Čtrnáctideník Kulturní noviny

15. číslo pondělí 19. 7. 2021

Téma Kultura,Osobnosti

Stav naší paměti aneb pátrání po Milanu Lasicovi

Milan Lasica ve filmu Vážení přátelé, ano (1989)

Pátrání po (částečně) ztracené paměti o díle umělce, který žil v letech 1940 – 2021

Pamätáte si časy ešte před internetmi? Keď sme si mysleli, že za ľudskú hlúposť môže nedostatok prístupu k informáciám? Tak v tom to nebolo… (Milan Lasica)   Človek má na svete Rôzne výhody A šťastné náhody Len keby ich vedel dobre využiť, šťastne b ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Klimatická politika a otázka sociální

Chudí bydlí v hlučných a špinavých ulicích s velkou dopravní zátěží, které jsou tak přeplněné auty i proto, že se lidé s nadprůměrným příjmem mohli přestěhovat blíž přírodě. Foto Wikimedia Commons

Ochrana klimatu je nezbytná, ale největší zátěž z toho dopadá na nižší třídu. Chudí jen smějí platit příslušné spotřební daně, ale přitom produkují poměrně málo CO2 – na rozdíl od mnoha lidí s uvědomělým vztahem k životnímu prostředí.

Také existují… voliči zelených, kteří jezdí v SUV. Koneckonců, v Německu si 24 procent příznivců zelených v zásadě dokáže představit koupi offroadu s pohonem všech kol, jak ukázal nedávný průzkum pro časopis Der Spiegel. U jiných tamních stran to vš ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Ochrana klimatu a sociální spravedlnost? Proč ne – například cena benzínu je sociálnější, než si leckdo myslí

taz

Uhlíková daň má špatnou pověst, pokud jde o její sociální následky. Kdybychom však tyto peníze využili k přerozdělení, mohlo by z toho mít mnoho lidí prospěch.

Leckomu s cenou benzínu stoupá i tepová frekvence. Zatím největší spor o klimatickou politiku ve volební kampani v SRN byla otázka, jak rychle se má zvyšovat tzv. cena uhlíku (uhlíková daň), zavedená teprve letos. Takové zvýšení se bezprostředně pro ... více »

Dokument Média

KN na hraně: Potřebujeme pomoc!

Koláž Tomáš Koloc

Kulturní noviny jsou v krizi. Současná doba zkomplikovala způsob, jakým funguje jediné družstevní a pouze čtenáři podporované nezávislé kulturně-politické médium v republice. Prosíme o pomoc při stabilizaci redakce. Stačí, když jednotlivec přispěje málem, od více čtenářů přijde záchrana. Prosím čtěte!

  ... více »

Komentář Domov,Věda

Očkování proti covidu jako test životaschopnosti pluralitní společnosti

Foto Tomáš Koloc

Očkování versus pluralita a laskavost.

Je to zapeklitá situace s tou epidemií. Ptal jsem se jedné dvaadevadesátileté paní, která přežila dramata konce druhé světové války a i jinak neměla lehký život, zdali se už podrobila očkování. Odpověděla mi, že ne, protože se v minulosti nechala oč ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Andaluský ples 3: La Rabida, Kolumbus a Isabela

Eugène Delacroix: Kolumbus a jeho syn v klášteře La Rabida

Hlubinně poetický cestopis.

Jsem na zvláštním místě. Myslím, že je to svým způsobem nejzápadnější cíp Evropy. Je to klášter La Rabida, kde Kolumbus pobýval a kde se zrodil jeho nápad vyplout do Indie, protože je přeci možné, že země je kulatá. Jsem tu dojatý, i když ani nevím, ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Ladislav Potměšil bez Václava Maisnera

Ladislav Potměšil ve své první hlavní roli - ve filmu Zbyňka Brynycha Tempo první lásky (1966)

V pondělí 12. července zemřel významný herec Ladislav Potměšil (1945–2021). Z celého přínosu, který za svůj život přinesl české divadelní a filmové kultuře, bohužel v mainstreamových nekrolozích zůstaly jen vzpomínky na hrstku jeho „diváckých“ rolí policajtů a vidláků v čele s majorem Maisnerem ze série Byl jednou jeden polda. Pojďme se na jeho dílo i život podívat víc do hloubky…

Málo se ví, že ještě dřív než Ladislav Potměšil začal studovat DAMU, podobně jako jeho vrstevník Vladimír Pucholt, začínal jako dětský herec. Už jako čtrnáctiletý hrál ve slavné pohádce Dařbuján a Pandrhola (1959), v sedmnácti hrál ve scenáristickém ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Chvála diverzantům!

Předfestivalová organizovaná rozcvička spolku Roztoč kolektiv

K čemu je vlastně spolčování, aneb jak roztočit kolektiv.

Proč se spolčit? Jde samozřejmě o kapitál! Jak ostatně naznačuje lidové moudro: „víc hlav víc ví“. Kdo nemá hlavu, je kaput. Ale právě tak i každému společenství hlav, jako každému organismu, který nechce být kaput, roste z těch hlav hlava, aby se r ... více »

Kultura a umění Domov,Věda

(Archeologické) léto ještě nekončí

Ředitel Archeologického ústavu AV ČR, Praha Jan Mařík na slavníkovském hradišti v Libici nad Cidlinou. Foto M. Čejka

Nabídka komentovaných exkurzí na slavné i méně známé archeologické lokality se v roce 2020 velmi osvědčila. I letos se v terénu setkávají nadšení průvodci se zaujatými a pozornými návštěvníky. Ještě si můžete vybrat, zarezervovat – a vyrazit.

Když bylo vloni na jaře zřejmé, že v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru bude netradičně velké množství obyvatel ČR trávit letní měsíce v tuzemsku, archeologické ústavy Akademie věd ČR (jeden sídlí v Praze a jeden v Brně) zareagovaly ve ... více »

Dokument Média

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

Obálka knihy: Miroslav Švejda.

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Kultura a umění Kultura

Koupání v galerii

Daniel Balabán: Koupání 2020, akryl na plátně

Je léto, zájem o koupání může svádět k návštěvě galerie.

Rybníky, řeky, koupaliště, bazény, nebo od slova nuda prosté na břehu nudění… koupání je velké téma pro výtvarné umění! Příležitost zobrazit odhalené lidské tělo v „povolené“ smyslnosti využívali zejména barokní malíři při oblíbeném biblickém námětu ... více »

Kultura a umění Kultura

Alternativa geometrické abstrakce v Čertově ocase

Zdeněk Šplíchal: Time – čas I, akryl na plátně, 85 x 110 cm, 2013.  Foto: Jan Dočekal

Když jsou dveře otevřené jinakosti, může v surrealistické „kapličce“ vystavovat i tvůrce s křesťanskou orientací.

Čertův ocas je jméno meandru řeky Jihlavy v údolí pod Hadcovou stepí na Třebíčsku. A rovněž galerie v blízkém Mohelském mlýně. Jediné galerie na Moravě s vyhrazenou surrealistickou orientací. V roce 2005 ji zřídil a v květnu 2006 otevřel za spoluprá ... více »

Kultura a umění Kultura

Humor melancholie

Pohled do instalace výstavy. Foto archiv autora

Ostravská Jáma nabízí do 22. července pohled na kolonizaci Marsu a příbuzné situace v kresbách, malbách a instalacích Hynka Chmelaře.

Výstava Hynka Chmelaře Pokusy a přání aneb Domov je tam, odkud chceme vypadnout představuje soubor prací, které, ač použitými médii různorodé, sjednocuje společné téma představy o životě v kolonii na Marsu a podobnými motivy.  Na výstavě může divák ... více »

Kultura a umění Věda,Kultura

Pohlédnout karoserii do tváře

Expresionistický vůz Rumpler Tropfenwagen

Proč má auto oči, a proč se usmívají nebo mračí? Souvislosti automobilové pareidolie.

Automobil představuje jeden z důležitých fenoménů civilizace, jehož sociokulturní přesah má hned několik příčin. Kromě samotného principu mobility, který odpovídá dynamice rozvoje společnosti v minulém století, jde především o vizuální charakter kar ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Deník Miroslava Jiřeleho, 5. července – 18. července 2021

Miroslav Jiřele_ETCETERA. Foto KIVA.cz

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Miroslav Jiřele (1983) je kurátor, sběratel uměleckých děl a spolumajitel a jednatel společnosti ETCETERA AUCTIONS. Vystudoval brněnskou Fakultu výtvarných umění v ateliérech grafiky Margity Titlové-Ylovsky a environmentu Vladimíra Merty. Jako kurá ... více »

Poezie Kultura

Hyper-plenair

František Pečinka: Partie z Klobouk (okolo roku 1905)

Letní krajina pohledem malíře Františka Pečinky.

Je poledne. Zář stříbrná se sněží s oblohy žhavé, ve vzduchu se třese a těkavé to, břitké světlo leží na mezích polí, na ospalém lese. Jak bílý prach když všecko obestýlá. Křídový nádech na pole se sází, silnice pálí a je celá bílá, i střechám domů ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Případ s Otokarem Březinou

Portrét Otokara Březiny od Františka Bílka

Text Karla Čapka, který vyšel v Lidových novinách 4. ledna 1931, je nejen připomínkou dobového literárního i politického skandálu, ale také nadčasovou úvahou o tom, jak se vyrovnat se svobodou projevu i s odkazem velkých osobností.

Nejsem jistě sám, kdo s pocitem povděku a úlevy četl v novinách, že president republiky použil svého práva a zastavil trestní řízení proti básníku Jakubu Demlovi, žalovanému pro urážku presidenta republiky. Té urážky se podle zpráv novin dopustil pá ... více »

Fejeton Kultura

Setkání s Emou Destinnovou

Bankovka 2000 Kč (detail).

Z nočních můr operního pěvce.

Koncert ve Smetance se mi moc nepovedl. Množství téměř patnácti diváků, tísnících se s třímetrovými rozestupy v prvních dvou řadách na mne řvalo a hrozilo pěstí, někteří bučeli a někteří se marně pokoušeli vytáhnout prsty z ucpaných uší. Ještě někol ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

duben 2021

Offformat Kultura

Výtvarník vytvořil sociální parodii na Kellnerovu půjčkovou firmu, ale do 24 hodin ji musel odstranit

TIMO: Home less (2013)

Vojtěch Landa v Britských listech napsal: „Když sprejer TIMO dostal s povolením fakulty FAVU plochu v brněnském podchodu a vytvořil parodický kus Home less (pozn. TK: Namísto „Homecredit, s námi na to máte“, ve stejné grafice vyvedl nápis „Homeless, s námi na to máte“) trvalo jen den, než vedení Home creditu zavolalo na fakultu a vše se muselo přemalovat.“ Přinášíme rozhovor s autorem díla, výtvarníkem TIMem.

Jak vás to dílo napadlo – a inspirovalo vás k němu dílo vašeho kolegy z pražské UMPRUM Jana Kvíze: „Díky, že můžem“ (seznam 30 nejbohatších Čechů ke 30. výročí sametové revoluce, viz. ilustrační foto)? Přemýšlel jsem co si počít s tímto fenoménem. P ... více »

Offformat Kultura

Deník Martina Jelínka, 29. 3. – 11. 4. 2021

Martin Jelínek

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

„Narodil jsem se v zimě roku 1979. Ze svého dětství si pamatuji milou moji babičku v zástěře a malé obrázky dřevěných chaloupek, které jsem kreslil pastelkami. Za to, že jsem uzrál v lidskou bytost, vděčím mým nejvěrnějším druhům a místům v krajině ... více »

Offformat Kultura

Deník Jakuba Tomáše, 15. 3. – 28. 3. 2021

Jakub Tomáš: Doma, 2021, olej na plátně, 180 x 180 cm, foto archiv autora

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Jakub Tomáš (1982) je malíř, učitel na rodičovské dovolené, majitel rostoucího lesa a včelař. Absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění v ateliérech Vladimíra Kokolii a Jiřího Sopka. Pro své obrazy si vytváří prostorové modely z plošných vystřih ... více »

Offformat Kultura

Deník Jany Písaříkové, 1. 3. – 14. 3. 2021

Jana Písaříková s hlavou Medusy. Foto archiv autorky

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Jana Písaříková (1984) je kurátorka, teoretička a autorka recenzí výtvarného umění a poezie. Jako kurátorka pracuje v Moravské galerii v Brně a v Galerii města Blanska. V Moravské galerii v Brně se kurátorsky podílela na vzniku stálé expozice Art is ... více »

Offformat Kultura

Bezohlední

Bezohlední, pohled do instalace. Ondřej Basjuk, Eva Jaroňová, foto Photogether gallery

Meziokresní výstava, jejímž ústředním tématem je ironie v umění. Přestože ironie někdy působí jako bariéra vzájemného porozumění, jako jiskra konfliktu, není ve své podstatě pouhou intelektuální vytáčkou nebo neschopností se otevřít, ale touhou nepoddat se dogmatu a pojímat svět v jeho rozporu-plnosti. Pokud výstava říká opak, ještě to neznamená, že nesouhlasí!

Kdo z nás dnes není nebo nechce být romantik? Romantismus můžeme snadno číst jako instinktivní reakci, emotivní osvobozování jedince ze spárů diktátu kultury příliš rychle se rozvíjející civilizace, v níž je člověk nahrazen „lidskými zdroji“. Spontá ... více »

Offformat Kultura

Dva umělci, dvě výročí a Bitvy o surrealismus

Lubomír Kressa: Zrození života, 1977, olej a kresba bílou barvou

„Hnací silou surrealismu byla a zůstává revolta, a jestliže tato síla chybí, už nemůžeme mluvit o surrealismu.“

Když hokejista od nás tu nebo za mořem vstřelí branku, dostane se mu celodenní chvály v televizním zpravodajství. Příčina je prostá. Sport obecně má v naší populaci nejmíň dvacet procent příznivců. Ale umění jen jediné promile. Úspěch hokejistův je ... více »

Offformat Kultura

Digitální galerie pod širým nebem

Digitální galerie pod širým nebem | Hana Kuklíková

V květnu se na Vyšehradě otevře nová galerie, která propojí studenty AVU, HAMU a UMPRUM. Celkem 28 mladých umělců spojilo své tvůrčí síly a ve dvojici hudebník + výtvarník vznikla společná díla, která budou rozmístěna po parku v digitální podobě. Návštěvníci se k nim dostanou pomocí QR kódů, které si naskenují svým mobilním zařízením.

Projekt vznikl z nedostatku společných uměleckých projektů a z touhy studentů po spolupráci. Hudebníci a výtvarníci na základě vzájemné inspirace a spolupráce vytvořili díla, která kombinují jak vizuální, tak hudební prvky. Tato díla svým rozmístění ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce X.

Radostná zodpovědnost. Foto.adadafoto.webzdarma.cz

„Pocit viny, který se k pocitu odpovědnosti může lehce přidat, když to, za co jsme zodpovědní nedokážeme pozitivně ovlivnit nebo to dokonce svou činností zhoršujeme, není zrovna konstruktivní silou.“ Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce zakončuje reflexivní text výtvarné teoretičky, kurátorky a ředitelky Společnosti Jindřicha Chalupeckého, Kariny Kottové.

Tenhle článek píšu v Nairobi a úplně se bojím dát nějaké fotky na sociální sítě, aby neprovokovaly komentáře o tom, jak se můžu zasazovat o udržitelný chod uměleckých institucí a zároveň si létat přes půlku světa. Je dostatečnou omluvou, že tu mám t ... více »

Offformat Kultura

Co stojí mléko a med

Milk and Honey_I_foto_nakladatelství wo-men

Nad knihou Milk and Honey výtvarnice, performerky a vedoucí Ateliéru nových médií II na pražské Akademii výtvarných umění, Kateřiny Olivové.

Píšu tento článek, zatímco žena, soudě podle zvuků z kuchyně, uklízí, chystá oběd a dohlíží na naše dvě ratolesti vzájemně se týrající v dětském pokoji. Za stěnou přede automatická pračka, kterou moje milá hned ráno automaticky naplnila. Zavírám asp ... více »

Offformat Kultura

Formosa Deformitas

Formosa Deformitas | Zdeněk Brdek

Krásně deformovaná díla baroka a kubismu představuje ve společné výstavě Alšova jihočeská galerie. Přestože jde o bezmála půlroční výstavu, většinu svého dosavadního trvání je uzavřena.

V českobudějovickém Wortnerově domě se v těchto dnech nachází výstava, která je ze známých důvodů přístupná pouze (nicméně alespoň) v podobě virtuální prohlídky (viz  webové stránky výstavy ). Na ní jsou divákům společně prezentována díla barokní a  ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

duben 2021

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#31939

m

K poezii Pavla Rajchmana jsem v minulosti hledal cestu opakovaně a přiznám se, že těžko. Ztrácel jsem se v ní, nebyl jsem sto najít si fungující čtenářský klíč. Záznamy zachycující reálné i surreální s nebývalou intenzitou a variabilitou seskupené ... více »

Poiésis Kultura

Pavel Rajchman: MOŽNOSTI

Nebo / promění tě / v nebo.

 

  Je tolik možností, jak naložit se skutečností: otevřít si v hlavě hospodu , nasadit si na hlavu pár vln , potopit se na dno řeky, vynořit se a proměnit se ve věc. Rajchmanovy básnějsou dravým nespoutaným průtokem krve . Podmanivé, energické o ... více »