Týdeník Kulturní noviny

26. číslo pondělí 27. 6. 2016

Téma Zahraničí

Na okraj brexitu aneb co je Evropa

Obrázek nebo fotografie#17390

Kdo v Evropě vždy byl, kdo v ní zůstává, co odchází a přichází…

Ve Velké Británii se minulý týden uskutečnilo referendum o výstupu z Evropské unie, v němž Anglie bez Londýna (protože hlavní města si vždycky myslí něco jiného než zbytek země) a Wales hlasovaly PRO, a Skotsko se Severním Irskem PROTI. (Geniální ka ... více »

Komentář Zahraničí

Brexit je jedním z projevů sporu mezi konzervativností a progresivitou

Včerejšek? Britská evropská SPZ na japonském autě. Foto Jiří Stavovčík

Na okraj evropského fenoménu začátku tohoto léta.

Na brexitu mně přijde zcela určující věkové rozdělení hlasujících – čím mladší, tím více pro „zůstat“, čím starší, tím více pro „odejít“. Jsem silně přesvědčen, že další výzkumy potvrdí tuto dělicí linii, tj. město/venkov, bohatší/chudší, možná i mu ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Stará praktika: Nevolíš alternativu, kterou chce vedení? Jsi „zpátečník“!

Obrázek nebo fotografie#17394

Krátká poznámka (nejen) k pozadí brexitu.

O tématu „brexitu“ už bylo řečeno hodně; já bych rád reagoval na jednu věc, o níž, myslím, ještě nemluvil nikdo: I lidé, kteří v minulosti odsuzovali agresivní kampaň „Přemluv bábu“ a kteří opakovaně upozorňovali, že není dobré, aby se společnost ro ... více »

Kultura a umění Kultura

Letní tipy Kulturních novin

Obrázek nebo fotografie#17424

Tradiční přehled tipů redaktorů a spolupracovníků Kulturních novin. Co kdy kde lze letos v létě vidět, slyšet i prožít. Hudba, folklor, divadlo, literatura, výtvarné umění, film a také jedna série historických pamětních akcí.

Colours of Ostrava Ostrava-Vítkovice, 14.-17. července 2016 https://www.colours.cz/ Mezinárodní multižánrový hudební festival s bohatým doprovodným programem. Vystoupí přední interpreti zahraniční (Tame Impala, Nothing But Thieves ... více »

Společnost a politika Osobnosti

Opustil nás filosof gentleman

Ve věku 69 let náhle a nečekaně zesnul 17. června Jaroslav Hroch – vysokoškolský pedagog, filosof a člověk jemného ducha. A také člen družstva Kulturní noviny. Poslední rozloučení s ním se bude konat ve čtvrtek 30. června v 13:15 v obřadní síni brněnského krematoria.

Přestože v posledních desetiletích působil jako vysokoškolský profesor v oblasti filosofie, svou profesní cestu započal Jaroslav Hroch jako učitel.  Byl sice absolventem studia filosofie, ale předtím i aprobovaným češtinářem a angličtinářem. Zvláště ... více »

Kultura a umění Kultura

Originální obrazivost usazená ve věcnosti

Karel Rossí: Pavouk nebeský, olej na plátně, 2016. Foto: Jan Dočekal

Pozvánka na výstavu, kterou můžete v Křížovicích na Vysočině navštívit do 6. července.

Dvacet nových děl vystavuje letos jednašedesátiletý malíř Karel Rossí v soukromé rustikální Galerii z ruky v Křížovicích (okres Brno-venkov). Autor působí v Bystřici nad Pernštejnem, tedy natolik blízko Křížovic, že by tam pomyslně kamenem dohodil ... více »

Dokument Média

Projekt Redaktor úspěšný!

Minulý týden jsme uzavřeli kampaň, jejímž cílem bylo získat prostředky pro jednoho redaktora na druhou polovinu roku 2016. Cílová částka byla 59 400 Kč a na náš účet dorazilo 57 500 Kč. Tuto sumu jsme již schopni doplnit z našich prostředků na cílovou částku, takže kampaň byla úspěšná! Děkujeme všem, kteří nás podpořili a dali nám šanci rozvíjet dále Kulturní noviny. Budeme se snažit.

... více »

Poezie Kultura

Aforismus 66

Text aforismu na pražské stavbě Zlatý Anděl

Text Franze Kafky, který je známý mnoha dnešním Pražanům, pojednává o konečné nemožnosti odchodu odkudkoliv.

Je svobodným a zajištěným občanem země, neboť je připoután k řetězu, který je dost dlouhý, aby mu zpřístupnil všechny okrsky země, ale přece pouze tak dlouhý, že ho nic nemůže vytrhnout z hranic země. Zároveň je však také svobodným a zajištěným obča ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: První láska

Ivan Šiškin: Smíšený les

Povídka Ivana Bunina (1870–1953) v překladu Jana Zábrany.

Léto, statek v lesnatém kraji v západním Rusku. Leje jako z konve už od samého rána, svěží déšť bez přestání šumí na prkenné střeše. Ve ztichlém domě panuje šero a nuda, na stropě spí mouchy. Mokré stromy v sadu se odevzdané sklánějí pod sítí padají ... více »

Fejeton Domov

Ostrov

Obrázek nebo fotografie#17402

Fejeton o ostrovech.

V parku před naším domem jsem potkal malou sousedku, o níž jsem na tomto místě kdysi psal ve fejetonu Interview . Šla se svou maminkou a spící sestřičkou, která se vezla v kočárku, dlouhou tichou ulicí, jíž tropické teploty těchto dnů dodávaly zvlá ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

květen 2016

Příloha Kulturních novin Příloha Weles

duben 2016

Offformat Kultura

Uplést bič

Přebal knihy Rudý kohout Picasso, Repro: jinamodernita.cz

Ke knihám Jiná modernita (2013) a Rudý kohout Picasso (2015) Františka Mikše. To, co je na posledních dvou knihách Františka Mikše nejméně problematické, je jejich zdaleka nejrozsáhlejší část popisující osudy vybraných umělců. Na velmi nejistou půdu se dostáváme především tehdy, začteme-li se do stručných a přitom velmi ambiciózních závěrů.

František Mikš je kritický k umění moderny a současnosti, respektive k těm jeho podobám, které považuje za výraz hluboké krize a produkt pomýlení. V knize Jiná modernita sděluje, že „skutečně hodnotná a trvalá umělecká díla dvacátého století často ... více »

Offformat Kultura

Design malby

Barvometrie, pohled do instalace, foto: Martina Schneiderová

Jak se sluší na každou opravdu výraznou výstavu, budí Barvometrie Milana Housera v brněnském Domě umění opozitní reakce odborníků i širší veřejnosti.

Design malby! Nedávno jsme se s kolegy smáli trendu nazvat všechny obory na středních výtvarných školách uvozujícím slovem design. Je to pojem bohatý, oproti svému původnímu významu kresba, náčrtek, návrh dnes označuje (de-signuje) spíše proces tvar ... více »

Offformat Kultura

O křečcích a kolaborantech

Pode Bal, Repro: rouming.cz

Spolupráce nebo kolaborace? Je to divák, kdo dokončuje dílo.

Jsem českej srab, kterej čuměl, když nakládali židy, hajloval náckům, mával komoušům a pak chtěl jistotu desetinásobku. Tato věta je ukázkou známé kolaborace. Potlačuji svoje ego, vlastní individualitu, abych nasadil síly do služeb společného zájmu ... více »

Offformat Kultura

Situace se mění, aniž nastala

Jana Kapelová, foto/frame: archiv galerie OFF/FORMAT

Výchova a rodičovství jako témata konfrontace se společenskými normami a systémy v aktuální výstavě Jany Kapelové, laureátky Ceny Oskára Čepana za rok 2014.

Tři projekce performancí autorky jsou rozmístěny v přítmí galerie mezi bílými screeny. Ve sluchátkách slyšíte hlas umělkyně, čte texty o výchově, a sledujete její pohyb deklasovanými sídlištními prostory, které jsou vlastně hlavním zájmem kamery. Ob ... více »

Offformat Kultura

TO BYCH ZVLÁDL TAKY

Obálka knihy komiksů To bych zvládl taky, repro: archiv galerie OFF/FORMAT

Tisková zpráva a pozvánka na křest nové knihy komiksů o moderním umění z dílny galerie OFF/FORMAT.

„Budeme šťastni, když kniha probudí žáka, pomůže učiteli, pobaví rodiče i babičku a dědu.“ 5. května 2016 v galerii OFF/FORMAT představí čtveřice mladých autorů z řad výtvarníků, učitelů, kurátorů a hudebníků svoji knížku komiksů o umění moderny. M ... více »

Weles Kultura

Slavomír Kudláček: Bezbarvé ruce

 

Před pár lety se na stránkách literárních periodik vzrušeně diskutovalo o angažované poezii. Nerozuměl jsem tomu, či spíše nechtěl rozumět. Celá ta debata zdála se mi jaksi vykloubená, vyspekulovaná, umělá. Jako by naléhavost poezie závisela od toho ... více »

Weles Dokumenty

Archivní čísla Welesu

1–5 (1996–1997) a 11–18 (2000–2003):  http://welenoviny.blogspot.cz/2014_12_01_archive.html 30–61 (2007–2014):  http://www.typograf.org/weles/weles-archiv-cisel-2007-2014.html Na této stránce nebo dole v náhledu strany je možné stáhnout celá čísla r ... více »