Týdeník Kulturní noviny

46. číslo pondělí 13. 11. 2017

Téma Domov,Osobnosti

Konference nejen o Šabatovi, ale i o sociální demokracii budoucnosti

Jaroslav Šabata. Foto Ota Nepilý

V den nedožitých 90. narozenin politika a politického filosofa Jaroslava Šabaty, tedy 2. listopadu, se konala v Senátu Parlamentu České republiky konference s podtitulem Dějiny přece jen velkým příběhem jsou. Vedle připomínky významné osobnosti se diskutovala témata o podstatě a budoucnosti sociálnědemokratické politiky. Nutnost přehodnocení současného stavu je zjevná, otázka radikální změny je zatím spjata se skepsí. Sociální demokracie se vzdálila svému duchu i pravdivosti na hony. Pro Jaroslava Šabatu by taková situace byla jasnou výzvou. Bude i pro dnešní sociální demokraty?

Jednou mi Jaroslav Šabata vykládal, jak byl na nějaké akci v katedrále na brněnském Petrově a byl tam i sympatický kněz, s nímž si zajímavě popovídal. I o politice. A ten kněz mu nakonec řekl: „Vy jste měl být farář!“ – Jaroslav se smál, ale já jsem ... více »

Dokument Média

Blíží se konec roku: Podpořte KN a získáte dárek!

Obrázek nebo fotografie#21007

Připravujeme nový tištěný speciál: Čtení (nejen) na Vánoce. Bude to výběr z fejetonů, reportáží, rozhovorů a komentářů z roku 2017. Datum vydání speciálu a současně začátek rozesílky a další distribuce je 5. prosince. Podpoříte-li nás jakoukoli částkou ve výši nejméně 300 Kč, zašleme vám speciál domů spolu s kresleným vánočním přáním od malé výtvarnice Klárky, které jsme loni společně přispěli na výtvarný kurs. 

Připravujeme nový tištěný speciál: Čtení (nejen) na Vánoce. Bude to výběr z fejetonů, reportáží, rozhovorů a komentářů z roku 2017. Datum vydání speciálu a současně začátek rozesílky a další distribuce je 5. prosince. Podpoříte-li nás jakoukoli část ... více »

Komentář Domov,Politika

Úpadek stranictví

V Indii používají politické strany pro orientaci negramotných voličů obrázkovou symboliku. Repro Quartz Media

Strany jsou dnes čímkoli jiným, jen ne symbolem solidnosti, jasných programů a důslednosti jejich naplňování. To určitě není žádoucí stav. Ale co s tím?

Povšimněte si: ani jedna strana nepostavila svého vlastního prezidentského kandidáta. (Ano, učinily to dvě nulitní strany, které se tím aspoň na pár minut dostanou do televize a nic víc, bez šance na zvolení – to je ale potvrzení mého tvrzení, ne je ... více »

Společnost a politika Ekonomika

Obživlosti: Svět kazítek (dříve kurvítek)

Obrázek nebo fotografie#21088

Další díl seriálu úvah známého autora, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je.

Nemohu si to pamatovat, nebyl jsem u toho ještě na světě, když má maminka obrečela svatební dar od tchyně. Byl to ale dar, který pak stál v kuchyni celé mé dětství, mládí, a stál tam i kdykoli jsem dospělý přišel na návštěvu. A stojí tam dodnes. Jde ... více »

Kultura a umění Kultura

Blesk změnil pastvinu v šachovnici

Obrázek nebo fotografie#21099

Recenze na novou sbírku básní Michala Žáka.

Ujalo se tvrzení, že básníků máme dost, zato čtenářů málo. Nemám v úmyslu dělat žádný výzkum. Jen se čas od času přesvědčím, jak relativní je takové kvantitativní označení: dost. Jako by před námi defilovaly zástupy poetů a stačí jen ukázat prstem ... více »

Poezie Kultura,Osobnosti

Právě ten náš Karel Hudec

Karel Hudec na fotografii Ivo Dostála (2012)

Báseň Davida Mikuláška jako první letmé ohlédnutí za zemřelým významným biologem a dobrým člověkem Karlem Hudcem. V dalším čísle Kulturních novin uvedeme podrobnější nekrolog.

Právě ten náš Karel Hudec Básník je ten, kdo s nohama v blátě zpívá se skřivany kdo ve všední šedi vidí duhu kdo v blábolech světapánů čte verše o naději pro tuto zemi kdo pod šaškovskou čepicí má korunu moudrosti kdo odlétá s ptačími hejny aby se s ... více »

Literární ukázka Zahraničí,Kultura

Potěmkinovy vesnice

Foto Tomáš Koloc

Úryvek ze slavné povídky Jaroslava Haška Velitelem města Bugulmy, vypráví o slavných dobách před sto lety, kdy "rudý" autor převzal vojenské velení tohoto tatarského města, periodicky v této funkci střídán bílou gardou a svým zástupcem Jerochymovem…

Úryvek ze slavné povídky Jaroslava Haška Velitelem města Bugulmy, vypráví o slavných dobách před sto lety, kdy "rudý" autor převzal vojenské velení tohoto tatarského města, periodicky v této funkci střídán bílou gardou a svým zástupcem Jerochymovem… ... více »

Fejeton Domov

Listopad

Foto autor

Listopadové písně od dětství už slýchám.

Listopadové písně od dětství už slýchám. Jiří Guth mi svou  vzpomínkou na Auroru  ještě prohloubil stav ponoření do minula, z něhož v posledních dnech nikam nevycházím – podobně jako z bytu. Nastuzení bez lékaře trvá týden, s lékařem sedm dní, léčím ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2017

Offformat Kultura

Jak se vedlo zeleným ve městě na laguně

Marie Voignier, Les Immobiles, 2013. Foto: Ondřej Navrátil

Mamutí přehlídky současného umění jako je benátské bienále se dnes již stěží mohou obejít bez děl, která tematizují problematiku životního prostředí. Ekologický kořen pevně prorostl jejich prstí, již déle kypřenou motykou politiky, aktivismu či obav o osud světa. Žijeme koneckonců ve věku, který je stále běžněji označován jako antropocén.

Dokládalo to 55. bienále z roku 2013, jehož zelené stránky byly posléze sepnuty do samostatné publikace (Taru Elfving, Altern Ecologies, 2016). Ukazovala to i předloňská přehlídka, kde bylo sice ekologických témat méně, nicméně bloudíce mezi jednotl ... více »

Offformat Kultura

Nespavost

Vladimír Havlík, Insomnia, pohled do instalace. Foto: Michaela Dvořáková
Dva performeři vystavují v Brně. Vladimír Havlík (1959) má Nespavost v Pitevně a Tomáš Ruller (1957) retrospektivu v Domě umění. Dvojperformance dvou performerů ve dvou textech jedné výtvarné přílohy.

Galerie Pitevna vznikla přidáním slova Galerie na dveře skutečné pitevny na Komenského náměstí 2, kde dříve sídlila lékařská fakulta. Ještě to není tak dávno, co návštěvníka při vstupu do prostoru praštil přes nos formaldehyd a při delším pobytu mez ... více »

Offformat Kultura

PERFORM-MADE / Odolné okamžiky.

Tomáš Ruller, PERFORM-MADE / Odolné okamžiky, pohled do instalace. Foto: Michaela Dvořáková

Oboje zní dobře.  "Dobrý den, chtěla bych na všechny výstavy, co tu máte. " 

"Všude je Ruller."

"Tak na všude." 

Kolik je mu let, že to celé zabral? ročník 1957. O rok starší než můj taťka. Ten je taky nainstalovanej všude - v garáži, v dílně i ve sklepě. Představuju si rok 2057. Retrospektivní výstava akčního umělce Tomáše Rullera v Domě umění v Brně začíná v ... více »

Offformat Kultura

Dům Isabely

Otto Hudec, Dům Isabely, pohled do instalace. Foto: Martina Schneiderová

Dům Isabely není jen maketou skutečného „organicky rostlého“ domu Isabely na úpatí kapverdských hor, ale především „referenčním bodem vyprávění o naslouchání místu i lidem, eventualitách života či jeho prioritách.“

Pozornost Oto Hudce poutají aktuální společenská témata, kterých se chápe s přímočarostí jemu vlastní. V létě nad Vltavu zavěsil obrazy ruin Prahy, varující zrcadla exportních úspěchů zbrojařského byznysu. Na nedávné výstavě věnované uprchlické vlně ... více »

Offformat Kultura

Továrna na absolutno

Ján Vasilko, Návrh na múzeum súčasného umenia v Košiciach, akryl na plátně. Repro: archiv Dub Gallery

Soukromá prodejní galerie na malém městě zaměřená na současnou českou a slovenskou malbu - už tento rámec nám evokuje čapkovské časy. Dub Gallery otevřela v Pelhřimově teprve před čtyřmi lety. Je zjevné, že zde nechybí finanční zázemí ani odborný pohled - galerie spolupracuje s teoretikem a kurátorem Petrem Vaňousem, který je také autorem textu k aktuální výstavě Jána Vasilka.

Malíř Ján Vasilko pracuje s poetikou technické dokumentace, se strategiemi vizuální komunikace a s potenciálem grafických programů. Stanovuje si pro sebe obraz jako výkonný nástroj určité laboratorní platformy, v níž platí předem stanovená formální ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

listopad 2017

Poiésis Domov,Kultura

přečteno

Obrázek nebo fotografie#21052

.

Expresivní existenciální básně Jitky N. Srbové ve Welesu 68 stojí za to číst. Už ten začátek: Toto není jaro: je to blbě / udělané, jazyk visí křivě / z huby, vidíš? Vadný živočich. Tohle pronikavé vidění se neomrzí, autorčina schopnost protnout ... více »

Poiésis Kultura

JOSEF STRAKA: CIZÍ ZEMĚ

 Zapsat to všechno, ale ne, nakonec vynechat některá slova…

... více »