Týdeník Kulturní noviny

7. číslo pondělí 13. 2. 2017

Téma Osobnosti

Moudrost je nesežratelná

Antonín Přidal. Foto Pavel Hrdlička

Ohlédnutí za významnou postavou české kultury – za básníkem, spisovatelem, rozhlasovým tvůrcem a televizním moderátorem, za vysokoškolským pedagogem Antonínem Přidalem (13. října 1935, Prostějov – 7. února 2017, Brno).

Velké osobnosti a jejich dílo vnímáme jako skaliska uprostřed rozbouřených vod života. Jsou pevnými útvary, na nichž lze vystavět maják, který svým světlem pomáhá udržet kurs našich rozkolísaných bárek. Někdy se dokonce v bouři toho skaliska zachytí ... více »

Společnost a politika Domov

Vyhlášení prvního ročníku Ekopubliky

Obrázek nebo fotografie#19200

Kulturní noviny ve spolupráci s dalšími subjekty vyhlašují novou cenu, jejímž cílem je podpořit a zviditelnit pro-environmentální publicistiku v denním a týdenním tisku. Více podrobností naleznete v následujícím článku.

Kulturní noviny – vydavatelské a mediální družstvo a Nadace Veronica ve spolupráci s Katedrou environmentálních studií FSS MU v Brně a Lipkou – školským zařízením pro environmentální vzdělávání Brno vyhlašují 1. ročník Smyslem ocenění je podpořit a ... více »

Dokument Dokumenty

Večer setkání autorů a čtenářů Kulturních novin

Foto Jaromír Nečas

Přijďte se setkat s Kulturními novinami živě.

  V pátek 17. února v 19 hodin se uskuteční v Místogalerii na  Skleněné louce  (Kounicova 23, Brno) setkání autorů, přátel, nám známých i zatím neznámých hostů Kulturních novin. Oslavíme spolu vydání našeho zimního tištěného literárního speciálu, kt ... více »

Komentář Domov

Nesmějme se konzervativním, zpomalme, abychom scelili peloton

Foto Tomáš Koloc

Naše společnost už není rozdělená na levici a pravici, ale na „progresivní“ a „konzervativní“. To, že se těm posledním budeme smát, o naší osvícenosti nesvědčí. 

Víme: společnost je rozdělená. Kudy přesně se ale vine dělící čára a proč? To už je těžší otázka. Mezi mladými a starými? Mezi městem a venkovem? Mezi chudými a bohatými? Mezi nevzdělanými a vzdělanými? Nejspíše tam, tuhle i onde – ale jen popisujem ... více »

Dokument Dokumenty

KN 2017: Prosíme o podporu!

Kulturní noviny potřebují základ pro provozní rozpočet v roce 2017. Podpoříte-li nás jakoukoli částkou, zašleme vám náš tištěný speciál KN zima 2016/2017 a na vyžádání i předchozí speciál s výběrem z textů z roku 2015. Vaše podpora znamená další život Kulturních novin.

Nezapomeňte, prosím, uvést při bankovním převodu své jméno a poštovní adresu a popřípadě se nám s dalšími požadavky přihlásit na adresu druzstvo@kulturni-noviny.cz . Potvrdíme vám příjem platby a pošleme vše, o co si napíšete. Číslo našeho účtu: 2 ... více »

Kultura a umění Osobnosti

Modlitba za Jarmilu

Folkové prázdniny 2007 Jarmila Šuláková a Jaromír Nečas. Foto Jiří Plocek

V sobotu 11. února nastoupila nové angažmá v nebeském chóru jedinečná valašská zpěvačka Jarmila Šuláková (27. června 1929, Vsetín – 11. února 2017, Vsetín).

Byl to jeden z nejkrásnějších večerů na Folkových prázdninách, které jsem kdy zažil. Psal se rok 2007. Po koncertu v zámeckém parku v Náměšti nad Oslavou se v muzikantském zázemí sešli účinkující – mladí muzikanti z kapely Bezobratři, mladí houslist ... více »

Kultura a umění Kultura

Paralelní entity malíře Josefa Bubeníka

Josef Bubeník: Z cyklu Paralelní entity, dekalk, pastelky a kombinované techniky, 2016. Foto: Jan Dočekal

Výstavu z tvorby kreslíře a malíře Josefa Bubeníka (nar. 1965) uspořádalo Katolické gymnázium v Třebíči ve své Galerii Chodba. Nese název Paralelní entity. Výstava je druhou částí autorova tematického náčrtu, přičemž část první uvedlo loni na podzim Městské kulturní středisko Třebíč ve své Galerii Ladislava Nováka pod titulem Fragmenty krystalového jasu.

  Josef Bubeník, člen moravské surrealistické skupiny Stir up, studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (byl žákem docenta Jiřího Havlíčka, někdejšího člena brněnské skupiny Lacoste, předchůdce Stir up). Ve voln ... více »

Poezie Kultura

Eda Veselý: Za záda přilepen jdu do světa

Foto Tomáš Koloc

Verše českého lidového básníka

V krabici s kyselými bonbóny Ze stropu visí zralé citróny Od okna bez záclon až ke klice táhne se mucholapka lavice   Vesluji v proudu klihu Zavřené dveře čtu jak knihu Jsem počtář mobilního inventáře Sčítám a odečítám všechny tváře   Konečně dveře ... více »

Literární ukázka Dokumenty

Počteníčko: Černá slepice

Obrázek nebo fotografie#19167

Ukázky ze sbírky „lidových pověrečných textů, čar, zaříkadel a magických úkonů“, jak je ve starých knihách nalezl Miroslav Huptych.

    * Žena těhotná nemá ani drůbeže, ani čehož jiného zabíjeti, prý dítě – poněvadž na ženu takovou vše dojem učiní, a ten i na dítě v těle mateřském se vztahuje – stane se ukrutníkem (sprostí říkají rabijákem) nebo taškářem, vůbec nemilosrdným, nec ... více »

Fejeton Politika

Omluva

Muži Pražského jara 1968. Tři z nich zůstali v politice, dva odešli do exilu, dva podepsali Chartu 77. Foto Tomáš Koloc

O jedné charakteristické hádce (nejen) o Pražské jaro 1968  s omluvou příteli.

Pohádal jsem se s přítelem. Je mi to líto, i když nevím, jestli to (jak prohlásili někteří mí další přátelé, když jsem se jim s tím svěřil) „bylo kvůli blbině“.  Zformuloval jsem na sociální síti myšlenku, jíž se už dlouho obírám a která je postaven ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

leden 2017

Offformat Kultura

Proti kultu jména

Úder pěstí o zeď, co zní po celý den, pohled do instalace. Foto: archiv autorek

Pravidelná podzimní sklizeň cen ve výtvarném umění nabízí prostor k otázce, co ozdobit životy měnícím metálem - umělcovu hruď, anebo dílo?

Zřejmě proto, aby bylo zřejmé, že si kultura co do přirozenosti nezadá s přírodou, je podzim i na výtvarné scéně obdobím sklizně. Zatímco zemědělci sklízejí úrodu, umělci ceny. Nezadaří se každému, a tak se barevný podzim nezřídka zazelená závist ... více »

Offformat Kultura

NONSTROP

Logo galerie. Repro: archiv galerie

S novým rokem se v Jihlavě objevuje nová místně specifická galerie.

galerie NONSTROP je úzký ale otevřený prostor v němž představy o umění nenarážejí na strop ale dějí se ve vztahu k místně specifickým podmínkám nejmenší ulice v historickém centru Jihlavy   Galerie NONSTROP je veřejné místo vymezené stěnami domo ... více »

Offformat Kultura

Zkamenělina

Václav Kopecký, Zkamenělina

Václav Kopecký v galerii OFF/FORMAT na přelomu ledna a února uzavírá tematický cyklus výstav. Zkamenělina jako metafora fotografie? „Více než motiv před objektivem ho zajímá vlastní médium a jeho problematika.“

Spíše než v cyklech děl pracuje Václav Kopecký v cyklech výstav. V jednotlivých galeriích prezentuje instalace, které jsou vždy svébytným řešením, všechny však zastřešuje společný název a shodné ústřední téma. V tomto konceptuálním formátu vznikala ... více »

Offformat Kultura

Traffic (letní provoz)

Joanna Marcinkowska, stanice Katedrála, olej na plátně, 140 x 180 cm, 2014. Foto: archiv autorky

Překvapivě domácky mezinárodní projekt, který jsme vetkli do prázdninové pauzy ve výstavním programu galerie OFF/FORMAT.

Koncept čtrnáctidenní výměny byl především institucionální spoluprací mezi kurátory-umělci poznaňské galerie a kurátory-umělci naší galerie. Na přelomu července a srpna 2016 se tak představila v brněnské galerii OFF/FORMAT dvojice polských malířů, J ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

leden 2017

Poiésis Kultura

HYNEK PASEKA: Kousat se do rtu

vyju tiše / a smetám vlastní srst

Sdílím snahu vymanit se ze zajetí dalších a dalších otočných dveří. Čtu básně horečky, básně zimnice, hořící, hořlavé, tiché vytí. Expresivní básně, ve kterých při hlasitém čtení úporně hledám místo pro nádech. Účinné a přitom úsporné obrazy: vločk ... více »