Týdeník Kulturní noviny

21. číslo pondělí 22. 5. 2017

Téma Domov

Čas hulit aneb pohled do paralelních světů

Hanf. Zdroj Wikimedia Commons

Vedle běžného světa, který známe, kde se chodí do práce, jezdí autem, chodí do školy a řeší rodinné či osobní starosti ve vztahu k nějak fungujícímu světu, existují i světy jiné. Světy negace a úniku. A kupodivu, jejich rozloha není zanedbatelná. Jsou jak nevyužitým potenciálem společnosti, tak skrytou nevypočitatelnou silou. Co nám (o nás) říkají?

Před časem se mi na Facebooku přihlásil nějaký chlapec. Mírně rozmázlá fotka, asi rychlovka z mobilu. Kšiltovka a pohled stranou. Vystupoval pod uvěřitelným jménem, nějaká základní informace tam také byla, a když jsem koukl na jeho stránku a na sdíl ... více »

Dokument Média

Podpora KN: Projekt Redakce – pojďme udělat další krok!

Obrázek nebo fotografie#19785

Po loňském úspěšném Projektu Redaktor bychom rádi stabilizovali základní redakční jádro Kulturních novin. Počet našich čtenářů roste a rádi bychom udrželi a zlepšovali kvalitu jediného družstevního a občanského kulturně-politického média v republice.

Kulturní noviny si během minulých let vytvořily čtenářskou komunitu, která je tvořena jádrem pravidelných návštěvníků a příležitostnými čtenáři (podle témat, která je momentálně zaujmou). V únoru tohoto roku jsme dosáhli zatím historického maxima, k ... více »

Společnost a politika Ekonomika

Nového ministra financí znám čtvrt století aneb Co čekat od Ivana Pilného

Ivan Pilný. Foto Youtube

Ivana Pilného znám asi pětadvacet let, nevím ovšem, jestli mně toto přiznání pomůže, nebo uškodí. Chci ho však využít k prognóze ohledně nového ministra. 

Zaslechl jsem už výtky, že IP není ekonom a že tedy postrádá odbornost. K tomu ovšem lze říci, že stejnou „odbornost“ měli: Andrej Babiš (ANO), Miroslav Kalousek (KDU-ČSL/TOP 09), Vlastimil Tlustý (ODS), Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr je politik a ... více »

Společnost a politika Věda

Bohatý svět skromnými prostředky

Obálka knihy

Nová kniha profesorky Hany Librové a jejích žáků „Věrní a rozumní“ má těžiště v uvažování nad smysluplností ekologicky příznivého jednání a vybízí k hledání vlastních odpovědí na otázky týkající se věrnosti přírodě a rozumnosti vztahu k ní jako protikladným přístupům.

Mnozí z čtenářů Kulturních novin budou zřejmě znát dvě předchozí knihy profesorky Hany Librové z dnes už uzavřené trilogie zabývající se environmentálně příznivými způsoby života: v roce 1994 jsme s nadšením pročítali její Pestré a zelené (kapitoly ... více »

Společnost a politika Média

Milý Český rozhlase, neposlouchej agentury

Foto Tomáš Koloc

Otevřený dopis Českému rozhlasu

Vážený a milý Český rozhlase, jak se máš?! Odpusť mi tykání, ale ve svých vzpomínkách na Tebe jsem se přenesl do chlapeckých let, kdy mě táta, Ladislav Smoljak, vodil okolo Tebe z mateřské školy. Ukazoval mi ještě nevyspravené stopy od kulek na Tvý ... více »

Kultura a umění Kultura

Myšlenky pro budoucnost: 3. část - Kultura

Foto Wikimedia Commons

Dosud rozšířené pojetí kultury jako kultivace člověka, přírody i společnosti, či jako kultury pouze duchovní, se v konfrontaci s faktem globální ekologické krize stává překážkou postižení její podstaty. Potřebujeme souhrnný pojem, který by označoval umělou část pozemského bytí: nejen historický proces lidské nebiologické aktivity, ale i její nebezpečně rostoucí produkt, nynější planetární kulturní systém.

Z hlediska evoluční ontologie není kultura pokračováním přírody. Je lidmi vytvářeným systémem s vlastní vnitřní informací - duchovní kulturou. Jako své hlavní subsystémy proto zahrnuje ekonomiku, materiální kulturu včetně techniky, organizace a inst ... více »

Poezie Kultura

Dorota Walczak-Delanois

Pablo Picasso: Kytara, 1920. Repro WikiArt

Verše současné polské básnířky, žijící a působící nyní v Bruselu, v překladu Libora Martinka, který napsal i biografickou poznámku.

Pohled Poznáváme se ve tmě. Krajina pro naše ruce přesladce rozprostřená. Tango Moje dlaň dlouze zadržuje a zrychluje tvůj dech. Vstupenka To je tvůj úsměv při odvážné otázce: Můžu? Isolda Magický nápoj nebo jiná ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Libosad

Popraviště na Zámečku v Pardubicích

Před sedmdesáti pěti lety došlo k atentátu na Reinharda Heydricha, po němž následovala nejrozsáhlejší vlna teroru v moderních českých dějinách. V oněch dnech se odehrává následující kapitola románu Jiřího Gruši Dotazník, magickorealistické kroniky popisující osudy obyvatel fiktivního městečka Chlumce v době od 18. století do nástupu normalizace.

K osmé, když se začalo stmívat, začínala i střelba. Probudila mne a já ji poslouchal. Nevypadalo to na automatické zbraně, spíš na jednotlivé výstřely nebo polosalvy odpalované rychle za sebou. Trvaly něco přes hodinu, mezitím nastala úplná tma a ... více »

Fejeton

Moje klobúky a moji blížni

Obrázek nebo fotografie#19913

O klobúkoch, ktoré priťahujú príbehy

V tichej uličke som počula za sebou dupot a potom svoje meno. Obzriem sa, starý pán v bielej košeli s trochu zažltnutým golierom, v dlhom montgomeráku sotva chytá dych. Napráva si okuliare a pochvaľuje si, že mám klobúk. Spoznal ma podľa neho aj na ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

květen 2017

Offformat

Gerhard Richter. Krásná zbytečnost?

Gerhard Richter, pohled do instalace (9 barev a Zrcadlo). Foto: archiv KN

V Národní galerii v Praze vystavuje Gerhard Richter, který ve svém díle velmi nevšedně prolíná fotografickou přesnost malby s abstraktní expresivitou. Přitom jde v zásadě o stejný princip.

Vstupuji do expozice v jedné z nejvýznamnějších tuzemských galerií, již, můžeme říci, pozvedl na světovou úroveň stávající ředitel. Namalovat obraz tak, aby vypadal jako fotka, není nic nového. Zvýznamnění vizuálních banalit naší každodennosti, kter ... více »

Offformat

Sezdaní pro VýTěr 2017

VýTěr 2017. Foto: Martina Schneiderová

Akce VýTěr, motivovaná přesvědčením organizátorů o nedostatečné komunikaci mezi výtvarnými umělci a teoretiky, letos přilákala celkem sedmdesát osm účastníků. Jejich stručné medailony byly zveřejněny na webových stránkách pořadatelské galerie OFF ... více »

Offformat

Besídka prázdné iluze

Besídka prázdné iluze, pohled do instalace. Foto: Martina Schneiderová

Besídku jsme sice již zavřeli, přesto stojí zato po zásluze výrazný zájem budící expozici Marty Fišerové připomenout. Nejen kvůli společensky kritickému a ekologickému poselství.

Před pár měsíci jsem procházel kolem brněnského hlavního nádraží a mimoděk spatřil na zemi nápis "born to late to explore the world". Dosud přemýšlím, jak to pisatel myslel. Kterou perspektivu zvolil, kterou z iluzí? Samozřejmě, tytam jsou doby p ... více »

Offformat Kultura

Alenka jako výmluva nebo rukojmí

Na druhé straně (zrcadla), pohled do instalace výstavy v OGV v Jihlavě. Foto: archiv OGV

„K tomu se snad nedá nic napsat,“ reagoval kolega Peknik, když jsem jej požádal o recenzi výstavy polské malby v jihlavské OGV. Nakonec však přišel na experimentální formu, kterou se rozhodl přiblížit roztříštěnost výstavy, naprostou absenci kurátorského vkladu, charakter, který stojí nejblíže pověstným salonům devatenáctého století, které stylem obraz na obraze ukazovaly, co všechno od minule zvládli všichni zdejší malíři namalovat. Každé vystavené dílo autor reflektuje slovem či souslovím. 

Omítka / chybějící součástka / kruch a ofinka / paprsek na podlaze / Frída Komiks / přerostla hra / házet, polsky / ubrus-kostek-duch / Mikyho němečtí kámoši / vypadáme jako angláni? / Cubist van old masters / náhodný setkání / prostřelen zelenou / ... více »

Offformat Kultura

Boj o oheň

Pavel Matyska, z cyklu Boj o oheň

- [Wind Blowing] -[Wolf Howling] ... [ Moaning ] [ Screaming ] Aw. Aw. Aw! Aw. Aw. Aw. Aw. Aw. Aw. Aww! Aww! Nejnovějším figurálně pojatým cyklem obrazů Pavel Matyska nadále „spoluvytváří silnou opoziční linii proti současné kontextuální manipulaci a práci s reprodukovatelností“, ale téma se zdá být sevřenější a naléhavější než dříve.

[Wind Blowing] -[Wolf Howling] -[Wind Blowing] -[Wolf Howling] -[Bird Chittering] -[Snarling] [Howling] [ Grunts ] [Snarling] [Snarling Continues] [Growling, Barking] [ Whining, Whimpering ] [ Barking ] [Screaming, Whining] [Wind Howling] [Snoring ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

květen 2017

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#19840

S názory navrhovatelů literárních ocenění se velmi často zcela míjím. A tak zatímco poezie Tomáše Gabriela ve sbírce Obvyklé hrdinství mi nepřijde ve svých předvídatelných fabulacích, hrách a hříčkách nikterak nadprůměrnou, prvotinu Nika Matěje Lip ... více »

Poiésis Kultura

RADEK ŠTĚPÁNEK: POTOČNICE

Básně v próze či krátké lyrické prózy (hranice mezi nimi je neostrá a nejistá) Radka Štěpánka jdou proti proudu. Formálně prostý obdiv proměnlivosti a krásy přírodních dějů, jejich spojitost s člověkem, prolínání se vzpomínkami, prohloubené soustřed ... více »