Týdeník Kulturní noviny

17. číslo pondělí 24. 4. 2017

Téma Osobnosti

Jana Dudková (1931–2017): Pro nás byla televize rodina

Jana Dudková v závěrečných titulcích seriálu Sanitka. Detail

Ve čtvrtek 20. dubna 2017 zemřela Jana Dudková, celoživotní televizní dramaturgyně (např. seriály Tři chlapi v chalupě, Byl jednou jeden dům a Sanitka), ale i filmová scenáristka (např. film Golet v údolí). Rozhovor s naším redaktorem byl vytvořen jako vedlejší ovoce odborné konzultace, kterou dramaturgyně autorovi poskytla v době, kdy jí její zdravotní stav ještě dovoloval pracovat. Kulturní noviny ho nyní poprvé zveřejňují – jako vzpomínku na osobnost Jany Dudkové, jejíž přítomnost u zrodu i dospívání fenoménu televize v naší zemi byla nenahraditelná i díky lidské vřelosti, která z ní vyzařovala. A za tu už dnes nejspíš není náhrady…   

Celý svůj život jste pracovala v Československé a později České televizi. Kdy a jak jste do ní přišla? Já jsem přišla do televize rok po jejím založení, v roce 1954, z DAMU, v době, kdy v Měšťanské besedě (kde tehdy ČST sídlila) na pavlači už seděli ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Olga Tokarczuková v Brně: Vizionář Jakub a žena Spasitelka

Olga Tokarczuková - uprostřed - na besedě v Brně. Foto Jiří Plocek

Hrst pozorování a úvah z besedy se známou polskou spisovatelkou.  Témata minulosti se otevírají v současném světě s novou intenzitou a naléhavostí.  V posledním románu Tokarczukové má své místo i Brno.

V brněnské Knihovně Jiřího Mahena se ve čtvrtek 20. dubna večer konala beseda s významnou polskou spisovatelkou Olgou Tokarczukovou, autorkou několika knih, jež vyšly i v českém překladu v nakladatelství Host. Hlavním tématem večera bylo představení ... více »

Dokument Dokumenty

KN 2017: Prosíme o podporu!

Kulturní noviny potřebují základ pro provozní rozpočet v roce 2017. Podpoříte-li nás jakoukoli částkou, zašleme vám náš tištěný speciál KN zima 2016/2017 a na vyžádání i předchozí speciál s výběrem z textů z roku 2015. Vaše podpora znamená další život Kulturních novin.

Nezapomeňte, prosím, uvést při bankovním převodu své jméno a poštovní adresu a popřípadě se nám s dalšími požadavky přihlásit na adresu druzstvo@kulturni-noviny.cz . Potvrdíme vám příjem platby a pošleme vše, o co si napíšete. Číslo našeho účtu: 2 ... více »

Kultura a umění Kultura

Pomáhat druhým býti za anděly

Foto Tomáš Koloc
Recenze výboru z textů Rostislava Černého Nadechnutí

Tereza Pokorná, herečka, kterou národ zná nejvíc z role tanečnice Páji v Otčenáškově-Kachňově žižkovské baladě Lásky mezi kapkami deště (ale třeba i z Formanova  Amadea ) se v roce 2011 po desítkách let manželství a společné emigraci i "repatriaci ... více »

Poezie Kultura

Rostislav Černý: Slaná voda

Foto Tomáš Koloc
Ukázka z recenzovaného výboru z textů Rostislava Černého.

Ukázka z recenzovaného výboru z textů Rostislava Černého.   Z očí mi padá slaná voda padá mi dolů do kávy říkám si je té kávy škoda dyť ji to možná otráví   z očí mi padá slaná voda aniž bych na to mohl mít vliv není to rozmar ani móda pouze mi není ... více »

Literární ukázka Dokumenty

Počteníčko: Rouhal se bohu pro krupobití

Obrázek nebo fotografie#19682

Soudnička dokládající, že státní aparát starého Rakouska nebral zákony na lehkou váhu.  

Soudnička dokládající, že státní aparát starého Rakouska nebral zákony na lehkou váhu.   V Nových Dvořích po poledni 20. července stál nedaleko hostince hlouček nebohých hospodářů, rokujících se slzou v oku o způsobených škodách. Připojili se k nim ... více »

Fejeton Kultura

Sny

George Grosz: Zatmění Slunce, 1926, olej na plátně, 207x182 cm. Repro Jaquo.com

Další díl nepravidelné korespondence našeho zlínského autora šéfredaktorovi Kulturních novin. 

Moje žena je svědkem, že nekecám, protože jí je skoro každé ráno vyprávím. Sny. Ta slovy nepopsatelná nadrealistická videa. Na kila bych je mohl vždycky po ránu prodávat… Některé sny se však ostýchám zveřejnit, protože něco zveřejníš a ono to pak tř ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

březen 2017

Offformat Kultura

Hořící brambor

Hořící brambor, pohled do instalace v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Foto: archiv Kulturních novin.

Výstava, která na svou vernisáž v jihlavské Oblastní galerii Vysočiny přilákala historicky největší počet návštěvníků (hned po výstavě Františka Skály), představuje práce jihlavské rodačky, přední malířky naší současné mladší generace Denisy Krausové.

Název výstavy Denisy Krausové, Hořící brambor , nám evokuje cosi známého, blízkého; brambor jako jednu ze základních složek naší stravy, ještě nedávno doménu a symbol Vysočiny, půdu, zemitost, brambory pečené v popelu a s nimi romantizující aluze n ... více »

Offformat Kultura

VýTěr 2017 (výtvarník + teoretik vytřou světu zrak):

Ilustrační foto z předešlého ročníku akce Výtěr

Otevřená výzva galerie OFF/FORMAT pro výtvarníky a teoretiky

Potkávají se mladí teoretici s výtvarný mi um ělci? Potřebuje výtvarník teoretika? A co z toho má divák? Společensky prospěšná akce Výtěr je především přílež itosť í k seznámení a spolupráci výtvarníků a teoretiků.   Přihlaste se do 17. dubna 2017! ... více »

Offformat Kultura

Buď v klidu

Rona Sternová, galerie Klubovna. Foto: archiv galerie Klubovna

V brněnské galerii Klubovna skončila první ze série „izraelských výstav“, KEEP CALM Rony Sternové. Galerie Klubovna se zaměřuje především na socio-politická témata v současném umění. Působivý samonosný text kurátorky Marty Fišerové zde přinášíme dílem jako nepřímou pozvánku na následující izraelskou výstavu Wallmarks (vernisáž 8. března), dílem jako avízo na dubnovou výstavu v galerii OFF/FORMAT, kde bude Marta naopak figurovat v pozici umělce.

Sunny, yesterday my life was filled with rain.  Sunny, you smiled at me and really eased the pain. The dark days are gone, and the bright days are here. My Sunny one shines so sincere. Sunny one so true, I love you. (1)   „Sunny…“ zaznělo v mé hlav ... více »

Offformat Kultura

V poměru k času

Michal Kindernay, print. Foto: Martina Schneiderová

Vnímat velkolepé drama nad našimi hlavami a okolo nás, naplnit si jím smysly a dráždit představivost. Konfrontovat přirozeně plynoucí přírodní čas s tím naším, nerovnoměrným a abstraktním. Prožít křehkou vzájemnost ekosystémů a uvědomit si naši závislost, sledovat intervence civilizačních vlivů. Či metafyzičtěji, lapat stíny struktury univerza za chaosem živlů?

Oko kamery, sluch a cit nejrůznějších snímacích senzorů, percepce zpracovaná digitálním nervem a v podobě časosběrného záznamu otištěná do paměti fotografie, videa, sonické intervence či multimediální instalace. Michal Kindernay nechává tyto umělé o ... více »

Offformat Kultura

Když si DOX čte pod lavicí

Budova Centra současného umění DOX. Foto: archiv DOX

Připomenutí diskuze, která vyvřela na začátku letošního roku v souvislosti s (ne)udělováním grantů v oblasti kultury. Klíčem je zřejmě pravidlo úplné výměny grantové komise, které s sebou nese přerušení kontinuity městské podpory, ale také otázka vlivu magistrátu na rozhodování komise.

Centrum současného umění DOX neuspělo v grantovém řízení. Pražský magistrát tím vysílá signál o jeho nepotřebnosti, přísně řečeno. Nebo mírněji: dává najevo, že prioritní zájmy města jsou jinde, konkrétně ve Společnosti Jindřicha Chalupeckého, v Mus ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

březen 2017

Poiésis Kultura

RADEK FRIDRICH: KREVKER

Mnohovrstevné básně Radka Fridricha mám rád dlouho. Pro umanuté ohledávání rodného kraje, krajiny přimykající, neodmyslitelné, čarovné. Pro mytologii vyrůstající z pověstí a bájí a přesto osobní, interaktivní . Pro řeč zaklínadel, rozpočítadel, pís ... více »