Týdeník Kulturní noviny

18. číslo neděle 1. 5. 2016

Téma Politika

Falešná hra na morální symboly (1. část)

Obrázek nebo fotografie#16948

Rozbor a odkazový opravník elitami oblíbených omylů.

Rozhovor s profesorem Tomášem Halíkem, který proběhl 23. dubna v pořadu Interview ČT24 (1) , byl neobyčejně podnětný. Důkladným rozborem několika tezí profesora Halíka, jež v daném pořadu proslovil, se dobereme způsobu, jakým to, co se dnes nazývá ... více »

Dokument Média

Projekt Redaktor

Šéfredaktor Kulturních novin vyhlašuje projekt, jehož cílem je přispět ke stabilizaci tvorby obsahu našeho média a k získání redaktora na stálý úvazek. Máme už i tip na kolegu, který se osvědčil. Pojďme se spojit a získat jej.

Kulturní noviny jsou výsledkem svépomoci. Jejich obsah tvoří autoři a redaktoři bezplatně jako službu ideji mít nezávislé občanské politicko-kulturní médium. Minimální měsíční rozpočet, na který nám průběžně přispívají naši čtenáři, pokrývá ruti ... více »

Komentář Ekonomika

Mezi Skyllou vymírání Evropy a Charybdou imigrace z třetího světa

Obrázek nebo fotografie#16951

Zamyšlení nad civilizační chorobou, na niž se dosud nenašel lék: klesající plodností naší společnosti.

Vedle migračního problému stojí Evropa před skutečnou krizí s opačným znaménkem: krizí demografickou. – Průměrná plodnost v EU je 1,55 a na udržení populace je potřeba 2,1–2,2. Znamená to, že při neměnící se délce života a nepřibývání obyvatel zvenk ... více »

Komentář Domov

Proč je INTERnacionála na demonstraci proti nacionalismu namístě

Státní znak Rakouské republiky od roku 1919 až dodnes

Úvaha na téma mediálně aktuální.

Přemýšlel jsem nad mediálním povykem v českých mainstreamových pravicových médiích i na sociálních sítích kolem sto let starých levicových hesel typu „Již vzhůru psanci této země…“, která jsou používána na současných demonstracích proti fašismu. Je ... více »

Společnost a politika Domov

Budete jako bohové

Člověk se svým věděním a konáním posouvá čím dál tím blíže božské všemohoucnosti. Přinejmenším si to tváří v tvář svým ohromným úspěchům namlouvá. Avšak ne zcela důsledně si uvědomuje, že se stejnou logikou narůstá hrozba ničivých důsledků jeho konání.

Nejzchytralejší ze vší polní zvěře, kterou Hospodin Bůh učinil, byl had. Řekl ženě: „Jakže, Bůh vám zakázal jíst ze všech stromů v zahradě?“ Žena hadovi odvětila: „Plody ze stromů v zahradě jíst smíme. Jen o plodech ze stromu, který je uprostřed zah ... více »

Kultura a umění Kultura

Ten okamžik

Děti z Nivnice a Bánova, foto Jiří Plocek

Na koncertě Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů 28. dubna v Uherském Brodě vystoupily ve sboru malé děti z Nivnice a Bánova. Nejmladším bylo kolem tří let. Diváci v sále byli očarováni přirozeností a energií společného dětského zpívání. Učitel Vlastimil Ondra, který probudil už v několika generacích dětí z Uherskobrodska niternou rezonanci s lidovou písničkou, popisuje okamžik, kdy se stane onen zázrak.

Stane se to jen jednou jedinkrát za generaci zpěváčků. Ještě včera to bylo takové normální běžné zpívání a najednou teď, v tento okamžik, to přišlo. Jako by se prolomila hráz a proud nespoutaného krásného zpěvu se začíná rozlévat po tom našem světě ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O neposlušné dívce a jejím nápadníkovi

Tanečnice z kmene Ewe

Poučná pověst pocházející z folklóru západoafrického národa Ewe.

Byla jednou jedna neposlušná dívka a ta odmítala všechny nápadníky, které jí rodiče navrhovali. Stalo se, že potkala na tržišti krásného mladíka, kterému řekla: „Tebe chci za muže!“ „Líbíš se mi, děvče,“ řekl ten muž, „vrať se domů a přijď zítra na ... více »

Fejeton Domov

Fejeton na prd

Obrázek nebo fotografie#16946

Humorná kvazireportáž z gastroenterologické ambulance.

„Miluš, člověče, nějak mě v poslední době pobolívá zadek.“ „Tak to jsi v troubě, u nás v Počernicích to měl soused, udělali mu vývod a za půl roku byl v kopru,“ uklidnil mě tlustý kamarád, odborník na bílé víno, jinak tenorista s krásným hlasem zvan ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

květen 2016

Příloha Kulturních novin Příloha Weles

duben 2016

Offformat Kultura

Uplést bič

Přebal knihy Rudý kohout Picasso, Repro: jinamodernita.cz

Ke knihám Jiná modernita (2013) a Rudý kohout Picasso (2015) Františka Mikše. To, co je na posledních dvou knihách Františka Mikše nejméně problematické, je jejich zdaleka nejrozsáhlejší část popisující osudy vybraných umělců. Na velmi nejistou půdu se dostáváme především tehdy, začteme-li se do stručných a přitom velmi ambiciózních závěrů.

František Mikš je kritický k umění moderny a současnosti, respektive k těm jeho podobám, které považuje za výraz hluboké krize a produkt pomýlení. V knize Jiná modernita sděluje, že „skutečně hodnotná a trvalá umělecká díla dvacátého století často ... více »

Offformat Kultura

Design malby

Barvometrie, pohled do instalace, foto: Martina Schneiderová

Jak se sluší na každou opravdu výraznou výstavu, budí Barvometrie Milana Housera v brněnském Domě umění opozitní reakce odborníků i širší veřejnosti.

Design malby! Nedávno jsme se s kolegy smáli trendu nazvat všechny obory na středních výtvarných školách uvozujícím slovem design. Je to pojem bohatý, oproti svému původnímu významu kresba, náčrtek, návrh dnes označuje (de-signuje) spíše proces tvar ... více »

Offformat Kultura

O křečcích a kolaborantech

Pode Bal, Repro: rouming.cz

Spolupráce nebo kolaborace? Je to divák, kdo dokončuje dílo.

Jsem českej srab, kterej čuměl, když nakládali židy, hajloval náckům, mával komoušům a pak chtěl jistotu desetinásobku. Tato věta je ukázkou známé kolaborace. Potlačuji svoje ego, vlastní individualitu, abych nasadil síly do služeb společného zájmu ... více »

Offformat Kultura

Situace se mění, aniž nastala

Jana Kapelová, foto/frame: archiv galerie OFF/FORMAT

Výchova a rodičovství jako témata konfrontace se společenskými normami a systémy v aktuální výstavě Jany Kapelové, laureátky Ceny Oskára Čepana za rok 2014.

Tři projekce performancí autorky jsou rozmístěny v přítmí galerie mezi bílými screeny. Ve sluchátkách slyšíte hlas umělkyně, čte texty o výchově, a sledujete její pohyb deklasovanými sídlištními prostory, které jsou vlastně hlavním zájmem kamery. Ob ... více »

Offformat Kultura

TO BYCH ZVLÁDL TAKY

Obálka knihy komiksů To bych zvládl taky, repro: archiv galerie OFF/FORMAT

Tisková zpráva a pozvánka na křest nové knihy komiksů o moderním umění z dílny galerie OFF/FORMAT.

„Budeme šťastni, když kniha probudí žáka, pomůže učiteli, pobaví rodiče i babičku a dědu.“ 5. května 2016 v galerii OFF/FORMAT představí čtveřice mladých autorů z řad výtvarníků, učitelů, kurátorů a hudebníků svoji knížku komiksů o umění moderny. M ... více »

Weles Kultura

Slavomír Kudláček: Bezbarvé ruce

 

Před pár lety se na stránkách literárních periodik vzrušeně diskutovalo o angažované poezii. Nerozuměl jsem tomu, či spíše nechtěl rozumět. Celá ta debata zdála se mi jaksi vykloubená, vyspekulovaná, umělá. Jako by naléhavost poezie závisela od toho ... více »

Weles Dokumenty

Archivní čísla Welesu

1–5 (1996–1997) a 11–18 (2000–2003):  http://welenoviny.blogspot.cz/2014_12_01_archive.html 30–61 (2007–2014):  http://www.typograf.org/weles/weles-archiv-cisel-2007-2014.html Na této stránce nebo dole v náhledu strany je možné stáhnout celá čísla r ... více »