Čtrnáctideník Kulturní noviny

12. číslo pondělí 7. 6. 2021

Téma Domov,Kultura,Osobnosti

George Grosman: Tátův Obchod na korze nebyl slovenský, ale československý film. Váš děda jeho předlohu skutečně četl jako jeden z prvních

Poštovní známka k letošnímu 100. výročí narození spisovatele Ladislava Grosmana.

Domácký rozhovor s autorovým rodinným přítelem, jazzmanem, překladatelem, a synem autora prvního čs. oscarového filmu Obchod na korze Ladislava Grosmana, který se narodil před 100 lety, zatímco jeho film získal Oscara před 55 lety

Na začátek „otázka“, respektive příspěvek do našeho dialogu, která bude trochu dlouhá, to ale proto, že musí překlenout řadu desítek let a mnohé vysvětlit. Na pražských Vinohradech ve čtvrti, která proslula jako umělecká už od začátku 20. století, k ... více »

Dokument Média

KN na hraně: Potřebujeme pomoc!

Koláž Tomáš Koloc

Kulturní noviny jsou v krizi. Současná doba zkomplikovala způsob, jakým funguje jediné družstevní a pouze čtenáři podporované nezávislé kulturně-politické médium v republice. Prosíme o pomoc při stabilizaci redakce. Stačí, když jednotlivec přispěje málem, od více čtenářů přijde záchrana. Prosím čtěte!

  ... více »

Komentář Zahraničí,Politika

Hokejové reparace

Jiří Holík a Václav Nedomanský v útoku stříbrné reprezentace ČSSR na MS 1971 ve Švýcarsku.

Jako člověk, který je v první řadě fanoušek fotbalu, jsem se doslechl, že Česká republika hraje na MS hokej s Británií. Pomyslel jsem si: Copak Británie má v kolektivních sportech vůbec nějakou "federální" reprezentaci? Hrát na dvě branky můžeme s Anglií, Skotskem, Walesem, Severním Irskem, ale s jakoupak Británií? Napsal jsem to i svému britskému kamarádovi – který mě ale pěkně setřel. Odepsal totiž: "Tak jsem četl, že dneska hrajeme s nějakou Českou republikou. Budu se muset podívat na mapu, kde to je. Pokud se ze svého dětství pamatuju, ať už jako Anglie nebo Velká Británie – vždycky jsme hráli jen s Československem..."

Pro jistotu jsem se podíval do encyklopedií – kde jsem zjistil, že jsme oba vedle jako ta jedle! Před první světovou válkou, když se ještě v hokeji nehrálo mistrovství světa, ale jen Evropy, vypadaly jeho výsledky takhle: ME 1910 v Les Avants (Švýca ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

Špatná koronazpráva – chybí data

Obrázek nebo fotografie#32743

Už více než rok nás onemocnění covid-19 svírá v kleštích nouzového stavu. Věda mohla za tu dobu odpovědět na mnoho otázek, ale to se nepodařilo.

Věda bývá považována za nejostřejší meč v boji proti koronaviru. Do výzkumu vakcín se pumpují horentní sumy, aby se pandemii učinila přítrž. Méně už se mluví o stinné stránce této hrdinské ságy: o tom, kde věda v koronavirové krizi selhává, nebo se ... více »

Společnost a politika Věda

Petice proti množení zvířat a utrácení jejich mláďat v zoologických zahradách

Obrázek nebo fotografie#32757

V článku Odvrácená tvář zoo, který se stal 8. nejčtenějším textem Kulturních novin za rok 2020, jeho autorka Lubomíra Moudrá popsala vraždící mechanismus některých dnešních zoologických zahrad. V těchto dnech byl protest proti těmto praktikám doveden do podoby následující petice

PETICE podle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a podle zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním Množení zvířat a následné utrácení mláďat prováděné v některých zoologických zahradách je NEPŘÍPUSTNÉ. My, níže podepsaní občané, odmítáme lhostejně ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí,Ekonomika,Věda

Dobré koronazprávy XXX.

Foto Tomáš Koloc.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Závodní okruh jako očkovací centrum Po zrušení Velké ceny Kanady Formule 1 slouží montrealský okruh Gillese Villeneuva k očkování, návštěvníkům nabízí i výstavu závodních vozů. Nová léčba koronaviru Australští vědci vyvinuli metodu, jak v plicích na ... více »

Kultura a umění Domov,Věda,Kultura

Zblízka a do hloubky, ale převážně nevážně

Obrázek nebo fotografie#32758

Jednou z prvních rozsáhlejších reflexí života v kovidové pandemii (v českých zemích) je knížka s fejsbukovým „deníkem“ japanoložky a teatroložky Denisy Vostré. Obstojí i v tištěné formě? Ano.

Je to víc než jen deník, jsou to zuihicu. Črty, které se jako žánr ustavily v dalekém Japonsku už někdy v dávném 9. století (našeho letopočtu). Zní to exoticky, ale i čeští čtenáři je mohou znát ze souboru, který pod titulem  Zápisky z volných chvil ... více »

Dokument Média

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

Obálka knihy: Miroslav Švejda.

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Tenkrát v Brně

Tady a teď_pohled do instalace_velkoformátová plátna Pavla Dvořáka_Foto_Petr Kovář

Lze „v časech všude dostupných informačních sítí a přelévajících se globálních vln umění“ objevit specifika umění regionu? Nebo jsou to rozdíly náležející spíše „institucionální a provozní rovině“? Úvaha nejen nad kurátorským záměrem velkorysé výstavy Tady a teď v brněnském Domě umění.

O výstavě Tady a teď se v médiích i na sociálních sítích už napsalo pár odstavců. Některé z nich se točily kolem otázek, kdo zde je a není zastoupen, zda toho nevystavili trochu moc, je-li prezentace konzistentní ve svém sdělení či odráží dlouhodobý ... více »

Kultura a umění Kultura

Katalog jako milostný román

Jakub Sýkora: Deset-devatenáct, 100x110 cm, akryl na plátně, 2021. Foto Marcel Rozhoň

V rámci aktuální výstavy malíře Jakuba Sýkory v českokrumlovském Egon Schiele Art Centrum proběhne křest umělcova nového katalogu, do kterého měl autor těchto řádků to potěšení nahlédnout.

Před dvaceti lety byl ve Spojených státech ohlašován konec věku ironie, přestože prý například New York Times jen chvíli předtím používaly ironii v bezmála dvojnásobné míře než v letech osmdesátých. Zpovykané euroatlantické společenství mělo zvážnět ... více »

Kultura a umění Kultura

Deník umělce

Foto archiv autorky

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Jitka Chrištofová (1977) absolvovala v ateliéru Vladimíra Kokolii na pražské Akademii výtvarných umění. Získala opakovaná ocenění v oblasti grafiky. Dlouhodobě zpřesňuje zachycení krajiny upouštěním od konkrétní scenérie směrem k nadřazenému „portré ... více »

Kultura a umění Kultura

Kristián Németh a Michal Stolárik: Warm Greetings – ale komu?

Warm Greetings, pohled do instalace, foto Zbyněk Fišer

Recenzent formuluje tápání a rozčarování diváka uprostřed nepřesvědčivé či nepromlouvající výstavy – environmentu oceňovaného umělce Kristiána Németha

Do samostatné minigalerie Preview ve Fait Gallery je na jaře 2021 instalována expozice s lákajícím názvem Warm Greetings. Divák vstupuje do trojbokého prostoru s růžově vymalovanými stěnami. Co nám vlastně výtvarník Kristián Németh a kurátor Michal ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Víc než malířské záznamy z cest

Boris Jirků: Slunce v La Loya, kombinovaná technika, 2008. Foto: Jan Dočekal

V Galerii z ruky vystavuje obrazy Boris Jirků.

Křížovice, část městyse Doubravník na Brněnsku, jsou maličkou vesnicí na kopci u lesa s dvanácti obyvateli. Sjízdná cesta, vedoucí sem z údolí od Černvíru (z druhé strany ze Skorotic), zde končí. V Křížovicích byl desetiletí usazený sochař Zdeněk Ma ... více »

Kultura a umění Kultura

Ok-roj

Hana Sommerová, Eliška Hanuš, pohled do instalace v galerii Nonstrop. Foto archiv galerie

„Určujeme a jsme určováni.“ Nahlédnutí minimalistické, nenásilně aktivizující instalace Okulár ve veřejném prostoru galerie Nonstrop, vytvořené studentkami umění, Eliškou Hanuš a Hanou Sommerovou.

„Pro stromy není vidět les […] lesuje vlastní skrytost […] nikdy jej nenajdu tam, kde zrovna budu.“  Když se ocitneme v lese, les zmizí stejně jako neuchopitelná linka slunce horizontu, k níž spěcháme… Kolkolem nás se kroutí a tyčí kmeny stromů vros ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Pětkrát v Rusku: Pátá (tedy zatím poslední) cesta do Ruska (2016): Nižní Novgorod

Nižnij Novgorod v noci. Foto Wikimedia Commons

Když nejsi rusofob, jsi tedy rusofil?, ptal se mě před jednadvacátým srpnem roku 2018 básník a kritik Radim Kopáč v rozhovoru, který měl vyjít toho času v Lidových novinách, a který nevyšel, protože toho času bylo zvykem na Rusy plivat – v rámci té bohulibé třaskavé směsi, která si zcela záměrně plete Sovětský svaz s Ruskem, Putinovy snahy se Stalinovými výsledky apod. K čemuž připočti glorifikaci nevinného Západu (jeho „humanitární“ bombardování Srbska třeba) a klasické užívání dvojího metru: na jedné straně odporná anexe Krymu a na druhé straně shovívavé očko nad připojením Golanských výšin k Izraeli. Na rozdíl od některých mám však za to, že tak jak čile obcujeme s Němci, kteří nám ve své fašistické epizodě ublížili násobně víc než Rusové ve svém sovětském balení, že bych neměl přisýpat sůl do ran, které jsem nezpůsobil. Osmašedesátý rok Sovětskému svazu (a jeho komunistickým spojencům) odpustit nejsem s to, ale na Rusko jsem se snažil dívat pokud možno bez předsudků.

16. 5. Po/ 12.52 Vyjíždím s básníkem Milanem Libigerem ze Zlína do Prahy. Hned za Wilzoňákem na dlažbě urážím u kolečkového kufru opěrku. Kufr tancuje, trpím. Na hotelu Amadeus debata o poezii, pak jdeme shánět vteřinové lepidlo k Vietnamcům, přilep ... více »

Poezie Kultura

Ulice plná plášťů do deště

V temném pokoji jsem o něco zakopl.

Báseň japonského avantgardisty Šigedžiho Cuboie (1897–1975).

Jako by ke mně někdo přiložil Geigerův počítač, náhle to krátce, ostře zabzučelo. Ale nebyl to počítač, to se rozbzučelo moje tělo. Liják v pozdní noci. Myslím na to, že někde tam na venkově určitě bude povodeň, a měl bych už jít se ženou a dětmi sp ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O poslední morové ráně

Dobová ilustrace

Jak probíhala epidemie dýmějového moru v Praze v roce 1713.

Starostlivý císař Karel VI. oznámil reskriptem svým věrným poddaným z obdobně postižené Vídně, že morová rána je boží trest, který na sebe přivolali sami lidé svým nemravným a hříšným životem, a že je od naprosté zkázy může spasit pouze pokání, více ... více »

Fejeton Kultura

Sorryjako

Foto Tomáš Koloc.

Po stopách minulého století v století dnešním

Hele vole, nemáš volnou pajsku na cíga, bitte?" zeptal se mne zdvořile chlapík, který se odtrhl od skupinky podobných zálesáků, sedících na lavičce v parku před poděbradským nádražím a s chutí sajících z třílitrového krabičáku víno, jako tele krávě ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

duben 2021

Offformat Kultura

Výtvarník vytvořil sociální parodii na Kellnerovu půjčkovou firmu, ale do 24 hodin ji musel odstranit

TIMO: Home less (2013)

Vojtěch Landa v Britských listech napsal: „Když sprejer TIMO dostal s povolením fakulty FAVU plochu v brněnském podchodu a vytvořil parodický kus Home less (pozn. TK: Namísto „Homecredit, s námi na to máte“, ve stejné grafice vyvedl nápis „Homeless, s námi na to máte“) trvalo jen den, než vedení Home creditu zavolalo na fakultu a vše se muselo přemalovat.“ Přinášíme rozhovor s autorem díla, výtvarníkem TIMem.

Jak vás to dílo napadlo – a inspirovalo vás k němu dílo vašeho kolegy z pražské UMPRUM Jana Kvíze: „Díky, že můžem“ (seznam 30 nejbohatších Čechů ke 30. výročí sametové revoluce, viz. ilustrační foto)? Přemýšlel jsem co si počít s tímto fenoménem. P ... více »

Offformat Kultura

Deník Martina Jelínka, 29. 3. – 11. 4. 2021

Martin Jelínek

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

„Narodil jsem se v zimě roku 1979. Ze svého dětství si pamatuji milou moji babičku v zástěře a malé obrázky dřevěných chaloupek, které jsem kreslil pastelkami. Za to, že jsem uzrál v lidskou bytost, vděčím mým nejvěrnějším druhům a místům v krajině ... více »

Offformat Kultura

Deník Jakuba Tomáše, 15. 3. – 28. 3. 2021

Jakub Tomáš: Doma, 2021, olej na plátně, 180 x 180 cm, foto archiv autora

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Jakub Tomáš (1982) je malíř, učitel na rodičovské dovolené, majitel rostoucího lesa a včelař. Absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění v ateliérech Vladimíra Kokolii a Jiřího Sopka. Pro své obrazy si vytváří prostorové modely z plošných vystřih ... více »

Offformat Kultura

Deník Jany Písaříkové, 1. 3. – 14. 3. 2021

Jana Písaříková s hlavou Medusy. Foto archiv autorky

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Jana Písaříková (1984) je kurátorka, teoretička a autorka recenzí výtvarného umění a poezie. Jako kurátorka pracuje v Moravské galerii v Brně a v Galerii města Blanska. V Moravské galerii v Brně se kurátorsky podílela na vzniku stálé expozice Art is ... více »

Offformat Kultura

Bezohlední

Bezohlední, pohled do instalace. Ondřej Basjuk, Eva Jaroňová, foto Photogether gallery

Meziokresní výstava, jejímž ústředním tématem je ironie v umění. Přestože ironie někdy působí jako bariéra vzájemného porozumění, jako jiskra konfliktu, není ve své podstatě pouhou intelektuální vytáčkou nebo neschopností se otevřít, ale touhou nepoddat se dogmatu a pojímat svět v jeho rozporu-plnosti. Pokud výstava říká opak, ještě to neznamená, že nesouhlasí!

Kdo z nás dnes není nebo nechce být romantik? Romantismus můžeme snadno číst jako instinktivní reakci, emotivní osvobozování jedince ze spárů diktátu kultury příliš rychle se rozvíjející civilizace, v níž je člověk nahrazen „lidskými zdroji“. Spontá ... více »

Offformat Kultura

Dva umělci, dvě výročí a Bitvy o surrealismus

Lubomír Kressa: Zrození života, 1977, olej a kresba bílou barvou

„Hnací silou surrealismu byla a zůstává revolta, a jestliže tato síla chybí, už nemůžeme mluvit o surrealismu.“

Když hokejista od nás tu nebo za mořem vstřelí branku, dostane se mu celodenní chvály v televizním zpravodajství. Příčina je prostá. Sport obecně má v naší populaci nejmíň dvacet procent příznivců. Ale umění jen jediné promile. Úspěch hokejistův je ... více »

Offformat Kultura

Digitální galerie pod širým nebem

Digitální galerie pod širým nebem | Hana Kuklíková

V květnu se na Vyšehradě otevře nová galerie, která propojí studenty AVU, HAMU a UMPRUM. Celkem 28 mladých umělců spojilo své tvůrčí síly a ve dvojici hudebník + výtvarník vznikla společná díla, která budou rozmístěna po parku v digitální podobě. Návštěvníci se k nim dostanou pomocí QR kódů, které si naskenují svým mobilním zařízením.

Projekt vznikl z nedostatku společných uměleckých projektů a z touhy studentů po spolupráci. Hudebníci a výtvarníci na základě vzájemné inspirace a spolupráce vytvořili díla, která kombinují jak vizuální, tak hudební prvky. Tato díla svým rozmístění ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce X.

Radostná zodpovědnost. Foto.adadafoto.webzdarma.cz

„Pocit viny, který se k pocitu odpovědnosti může lehce přidat, když to, za co jsme zodpovědní nedokážeme pozitivně ovlivnit nebo to dokonce svou činností zhoršujeme, není zrovna konstruktivní silou.“ Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce zakončuje reflexivní text výtvarné teoretičky, kurátorky a ředitelky Společnosti Jindřicha Chalupeckého, Kariny Kottové.

Tenhle článek píšu v Nairobi a úplně se bojím dát nějaké fotky na sociální sítě, aby neprovokovaly komentáře o tom, jak se můžu zasazovat o udržitelný chod uměleckých institucí a zároveň si létat přes půlku světa. Je dostatečnou omluvou, že tu mám t ... více »

Offformat Kultura

Co stojí mléko a med

Milk and Honey_I_foto_nakladatelství wo-men

Nad knihou Milk and Honey výtvarnice, performerky a vedoucí Ateliéru nových médií II na pražské Akademii výtvarných umění, Kateřiny Olivové.

Píšu tento článek, zatímco žena, soudě podle zvuků z kuchyně, uklízí, chystá oběd a dohlíží na naše dvě ratolesti vzájemně se týrající v dětském pokoji. Za stěnou přede automatická pračka, kterou moje milá hned ráno automaticky naplnila. Zavírám asp ... více »

Offformat Kultura

Formosa Deformitas

Formosa Deformitas | Zdeněk Brdek

Krásně deformovaná díla baroka a kubismu představuje ve společné výstavě Alšova jihočeská galerie. Přestože jde o bezmála půlroční výstavu, většinu svého dosavadního trvání je uzavřena.

V českobudějovickém Wortnerově domě se v těchto dnech nachází výstava, která je ze známých důvodů přístupná pouze (nicméně alespoň) v podobě virtuální prohlídky (viz  webové stránky výstavy ). Na ní jsou divákům společně prezentována díla barokní a  ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

duben 2021

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#31939

m

K poezii Pavla Rajchmana jsem v minulosti hledal cestu opakovaně a přiznám se, že těžko. Ztrácel jsem se v ní, nebyl jsem sto najít si fungující čtenářský klíč. Záznamy zachycující reálné i surreální s nebývalou intenzitou a variabilitou seskupené ... více »

Poiésis Kultura

Pavel Rajchman: MOŽNOSTI

Nebo / promění tě / v nebo.

 

  Je tolik možností, jak naložit se skutečností: otevřít si v hlavě hospodu , nasadit si na hlavu pár vln , potopit se na dno řeky, vynořit se a proměnit se ve věc. Rajchmanovy básnějsou dravým nespoutaným průtokem krve . Podmanivé, energické o ... více »