Týdeník Kulturní noviny

38. číslo pondělí 16. 9. 2019

Téma Domov,Vzdělávání,Kultura

Připomínám, čím žili naši předkové, abychom věděli, kudy máme jít my

Děpold Czernin s dcerou Štěpánkou si připíjejí hrníčky Náš Ježíšek. Archiv DC.

Rozhovor s Děpoldem Czerninem, členem rodu, který byl posledních devět století u všech důležitých událostí naší země, a hlavou spolku Náš Ježíšek, který vrací do současných českých hlav a srdcí staré adventní, vánoční i další zvyky našich předků.

Dalo by se o vás prostě napsat, že jste majitel reklamní agentury, který bydlí v Dymokurech. Historie ale o vašem jménu říká víc. Podle některých pramenů byli zakladateli rodu Czerninů potomci Jindřicha Znojemského, bratra druhého českého krále Vlad ... více »

Dokument Dokumenty

V létě stejně jako v zimě potřebujeme vaši podporu

Foto Tomáš Koloc

Kulturní noviny vycházejí jen díky přízni svých čtenářů.

I když například místo klimatizace sedíme ve sklepě, k tomu, aby Kulturní noviny vycházely každý týden a daly se číst, jak pokud jde o obsah, tak co do jazykové správnosti, potřebuje redakce ještě nějaké peníze. Kulturní noviny mohou pokračovat dále ... více »

Dokument Dokumenty

Redakční sdělení: vyšly papírové speciály KN, vychází slibovaná kniha

Autorem obálky stejně jako sazby knihy k 10. výročí Kulturních novin je Miroslav Švejda.

.

Vážení čtenáři a příznivci Kulturních novin, vydali jsme prázdninový odlehčený speciál pro zábavu a propagaci. Pokud byste měli zájem o několik výtisků na nějakou akci, konferenci, festival, napište na druzstvo@kulturni-noviny.cz. Zabalíme, pošleme ... více »

Společnost a politika Domov,Politika,Ekonomika

Žijeme v čase oligarchů, jejich sluhů a nepřátel?

Obálka knihy

Nedávno vydaná kniha Ondřeje Závodského prý zmizela z očí veřejnosti především proto, že žádný z oligarchů nechce, aby lidé pochopili, jak a proč se dělají skutečné významné obchody. Ale ještě jsou tady Kulturní noviny.

 

Právník Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Ondřej Závodský, mj. bývalý náměstek ministra financí Andreje Babiše, odpovídá na titulní otázku kladně. Jinak by svou knihu, kterou vydal NFPK koncem června 2019, nenazval právě Čas oligarchů, jejich slu ... více »

Kultura a umění Kultura

Krajina v lyrických obrazech Růženy Magni

Růžena Magni, jaro 2006. Foto: Jan Dočekal

K devadesátému výročí narození tiché, leč senzibilní malířky.

V souhrnu výtvarné tvorby na Vysočině v druhé půli 20. století a první dekádě století přítomného je poselstvím a uměleckou hodnotou malířského projevu ukotvena Růžena Magni. Narodila se 20. září 1929 v Bučovicích, zemřela 14. prosince 2008 v Daňkovi ... více »

Poezie Kultura

Ptám se

Pytko. Foto archiv autora

Ukázka z tvorby Bernda Pittkuningse, lužickosrbského obrozence a muže mnoha talentů.

 

Pomoz mi, prosím, když nevím, co chci. Vím jen, že musím každý den se prát. Vůkol je mlha a pobřeží nikde. V novinách čtu, že všechno spěje vpřed. A já se ptám, kam. Bývám sám, ač měl jsem přátel pár. Nechtěl jsem mít všechno nebo nic, ale co mám ve ... více »

Literární ukázka Kultura

Země Františka Josefa

Země Františka Josefa je na mapě Evropy vyznačena červeně. Ve skutečnosti však Rakousku-Uhersku nikdy nepatřila.

Nejpřekládanější česká kniha podává důkaz, že Eskymáci už účinně zatopili i Rakousku-Uhersku.

„Vypravovalo se,“ prohodil Švejk, „že Rakousko má přece kolonie, někde na severu. Nějakou tu Zem císaře Františka Josefa…“ „Nechte si to, hoši,“ řekl jeden voják z eskorty, „to je moc nevopatrný, vypravovat dnes vo nějakej Zemi císaře Františka Jose ... více »

Fejeton Kultura

Ztraceno v překladu

Ilustrační foto Tomáš Koloc.

O našincích a cizincích.

Před třemi roky jsme byli o prázdninách doma na Valachách a šli tam v sousední vsi, kde nás neznají, do letního kina na film Děda. Patrně jste o něm neslyšeli – je to film dvou rovin, jedna pojednává o tom, jak pražská vnoučata přijedou za dědečkem ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

červenec 2019

Offformat Kultura

Bez těla an sich

A COOL BREEZE, pohled do instalace, foto Martin Polák

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Výstava v Rudolfinu má název A Cool Breeze a podle katalogu představuje nový přístup ke klasickému sochařskému námětu, k figuře. Autor katalogu, kurátor výstavy a ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma si zde klade otázku, zda je dnes v sochařství j ... více »

Offformat Kultura

Vidím figuru, tedy rozumím

Isa Genzken: Herci III 2 2015. 9 figurín, různé předměty a materiály Foto archiv Galerie Rudolfinum

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Etnografické muzeum pražského Rudolfina konečně otevřelo! Po mnohaletých přípravách, kdy prostor dočasně okupovala galerie zaměřená na nesrozumitelné současné umění, přišli organizátoři s první výstavou oživující umělecko-historickou archeologii. Ne ... více »

Offformat Kultura

Krásné politikum

Elmgreen a Dragset On (zelená) 2013 epoxidová pryskyřice, polyuretanový odlitek, metalický lak (měď), zelená patina, v pozadí Ron Mueck

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Za metaforickým názvem „A Cool Breeze“ (Svěží vánek) se skrývá ambiciosní výstavní projekt. Je to nesporně kvalitní výstava, její kurátor Petr Nedoma v ní klade aktuální poetické otázky figurativního sochařství s přesahem do ožehavých sociálně-antro ... více »

Offformat Kultura

České kresby na prodej v New Yorku?

Rozlehlý prostor Galerie Gagosian s obrovskými fotografiemi Jeffa Walla.

Zůstaňte klidní. Žádná masová vlna světového či amerického zájmu o české umění nenastala. Přesto veletrh současného výtvarného umění pod názvem Frieze New York jako pobočka slavného stejnojmenného veletrhu londýnského dílčí českou stopu přinesl.

Frieze je koncipován jako prodejní přehlídka aktuálního výtvarného umění, takže Picassa nebo jiné ověřené klasiky minulosti tu nenajdete. Naopak díla slavných osobností umění těchto dnů se tu objevují ve větším počtu, než třeba na veletrhu Art Colog ... více »

Offformat Kultura

Jako bubnování

Jana Švecová: Rostliny na organtýnu (detail instalace). Foto archiv galerie

Umění jako celoživotní způsob učení aktuálně představuje, nebo spíše zosobňuje Jana Švecová v brněnské galerii OFF/FORMAT.

O filmu Jima Jarmushe, Paterson, se mluví jako o „poetickém a komorním“, protože život, sny a krásu nahlíží přes všednodennost v prostoru výrazně nepřekračujícím konkrétní hrdinovu „komůrku“ (byt, ulici před ním, kabinu autobusu). A také proto, že t ... více »

Offformat Kultura

Ne přijít – projít! (Ohlédnutí za výstavou DEFLECTION.)

Pavel Korbička_DEFLECTION_pohled do instalace

Ne vidět, ale zažít. Ne zhlédnout, ale prožít. Je jistě krásné umělecké dílo pozorovat – ale ještě krásnější je do něj vstoupit. To bylo podmínkou letošní jarní výstavy DEFLECTION Pavla Korbičky v Domě umění města Brna.

Brněnská galerie je pro tento typ imerzních instalačních projektů jedinečnou institucí. Má nejen ideální architektonické dispozice pro práci se světlem při variování prostoru. Má rovněž profesionální kurátorský a instalační tým a minimálně jednou ro ... více »

Offformat Kultura

Knot Island II.

Jozef Mrva ml., pohled do instalace. Foto archiv KN

Plastické mapy pavoučích sítí komunikací, fotokoláže zaplétající do uzlu snímky tichomořských atolů, video, v němž náš pohled peláší po jejich vzpínajícím se povrchu jak veverka ve šlapacím bubnu. Na obrazy jakého světa se to díváme?

 Jsou mezi námi tací, kteří si vystačí s představou Země jako lívance, my ostatní víme, že se podobá kopačáku. Jak však nastiňuje název Mrvova staršího díla Reject the Globe and Oppose Flat Earth at the Same Time, je možno zpochybnit oboje. Smyslová ... více »

Offformat Kultura

Nebetyčná dávka optimismu

Jan Turner, Péče o pahýl, pohled do instalace výstavy. Foto: Markéta Lisá

„Umělec opravuje pahýl neboli to, co je potlačeno, ale ne z bezvadného správňáctví, v kterém se mnohdy snažíme zachránit sami před vlastním pahýlem, ale prostě proto, že je už vážně čas se na to konečně mrknout.“ Jan Turner se dlouhodobě kriticky zabývá vztahem člověka a krajiny, aktuální výstava není výjimkou.

 V Galerii 35m² najdeme několik starých úlomků dřeva z lesa pečlivě omatlaných lepidlem, některá úplně celá, jiná jen v určitých místech. Dva z pahýlů jsou vztyčeny, jeden je pojednán plastem pouze místy, druhý je naopak zcela zalitý v poloprůhledné ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

září 2019

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#26149

.

A tak začínám nový cyklus / spolu se zvířaty, rostlinami, oceány, větry / a všemi, co to cítí stejně. / Získávám rovnováhu. / Začínám znovu. / Je teprve dvacátého druhého prosince a již začíná být cítit léto. Už jen tyhle verše mi stačily, abych vě ... více »

Poiésis Kultura

MILENA FUCIMANOVÁ: LAŤKOVÝ PLOT

Ve dne štíhlé kmeny se ve tmě pohybují jako lachtani Svět se naklání pod jejich vahou…

Z kuchyně tety Andělky k hvězdokupám by se mohla zdát vzdálenost nepřekonatelná… Texty Mileny Fucimanové se pohybují po rozostřeném rozhraní poezie a prózy, mísí se v nich světy, mění ohniskové vzdálenosti, věty nedočkavě vtékají do vět následujícíc ... více »