Týdeník Kulturní noviny

49. číslo pondělí 5. 12. 2016

Téma Politika

Fidel Castro, Kuba a Latinská Amerika

Stanice MHD Hradec Králové Labská kotlina. Foto Tomáš Koloc

Stručná reflexe činnosti zemřelého politika v souvislostech jeho vlasti, kontinentu, světa – a doby.

„Naše víno je kyselé, ale je to naše víno.“ José Martí (1853–1895), hlava kubánského boje za nezávislost 25. listopadu zemřel Fidel Castro Ruz, dlouholetý představitel Kuby, jeden z vůdců kubánské revoluce a člověk velkých čísel. Dožil se 90 let, př ... více »

Komentář Politika

Dva pohledy na Castrovu Kubu aneb Z kubánského pionýra americkým občanem

Obrázek nebo fotografie#18723

Dětské vzpomínky na Kubu 70. let – a střízlivý pohled dnešního amerického ekonoma a výtvarníka po 40 letech.

Moje osobní zkušenost s Kubou začala ve věku, ze kterého si člověk moc nepamatuje. Do Havany jsem dorazil v cestovní tašce jako tříměsíční dítě na palubě letadla kubánské národní letecké společnosti Cubana. Moji rodiče měli s přizpůsobením se životu ... více »

Dokument Média

Podpořte KN a získáte dárek – nový tištěný speciál!

Redakce Kulturních novin připravuje tištěný předvánoční speciál. Bude sestaven z fejetonů, reportáží, textů o literatuře a výtvarném umění. Jeho datum vydání je 5. prosince. Podpoříte-li nás jakoukoli částkou ve výši 300 Kč a více, zašleme vám speciál domů spolu s dárkovým letáčkem a na požádání přiložíme až dva kusy navíc – třeba jako dárek pro vaše nejbližší (podrobnosti níže). Nezapomeňte, prosím, uvést při bankovním převodu své jméno a poštovní adresu a popřípadě se nám přihlásit na adresu druzstvo@kulturni-noviny.cz. Potvrdíme vám příjem platby.

Pozor! Další důležité informace: Pro zaslání Kulturních novin jako vánočního dárku je uzávěrka přijatých plateb 15. prosince – abychom měli jistotu, že vám bude v předvánočním návalu zásilka doručena. Pro případné bližší informace a ověření objedn ... více »

Komentář Politika

Realisté – další strana-šidítko na obzoru

Obrázek nebo fotografie#18702

Je nová strana skutečnou alternativou?

Tak tu máme další subjekt, který se ani ne rok před volbami zjevil jako kdysi bájné Věci veřejné, aby nás „spasil“. Říkají si Realisté a jejich čelnými tvářemi jsou pánové Petr Robejšek a Pavel Kohout. Proč se domnívám, že je důležité si přiblížit z ... více »

Společnost a politika Politika

Sláva národů. Úvod do apokalyptické etnologie (dokončení)

Obrázek nebo fotografie#18705

Esej, který pohlíží na etnologii skrze řecké termíny poslední biblické knihy.

Své úvahy jsme začali u bran Nového Jeruzaléma, k nimž míří naše cesta, ale zatím jsme si uvědomili spíše jen rozličná scestí, na něž můžeme být svedeni. Vyhýbat se popsaným nebezpečím a hrozbám, to jistě není špatná strategie, ale pokusme se nyní p ... více »

Kultura a umění Kultura

Škála barev, vibrací i tónů

Vojtěch Kučera (dole) s účastníky ročníku 2014. Foto lsfh.webnode.cz

Literární soutěž Františka Halase, určená autorům poezie ve věku od patnácti do devětadvaceti let, se v rámci Halasova Kunštátu koná již od roku 1972. (O minulých ročnících soutěže jsme v Kulturních novinách informovali zdezde a zde). Smysl této akce i zákulisí jejího fungování přiblíží rozhovor s dramaturgem soutěže a členem poroty, básníkem Vojtěchem Kučerou.

Do letošního ročníku se přihlásilo sedmdesát básníků. Jaké to je, probírat se takovým množstvím textů, určitě velice různorodých, snažit se vcítit do tolika poetik? Jak často se vám v porotě stává, že se neshodnete? Práce s rukopisy má, alespoň u mě ... více »

Poezie Dokumenty

Vyndat ze sebe slova

Foto Tomáš Koloc

Ukázky z tvorby finalistů letošní Literární soutěže Františka Halase.

    vyšťavená budova prostupuje asfaltem její tekutina se vlije do prohmatané kapsy okolojdoucího omítku rozdrolily jeho dotekuchtivé ukazováčky nevěděl o ní nic   přeplněnost slov následovalo rozlepení se rozložila se na židli tak jak to okoukala o ... více »

Literární ukázka Dokumenty

Počteníčko: O štědrém Mikuláši

Foto Jakub Sodomka

Aktuální čtení pro den vydání tohoto čísla. Původní legenda o mladíkovi, jemuž „ani bohatství, jež tolika lidem bývá osidlem, nezastřelo oči pro bídu a nouzi druhých“.

Ve městě Pateře žil muž se třemi dcerami. Měli se rádi a dobře se jim vedlo. Protože neštěstí – jak známo – nechodí po horách, ale po lidech, zaklepalo znenadání i na jejich dveře a bylo tu hned jako doma. A všechno bylo rázem jinak. Zámožný měšťan, ... více »

Fejeton Domov

Setkání

Obrázek nebo fotografie#18722

Adventní dialogy pod vánočním Stromem republiky.

Bylo to před nejošklivějším kostelem u nás ve městě, kam ale chodí nejvíc věřících. Nedaleko je obchodní dům Tesco, před nímž se dopoledne a odpoledne shromažďují muži bez domova, kteří (jak už možná víte z mojí reportáže) jsou dvakrát denně vyhazov ... více »

Kultura a umění Domov

Pojďme podpořit jednu malou výtvarnici!

Klárka v zoo. Foto Jiří Plocek

Blíží se Vánoce a kromě toho, že si dáváme dárky v rodinném kruhu, můžeme potěšit a podpořit i někoho jiného. Třeba jedno nadané děvčátko, jehož rodinná situace není úplně jednoduchá. Aktualizované výsledky na výzvu z minula jsou uvedeny na konci článku. Děkujeme všem, kteří přispěli!

Mám jednu malou kamarádku. Je jí devět let, jmenuje se Klárka a vypadá jako spousta děvčat toho věku. Liší se však od většiny z nich tím, že si kromě hraní s panenkami a koukání na pohádky pořád něco kreslí, modeluje, vyrábí. Sama od sebe. Její tale ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2016

Příloha Kulturních novin Příloha Weles

listopad 2016

Offformat Kultura

Kýč a entropie současné umělecké mafie

Kresba Alexeye Klyuykova. Repro: Artalk.cz

Volné pozastavení nad „krizí současného umění“ odkrývá akceleraci kýčovitění umění pod bičem moderny. A bojovníky proti kýči: Františka Mikše, Igora Malijevského i formující se radikální realisty.

  Před skoro třemi lety se na stránkách Salonu, literární a kulturní přílohy deníku Právo, objevil text Igora Malijevského obnažující realitu tuzemského výtvarného provozu coby plíživého spiknutí. Spiklencům se podle autora podařilo vytvořit pevný k ... více »

Offformat Kultura

Resuscitace a amputace

Jan Ambrůz, z projektu Kříže cesty sochy krajina lidé, od 2007. Foto: archiv Jana Ambrůze

Téma environmentálního umění, ekoaktivistických i sochařských zásahů do krajiny prostupuje tentokrát dvě patra v galerii OFF/FORMAT a tři desítky let tuzemské historie.

Umělecké intervence do krajiny jsou stejně staré jako umění samo a lze je považovat za projev estetických, spirituálních, ekonomických, mocenských a dalších potřeb lidské society. Především od 60. let minulého století začíná vedle těchto motivů posi ... více »

Offformat Kultura

„OUR PAIN, OUR WORDS!“

Takový normální autistický film. Repro: img.ceskatelevize.cz

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ Ji.hlava 2016. Účastnit se bylo možné od 25. do 30. října 2016 – avšak doprovodný program, s festivalem sice související, ale nikoliv přímo, prosekává chvíle nudy celý rok. A letos významné výročí! Z festivalátka nevyrostlo telátko, ani festivalisko, ale sličný dvacátník, elegantní monsieur festivalák. Ve své řeči přímý, spíš neorganizovaný, vizuálně poutavý, co do šíře zájmu rozmanitý a co do vzezření povrchní. I přesto ze srdce nalévám šampaňského k oslavě tak velkolepého jubilea – poněvadž se, při organizování jakékoliv hitparády, nepočítá s tak dlouhým během, a jak jeho ředitel nezapomněl při každé možné příležitosti zmínit, radost z těchto kulatin nemá jen on, ale nejspíš celý svět.

Na začátek by bylo vhodné uvést nás do kontextu a ukotvit koncept. Náhodou typu „ve správný čas, na správném místě“ jsem byla doporučena a následně s doporučením schválena do středoškolské poroty festivalu, jež byla letos taktéž jubilejní. A tak jse ... více »

Offformat Kultura

Srdečně Váš mece-náš

Vernisáž výstavy, kurátoři, mecenáši, umělci, diváci. Foto: Vlasta Casadio

Letmá reflexe úspěšného experimentu v Galerii města Třince.

Galerie města Třince vznikla v roce 2012 a na popud vedení města byla začleněna do organizační struktury Knihovny Třinec.  Základy Galerie města Třince byly položeny ve výstavním prostoru v místním kulturním domě už dávno předtím. Bohužel tento pros ... více »

Offformat Kultura

Zahrada

Plán galerie OFF/FORMAT. Repro: archiv galerie

Místně specifická instalace laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého (2013), Dominika Langa, v galerii OFF/FORMAT.

Zahrada je symbolickým obrazem světa. Teprve když jsem při mýcení plevele ze záhonků začal nacházet nádherné dlouhé zakřivené zuby nutrií, pochopil jsem odvrácenou stranu zelené zahrady, temný kompost vzešlý z rozpadu jiných těl. Obracení hroudy s p ... více »

Weles Kultura

Renáta Judita: Uhýbá zrakům

 

  Haiku je mým oblíbeným útvarem. Mnohá jsem přečetl v knihách, sbornících i na webech haiku věnovaných. A také jich pár desítek napsal. Snad proto si plně uvědomuji osidla, v kterých lze snadno uvíznout: přílišná lakoničnost, omezení na pouhý krátk ... více »

Weles Kultura

Archivní čísla Welesu

1–5 (1996–1997) a 11–18 (2000–2003):  http://welenoviny.blogspot.cz/2014_12_01_archive.html 30–61 (2007–2014):  http://www.typograf.org/weles/weles-archiv-cisel-2007-2014.html Na této stránce nebo dole v náhledu strany je možné stáhnout celá čísla r ... více »