře. Každá stokoruna bude účelně využita pro vaše Kulturní noviny a jejich další rozvoj a nezávislost.

Za redakci děkuje

Jiří Plocek

... více »

Poezie Kultura

Jan Kellner

Básně ze sbírky Rýpat pýr, které je věnován Tip tohoto týdne.

a nejsem šťasten příteli, zvuky historie mi třeští v hlavě, již s ní nejsem, jsem ve vřavě, v litém boji na Okinawě, šabat slaví v neděli, a já se cítím vyčpělý, jak letní vzduch v lahvi od piva, příteli, nejsem šťasten   když svatou noc zal ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Liberté égalité fraternité

Obrázek nebo fotografie#14519

Ukázka z tvorby lužickosrbského spisovatele Jurije Brězana.

Kaktusová plantáž zmizela, jeho podrážděný mozek přenesl ještě osamělé kaktusy na neklidnou, prázdnou plochu, vypadaly rezavě červené, snad už to ani nebyly kaktusy, ale bloudící ohromné plameny, asi zemní plyn unikající puklinami v zemi, který se v ... více »

Fejeton Zahraničí

Na pokraji míru

Obrázek nebo fotografie#14513

Fejeton aktuální.

Už i papež František se vyjádřil, že cítí ve vzduchu válku. Myslím, že bylo ve vzduchu ve světě i hůř, ale přesto. Těch protivýroků a proticvičení na obou stranách (Rusko versus NATO) je nějak víc, než je pro naši psychiku zdrávo. Co s tím? Jedna pa ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

květen 2015

Offformat Kultura

Ariadnino klubko filosofie bláznovství a výtvarné tvorby (2. část)

El Greco, Pohřeb hraběte Orgaze, 1586-88, olejomalba, 4,8 x 3,6 m. Repro: wikipedia.org

Fenomén šílenství, vyjádřený termíny follia, furore či mania, je respektovanou energií tvůrčí inspirace. Autor eseje sleduje proměny abnormálního od řecké antiky až do současnosti.

G. R. Hocke formuloval naprosto brilantní posouzení discordiae concordi ducha epochy manýrismu ve svém, dnes již klasickém, díle těmito větami: „,Alogičnosti‘ se dostalo nového, racionálního stvrzení v empirické přírodní vědě. Co vytušila první maný ... více »

Offformat Kultura

Jehla v kupce sena

Pohled do instalace výstavy Jehla v kupce sena. Foto: archiv Topičova salonu

Koláž odkazujících symbolů a příběhů v současném umění přinesla zdařilá výstava v Topičově salonu v Praze.

  Všechno je příběh. Fabule. Nedávno jsem kdesi narazil na přirovnání čehosi k listu na říční hladině. List se hýbe, houpe, natáčí a točí, ale abyste získali komplexní informaci o jeho pohybu, musíte se podívat na řeku, sledovat její tvar, tempo, př ... více »

Offformat Kultura

Text to Speech

Vstup do výstavy Text to Speech. Foto z vernisáže výstavy: Martina Schneiderová

Vystavit prázdnou galerii není nic nového. Dvojice & (Barbora Trnková & Tomáš Javůrek) tvoří toto prázdno aktuálními výtvarnými prostředky a angažovaným postojem. Divák jako aktivní spoluaktér výstavy se stává součástí uměleckého plánu.

Tvůrčí duo & se hlásí k prostředí net a software artu. K virtuálním sférám globálních informačních sítí, které se mohou stát uměleckým médiem podobně jako plátno na blindrámu. K algoritmům, kódům a softwarovým aplikacím, které mají potenciál být výr ... více »

Offformat Kultura

Hovuduvudo

Pavel Matyska, Centra, 2015, akryl na plátně, 200 x 150 cm. Foto: archiv autora

Podivuhodné zaklínadlo, výkřik v regionálním dialektu, překlep v nelichotivém oslovení? Především výstava prací dvou výrazných osobností aktuální malířské scény v galerii OFF/FORMAT.

Přijetí výtvarné tvorby Šárky Koudelové (1987) a Pavla Matysky (1977) širší veřejností je možná podobně nesamozřejmé jako porozumění slovu v názvu jejich společné výstavy. Je přitom zřejmé, že se nejedná o umělce vyjadřující se shodnými technickými ... více »

Offformat Kultura

Žoldnéři v Kensington Gardens

Leon Golub, Gigantomachie II, 1966, akryl na plátně, 304 x 731 cm. Foto: Serpentine Gallery

Tvrzení, že umění a politika spolu mohou docela dobře koexistovat, dnes nikoho nepřekvapí. Již jsme si zvykli, že i čeští umělci nestojí jen „kdesi mimo“, ale nutí nás k zamyšlení, kde je naše pozice tváří v tvář současné politické a společenské realitě a jak s tím hodláme naložit. Dvě ukázky z historie a současnosti tohoto žánru byly v průběhu jara k vidění v Londýně.

  Ocitli-li jste se v městě nad Temží, mohl vás některý sluneční paprsek nasměrovat do Kensingtonských zahrad, zelené idyly anglického romantismu akcentované tu a tam s bílou architekturou. Jednu z nich postavili v dobách Napoleona jako zbrojnici, d ... více »