Čtrnáctideník Kulturní noviny

2. číslo pondělí 18. 1. 2021

Téma Věda

Jak C. G. Jung předpověděl dnešní vývoj (nejen) v USA

Carl Gustav Jung.

Z díla zakladatele analytické psychologie: Přednáška z roku 1912 a úryvek z rozhovoru z roku 1931 se stručným úvodem.

Zakladatel analytické psychologie C. G. Jung (1875–1961) procestoval mnoho zemí světa a velice jej zajímaly mimo jiné i původní domorodé kultury (v Severní Americe, v Africe, v Indii…), u kterých studoval jejich intuitivní vztah k vědomému i nevědom ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Kultura

Selektivní slepota evropské levice

Obrázek nebo fotografie#30971

Salman Rushdie měl kliku aneb Proč už není levicová solidarita proti islamistům samozřejmostí. V roce 1989 otiskly noviny Tageszeitung (taz) výňatky ze „Satanských veršů“ na své titulní straně. Ale to už je dávno.

 

Když jsem se poprvé intenzivněji zabývala antisemitismem skrývaným pod rouškou antisionismu, narazila jsem na něco historicky pozoruhodného: německá levice vystupovala ve dvou prvních desetiletích po druhé světové válce jako výrazná zastánkyně Izrae ... více »

Dokument Média

Krize se nevyhýbá ani Kulturním novinám: Prosíme o podporu!

Foto Tomáš Koloc.

Jsme s vámi, buďte s námi!

Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. Jsme vděčni za jakýkoli příspěvek na podporu, abychom udrželi náš provoz ve druhé půli roku 2020. Nejpřínosnější pro nás je zřízení trvalého měsíčního příka ... více »

Společnost a politika Ekonomika

Po letech jejího snižování Covid-19 opět zvyšuje světovou chudobu – a zároveň počet dolarových miliardářů

Graf obratu ve vývoji světové chudoby z dokumentu Světové banky z června 2020.

Informace z deníku Italské biskupské konference Avvenire, Rádia Vatikán, ale i sekulárních deníků Guardian a Aktuálně.cz ve svém listě shrnula šéfredaktorka křesťanského čtrnáctideníku Monitor Zdeňka Rybová.

„Zatímco miliony lidí v důsledku pandemie přišly o práci, úzká skupinka miliardářů se může usmívat. Jejich bohatství v měsících dubnu až červenci vzrostlo o téměř třicet procent a rovněž počet nebohatších lidí planety (pozn. red. dolarových miliardá ... více »

Společnost a politika Věda

Ztracená prvotní důvěra – příběh vědce, který se bez ohledu na důsledky postavil za poznanou pravdu (2. část)

Peter Weish.

V roce 2019 jsme v Kulturních novinách ve vybraných kapitolách z knihy Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu! sledovali příběh rakouské společnosti, která po poznání, že směr jejího nejvýkonnějšího průmyslu přináší zhoubu, svým úsilím dokázala tento směr změnit a dané odvětví průmyslu ve své zemi úplně uzavřít. I vzhledem k aktuálnosti tohoto příběhu právě v dnešních dnech, v nichž se na čele světového podnikání ocitá sice jiné odvětví průmyslu, jehož výsledky jsou ale stejně pochybné, uveřejňujeme na pokračování esej z téže knihy – příběh vědeckého insidera (jeho obdivuhodný životopis najdete pod textem), který po zjištění pravdy dokázal odolat tlaku – a postavit se i proti svým váženým učitelům, kteří totéž nedokázali… První část eseje naleznete zde.

V roce 2019 jsme v Kulturních novinách  ve vybraných kapitolách  z knihy Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu! sledovali příběh rakouské společnosti, která po poznání, že směr jejího nejvýkonnějšího průmyslu přináší zhoubu, svým úsilím dokázala tent ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí,Věda

Dobré koronazprávy XX.

Foto Tomáš Koloc.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Návrh na globální příměří Mezinárodní záchranný výbor podpořil výzvu generálního tajemníka OSN k zastavení všech ozbrojených konfliktů pro lepší koordinaci boje s nemocí Covid-19. (Srovnejte podobný koncept dramatika João Bethencourta  zde .)   Virt ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Alternativní kino promítá výlučně evropské filmy – i během pandemie

Obrázek nebo fotografie#30979

Nevtíravé doporučení do doby americko-globální i lockdownové.

Kino  Evropský dům  v Praze se nachází v Jungmannově ulici v Praze přesně uprostřed mezi Václavským náměstím a Národní třídou (na stejné adrese jako zastoupení Evropské komise v ČR a Kancelář Evropského parlamentu v ČR). Je to jedna z mála organizac ... více »

Kultura a umění Kultura

Blahoslavený z Písku aneb O mém setkání s Františkem Filipem

Obrázek nebo fotografie#30977

Další ze série autorových deníkových vzpomínek na ty, kdo odcházejí...

Zemřel František Filip (1930–2021), režisér rekordman, neboť s Jaroslavem Dudkem každý natočili dvacítku televizních seriálů. FF začínal už jako jeden z režisérů Tří chlapů v chalupě, a pak režíroval mimo jiné Elišku a její rod, Sňatky z rozumu a Z ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Niccolò Paganini v Karlových Varech, část první: Talíř

Portrét N. Paganiniho na inkriminovaném talíři (detail).

Příběh největšího světového houslisty všech dob a nejslavnějších českých lázní.

Mívala jsem čas od času sen, že jsem na staré půdě našla porcelánový talíř s podobiznou Paganiniho a darovala ho muzeu – a že jsem také vypátrala původ onoho talíře. To bláhové přání mi vydrželo několik desítek let. Možná se to jednou podaří někomu ... více »

Kultura a umění Kultura

Formosa Deformitas

Obrázek nebo fotografie#30957

Krásně deformovaná díla baroka a kubismu představuje ve společné výstavě Alšova jihočeská galerie. Přestože jde o bezmála půlroční výstavu, většinu svého dosavadního trvání je uzavřena.

V českobudějovickém Wortnerově domě se v těchto dnech nachází výstava, která je ze známých důvodů přístupná pouze (nicméně alespoň) v podobě virtuální prohlídky (viz  webové stránky výstavy ). Na ní jsou divákům společně prezentována díla barokní a  ... více »

Kultura a umění Kultura

Věčný oheň

Obrázek nebo fotografie#30982

Recenze stejnojmenné knihy.

Věru mnohoznačný symbol parátuje v názvu mnou recenzované knihy: jako by zároveň otevíral cestu a zároveň tuto zastíral. Přestože zdánlivě odkazuje ku křesťanství a věčnému světlu, tamo se nezastavuje míře dál a hlouběji, snad až k dávnému pohanství ... více »

Dokument Média

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

Obálka knihy: Miroslav Švejda.

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Literární ukázka Kultura

Suchonoš a vodní bytost

Obrázek nebo fotografie#30978

Psychofonetika je terapeutická metoda zviditelňující vnitřní prožitek skrze spontánní gesto a hlásky. Autor spojuje svou erudici terapeuta a celoživotní vášeň literáta, a postupně vytváří pohádky, v nichž nejen děti, ale i dospělí mohou prožít kvalitu jednotlivých hlásek. V tomto případě jde o pohádku pro pedagogickou práci s hláskou L.

Byla jednou jedna husopaska. Bosá běhala po stráních a hnala svůj houf hus od šťavnatých travin u břehu potoka k zeleným trsům v podmáčených lukách. Mezi prsty na chodidlech jí jednou proudila chladivá voda, podruhé se tlačilo bláto, a jindy jí tam ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Ježíšku, tentokrát ses vycajchnoval

Václav Havel a Sváťa Karásek, 1989.

Po první a druhé přichází na řadu i třetí ze vzpomínek na legendárního kněze a písničkáře – jeho první kázání čili sermon po návratu z exilu do Československa přednesené na Nový rok 1990 v kostele u Salvátora v Praze na Starém Městě. Přinášíme je poprvé díky Daně Seidlové, která jeho text ve svém osobním archívu uchovala. Pro jeho silnou literárnost, kterou se tvorba kněze-písničkáře vyznačuje, je zařazujeme do naší rubriky Počteníčko – jako literární vzpomínku na dobu, která je neodvolatelně pryč, ale i jako důkaz, že tu kdy byla…

Biblický text, nad kterým se dnes společně zamyslíme, je zapsán v evangeliu Lukášově v 12. kapitole ve verši 36: „Vy jste podobni lidem, očekávajícím svého Pána.“ Adventní doba a Vánoce 1989 jsou za námi. To byl advent, to byly ale Vánoce, to byla n ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Indián a pražská policie

Čeruiš na fotografii neznámého autora

Paraguayský domorodec Čeruiš Piošád Mendoza, kterého přivezl cestovatel A. V. Frič v roce 1908 do Prahy, se stal díky povídce Jaroslava Haška součástí české literatury.

Přijde-li jihoamerický Indián do Evropy, Indián, kterého se doposud nedotkla kultura a nezkazila ho, tu na každém kroku se diví všem požadavkům úředním a ve své nezkaženosti s povděkem vítá krásné zjevy v životě moderního člověka, jakými jsou polica ... více »

Poezie Kultura

Svět rozdrobených múz

Foto Zuzana Krejčí.

Nové verše dopisovatelky Kulturních novin, básnířky Zuzany Krejčí.

POD ČEPICÍ   myšlenky jak drobky od snídaně když zaplnily stůl a je jich moc a je jich nevídaně   Svět rozdrobených múz Je šílenství být člověkem být tvůrcem nadpozemské krásy i neskutečných hrůz   S večerním sluncem větrem vyhlášená Čestná držitelk ... více »

Fejeton Kultura

Česnek a kříže

Foto Tomáš Koloc.

Tradiční kultura trochu jinak

Dal jsem si dneska do polívky česnek od Vlastika Ondry z Nivnice. Vím, z které dědiny je, vím ze kterého humna a kdo jej sklidil a nabalil do krásných plátěných sáčků. Chutnal mi o to víc. Přitom jsem si zas vzpomněl, jak učitel Vlastik pracuje s dě ... více »

Fejeton Kultura

Na Nový rok, do studny skok (nebo jak je to přísloví?)

Obrázek nebo fotografie#30993

Fejeton o předsevzetích.

Na Nový rok si přejí lidé něco dobrého, něco, co jim přinese potěšení z věcí, z příběhů, ze vztahů, ze života, z naplnění pocitu, že se narodili na správné Planetě, ale protože doposavad to nějak třeba nevycházelo, nebo to dokonce šlo z jejich pohle ... více »

Fejeton Kultura

Întâlnire

Obrázek: Tomáš Koloc.

Fejeton ve volném verši o autorově nejkrásnějším dárku loňských Vánoc skrze Setkání

se narodili Petr Koloc a Gheorghe Mocuța první z nich jako vnuk cestáře jehož syn jako první z generací českolipských chalupníků dostal možnost jít do Prahy a studovat. Druhý jako syn zemědělců z rumunské pohraniční obce Curtici na maďarských hranic ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

leden 2021

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce IX: Kde se bere (umělecká) nesnášenlivost?

Rozlitý olej. Foto: Tomáš Koloc.

„Kritický dialog uvnitř umělecké scény nahradil otevřený třídní boj.“ V celoročním seriálu úvah o odpovědnosti umělce pokračuje malíř Petr Dub, který spolu s Markem Medunou vede malířský ateliér na pražské Akademii výtvarných umění. Cyklus pak již v novém roce uzavře úvaha ředitelky Společnosti Jindřicha Chalupeckého, Kariny Kottové.

#intro Na jedné z posledních letních vernisáži GHMP jsem poslouchal úvodní slovo autora, do kterého místy vstupoval ex-profesor vlastnímu žákovi. Vlastně šlo o trochu hrubé chování, ale v daný okamžik milé, vtipné a nabourávající onen vodopád slov, ... více »

Offformat Kultura

Život jako Dobré dílo?

Michael Florian, podobizna otce, Josefa Floriana

Nakolik lze hospodařit s lidmi, aniž bychom vybočili z dobrého díla? Žití v umění těžko oddělovat od umění žít, rozhodně v případě Josefa Floriana.

Kde by byli umělci a intelektuálové dvacátého století bez svých oddaných a pečujících družek, které jim umožnily plně se věnovat vlastním posedlostem! Které svoji konkrétní roli na osvětleném pódiu světa „umenšily“ do monolitického a obecného „díky, ... více »

Offformat Kultura

Podoby lesa

Hayek z výstavy v Galerii Josefa Jambora v Tišnově, foto Zbyněk Fišer

Milujeme přírodní originalitu organických forem, a současně je stále kategorizujeme, přizpůsobujeme, a tedy měníme podle sebe, dedukuje autorka recenze aktuální výstavy malíře a grafika Pavla Hayeka.

Každý, kto niekedy vstúpil do lesa, si pri príchode do výstavy Pavla Hayeka uvedomí, že les, ktorý tam nachádza, je síce povedomý našej skúsenosti, napriek tomu však oproti tomu, čo v prírode bežne zažívame, zvláštny. Obrazy, ktoré tu autor prezentu ... více »

Offformat Domov,Kultura,Osobnosti

Cesta k hodnosti stařešiny zemských sochařů

Zdeněk Macháček: Rudá Venuše, mořené dřevo, 2012. Foto: Jan Dočekal

Pět vzpomínek na sochaře Zdeňka Macháčka.

Zdeněk Macháček, narozený 16. srpna 1925 v Brně, který od roku 1971 žil a tvořil v Křížovicích–Doubravníku u Nedvědice, zemřel 8. listopadu 2020 v Brně. Červenec 1997: Dřevěné skulptury a objekty jsou hravými a lehce ironickými variacemi na téma věč ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce VIII: Dekolonizace pravidly kolonie?

Z letošní výstavy Dům umění. Foto archiv kgvu Zlín

„Dekolonizujte umění!“ volá se (voláme). Ale od čeho? Od koho? Kde jsou v současném (českém) umění ty kolonie, kolonizátoři? Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje úvahou teoretika, kurátora a vysokoškolského pedagoga Jana Zálešáka.

Je dobrý nápad, abych se vyjadřoval k tématu odpovědnosti umělce? To byla moje první reakce na oslovení k účasti v anketě Kulturních novin. Než jsem oslovení přijal, položil jsem Petru Kovářovi několik doplňujících otázek, hlavně asi proto, abych si ... více »

Offformat Kultura

Krajina tisíců zpřetrhaných nití

Marta Fišerová Cwiklinski. Foto archiv Galerie města Blanska

Výstavu Marty Fišerové Cwiklinski v Galerii města Blanska nevidělo kvůli protipandemickým opatřením tolik lidí, kolik by bývalo mohlo, ale především rozhodně ne tolik lidí, kolik by mělo. Jak příhodně ukazuje situace uzavřených institucí, cesta uměleckého aktivismu nikdy nemohla vést pouze ruku v ruce s uměleckým „provozem“, natož pak výhradně galeriemi. Přesto (nebo právě proto) tato výstava potvrzuje klíčový význam rozvíjejícího přídavného jména před jinak širokým slovem aktivismus.

„Umělec prospektivně odpovídá za to, že jeho dílo bude mluvit s divákem a měl by nést tíhu odpovědnosti (…) za nezdařenou komunikaci, zejména pokud jeho dílo aspiruje na akcentování zásadních a aktuálních témat doby.“ 1 Že jsou klimatická krize a j ... více »

Offformat Kultura

Brno Art Week za všech okolností

Po brněnských sochách s Radkem Horáčkem. Foto archiv BAW

Na co jste se báli zeptat své učitelky výtvarné výchovy? Viděli jste někdy cvičit umělce? K tomu knihy o umění, poezie, domácí vernisáže nebo příběhy umění na místech, kde dřív bylo a už není. Pokud jste nestihli sledovat akce již tradičního brněnského týdne, který spojuje výtvarným uměním, můžete si jej „přehrát“ znovu  – celý byl totiž online.

Obrazovky místo galerií! Tímto krátkým heslem lze vystihnout podzimní Brno Art Week 2020. Letošní ročník byl nemile poznamenán nouzovým stavem, který ani v jarních měsících neumožnil přístup veřejnosti do galerijních institucí. Organizátoři si kladl ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

prosinec 2020

Poiésis Kultura

ANEŽKA KOVALOVÁ: TICHO TĚCHTO VĚCÍ

Kruh pod oknem sytě temněl za deště, oslnivě zbělel s prvním sněhem…

Grafiky a kresby Anežky Kovalové vnímám odjakživa jako vizuální básně. Souzním s jejich rytmem, obdivuji se zkratkám z rodu haiku, nechávám se oslovit tím, co je za obrazem, co ho přesahuje… Drobné vykladačské, reflexivní, neokázalé, hledačské texty ... více »

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#30263

.

Nová sbírka Slavomíra Kudláčka Nepatřit nikomu (Dauphin, 2020) přirozeně navazuje na předchozí básnické knihy, ostatně zahrnuje texty nejen zcela nové, ale také z prvního desetiletí tohoto století a z devadesátých let století minulého (dopisy v zá ... více »