Týdeník Kulturní noviny

42. číslo pondělí 14. 10. 2019

Téma Domov,Média

Ekopublika potřetí a konference o suchu

Otec Ekopubliky Aleš Máchal, hlavní pořadatelka konference Hana Korvasová a nejmladší účastnice Žofie. Foto Jiří Plocek

Cena za kvalitní environmentálně zaměřenou publicistiku Ekopublika 2018 byla vyhlášena na 3. národní konferenci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství, která se pod názvem „Nasucho“ konala v den zahájení festivalu Ekofilm, tedy 10. října v Brně v sídle Veřejné ochránkyně práv. Na vyhlášení Ekopubliky spolupracují tři subjekty – Dům ekologického vzdělávání Lipka, Nadace Veronica a Kulturní noviny. Přinášíme ohlas z celé akce.

Celodenní konference byla nabita příspěvky, které se vztahovaly k aktuálním "horkým" otázkám: Příčiny sucha, jak vzdělávat o suchu a změně klimatu, jak dospět k dobré praxi v obcích, lesích a zemědělství. Zařazení ceny Ekopublika 2018 bylo tedy nan ... více »

Společnost a politika Domov,Ekonomika

Kterak šla mileniálka zachránit planetu

Foto autorka

Účast mladé generace v #fillthebottle challenge a zamyšlení nad pojetím ekologie (nejen) u kuřáků.

Před měsícem jsem se stěhovala z brněnského sídliště - místa, kterému jsem skoro tři roky říkala domov - a bylo mi jasné, že se s tímto koutem Brna musím náležitě rozloučit. Jako společensky nejužitečnější způsob, který by zároveň uspokojil mou duši ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.
Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte!
Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu nedostane do 15. října, přihlaste se na mail družstva, prosím. Zkontrolujeme, zdali byla odeslána.

Když jsem v roce 2018 končil svůj šéfredaktorský mandát, uvědomil jsem si též, že končí víceméně první dekáda existence Kulturních novin. Tohoto ojedinělého mediálního počinu v české historii – ojedinělého, protože družstevního. Vyhlásil jsem zhruba ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Teroristka a Parazit: víc než jen černé komedie

Z filmu Teroristka. Foto ČSFD

Humor může být i cesta k hlubším polohám našeho myšlení a cítění.

V letošním létě jsem shlédla krátce po sobě dva filmy, nad nimiž stále přemýšlím. Český film Teroristka (2019, režie Radek Bajgar) jsem viděla v jihočeské vesnici, kde se promítal na přenosné plátno za cinkání půllitrů na dřevěných stolech, jihoko ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Soutěž poetů O cenu Václava Buriana 2019

Logo soutěže

Různé tváře současné středoevropské poezie a jejich setkání v Olomouci.

Když před pěti lety náhle zemřel Václav Burian, Olomouc rázem přišla o bystrého publicistu, citlivého překladatele, literárního kritika, polonistu, básníka, redaktora Listů, osobitého a kamarádského člověka. Všichni si uvědomili, že jeho osobnost na ... více »

Kultura a umění Kultura

Klíčové okamžiky (pro Milana A.)

Obal alba, o němž se mluví.

Osobní vzpomínka pro potěchu, naději a povzbuzení nejen milovníkům fonogramů.

Vrací se mi na mysl jeden přítel, který se mi objevil v životě jakoby zázrakem. Když jsem se rozhodl jako malý začínající vydavatel, že se pustím do přípravy nejobtížnějšího a nejprestižnějšího titulu svého života, neměl jsem ani korunu na jeho real ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Oči chudých

Konstantin Korovin: Café de la Paix. Repro Dobiaschofsky.com

Báseň v próze Charlese Baudelaira – o lásce a nenávisti, o mužích a ženách, o chudých a bohatých…

Ah! Vy chcete věděti, proč vás dnes nenávidím? Pochopiti to, bude pro vás snad menší obtíží, než pro mne vysvětliti vám to; neboť jste, zdá se mi, nejkrásnější příklad ženské nevtipnosti, již lze vůbec najíti. Strávili jsme spolu dlouhý den, jenž zd ... více »

Poezie Kultura

Školní sonet

Foto Tomáš Koloc.

Pro všechny, kterým se stýská po čase prázdnin, přinášíme báseň, napsanou Jiřím Wolkerem 16. března 1916 (ještě mu tedy nebylo šestnáct let).

Ze chmurné třídy, jež usíná v tichu, ze středu nudných a lenivých hlasů po každé volné chvilečce v pasu, abych se podíval na nebe v smíchu. Oblaka bílá tak podivných tvarů v azuru nezměrné hloubi se valí zjeví se, proplují, mizí pak v dáli, sp ... více »

Fejeton Kultura

Úvaha psaná ve Vahách

Obrázek nebo fotografie#26392

Fejeton o pestrosti lidstva.

Každý čas má svoji váhu, náladu, charakter, důležitost. Snad jen ten fyzikální nemá žádný atribut, pokud to není smrt. Žitý čas je ale pestrý jako svět a člověk jej žije, aniž by si fyzikální čas připouštěl příliš k mysli. A takový pak, v čase Vah, ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

červenec 2019

Offformat Kultura

Bez těla an sich

A COOL BREEZE, pohled do instalace, foto Martin Polák

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Výstava v Rudolfinu má název A Cool Breeze a podle katalogu představuje nový přístup ke klasickému sochařskému námětu, k figuře. Autor katalogu, kurátor výstavy a ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma si zde klade otázku, zda je dnes v sochařství j ... více »

Offformat Kultura

Vidím figuru, tedy rozumím

Isa Genzken: Herci III 2 2015. 9 figurín, různé předměty a materiály Foto archiv Galerie Rudolfinum

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Etnografické muzeum pražského Rudolfina konečně otevřelo! Po mnohaletých přípravách, kdy prostor dočasně okupovala galerie zaměřená na nesrozumitelné současné umění, přišli organizátoři s první výstavou oživující umělecko-historickou archeologii. Ne ... více »

Offformat Kultura

Krásné politikum

Elmgreen a Dragset On (zelená) 2013 epoxidová pryskyřice, polyuretanový odlitek, metalický lak (měď), zelená patina, v pozadí Ron Mueck

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Za metaforickým názvem „A Cool Breeze“ (Svěží vánek) se skrývá ambiciosní výstavní projekt. Je to nesporně kvalitní výstava, její kurátor Petr Nedoma v ní klade aktuální poetické otázky figurativního sochařství s přesahem do ožehavých sociálně-antro ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

září 2019

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#26149

.

A tak začínám nový cyklus / spolu se zvířaty, rostlinami, oceány, větry / a všemi, co to cítí stejně. / Získávám rovnováhu. / Začínám znovu. / Je teprve dvacátého druhého prosince a již začíná být cítit léto. Už jen tyhle verše mi stačily, abych vě ... více »

Poiésis Kultura

MILENA FUCIMANOVÁ: LAŤKOVÝ PLOT

Ve dne štíhlé kmeny se ve tmě pohybují jako lachtani Svět se naklání pod jejich vahou…

Z kuchyně tety Andělky k hvězdokupám by se mohla zdát vzdálenost nepřekonatelná… Texty Mileny Fucimanové se pohybují po rozostřeném rozhraní poezie a prózy, mísí se v nich světy, mění ohniskové vzdálenosti, věty nedočkavě vtékají do vět následujícíc ... více »