Týdeník Kulturní noviny

21. číslo pondělí 23. 5. 2016

Téma Domov

Nevděk osvobozených

Obrázek nebo fotografie#17122

Pár slov o naší „zemi zapomnění“ aneb poněkud netradiční ohlédnutí za měsícem, v němž před 71 lety skončila největší válka v dějinách lidstva.

Pamatujete, jak z naší historie zmizeli ti, kdo bojovali na Západě, piloti RAF a vojáci od Tobruku a Dunkerku? Pokud jsme četli připomínky historie v tisku nebo v školních učebnicích, měli jsme jen jedny osvoboditele, Rudou armádu, jedinými odbojáři ... více »

Společnost a politika Domov

Česká republika hledá prezidenta. Ale jakého?

Obrázek nebo fotografie#17116

Úvaha o nesamospasitelnosti prezidentské funkce a iluzornosti kvalit některých navrhovaných kandidátů.

Připadá mi nepoměrné, kolik aktivity a energie je v České republice věnováno na to, aby se našel kandidát, který bude mít šanci v přímé prezidentské volbě porazit Miloše Zemana, zatímco obdobné síly a snahy nejsou vynakládány k hledání alternativ vů ... více »

Komentář Domov

A my jim za omezení našich svobod ještě poděkujeme...

Obrázek nebo fotografie#17119

O totalizaci společnosti, které u nás nic a nikdo nestojí v cestě.

Dějiny se opakují, ne že ne. Po 11. září 2001 reagoval tehdejší americký prezident Bush protlačením zákona s názvem Patriot Act, který prezentoval jako nezbytnou zbraň proti terorismu. Zákon v podstatě zrušil zásadní zábrany právního státu proti zne ... více »

Dokument Média

Projekt Redaktor

Šéfredaktor Kulturních novin vyhlašuje projekt, jehož cílem je přispět ke stabilizaci tvorby obsahu našeho média a k získání redaktora na stálý úvazek. Máme už i tip na kolegu, který se osvědčil. Pojďme se spojit a získat jej.

Kulturní noviny jsou výsledkem svépomoci. Jejich obsah tvoří autoři a redaktoři bezplatně jako službu ideji mít nezávislé občanské politicko-kulturní médium. Minimální měsíční rozpočet, na který nám průběžně přispívají naši čtenáři, pokrývá rutinní ... více »

Společnost a politika Věda

Svět jako hologram

Vše lze nalézt ve všem a vše souvisí se vším – nový způsob zobrazování trojrozměrných předmětů inspiroval i nový pohled na svět a jeho vnitřní provázanost. Připomínka Karla Pribrama (1919–2015).

Předchozí, dvacáté století s sebou přineslo obrovské množství objevů. Ty nejatraktivnější a nejvíce sledované se zrodily v oblasti fyziky, genetiky a výzkumu lidského mozku a právě tuto oblast významně ovlivnilo dílo slavného amerického neurochirurg ... více »

Společnost a politika Věda

K prvnímu výročí zveřejnění Ústavy Země

Obrázek nebo fotografie#17133

Před rokem byl uveřejněn filosofický koncept Ústavy Země, který vyzývá vědce, právníky, politiky i všechny odpovědné lidi k uznání práv a ničím nepodmíněné hodnoty naší planety. Připomínáme jeho naléhavost.

Pustošíme Zemi, a víme o tom. Na nejvyšší úrovni okázale jednáme o oteplování Země, ale pokračujeme v útočné adaptivní strategii. Vyrábíme stále více osobních automobilů, zbraní a letadel. Víme, že Zemi musíme chránit před nenasytnou globální kultur ... více »

Kultura a umění Zahraničí

Literárně stravitelné Polsko

Socha jedlíka pirohů ve Vratislavi. Foto Adalbertus, Wikimedia Commons

Soubor patnácti textů současných českých spisovatelů na jediné téma: Polsko a jeho gastronomie. Výsledek je bohužel až příliš poznamenán těžkopádným osvětářstvím a snahou o líbivost.

Česko-polské přeshraniční vztahy jsou už dlouhodobě komedií plnou omylů dokazující, že dobré sousedství není nic samozřejmého a že na druhých nás nejvíc štvou vlastnosti, jimiž oplýváme sami. Poláci se na nás dívají spíše jako na rozjíveného a rozma ... více »

Kultura a umění Kultura

Z hostů solí této země

Obrázek nebo fotografie#17145

Kniha Sotirise Joanidise pojednává o Řecích v Česku. Menšina, která do Československa uprchla před pronásledováním záhy po druhé světové válce, se stala součástí dějin svého nového domova a přinesla do něj svůj všestranný potenciál a obohacující kulturu.

Spisovatel řeckého původu žijící v Jeseníkách Sotiris Joanidis se narodil 1. ledna 1939 v malé horské obci Glikoneri na severu Řecka. Odtud v červenci 1948 odešel spolu se svými třemi sourozenci do Československa. Roku 1953 se dostal z Kysiblu (Kyse ... více »

Poezie Kultura

Strýc Heřman

Adolf Born (12. června 1930 České Velenice - 22. května 2016 Praha) byl dvorní ilustrátor Miloše Macourka

Báseň Miloše Macourka ze sbírky Rodinné album.

Vyrostl vysoko v horách na zapomenuté samotě do školy jich chodilo pět učitel se nudil a tak si vymýšlel panovníky a války přírodní zákony ale i jména zemí moří a měst Strýc Heřman tak nabyl vzdělání poněkud zvláštního dovedl jmenovat jak ... více »

Fejeton Domov

Značky

Krámek, který jediný přežil sto let, kdy Libní kráčely dějiny. Foto Tomáš Koloc

Fejeton o symbolech života.

„V nejnižším patře domu 2000, ve sklepním bytě, ležel na vysoké posteli umírající stařec Theo.“ (Vladimír Páral: Milenci a vrazi) Do stráně, odkud je na dlani k vidění celá Praha, se před čtyřiceti lety zakously bagry, a členové místního bytového ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

květen 2016

Příloha Kulturních novin Příloha Weles

duben 2016

Offformat Kultura

Uplést bič

Přebal knihy Rudý kohout Picasso, Repro: jinamodernita.cz

Ke knihám Jiná modernita (2013) a Rudý kohout Picasso (2015) Františka Mikše. To, co je na posledních dvou knihách Františka Mikše nejméně problematické, je jejich zdaleka nejrozsáhlejší část popisující osudy vybraných umělců. Na velmi nejistou půdu se dostáváme především tehdy, začteme-li se do stručných a přitom velmi ambiciózních závěrů.

František Mikš je kritický k umění moderny a současnosti, respektive k těm jeho podobám, které považuje za výraz hluboké krize a produkt pomýlení. V knize Jiná modernita sděluje, že „skutečně hodnotná a trvalá umělecká díla dvacátého století často ... více »

Offformat Kultura

Design malby

Barvometrie, pohled do instalace, foto: Martina Schneiderová

Jak se sluší na každou opravdu výraznou výstavu, budí Barvometrie Milana Housera v brněnském Domě umění opozitní reakce odborníků i širší veřejnosti.

Design malby! Nedávno jsme se s kolegy smáli trendu nazvat všechny obory na středních výtvarných školách uvozujícím slovem design. Je to pojem bohatý, oproti svému původnímu významu kresba, náčrtek, návrh dnes označuje (de-signuje) spíše proces tvar ... více »

Offformat Kultura

O křečcích a kolaborantech

Pode Bal, Repro: rouming.cz

Spolupráce nebo kolaborace? Je to divák, kdo dokončuje dílo.

Jsem českej srab, kterej čuměl, když nakládali židy, hajloval náckům, mával komoušům a pak chtěl jistotu desetinásobku. Tato věta je ukázkou známé kolaborace. Potlačuji svoje ego, vlastní individualitu, abych nasadil síly do služeb společného zájmu ... více »

Offformat Kultura

Situace se mění, aniž nastala

Jana Kapelová, foto/frame: archiv galerie OFF/FORMAT

Výchova a rodičovství jako témata konfrontace se společenskými normami a systémy v aktuální výstavě Jany Kapelové, laureátky Ceny Oskára Čepana za rok 2014.

Tři projekce performancí autorky jsou rozmístěny v přítmí galerie mezi bílými screeny. Ve sluchátkách slyšíte hlas umělkyně, čte texty o výchově, a sledujete její pohyb deklasovanými sídlištními prostory, které jsou vlastně hlavním zájmem kamery. Ob ... více »

Offformat Kultura

TO BYCH ZVLÁDL TAKY

Obálka knihy komiksů To bych zvládl taky, repro: archiv galerie OFF/FORMAT

Tisková zpráva a pozvánka na křest nové knihy komiksů o moderním umění z dílny galerie OFF/FORMAT.

„Budeme šťastni, když kniha probudí žáka, pomůže učiteli, pobaví rodiče i babičku a dědu.“ 5. května 2016 v galerii OFF/FORMAT představí čtveřice mladých autorů z řad výtvarníků, učitelů, kurátorů a hudebníků svoji knížku komiksů o umění moderny. M ... více »

Weles Kultura

Slavomír Kudláček: Bezbarvé ruce

 

Před pár lety se na stránkách literárních periodik vzrušeně diskutovalo o angažované poezii. Nerozuměl jsem tomu, či spíše nechtěl rozumět. Celá ta debata zdála se mi jaksi vykloubená, vyspekulovaná, umělá. Jako by naléhavost poezie závisela od toho ... více »

Weles Dokumenty

Archivní čísla Welesu

1–5 (1996–1997) a 11–18 (2000–2003):  http://welenoviny.blogspot.cz/2014_12_01_archive.html 30–61 (2007–2014):  http://www.typograf.org/weles/weles-archiv-cisel-2007-2014.html Na této stránce nebo dole v náhledu strany je možné stáhnout celá čísla r ... více »