Týdeník Kulturní noviny

22. číslo pondělí 29. 5. 2017

Téma Zahraničí

„V centru íránského města nepoznáš, že jsi v muslimské zemi“

Foto Václav Svoboda

Pohled zblízka na "zemi zapovězenou" v exkluzivním rozhovoru s Václavem Svobodou (redaktorem České televize a autorovým přítelem z dob středo- i vysokoškolských studií) po jeho návratu z dovolené v Íránu.

Vím, že směrem na Blízký východ už jsi byl v Turecku a Saúdské Arábii. Jak tě napadl Írán? Bylo těžké se tam dostat? Jaká byla příprava? Přítel mojí sestry tam už jednou jel, a říkal, že je to skvělá cílová stanice. Tak jsme se rozhodli jet ve tře ... více »

Společnost a politika Média

Obživlosti: Vzpomínka na nezávislost

Ivan Hoffman, zdroj archiv KN

První díl nového seriálu autora - písničkáře, novináře a komentátora -, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je.

Zkouším si vybavit, jak to bylo s mým otcem, když prohodil, že se rozhodl zaznamenat své staré vzpomínky. Protože se železo kuje, dokud je žhavé, okamžitě jsem otci koupil notebook. I když jsem tušil a vlastně si byl jist, že je to marné. Musel j ... více »

Dokument Média

Podpora KN: Projekt Redakce – pojďme udělat další krok!

Obrázek nebo fotografie#19785

Po loňském úspěšném Projektu Redaktor bychom rádi stabilizovali základní redakční jádro Kulturních novin. Počet našich čtenářů roste a rádi bychom udrželi a zlepšovali kvalitu jediného družstevního a občanského kulturně-politického média v republice.

Kulturní noviny si během minulých let vytvořily čtenářskou komunitu, která je tvořena jádrem pravidelných návštěvníků a příležitostnými čtenáři (podle témat, která je momentálně zaujmou). V únoru tohoto roku jsme dosáhli zatím historického maxima, k ... více »

Kultura a umění Osobnosti

Milovala vášnivě, až nebezpečně

Foto Wikimedia Commons

Milena Jesenská vstoupila do povědomí české čtenářské obce díky vlně zájmu o Franze Kafku. Korespondence mezi Milenou a Franzem byla médiem, které umožňovalo rozšířit úhel pohledu na bezmála módního spisovatele. Kniha Aleny Wagnerové je splátkou dluhu, který česká literární kritika má vůči této odvážné novinářce a svébytné feministce.

Kniha, o níž pojednává tento text, je druhým, rozšířeným a doplněným vydáním biografie z roku 1996. Ukazuje Milenu jako plnokrevnou ženu, jednající často impulzivně, ale vždy na základě jasné mravní motivace. Opouští studium medicíny, k němuž ji ... více »

Poezie

Deštník z Piccadilly

Foto Messy Nessy

Báseň Jaroslava Seiferta

Kdo s láskou neví kudy kam, ať se zamiluje třeba do anglické královny. Proč ne! Její tvář je na každé ze známek starobylého království. Jestliže ji však požádá o schůzku v Hyde Parku, může vzít na to jed, že bude čekat marně. Bude-li však jen trochu ... více »

Literární ukázka

Počteníčko: Zrození básníka

Vzpomínka Jaroslava Seiferta na školní léta aneb jak snadno mohla česká literatura přijít o svého jediného nobelistu. 

Mám malou vnučku a mám ji moc rád, samozřejmě. Ráda kreslí. Zprvu jí stačila obyčejná propiska. Když její maminka objevila tuto její zálibu, nemeškala a nakoupila barevné křídy i tužky. A ne jedny! Toto náčiní, všelijak devastované, nosí ve škatuli ... více »

Fejeton Domov

Zelenání

Foto Tomáš Koloc

Fejeton zelený (ale žádnou stranu v tom nehledejte) 

Opustil jsem svou  zamilovanou Labskou  a začal jsem ve chvílích potřeby socializace (kdy mi nestačí pít doma o polovinu levnější pivo z obchodu) chodit do hospody na rohu. Jmenuje se Zanzibar, stejně jako pražský bar, do kterého, jak známo z filmu ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

květen 2017

Offformat

Gerhard Richter. Krásná zbytečnost?

Gerhard Richter, pohled do instalace (9 barev a Zrcadlo). Foto: archiv KN

V Národní galerii v Praze vystavuje Gerhard Richter, který ve svém díle velmi nevšedně prolíná fotografickou přesnost malby s abstraktní expresivitou. Přitom jde v zásadě o stejný princip.

Vstupuji do expozice v jedné z nejvýznamnějších tuzemských galerií, již, můžeme říci, pozvedl na světovou úroveň stávající ředitel. Namalovat obraz tak, aby vypadal jako fotka, není nic nového. Zvýznamnění vizuálních banalit naší každodennosti, kter ... více »

Offformat

Sezdaní pro VýTěr 2017

VýTěr 2017. Foto: Martina Schneiderová

Akce VýTěr, motivovaná přesvědčením organizátorů o nedostatečné komunikaci mezi výtvarnými umělci a teoretiky, letos přilákala celkem sedmdesát osm účastníků. Jejich stručné medailony byly zveřejněny na webových stránkách pořadatelské galerie OFF ... více »

Offformat

Besídka prázdné iluze

Besídka prázdné iluze, pohled do instalace. Foto: Martina Schneiderová

Besídku jsme sice již zavřeli, přesto stojí zato po zásluze výrazný zájem budící expozici Marty Fišerové připomenout. Nejen kvůli společensky kritickému a ekologickému poselství.

Před pár měsíci jsem procházel kolem brněnského hlavního nádraží a mimoděk spatřil na zemi nápis "born to late to explore the world". Dosud přemýšlím, jak to pisatel myslel. Kterou perspektivu zvolil, kterou z iluzí? Samozřejmě, tytam jsou doby p ... více »

Offformat Kultura

Alenka jako výmluva nebo rukojmí

Na druhé straně (zrcadla), pohled do instalace výstavy v OGV v Jihlavě. Foto: archiv OGV

„K tomu se snad nedá nic napsat,“ reagoval kolega Peknik, když jsem jej požádal o recenzi výstavy polské malby v jihlavské OGV. Nakonec však přišel na experimentální formu, kterou se rozhodl přiblížit roztříštěnost výstavy, naprostou absenci kurátorského vkladu, charakter, který stojí nejblíže pověstným salonům devatenáctého století, které stylem obraz na obraze ukazovaly, co všechno od minule zvládli všichni zdejší malíři namalovat. Každé vystavené dílo autor reflektuje slovem či souslovím. 

Omítka / chybějící součástka / kruch a ofinka / paprsek na podlaze / Frída Komiks / přerostla hra / házet, polsky / ubrus-kostek-duch / Mikyho němečtí kámoši / vypadáme jako angláni? / Cubist van old masters / náhodný setkání / prostřelen zelenou / ... více »

Offformat Kultura

Boj o oheň

Pavel Matyska, z cyklu Boj o oheň

- [Wind Blowing] -[Wolf Howling] ... [ Moaning ] [ Screaming ] Aw. Aw. Aw! Aw. Aw. Aw. Aw. Aw. Aw. Aww! Aww! Nejnovějším figurálně pojatým cyklem obrazů Pavel Matyska nadále „spoluvytváří silnou opoziční linii proti současné kontextuální manipulaci a práci s reprodukovatelností“, ale téma se zdá být sevřenější a naléhavější než dříve.

[Wind Blowing] -[Wolf Howling] -[Wind Blowing] -[Wolf Howling] -[Bird Chittering] -[Snarling] [Howling] [ Grunts ] [Snarling] [Snarling Continues] [Growling, Barking] [ Whining, Whimpering ] [ Barking ] [Screaming, Whining] [Wind Howling] [Snoring ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

květen 2017

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#19840

S názory navrhovatelů literárních ocenění se velmi často zcela míjím. A tak zatímco poezie Tomáše Gabriela ve sbírce Obvyklé hrdinství mi nepřijde ve svých předvídatelných fabulacích, hrách a hříčkách nikterak nadprůměrnou, prvotinu Nika Matěje Lip ... více »

Poiésis Kultura

RADEK ŠTĚPÁNEK: POTOČNICE

Básně v próze či krátké lyrické prózy (hranice mezi nimi je neostrá a nejistá) Radka Štěpánka jdou proti proudu. Formálně prostý obdiv proměnlivosti a krásy přírodních dějů, jejich spojitost s člověkem, prolínání se vzpomínkami, prohloubené soustřed ... více »