Týdeník Kulturní noviny

21. číslo pondělí 21. 5. 2018

Téma Osobnosti

Svědek ožívajícího času

Tom Wolfe. Foto Jim Cooper

Před týdnem zemřel Tom Wolfe – muž, který výrazně ovlivnil moderní historii žurnalistiky.

Současná éra bývá často definována jako „mediokracie“ – zároveň se však hovoří o úpadku tradičních médií, jejichž roli převzal chaotický svět internetu. Ztělesněním zlatého věku novinařiny byl bezpochyby Tom Wolfe, celým jménem Thomas Kennerly Wolfe ... více »

Společnost a politika Věda

Člověk jako zahradník Země

Foto Tomáš Koloc

Významný český kněz (1917–2011), teolog, politický vězeň, redaktor samizdatových a po roce 1989 oficiálně vydávaných Teologických listů je autorem shrnujícího textu Člověk ekologický – zahradník Země z roku 2001, v němž se zabývá vývojem postoje člověka k přírodě, smyslem a etikou jeho konání. Přinášíme jeho část s přesvědčením, že takto vytříbené texty nestárnou a jsou stálou inspirací pro reflexi našeho vztahu ke světu. Celý text lze nalézt v knize Oto Mádr: V zápasech o Boží věc (Vyšehrad, Praha, 2007).

Od doby, kdy se průmyslová revoluce začala zmocňovat osudu člověka a jeho přirozeného světa, v lidech souběžně vzrůstala potřeba protiváhy. Romantika byla odpovědí na jednostrannou zátěž duše a životního prostředí tím, že objevovala majestát i vlídn ... více »

Dokument Média

Výzva: KN potřebují podporu!

Foto Tomáš Koloc

Děkujeme mnohokrát těm z vás, kteří nás dosud podpořili a zvláště pak těm, kteří zřídili trvalý příkaz na sebemenší částku měsíčně. Pracujeme s minimálními náklady, ale i tak nemáme jistotu. Dosud je pokryto něco něco přes třetinu letošního rozpočtu. Potřebujeme získat ještě zhruba 100 tisíc korun. Prosíme o podporu! Jsme vděčni za každý váš příspěvek.

 

Bankovní spojení: 2400830379/2010 (FIO Bank) Pokud máte zájem o zaslání našeho tištěného speciálu s výběrem textů z loňského roku, uveďte do poznámky k platbě vaši poštovní adresu nebo nám napište na adresu: druzstvo@kulturni-noviny.cz Děkuji mnohok ... více »

Společnost a politika Věda

Obživlosti: Víkend s mrtvolou

Obrázek nebo fotografie#22487

Další díl ze seriálu autorových vzpomínek, které ožívají v jiných podobách i v současnosti. Tentokrát ožívá zdánlivě nepostradatelná technologie.

Minulý týden mi zemřel počítač. Než monitor potemněl a přestal se se mnou bavit, ještě se na něm objevila skrumáž barevných čtverečků, která nedávala smysl. Zatímco jsem pak minimalizoval škody, řešil, jak svým editorům doručit práci a současně obje ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Náš sen: Aby se na střeše světa přestala dělat politika osmnáctého století

Petr Ďásek. Foto archiv autora

Další ze série rozhovorů našeho spolupracovníka, tentokrát s ing. Petrem Ďáskem, pořadatelem festivalu ProTibet a představitelem iniciativy MOST ProTibet, která se zabývá podporou tibetských exilových vesnic a škol.

Co pro tebe bylo prvotním impulsem, po němž ses začal zabývat Tibetem? V polovině září 2001 jsem měl naplánovanou cestu do Nepálu, takový měsíční osamělý trek okolo Annapurny. Vlivem teroristického útoku 11. 9. v New Yorku byl Nepál "polopr ... více »

Kultura a umění Kultura

4 x J. aneb Úvahy nad jmény těchto dnů

Foto Tomáš Koloc

Příběhy, které vyprávějí naše jména

Doprovodný obrázek k tomuto článku jsem vyfotil před třemi lety na katedrále v Basileji, ale snad proto, že nejsem kmotřenec svatého Jiří, dlouho jsem ho ve svých digitálních registrech (česky lejstrech) nemohl najít. Být Jiřím, takovou dobu by mi t ... více »

Poezie Kultura

Na ramenou ti sedí malí ptáci

Kachličky v chrámu svatého Františka v brazilském městě Pampulha. Foto Eugenio Hansen, Wikimedia Commons

Báseň amerického uměleckého experimentátora, protiválečného aktivisty a inspirátora beat generation Kennetha Patchena (1911-1972).

Na ramenou ti sedí malí ptáci,   tak bílí jako padlý sníh. Na ramenou ti sedí malí ptáci,   ta bílá líbeznost je v nich.   Nic kromě lidí a zlých časů    nad ničím nemá žádnou moc. Na ramenou ti sedí malí ptáci   a zpívají mi celou noc.   (Little bi ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Kyselinovej test

Autobus, který vešel do historie. Foto Huck Magazine

Tom Wolfe popisuje zásady, jimiž se řídili Merry Pranksters na svém putování napříč Spojenými státy (viz Téma tohoto čísla).

Než se vydali na východ, napříč přes kontinent, zastavili se v Babbsově domě v San Juan Capistrano, na jih od Los Angeles. Babbs a jeho žena Anita tam měli domek. Zajeli s autobusem do Babbsovy garáže a posadili se, aby si ještě jednou všechno probr ... více »

Fejeton Kultura

Jarní ráno na naší ulici

Foto Jiří Plocek

Pokus o scénickou etudu.

Obsazení : 1. Mourovatá kočka Betty s velkýma očima, velký černohnědý německý ovčák Oryn – oba s trvalým pobytem na naší ulici 2. Tři holubi – příležitostný pobyt 3. Několik neidentifikovaných bytostí lidského rodu Úvodní rozehrávka : Před půl osmou ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

květen 2018

Offformat Kultura

Hlava je vnitřností čepice

Zátiší s plamenem, olej na plátně, 2016. Foto: archiv autorky

Výstava maleb Denisy Krausové (1981) v pražské Galerii Václava Špály bude zahájena vernisáží 10. května. Krausová patří k současným předním malířským osobnostem.

Australští Aboridžinci i české děti kreslí věci s jejich vnitřnostmi viditelnými. Dům má okna a komín a dveře, ale také vidíme stůl a u něj mámu a tátu. Vidíme vnější znak i jeho smysl, to, co je tady podstatné, vidíme poskládanému prádlu do záhybů ... více »

Offformat Kultura

Výjimečný stav

Pohled do instalace výstavy. Foto: Martina Schneiderová

Rudolf Samohejl, absolvent sochařského ateliéru Dominika Langa a Edith Jeřábkové na pražské Umprum, je strůjcem „sochařských situací“, tedy nikoli objektů, kolem nichž divák krouží, ale událostí, které obklopují diváka.

Rudolf Samohejl zabydlel galerii OFF/FORMAT. Jako by chtěl vyslyšet některé její návštěvníky,  kteří občas utrousí, že tady by byl skvělý byt. Anebo se vracel k dávné historii prostoru, kdy zde  byl hned celý úl svobodáren. K útulnosti jistě význ ... více »

Offformat Kultura

Armagedon

Mike Tyson, kombinovaná technika na plátně, 2018. Foto: archiv autora

Jarní sezónu v galerii OFF/FORMAT završí výstava maleb mladého umělce, Vojtěcha Kovaříka (1993), studenta posledního ročníku ateliéru Kresby ostravské Fakulty umění.

Způsobů, jak by mohla vypadat poslední bitva světa je mnoho – nabízí se dřívější zbraně, jimiž Bůh lidi trestal; krupobití, blesky, nemoci…, tvůrci filmu Armagedon (1998) vyměnili kroupy za meteority, jeho veličenstvo anglický král v rozhovoru se st ... více »

Offformat Kultura

Okno před záclonou

Petr Veselý, Plechová vana, 2014, olej a email na plátně. Foto: archiv autora

Nestane se vám právě často, abyste se rozhodli navštívit výstavu výtvarného umění kvůli poezii. Leda bychom připustili, spolu s Edwardem Stachurou, že poezie je všude, nejméně pak v básni.

Věděl jsem jen rámcově, co má Petr Veselý v Jihlavě za lubem. Že se ve výstavě propojují básníci s výtvarníky, samozřejmě není to nejpodstatnější z Petrovy kurátorské koncepce, ale s ohledem na to, s jakou osobní účastí (s nesmazatelným autorským ot ... více »

Offformat Kultura

Nové centrum mimo centrum

Kouřová performance (autor Jan Peknik Kozák) při zahájení provozu galerie 8smička. Foto: archiv 8smičky

V Humpolci se osmnáctého dubna otevřela nová zóna pro umění.

Byli tam všichni. Dobře, pak by nebylo komu o tom psát. Nebyl tam pan prezident, z Dolní Cerekve také skoro nikdo a nejsem si jist ani zástupci Společnosti Jindřicha Chalupeckého, či kdo by ještě mohl figurovat mezi pravidelnými čtenáři Kulturních n ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

květen 2018

Poiésis Kultura

Přečteno

František Hubatka - ilustrace ke sbírce Marka Fencla

 .

Knihy svých generačních souputníků čtu velmi rád – sdílené dobové atributy, pocity a zkušenosti často vedou také k blízkým názorům, postojům a stejně jako asi většina čtenářů se rád s knihou identifikuji. Na knihách Gregora Sandera si kromě velmi ... více »

Poiésis Kultura

ZDENĚK VOLF: TADY A TEĎ / TEHDY A TAM

…co mě teď vede v zahradě / při zalévání myslet na vodu…

  Když jsem se z rukopisu sbírky Žasl jsem od pily snažil vybrat básně do tohoto vydání poiésis rozumově, svírala mne nejistota: mám se snažit postihnout různé podoby Zdeňkových básní nebo vybrat naopak jednostrunně, akcentovat určitou tóninu, atm ... více »