Týdeník Kulturní noviny

30. číslo pondělí 24. 7. 2017

Téma Vzdělávání

Moderní škola a logika raně moderního myšlení

Harold Copping: Propadlík. 1886, olej na plátně, 69x90 cm. Repro The Bridgeman Art Library

Autoritářské normalizační tendence školu nevrátí zpět do předmoderní doby, zároveň však nejsou slučitelné s prohlubující se automatickou demokratizací. V tom spočívá hluboký funkcionální konflikt, který je příčinou většiny selhání moderního školství. Budeme mít sílu a odvahu k rozhodnutí vymknout se tomuto dlouhodobě neudržitelnému rozdělení moci a obsahů?

Pedagogika jako věda se formovala v době vrcholící rané moderny (konec 18. a 19. století) a tedy i v době budování prvních státních školních systémů. Toto prolnutí má mnoho důsledků. Jedním z nich je skutečnost, že se pedagogika během 19. století ... více »

Společnost a politika Média

Hoď po českém novináři Hamburkem, on po tobě hodí klepem

Foto Tomáš Koloc

Na okraj největšího letošního protestu proti globalizaci

V Hamburku protestuje proti něčemu 100 000 lidí; to je mimořádný počet, který se nedá odmávnout jako akce nějaké okrajové, nevýznamné skupinky. Proti čemu ale? Domácí mainstreamová webová média to reflektují následovně: Lidovky.cz: "Bojiště H ... více »

Dokument Domov

Výsledek kampaně a poděkování

Bez podpory svých čtenářů by Kulturní noviny nebyly takové, jaké jsou. Velmi si vážíme projevené solidarity.

Před několika týdny jsme v rámci půlroční ekonomické bilance vyhlásili kampaň na podporu našeho kolegy Tomáše Koloce, který se dostal do zdravotních a tím i existenčních potíží, a jemuž jsme z našich prostředků nebyli schopni sami pomoci. Na účet ná ... více »

Společnost a politika Domov

Posedlost Václava Klause bojem proti nebezpečí environmentalismu sílí

Předpokládaný posun mořské hladiny na australské pláži. Foto One Shared Ocean

Václav Klaus nepolevuje ve svém tažení proti takzvaným ekologickým alarmistům. Svými názory se stále více dostává mimo hlavní proud debaty o klimatických změnách, přičemž mu chybí především to, co vyčítá druhým: pokora. Jeho kniha však na druhé straně přispívá k reflexi ekologicky založeného uvažování.

Vlastně už dvojí název nové knihy Václava Klause věnované tzv. klimatickému alarmismu je pozoruhodný svojí významovou odlišností. Jedná se patrně o kouzlo nechtěného, nicméně na obálce a na titulní straně se skví šedočerně vyvedený titul Zničí nás k ... více »

Společnost a politika Osobnosti

„Přímé poznání i hledání panenských prostorů pokládám za nezbytnou součást vzdělání“ (dokončení rozhovoru)

Foto Tomáš Koloc

Rozhovor s geografem a antropologem Jiřím Štyrským, který nedávno oslavil osm desetiletí svého života a který slavné jméno, jež nese, povýšil stejnou prostotou a renesanční pozorností k mnoha projevům tohoto světa, jako jeho příbuzný Jindřich. O Číně a úlevě buddhismu, lidských slovech Ježíše Krista, potřebě islámu mít svého Jana Husa, dvou červených liniích v českých dějinách, Gogolovi, a o tom, že v každé bytosti druhu homo sapiens dřímá intelektuální a morální elita.

 

 

... více »

Společnost a politika

Obživlosti: Vizitky

Vzpomínky_Ivan Hoffman_zdroj archiv KN

Další díl seriálu úvah známého autora, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je. Tentokrát o zdolávání vrcholů a sestupech.

Myslím, že ještě někde mám vizitky, na kterých je pod mým jménem napsáno generální ředitel a na druhé straně general manager, nebo tak nějak. Jaroslav Veis, kolega novinář, který měl jednu dobu podobnou vizitku, na které stálo šéfredaktor, říkáv ... více »

Kultura a umění

Dílo Lubomíra Kressy je součástí českého i mezinárodního surrealismu

Odleva: Lubomír Kressa, Ladislav Novák a Josef Kremláček, před vernisáží výstavy Františka Grosse a Ladislava Nováka ve Špálově galerii v Praze v roce 1965. Foto: archiv autora

K letní třebíčské výstavě z díla pozoruhodného a předčasně zemřelého umělce.

Muzeum Vysočiny Třebíč připomíná ve své Galerii Tympanon uzavřenou tvorbu surrealistického malíře, grafika a sochaře Lubomíra Kressy (1941-1981), který by se v prosinci minulého roku dožil sedmdesáti pěti let. Výstavu koncipoval a díla zapůjčil u ... více »

Poezie

Báseň léta

Jackson Pollock: Summmertime Number 9 (1948). Repro Tate Gallery

Z díla Jiřího Ortena: Jen jedenkráte v roce uzlátne obilí…

Na paletě je léto. Ach verši dávných dob, ty usměvavá věto zimičce na otop, jak se to potkáváme? Uplývá hořký kruh a zatáčí se za mé, jež znekonečnil Bůh tak jako na potoce oblázky mluví-li. Jen jedenkráte v roce ... více »

Literární ukázka

Počteníčko: Jak se dělají noviny

V každém novináři je kousek Supermana?

Postřehy Karla Čapka o teorii a praxi novinářského řemesla za první republiky.

Už častěji, a vždycky se zvláštním okouzlením, jsem četl dobrodružné romány, které se začínají tím, že zadrnčí telefon na psacím stole (nebo v elegantním mládeneckém pokoji) mladého novináře, takto zpravodaje Staru (nebo Heraldu) Dicka Hubbarda ... více »

Fejeton

Pohled

Foto Tomáš Koloc

Výlet v tichém městě

Snad proto, že jsem v noci po zlém snu požádal o klidný spánek, zdál se mi k ránu moudrý sen. Natáčel jsem na velkém nádraží ve Všetatech (kde se protínají trati Praha-Turnov a Kolín-Děčín, kde jsem strávil dětství, a kde jsem tehdy málem přišel ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

červenec 2017

Offformat

Umění, to nejsou životopisy, ale přeci jen...

Františka před domem. Foto: Petr Kovář

Na návštěvě u Štěpána Vrbického a Jitky Chrištofové, o síle příběhu "za obrazy" a její roli v jejich čtení.

Tohle prodává hlavně příběh, říkáváme někdy s despektem o dílech umělců, kolem nichž je toho hodně k povídání, takže nás uhranou především svým příběhem. Teprve skrze něj si oblíbíme dílo, jako jeho relikvii, svatý ostatek, fetiš, kamínek z cesty, m ... více »

Offformat

HRAna

HRAna, projekce Romany Hnízdilové, malba Argišta Alaverdyana. Foto: Martina Schneiderová

Jarní sezónu uzavírá galerie OFF/FORMAT výstavou šesti studentů našich dvou nejvýznamnějších uměleckých škol - Akademie výtvarných umění v Praze a Fakulty výtvarných umění v Brně.

Na základní škole jsme s kamarádem hráli takovou smyšlenou hru, "Co bys udělal, kdyby…" Většinou jsme si takto krátili čas chůze kamkoli, jeden z nás povídal, co se "děje", a druhý mu odpovídal, jak na situaci reaguje. Nezřídka jsme se přitom na les ... více »

Offformat Kultura

V paradoxu se jeví skutečnost

Antonín Jirát, Léčba oparem, pohled do instalace, galerie Nonstrop, Jihlava. Foto: archiv galerie Nonstrop

Teprve druhá výstava nové jihlavské galerie Nonstrop umístěné ve veřejném prostoru pod širým (mírně zúženým) nebem ukazuje, že svému plánovanému významu dostupného, přitom diskusi otevírajícího místa dostojí, a stane se tak podstatným bodem na tuzemské galerijní mapě.

Zdá se, že kolektivně trpíme virovou nákazou, podivným typem oparu, který se v určitém světle jemňounce třpytí a může z dálky budit zdání makeupu, který si nezkušený teenager poprvé nanesl na tvář po přečtení knihy: "Jak se líčit" s podtitulem: "Ček ... více »

Offformat

Vlákna, klubka, tkaniny (myšlenky jsou tenká vlákna)

Vlákna, klubka, tkaniny, pohled do instalace, OGV, Jihlava. Foto: archiv OGV

Vztah materiálu a myšlenky, umělecké a řemeslné stránky díla i stereotypnosti vnímání ženské a mužské práce akcentuje výstava v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

Podtitul výstavy pochází z textu Daniely Mikuláškové 7 let v nitích: "Sedm let myslím v nitích. Jak: Myšlenky jsou tenká vlákna, která jedno po druhém vytváří pole obrazu. Aby se takto stalo, je nutné zpomalit dech a téměř vypnout mozek. Myslím tím, ... více »

Offformat Kultura

Tip na výlet

Kresby Jitky Chrištofové v Galerii Tři, Nový Jimramov. Foto: Petr Kovář

Výletem (nejen) k výstavám. Zahájení výletu nejlépe 29. července v Jimramově.

Vydání výtvarné přílohy Kulturních novin vždy naznačuje, že to další přijde nejdříve až za dva měsíce. V dalším vydání už bude po žních. A především po prázdninách. Přes den stále teplo, ale rána budou chladná, kradmo nahlížející roku pod zimu. N ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

červenec 2017

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#20159

Mám, stejně jako většina čtenářů, četné čtenářské dluhy. Dlouhodobé i krátkodobé. Sbírku Sestra duše Sylvy Fischerové jsem si chtěl přečíst již v roce 2015, kdy v Druhém městě vyšla. Stalo se tak ale až nyní, a to jedním dechem, ohromen intenzitou ... více »

Poiésis Kultura

PETR PUSTORYJ: kohout už nasíravě kokrhá

  Básně věnované, básně oslovující blízké, hospodské spolustolovníky, básníky, výtvarníky, básně rozhovory – tak lze ve zkratce charakterizovat předložený soubor básní Petra Pustoryje. Vybaví se mi Jirous, Homér, Krupa... ale není třeba srovnávat, t ... více »