Týdeník Kulturní noviny

7. číslo pondělí 12. 2. 2018

Téma Domov,Politika,Kultura,Média

Prezidentům dávno odzvonilo. Věčným knížetem Čechů je Antonín Blaník

Foto YouTube

Zamyšlení nad situací dnešní české společnosti na pozadí filmu Prezident Blaník.

Rád bych v tuto recenzi pojal jako vyvrácení depresivní teze, která se jako plevel šíří dnešními "seriózními" českými médii, že tato země se po nedávných prezidentských volbách zčistajasna ocitla po bitvě na Moravském poli, u Lipan a na Bílé hoře do ... více »

Dokument Média

Výzva: KN potřebují podporu!

Foto: Tomáš Koloc.

Děkujeme mnohokrát těm z vás, kteří nás dosud podpořili a zvláště pak těm, kteří zřídili trvalý příkaz na sebemenší částku měsíčně. Pracujeme s minimálními náklady, ale i tak nemáme jistotu. Dosud je pokryta necelá čtvrtina rozpočtu, potřebujeme získat ještě nejméně 120 tisíc korun. Prosíme o podporu! Jsme vděčni za každý váš příspěvek.

Bankovní spojení: 2400830379/2010 (FIO Bank) Pokud máte zájem o zaslání našeho tištěného speciálu s výběrem textů z loňského roku, uveďte do poznámky k platbě vaši poštovní adresu nebo nám napište na adresu: druzstvo@kulturni-noviny.cz Děkuji mnoho ... více »

Společnost a politika Vzdělávání

Školství v roce 2018: Vyhlašujeme anketu pro učitele

Foto YouTube

Náš vzdělávací systém se dlouhodobě potýká s řadou problémů, mezi nimiž nejzávažnější se týkají nekoncepčnosti jeho směřování a současně podceňování role učitelů (platově i morálně). V naší anketě bychom rádi reflektovali základní problémy, které tíží pedagogy.

V KN 3/2018 ( zde ) jsme nastínili hrubé obrysy současné situace: Potřebu změny a současně rostoucí potenciál pro její uskutečnění. Důležitý při tom bude pohled učitelů, kteří pracují v první linii vzdělávacího procesu, a myslíme si, že jejich zkuše ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Co se píše v únorovém LMD: Komentář k nové americké bezpečnostní strategii

Obrázek nebo fotografie#21780

Přinášíme překlad komentáře autora Serge Halimiho, který uveřejnil pod názvem „Užiteční idioti Pentagonu" francouzský časopis Le Monde Diplomatique (LMD) specializující se na otázky světové politiky.

Ve Washingtonu se demokraté a republikáni shodují přinejmenším tehdy, když se jedná o to válčit s Ruskem. Podle nich Vladimír Putin pochybuje o odhodlání Spojených států bránit své spojence a chce chránit svůj autoritářský režim proti liberální a de ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Profesor, ochránce básníka

Antonín Přidal. Foto archiv

Před rokem, přesněji 7. února, nás opustil spisovatel a překladatel Antonín Přidal (1935–2017). Následující text připomíná první výročí tohoto úmrtí a současně také avizuje knihu vzpomínek, pro niž byl sepsán.

„Neumím dobře zpívat z not, proto Moravské národní písně sebrané a vydané Františkem Sušilem nejsou pro mě ani tak kancionál jako na tři prsty tlusté evangelium, kniha nabitá dobrými zprávami o lidské duši.“ – To jsou úvodní slova textu, který o Suš ... více »

Kultura a umění Věda,Kultura

Rodjímání aneb Drby z rozdělené společnosti

Foto Tomáš Koloc

Rozjímání o rodu

Majlant Staroindická filosofie dělila lidi do čtyř kast; na bráhmany (duchovní šlechtu), vaišje (obchodníky), kšatrije (vojáky) a šúdry (řemeslníky). Kasty byly navzájem neprostupné a úděl se dědil. Ve většině světa je tomu tak dodnes. Vlastně i u n ... více »

Společnost a politika Domov

Zbytečná přísnost

Obrázek nebo fotografie#21764

Další díl seriálu známého autora – písničkáře, novináře a komentátora –, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je.

Stává se mi častěji než zřídka, že při čtení autorů, které mám za dobré známé či dokonce za přátele, nesouhlasně zvedám obočí. Tím to ovšem končí. Kategoricky si už zakazuji polemiku, natož veřejnou, s lidmi, jejichž názory nesdílím. Mám s tím špatn ... více »

Poezie Kultura

Zimě

William Blake: Zima. Tempera na dřevě, okolo roku 1803

Báseň Wiliama Blakea v překladu Jaroslava Vrchlického.

 

Svou démantovou bránu zavři, Zimo! Tvůj sever jest, tam pochmurný svůj palác jsi postavila v mlze. Naše střechy ty neotřásej třeskem svého vozu. Mne neslyší. Kovová kola její hřmí nad hlubinou, odpoutala bouře s ocele žebry, nelze zrak mi zvedn ... více »

Literární ukázka Zahraničí

Počteníčko: Mezi velkými dětmi

Domorodci z Chaca

Valentýnské vyprávění o mužích a ženách: jak cestovatel Alberto Vojtěch Frič vzpomíná na pobyt u domorodců v jihoamerické oblasti Chaco.

Ležel jsem na jelení kůži pod slaměnou střechou rancha (ranča, indiánský domek z palmových listů), pokuřoval v kukuřičné slámě zatočenou cigarettu a smutně díval jsem se za kouřem, jenž vzhůru se vlnil. Byl to poslední můj kousek tabáku, z něhož jse ... více »

Fejeton Domov

Kájo, je to rok!

Foto autorka

Pokračování románu v krátkých dopisech, jehož první části jsme publikovali zde a zde

11. července Kájo, musíme něco udělat s mámou. Nečekaně jsem přijela domů, a ten novej gauč, co o něm vlastně nevíš, má takovej ten povrch, co když se uhladí na jednu stranu, je to světle hnědý a proti srsti tmavě hnědý. A já koukám, že to nejsou šm ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

leden 2018

Offformat Kultura

Jan Steklík in memoriam

Jan Steklík. Foto: Jozef Cseres

Loni v listopadu nás navždy opustil výtvarník Jan Steklík (1938–2017; Ústí nad Orlicí).

Loni v listopadu nás navždy opustil výtvarník Jan Steklík (1938–2017; Ústí nad Orlicí). Odešel stejně nenápadně, jako nenápadně se vyskytoval a pohyboval v životním prostoru i uměleckém provozu. Zanechal po sobě sice nenápadné, zato však stěží přehl ... více »

Offformat Kultura

White Cube Fight

I. pohled do instalace. Foto: Martina Schneiderová

Druhý ročník společensky prospěšné akce VýTěr (Výtvarník + Teoretik vytřou světu zrak), usilující o setkávání či propojení teoretiků s umělci, přinesl systémové změny – spolupracující umělci a teoretici měli předložit výtvarný projekt pro galerii OFF/FORMAT. Z nich pak vybírala odborná porota ve složení Marian Palla, Klára Peloušková a zástupci galerie čtyři nejzajímavější, které dostaly v galerii výstavní termín. První z nich se stala výstava připravená kurátorem Janem Gerychem.

Název odkazuje na galerijní prostředí „white cube“ a „oktogon/cage fighting“, a tedy na zápas kurátora a umělců při implementaci svých metod na site-specific instalaci. Kurátorský koncept tematizuje samotné galerijní prostředí a jeho vliv na úc ... více »

Offformat Kultura

Abstrakcia ako profánny liturgický predmet

Martin Hreha, pohled do instalace. Foto: Martina Schneiderová

Druhým výstavním projektem realizovaným v rámci společensky prospěšné akce VýTěr (Výtvarník + Teoretik vytřou světu zrak) se stala výstava připravená kurátorem Erikem Vilímem.


„Boh je mŕtvy! Boh ostane mŕtvy! A my sme ho zabili!“ Veta, ktorú do úst pomätenca vložil Nietzsche. Z dnešného pohľadu sa zdá, že jej platnosť sa oslabuje potlačením procesu sekularizácie, ktorý začal v osvietenstve. Ako uvádza Tomáš Halík, s ... více »

Offformat Kultura

Zóna

Max Tref, pohled do instalace. Foto: Martina Schneiderová

Třetím výstavním projektem realizovaným v rámci společensky prospěšné akce VýTěr (Výtvarník + Teoretik vytřou světu zrak) se stala výstava připravená kurátorskou dvojicí Šimon Kříž a Anna Königová.

Psst! Tady se nekřičí! Buď hodný!" - šeptá maminka do ucha čtyřletému chlapci v kostele, když místo poslouchání kázání jezdí s autíčkem po lavici před nevraživými zraky místních farníků. Otče nás, jenž jsi na nebesích, zůstaň tam! My ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

leden 2018

Poiésis Kultura

přečteno

Dekameron 1

Poezie Slavomíra Kudláčka mi je dlouhodobě blízkou. Když jsme básně ze sbírky Ptáci a jiná znamení (Malvern, 2017) publikovali v poiésis 3/2016, glosoval jsem především přirozený, přímočarý a invenční způsob, jakým apelativní tón prostupuje osob ... více »

Poiésis Kultura

JITKA N. SRBOVÁ: věčností vyplétaný neklid

…pozoruje čas, jak machruje na skokanském můstku …

  Bylo, nebylo. Nové básně Jitky Srbové si hrají s formátem pohádky, nejen využitím pohádkových atributů a bytostí, ale především způsobem vyprávění. Otázky, imperativy, filmové obrazy, kategorické postuláty. Výsledný tvar je neobvyklý, imaginativní ... více »