Týdeník Kulturní noviny

50. číslo pondělí 10. 12. 2018

Téma Zahraničí,Politika

Žluté vesty píší Kulturním novinám

Obrázek nebo fotografie#23936

Přímé svědectví dvou francouzských a jednoho španělského občana o "revoluci“, která doposud stála tři mrtvé a na tisíc raněných, a která se v těchto dnech rozšiřuje i do okolních zemí + podmínky demonstrujících.

Přímé svědectví dvou francouzských a jednoho španělského občana o "revoluci“, která doposud stála tři mrtvé a na tisíc raněných, a která se v těchto dnech rozšiřuje i do okolních zemí + podmínky demonstrujících. Robert Šefl (56), pracovník v průmysl ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí,Ekonomika

Zatímco Česko HD konstantně zdražuje, Lucembursko placení za hromadnou dopravu celostátně zrušilo

Foto Tomáš Koloc

Jeden dílčí příklad reformy skutečně koncepční.

Na světě existuje řada měst, v nichž je hromadná doprava pro obyvatele zdarma. Lucembursko ale příští rok jako první země světa zavede tento model v  celostátním měřítku , a to nejen pro vlastní občany, ale pro všechny běžné uživatele veškerých drah ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Vzpomínka na dobrého chlapa (za Karlem Pavlištíkem)

Karel Pavlištík při pořadu v zámecké expozici - Strážnice 2015. Foto Jiří Plocek

V sobotu 7. prosince zemřela jedna z nejvýraznějších osobností kultury východní Moravy, etnograf a muzejník Karel Pavlištík. Narodil se 12. března 1931 v Uherském Brodě, etnografii vystudoval v Praze a většinu života působil ve Zlíně. Jeho život určila láska k moravským folklorním tradicím a bytostná občanská odpovědnost. Poslední rozloučení s K. Pavlištíkem se koná 14. prosince v 13:45 v obřadní síni zlínského krematoria.

Seznámil jsem se s Karlem Pavlištíkem na programové radě folklorního festivalu ve Strážnici. Hned na začátku mne docela rázně „utřel“, když jsem mladicky rebeloval proti nějakému konzervatismu v programech. Říkal jsem si tehdy, to nemůže být etnogra ... více »

Kultura a umění Kultura

Tři vánoční tipy: obraz, hudba a slovo

Obrázek nebo fotografie#23929

V okruhu našich spolupracovníků a příznivců vznikly tři počiny, které se mohou stát milým dárkem. Ojedinělý kalendář s krásnými fotografiemi, CD s půvabnými a nepříliš známými vánočními písněmi a kniha o (sebe)terapeutické práci s emocemi.

Náš kolega Tomáš Koloc se dlouhodobě věnuje fotografování. Pro rok 2019 sestavil z vybraných 13 svých autorských snímků, vytvořených v roce 2018 (jeden viz fotografie k tomuto textu) kalendář ve velikosti A3. Využil práce profesionálních grafiků a m ... více »

Komentář Politika

Obživlosti: Lidské právo

Ivan Hoffman. Foto archiv

Další díl úvah o tom, co bylo a znovu se vynořuje – v nových souvislostech.

Mám velmi osobní vztah ke Všeobecné deklaraci lidských práv. Narodil jsem se do světa, ve kterém už čtyři roky platila, nicméně v zemi, která ji neratifikovala. Dostala se mi do rukou jako studentovi a pamatuji, že jsem si o ní připravil referát na ... více »

Dokument Média

Podpořte Kulturní noviny v roce 2019

Foto Tomáš Koloc

Začátek nového roku je před námi a Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. Prosíme proto o podporu do nového roku. Můžete nás podpořit jednorázově na účet 2400830379/2010 (FIO Bank).

Ideální je založit trvalý příkaz, třeba jen na malou částku, to nám umožňuje pracovat s předvídatelným rozpočtem. Když nám k jakémukoli trvalému příkazu či jednorázové platbě nad 400 Kč připíšete poštovní adresu, zašleme vám naši bilanční knížku, kterou právě dokončujeme.

Mnohokrát děkujeme těm, kteří již takto učinili!

Začátek nového roku je před námi a Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. Prosíme proto o podporu do nového roku. Můžete nás podpořit jednorázově na účet 2400830379/2010 (FIO Bank). Ideální je založit trvalý příkaz, tře ... více »

Poezie Kultura

Vezměte si mne

Foto Paolo Monti

Z díla básnířky Simonetty Buonaccini aneb I v české poezii se dá najít moře.

Vezměte si mne vody strakaté bylo to dneska včera bylo to tenkráte Vezměte si mne vody jako ten strakatý věneček jako ten zlatý prsten jako včerejšek na dnešek Světélkuje úhoř mluvný jako já jako vy bylo to jednou tak krásné když hořely ostrovy Vezm ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Lev

Jean-Léon Gérôme: Poslední modlitba křesťanských mučedníků (olej na plátně, 1863). Repro Walters Art Museum

Povídka Sławomira Mrożka o tom, že v nejistých časech musí i divoká šelma umět myslet politicky.

Právě dal Caesar znamení. Zvedla se mříž a z černé díry jako by začal vycházet mnohem silnější hřmot. Křesťané se stlačili do hloučku uprostřed arény. Davy povstaly ze sedadel, aby lépe viděly. Chrčivé mručení, valící se jako lavina suti po horském ... více »

Fejeton Kultura

Advent

Foto Tomáš Koloc

O dvou svatých a celé hromadě dalších.

„Svatý Sáva hřeby na mosty ostří, svatý Mikuláš je přibíjí.“ (přísloví) Na svatého Sávu dopoledne jsem se  dočetl , že ruský federální ministr kultury Volodymyr Medinskyj, který je mimochodem Ukrajinec, chce omezit promítání amerických filmů v ruský ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2018

Offformat Kultura

I malý ptáček se umí za letu vykakat

Marian Palla, Koloběžka pro Steklíka, 2018

„Na Honzovi se mi líbilo, že o svém umění, jako správný frajer, nikdy nemluvil. Nechtěně mě podporoval v kacířském názoru, že život je důležitější než umění samo, nebo opačně – že abychom ten svůj život prožili, potřebujeme nějakou zástěrku, něco jako umění…,“ říká Marian Palla o loni zesnulém Janu Steklíkovi (https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/prilohy/2018/off-001-2018/jan-steklik-in-memoriam). A povídka/vzpomínka, kterou zde publikujeme, je toho dokladem. Do osmnáctého listopadu můžete navštívit výstavu Steklík v brněnském Domě umění.

„Na Honzovi se mi líbilo, že o svém umění, jako správný frajer, nikdy nemluvil. Nechtěně mě podporoval v kacířském názoru, že život je důležitější než umění samo, nebo opačně – že abychom ten svůj život prožili, potřebujeme nějakou zástěrku, něco ja ... více »

Offformat Kultura

Galaxie smutných rozkoší

Václav Magid, Galaxie smutných rozkoší, akvarel, studie, 2018, foto: archiv autora

Musíme to či ono udělat ještě jednou a pak znova a znova, abychom nepošli hlady, měli co na sebe a mohli se dostat z práce domů, přičemž šetrnější a udržitelnější varianty jsou pro většinu z nás nedostupným luxusem. Bez chování, v němž jsou ústupky natolik časté, až se pro nás staly samozřejmostí, by jistě nebyla možná ani tato výstava. Komplexní důsledky našeho každodenního chování se ukáží až jeho mnohonásobným zmnožením. To je ale možné uvidět jen z odstupu. Teprve tehdy se mohou různě vzdálené jednotky spojit do čitelného útvaru – podobně jako se různě vzdálené hvězdy pro pohled spojují do souhvězdí a galaxií, říká o svých pohnutkách k výstavnímu projektu Václav Magid.

Václav Magid vystupuje jako umělec, kurátor a teoretik, přičemž pořadí těchto rolí se stanovuje nesnadno, protože ve všech dosahuje výrazných výsledků. Možná to však ani není potřeba, tyto perspektivy se v jeho aktivitách vzájemně ovlivňují a mísí ... více »

Offformat Kultura

Vítejte v lidových časech

Vítejte v těžkých časech, DOX, pohled do instalace, repro: www.protext.cz

Rozjímání v nové posilovně pražského Centra současného umění DOX.

Před deseti lety nás tehdy nová umělecká instituce DOX vítala v kapitalismu ( Vítejte v kapitalismu , 2008), dnes nás vítá v těžkých časech. V časech teroristických útoků, masivní migrace, klimatických změn i komerčních strategií, které nám prodávaj ... více »

Offformat Kultura

Zavřeniny

Zavřeniny, foto: Štěpán Vrbický

Reportáž z „ateliéru“ Jitky Chrištofové, o spojené hmotě prostoru, otevřených lidech a správně načasovaném zavření víček.

Na počátku byly mžitky. Sotva postřehnutelné mihotání, ujíždějící okraje zorného pole, narušitel objektivní reality, osina v oku, matoucí přítomnost těla v jiné přítomnosti, erupce světla, husí kůže pohledu, psanec, chvění. Začala je pronásledovat ... více »

Offformat Kultura

Vypůjčená krajina

Vypůjčená krajina, video Matěj Smetana, malby Vladimír Kovář, foto: Martina Schneiderová

Cosi si neustále ze svého okolí půjčujeme a taktéž stále propůjčujeme sebe svému okolí. Aneb lomnická krajina v roli kurátorky současného umění.

Možná to znáte. Jdete, pohlédnete doleva a vidíte Lorraina, o kus dál Mařák, a tamhle… není to Newman? Díla umělců se mohou při pohledu na krajinu zjevovat jako neodbytní duchové a nemusí to být jen ta, ve kterých je krajinný výsek explicitním námět ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

listopad 2018

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#23667

.

Knihy vydané Ears&Wind Records mi jsou sympatické z mnoha důvodů. Líbí se mi neokázalá a přitom pěkná grafická úprava, formát do kapsy a hlavně způsob jejich vzniku. Jde totiž o samizdaty vycházející z práce, energie a peněz lidí, kterým to stojí za ... více »

Poiésis Kultura

TOMÁŠ LOTOCKI: Leo Černý z Černé v Pošumaví

.

  Schopnost napsat baladu aniž by byla archaizující či papundeklová je dnes vzácná. Leo Černý z Černé v Pošumaví v sobě snoubí poetiku starých morytátů a vypravěčskou dovednost s jazykem, v kterém spolu kyšou nářečí s obecnou češtinou v peprný nápoj ... více »