Čtrnáctideník Kulturní noviny

21. číslo pondělí 12. 10. 2020

Téma Zahraničí,Politika

David Petrosjan: Sobotní příměří boje neutišilo - Arménie a Náhorní Karabach jsou přirozenou překážkou provádění plánů tureckého prezidenta Erdogana

Dítě z Náhorního Karabachu těchto dnů. Foto zaslal David Petrosjan.

Aktuální rozhovor s arménským novinářem, politologem a odborníkem na vojenství Davidem Petrosjanem.

Začněme od konce: Podle posledních zpráv to vypadá, že po příměří znepřátelených stran v Moskvě válka v Náhorním Karabachu, v níž Ázerbájdžán zaútočil na tamní mezinárodně neuznanou arménskou republiku Arcach, v sobotu 10. října v poledne skončila a ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Stresovaná a roztrhaná Francie

Obrázek nebo fotografie#28861

Pět let po útoku na Charlie Hebdo a listopadovém teroru prochází Francie hlubokou krizí identity.

Spor o to, jak mají děti chodit oblečené do školy, se ve Francii vede znovu a znovu se vší vážností a vášnivostí. Holé břicho je naprosto nepřijatelné, říkají ultrakonzervativci. Teď – v deprimující situaci druhé vlny koronavirové krize s vysokým po ... více »

Společnost a politika Domov,Věda,Kultura

Tak nám zavřeli divadla aneb Co šlo v covid-pandemii udělat lépe

Zdroj grafu: mzčr.koronavirus.cz

Selhala eRouška, hygiena, čtení ve statistikách i karanténky… zato prázdniny jsme si udělali hezké. Zamyšlení nad tím, koho druhá vlna opatření zasáhne, i tím, jak by situaci pomohla relativně dostupná komodita – informace.

Pracuji s lidmi, takže jsem si hned ze začátku září nainstalovala eRoušku. Pro jistotu. Pro ochranu nejen mě, ale i mého okolí a všech, kdo se se mnou setkali. A po dlouhé době rádiového ticha mi v neděli 4. října přišlo upozornění na rizikový konta ... více »

Dokument Média

Krize se nevyhýbá ani Kulturním novinám: Prosíme o podporu!

Foto Tomáš Koloc

Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. 

Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. Jsme vděčni za jakýkoli příspěvek na podporu, abychom udrželi náš provoz ve druhé půli roku 2020. Nejpřínosnější pro nás je zřízení trvalého měsíčního příkazu, ... více »

Společnost a politika Domov

Za občanskou spravedlností půjdu raději do Budapešti: Otevřený dopis řadového občana ČR evropské vicepremiérce Věře Jourové

Foto: Facebooková stránka Věry Jourové.

Dopis české političce, která je znepokojena stavem justice v Maďarsku, o stavu justice v Česku

 

V Hradci Králové 14. října 2020 Vážená paní magistro, bývalá eurokomisařko pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví a současná evropská vicepremiérko pro hodnoty a transparentnost! Dozvěděl jsem se, že jste v německém deníku ... více »

Společnost a politika Věda

Zotavení mění duševně nemocné na lidi se zkušeností s duševní nemocí

Zelená stuha - symbol Dne duševního zraví a též 30. výročí komunitní péče o duševní zdraví.

Co zahrnuje proces duševního zotavení

Někteří lidé trpící duševní nemocí své psychické potíže zvládli, omezili jejich devastující efekt a stali se silnými. V srpnu probíhal v Ostravě týdenní kurz, který takové lidi naučil, jak s využitím svých zkušeností pomoci druhým s podobnými problé ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy XIII.

Foto Tomáš Koloc.

Třináctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

V důsledku koronaviru zesílily v jihokorejské politice debaty o majetkové nerovnosti a daňovém systému, pro zavedení nepodmíněného základního příjmu se vyslovila i pravicová PPP  Po Španělsku , které nepodmíněný základní příjem zavedlo v květnu, půj ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Kultura a umění Kultura

Jací jsme to divní milenci, navzájem si sajem invenci

Pohled do instalace. Foto Petr Kovář

Umělecké páry jsou úkazem nevýjimečným, ale umělecká trojrodina už se tak často nevidí, zvláště když její členové, i vzájemnými dobrými vztahy, spoluurčují podstatné dění ve společnosti. V pátek byla v Humpolci otevřena (a od pondělí dočasně uzavřena) výstava Nejedna rodina: Jirousovi, Padrtovi, Ságlovi.

„Funus byl pana Reynka / Básníci se svící chodili na ofěru // Tenkrát jsem ztrácel Věru / a miloval se s Danou / vdanou // Se svící za oltář / šel Jiří Kolář // Někde tam stál / i Bedřich Fučík / a Juliana / žena moje příští // Už se mi všechno v je ... více »

Kultura a umění Kultura

Slova mezi tichem

Obálka knihy

Antologie krátkých českých básní se dá číst jako svědectví o tom, že i v poezii může někdy méně znamenat více.

Byla již vyzkoušena celá řada způsobů, jak sestavit básnickou antologii, a o výsledcích se často polemizovalo; Zdeněk Volf svoji metodu pojmenoval již v názvu knihy, který zní Krátká báseň. Již Anton Pavlovič Čechov věděl, že „stručnost je sestra ta ... více »

Komentář Domov,Politika,Ekonomika

Deset strategií manipulace vědomí lidstva podle žijícího klasika sématiky Noama Chomského

Noam Chomsky.

Sémantická poznámka k dnešním dnům

Když jsem před lety na vysoké škole studoval jazyk, učil nás lingvista docent Vondráček, že lingvista a sémantik musí prožívat svět na dva způsoby, jako přímo zúčastněný a jako odborný pozorovatel. Učil nás všímat si i zdánlivých náhod, které psycho ... více »

Poezie Kultura

Loučení

Olga Wisinger-Florianová: Spadané listí. 1899, olej na plátně, 96x128 cm. Repro galerie Belvedere

Václava Bolemíra Nebeského (1818–1882) si středoškoláci pamatují lépe než jiné obrozence díky avantýře s naší paní Boženou Němcovou, kterou mu jistě mnozí záviděli. Je tedy nejspíš načase seznámit se i s jeho básnickou tvorbou.

Ticho sabatu se rozložilo, ticho jesenního večera. Slunce ku horám se uchýlilo a lesk jeho, loubím se dera, listím suchým purpurově sršel a co tiché požehnání pršel; byl to právě čas jen k umírání a to místo právě také k tomu: Mroucí jeseň a červánk ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Madagaskar

Ambohimanga, sídlo madagaskarských vladařů. Foto John Parrett

V roce 1883 se začala světová veřejnost živě zajímat o ostrov Madagaskar, neboť se stal cílem francouzské kolonialistické invaze. Také v časopise Světozor tehdy vyšlo vyprávění Bedřicha Katzera o této podivuhodné zemi, kde žijí lidé pod nebem a královna je nošena ve voze.

Řeč Malagasů jest měkká a lahodná, bohata na samohlásky, vyznačující se podivnými nedostatky na jedné a vzácnou bohatostí na druhé straně. Na př. podstatná jména a slovesa nemají množného čísla, za to jest soustava číselná rozvinuta až na million, j ... více »

Fejeton Kultura

Dopis vnukovi

Foto Tomáš Koloc.

Úryvek z rukopisu 

Telefonoval mi přítel, říkal jsem mu o tvé nezvladatelnosti. On se zas chlubil vnukem svým, má asperges: Problémy s komunikací, se sníženou přizpůsobivostí, s nedostatkem empatie. Má abnormální pohled na svět, výstřední zájmy, opakující se řeč, ulpí ... více »

Fejeton Kultura

Divadlo bez dechu

Obrázek nebo fotografie#28878

Překlad pandemického opatření do divadelní řeči 

Konečně je mi to jasné. Objasnila to dnes odbornice v televizi. Jako celoživotní divadelník jsem si její řeč přeložil do praxe takto: Přestávky v divadlech budou. Od herců musí být vzdálenost dva metry, od spoludiváků nikoliv. To víte, herci jsou no ... více »

Společnost a politika Domov,Politika

Pod rouškou (u) voleb

Foto Tomáš Koloc.

Pár střípků k pobavení z letošních rouškovaných voleb.

Poměrně pravidelně sedávám ve volební komisi, docela mě to totiž baví; senátní, do kterých se volilo v části Prahy, jsou navíc na počítání poměrně přívětivé (i když zpravidla dvoukolové). Letošní volby ale byly specifické hned v několika ohledech. U ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

srpen 2020

Offformat Kultura

Kolektivní péče o Národní galerii

Národní galerie

Do aktuálního výběrového řízení na post ředitelky Národní galerie se přihlásil kolektiv teoretiček, kurátorek a umělkyň. Chtějí spolu se stávajícími zaměstnanci i vystavujícími umělci a umělkyněmi táhnout za jeden ohleduplný provaz.

 Národní galerie vybírá svoji novou ředitelku nebo ředitele. Kdo by to mohl chtít dělat? Kritizovaný kolos mnoha budov, sbírek i „živého“ umění zjevně dlouhodobě trpí neutěšenými vnitřními vztahy, nedostatečným financováním a neustálými otazníky nad ... více »

Offformat Kultura

Nejsem váš procesor, jsem soukromý majetek sebe sama

Minimal Wage Open Space I Foto Martina Schneiderová

„Jemně, zlehka a pomalu participovat jako jeden z mnoha miliard procesorů na výpočtu, který skrze maximální efektivitu konání, nejvyšší zisk jednotlivých aktérů a jejich bezbřehou sobeckost spěje k výsledku, který popírá většinu z nás.“ Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje úvahou umělce, loňského vítěze Ceny Jindřicha Chalupeckého, Andrease Gajdošíka. K tématu se dále vysloví například teoretik a kurátor Jan Zálešák, umělkyně a kurátorka Marta Fišerová Cwiklinski či šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák.

Mám-li přemýšlet nad zodpovědností umělkyň a umělců, musím prvně vyjasnit svůj postoj k esenciálnímu mýtu umění – vlastní výjimečnosti. Pochybuji o ní. Pochybuji o jedinečném postavení umělkyň a umělců ve světě. Pochybuji o výjimečnosti umělecké prá ... více »

Offformat Kultura

Nechat plynout, co se právě děje

Foto archiv autora

„Posvátno je nějaký zažitý princip řádu. Když chci udělat performance, nemusí být pokaždé stejně opakovaná, ale snažím se dostat do toho podobného pocitu, který je pro mě sváteční a intenzivní. Tak to tam prostě je. To „jení“ je,“ říká performer, hudebník, umělec-aktivista Matěj Kolář. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Matějův čas pro rozhovor si uzurpuji v pozdních hodinách – v administrativním patře Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Hned po skončení rozhovoru je mi jasné, že bude třeba něco doplnit. Druhé setkání se odehrává tamtéž, jen u mě v pracovně. Matěj ... více »

Offformat Kultura

Tady úložiště nebude!

Foto archiv autora

Matěj Kolář zahájil výstavu Nostalgie jako avantgarda aktivistickou performancí. V industriálním prostoru bývalé továrny můžete zhlédnout díla pěti současných malířů a videoart z Vysočiny.

Výtvarnou akcí s názvem „100× kolem Čeřínku“ demonstruje Matěj Kolář nejen silný osobní vztah k místu vytipovanému k uložení vysoce radioaktivních odpadů z našich jaderných elektráren, ale především strach, obavy, nejistotu existence, ale i námahu, ... více »

Offformat Kultura

Když dny ztrácejí jména

Foto archiv autora

Umění Doby Covidové. Před týdnem skončila výstava uměleckých reflexí bytí v nouzovém stavu. Díla nevznikala poté, ale v nejistém průběhu.

Koncem května se znovu otevřely výstavní sály. Stalo se tak po necelých třech měsících, během nichž se většině lidí zcela proměnil řád a prožívání času. Na koho nedolehly existenční problémy, pocítil alespoň ty existenciální, když si uvědomil (vyzko ... více »

Offformat Kultura

Myceliem

Eva Jaroňová: akvarel na papíře, 2020 Foto archiv autorky

Základním tématem aktuální výstavy v galerii OFF/FORMAT je sexualita a tělesnost, přičemž název Myceliem odkazuje k spletitosti a skrytosti na jedné straně a prorůstání a široké propojenosti na straně druhé.

Naší realitě v oblasti sexuality dominuje maskulinní heterosexualita. Tato konvence neurčuje jenom uvažování společnosti o tom, co je normální a co ne, ale prosakuje do mnoha lidských projevů včetně jazyka, aniž by to řada z nás vnímala. Související ... více »

Offformat Kultura

Kouzelnice Sakuma po deseti letech. Proměny malířské tvorby Evy Sakumy

Eva Sakuma: Spring Room 2017, akryl na plátně. Foto Zbyněk Fišer

Malířku Evu Sakumu si sám pro sebe řadím mezi kouzelnice. Kouzelníci dokáží představit oku člověka věci, které ne že nevidělo, ale o kterých netušilo, že je může spatřit tady a teď a v této ustrojenosti.

Eva Sakuma pro mne patří do řady výtvarných iluzionistů, jako je Michal Pěchouček, František Matoušek nebo i Pavel Hayek. Tito umělci nenápadně, avšak nápaditě využívají postupy, které představují malířské techniky a předmětnou inspiraci v nové, viz ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce IV

Vladimír Havlík: Pokus o spánek (1982). Foto archiv ghmp

Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje mantrickou úvahou umělce, performera a pedagoga Vladimíra Havlíka. K tématu se dále vysloví například teoretik a kurátor Jan Zálešák, umělkyně a kurátorka Marta Fišerová Cwiklinski, umělec Andreas Gajdošík či šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák.

VLADIMÍR HAVLÍK   Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepš ... více »

Offformat Kultura

Jan Exnar: Vybrat to, co stojí za to

Jan Exnar. Foto Jana Šašková

Dřív, když jsem maloval obraz, tak jsem měl stále pocit, že vytvářím nějakou věc, a měl jsem k tomu takovou zvláštní zodpovědnost. Dneska už ji nemám, něco si vymýšlím a ověřuji, a to, že přitom vznikne obraz, už je spíš souběh,“ říká sochař, malíř a sklář Jan Exnar. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Prostorný ateliér vybudovaný ze staré stodoly je prozářen světlem. Kousek od hlavní silnice na Jihlavu a přitom v poklidném koutě s výhledem na lesík. K domu vede úzká stromová alej, v zatáčce nelze přehlédnout letitý rybízový sad. Letmo nakoukneme ... více »

Offformat Kultura

Umění pod rouškou II.

Nouzový stav. Foto Lemparbatu

Dokončení ankety tentokrát s důrazem na situaci nakladatelství (Větrné mlýny, Baobab, Galén, Host), ale také reflexi samotnými umělci (Denisa Krausová, Šárka Basjuk Koudelová, Jaroslav Kovanda…).

Všechny články knižního trhu jsou spolu těsně propojené, říká Miroslav Balaštík z Nakladatelství Host, když vysvětluje, že finanční výpomoc ministerstva malým nakladatelstvím situaci nevyřeší. Malá nakladatelství se již v březnu spojila do cechu (CM ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce III

Barbora Zentková a Julia Gryboś: Tiredness Quotes pohled do instalace při performativním zahájení. Foto archiv autorek

.

Nejsme si zcela jisté, zda lze na problematiku odpovědnosti umělce nahlížet jako na specifickou kategorii. Je snad odpovědnost umělce jiná nebo větší, než odpovědnost kohokoliv jiného? Kterékoliv jiné osoby? Otázka ovšem také zní – odpovědnost ke ko ... více »

Offformat Kultura

Tiredness Quotes v Karlín Studios

Tiredness Quotes, pohled do instalace, foto_archiv autorek

Hudební jam jako protest a současně symbolická paralela s tlakem společnosti na vysilující stále se zrychlující výkon – ve výstavním projektu Barbory Zentkové a Julie Gryboś.

Toho dne klesla teplota až ke dvaceti stupňům pod nulou. Bylo to na začátku bouřlivého roku 1972, kdy se Západním Německem ozývaly výstřely Frakce rudé armády, a proto policie a úřady bedlivě střežily i undergroundové koncerty. Krautrocková kapela C ... více »

Offformat Kultura

Luboš Drtina: Aby to všechno harmonovalo

Luboš Drtina, foto Jana Šašková

„Já jsem začal dělat knížky proto, že je mám rád. Dvě tři za rok, ve třiceti kusech s originální grafikou. Pak to se ženou ručně sešijeme. Nespěcháme, neříkáme nikomu žádné termíny,“ říká grafik, typograf a vydavatel Luboš Drtina. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Ptala se LENKA DOLANOVÁ Do Chlov mě dovedla navigace po spletitých cestách, silnička na návsi končí. Vesnička na Pelhřimovsku usazená v kopcovité krajině, s udržovanými domy okolo návsi, na které se pasou krávy a volně pobíhají perličky. Hledala jse ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

říjen 2020

Poiésis Kultura

Přečteno

Ilustrace Anežky Kovalové

.

Unavené metafory // se ženou / po kalné vodě / významně mlčí / potápějí se / za tím nejskrytějším / potápějí se / za dnem. Číst básně Ilany Shmueli znamená přijmout mlčení mezi slovy a mezi řádky, být soustředěný, prodýchat je. A stejně jako n ... více »

Poiésis Kultura

JAN SPĚVÁČEK: VOR JE VRATKÝ

přijde doba, v níž / budeme, snad Hubbleovým / teleskopem, hledat samotu

Vor může být vratký nejen pro jihlavské Čechy, ale také pro básníka, který se nerozpakuje být přímočarý či přesněji řečeno upřímný, a přitom vážné sdělovat prostřednictvím smíchu, jemně si hrát se slovy i významy, a zároveň se ostříhat falešného tón ... více »