Týdeník Kulturní noviny

12. číslo pondělí 19. 3. 2018

Téma Osobnosti

Zdeněk Mahler: My Češi bychom těm agresorům někdy strašně rádi dali přes hubu – ale ono je jich moc!

Zdeněk Mahler v roli kardinála ve filmu Amadeus. Foto je chráněno copyrightem knihy BARRANDOV - NEZAPOMENUTELNÍ: MILOŠ FORMAN, kterou vydalo Ottovo nakladatelství a do níž autor článku přispěl svým snímkem.)

Jako rozloučení s minulý týden zemřelým spisovatelem a scenáristou Zdeňkem Mahlerem (1928–2018) uveřejňujeme jeho velký rozhovor s redaktorem Kulturních novin. 14 let, které uplynuly od jeho vzniku, odpovědím Zdeňka Mahlera nikterak neubralo na aktuálnosti – nyní naopak můžeme ostřeji posoudit, nakolik fenomény, které vnímal už tehdy, nabyly na závažnosti…

Za Zdeňkem Mahlerem jsem se vypravil právě v tuto roční dobu, na přelomu zimy a jara roku 2004. Do jeho hradčanského domu se šlo nikoli ulicí, ale po schodech, a byl nápadný tím, že z něj vyčnívalo patro navíc, které mezi okolní zástavbou vypadalo j ... více »

Společnost a politika Osobnosti

Ostrůvek zelený: Miluška Kubíčková

Foto Tomáš Koloc

Jeden nenekrolog

Znovu a znovu se mi vnucuje na mysl první věta jedné povídky malostranské Jana Nerudy: „Chci psát událost smutnou, ale hledí mně do ní co veselá iniciálka obličej páně Vojtíškův. Obličej tak zdravě svítivý a do červena lesklý jako nedělní pečínka po ... více »

Dokument Média

Výzva: KN potřebují podporu!

Foto: Tomáš Koloc.

Děkujeme mnohokrát těm z vás, kteří nás dosud podpořili a zvláště pak těm, kteří zřídili trvalý příkaz na sebemenší částku měsíčně. Pracujeme s minimálními náklady, ale i tak nemáme jistotu. Dosud je pokryta necelá třetina letošního rozpočtu. Potřebujeme získat ještě nejméně 100 tisíc korun. Prosíme o podporu! Jsme vděčni za každý váš příspěvek.

Bankovní spojení: 2400830379/2010 (FIO Bank) Pokud máte zájem o zaslání našeho tištěného speciálu s výběrem textů z loňského roku, uveďte do poznámky k platbě vaši poštovní adresu nebo nám napište na adresu: druzstvo@kulturni-noviny.cz Děkuji mnoho ... více »

Dokument Média

Výzva k nominaci: Ekopublika podruhé!

Obrázek nebo fotografie#21810

Četli jste v uplynulém roce skvěle napsaný článek na ekologické téma? Až do 31. března 2018 jej můžete nominovat na Ekopubliku – Cenu za environmentální publicistiku za rok 2017. Druhý ročník ceny zaměřené na odborně i žurnalisticky kvalitní články opět zviditelní péči o životní prostředí a ochranu přírody a ocení novináře a novinářky, kteří o těchto tématech píší. Nominovat je možné články zveřejněné v denním a týdenním tisku a na online zpravodajských portálech v České republice v roce 2017. Vítěze či vítězku vybere odborná porota, cena spojená s finanční odměnou jim bude předána v rámci festivalu Ekofilm. Podrobná pravidla Ekopubliky i formulář přihlášky jsou k dispozici na www.ekopublika.cz.

 

  Druhý ročník Ekopubliky společně pořádají Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno, příspěvková organizace, Kulturní noviny – vydavatelské a mediální družstvo, Nadace Veronica a Katedra environmentálních studií FSS MU v ... více »

Společnost a politika Politika

Obživlosti: Překvapivý telefonát

Ivan Hoffman. Zdroj archiv

Další díl seriálu známého autora – písničkáře, novináře a komentátora –, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je. Tentokrát v mírně modernizovaném stylu.

Nemám takový ten telefon, který hlásí, kdo volá. Když se představuji, postaru nevím, koho uslyším. V pondělí 12. března zazvonil telefon a na druhém konci drátu byl Pavel Pafko! Slyšel mne v autě mluvit z rádia a pojal nápad že bych si mohl přečíst ... více »

Společnost a politika Ekonomika

Vznik družstev na dnešní Kubě

Foto Tomáš Koloc

Přinášíme úryvek překladu textu Cliffa DuRanda z prestižního amerického socialistického měsíčníku Monthly Review. Autor v něm pojednává o rysu združstevňování shora i zdola v kontextu kubánské „přestavby“, která ve své politické podobě znamená omlazení garnitur, včetně prezidenta Raúla Castra (který by měl odstoupit letos v dubnu).

V těchto dnech, s tím, jak se kubánská revoluce vzdaluje od centrálně řízeného státního socialismu minulého století, se její předáci snaží zespolečenštit své instituce novým způsobem. Ačkoli v 60. letech (minulého století) nová kubánská vláda získal ... více »

Poezie Kultura

Ukolébavka pro smolaře

Roger Schall: Jednonohý žebrák (1935)

Pařížský pouliční výjev z pera prokletého básníka Jehana Rictuse.

Pařížský pouliční výjev z pera prokletého básníka Jehana Rictuse. Hajej, drobečku, hajej, dadej… Pěkně si na chodník sebou sek, jak na jatkách boží dobytek, či jako bys byl přivožralej. Bum! Lidi se sbíhaj z vokolí: „Mrtvička asi, to je marný ... více »

Literární ukázka Zahraničí

Počteníčko: Freud v Americe

Sigmund Freud (první zleva) se svými spolupracovníky a studenty na Clarkově univerzitě veWorcesteru roku 1909. Foto Mental Floss

Ukázka z knihy Edgara Lawrence Doctorowa Ragtime, odehrávající se v New Yorku a okolí na počátku dvacátého století a zobrazující život různých vrstev tehdejší americké společnosti.

Freud dorazil do New Yorku Lloydovým transoceánským parníkem George Washington . Provázeli ho dva jeho mladší žáci Jung a Ferenczi. V přístavišti na ně čekala jiná dvojice mladších freudovců, doktoři Ernest Jones a A. A. Brill. Společnost poobědval ... více »

Fejeton Zahraničí

Koko(s), koko(s)

Foto Tomáš Koloc

Od nás – telefonicky aj telegraficky

Mala som narodeniny, tak mi volala celá rodina. A po prvej vete blahoželania hneď všetci politizovali. Nikdy nikto z nich nebol v žiadnej strane (to len ja som sa poplanila), žijú v podstate z ruky do úst. Švagriná, vdova po najstaršom bratovi, išla ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

březen 2018

Offformat Kultura

Zelené ostrovy

Obálka knihy. Foto: archiv galerie OFF/FORMAT

Zabývali se čeští umělci environmentální problematikou? Má tento příběh specifické rysy, a kudy se ubíral? Odpovědět na tyto otázky se alespoň částečně snaží kniha Ondřeje Navrátila, která rozebírá tucet vybraných děl, vzniklých mezi 60. léty minulého století a jeho koncem. Křest knihy proběhne 8. března v 18 hodin v galerii OFF/FORMAT.

Referenčními body publikace jsou umění a environmentální problematika, tématem pak jejich setkávání v českém prostředí. Environmentální problematikou se zde rozumí oblast procesů, které negativně ovlivňují udržitelnost života na Zemi a v posledním p ... více »

Offformat Kultura

Devátý Týden výtvarné kultury v Brně

Z loňského programu TVK: Setkání s barvami v poezii Jana Skácela u sochy J. Skácela na Špilberku. Foto: archiv TVK

Neskrývej!

Ale co?

Co nemáme skrývat? Jaký je význam hesla, které najdeme na pozvánce i plakátu již devátého ročníku brněnského projektu Týden výtvarné kultury? Jako letošní hlavní téma uvádějí tiskové materiály pojem IDENTITA. Neskrývej svou identitu?

Brno je dosud jediným městem v České republice, kde se akce s názvem Týden výtvarné kultury koná. Vlastně by to mohl být příklad pro ostatní – během jediného týdne je možné v Brně navštívit vernisáže, přednášky, tvůrčí dílny, diskuse či jednání odbo ... více »

Offformat Kultura

Zašprajcnutí aneb O důvěrnostech mezi malířem a divákem

Petr Veselý, Hůl, 2017, olej na sololitu, 142 x 114 cm. Foto: Petr Kovář

Potkali se Petr Veselý, Marian Palla a Gerhard Richter… zřejmě poprvé až v tomto textu, v rozpravě nad šedými abstraktními studiemi prvního z nich.

„V Teplých škvarcích výtvarník zachytil podobu svých souputníků a kumpánů, jak s nimi sedával u chráněného pařezu v brněnské kavárně Švanda, podívejte, tady je malíř Vladimír Merta, tady anatom Vladimír Novotný, Honza Zuziak, Jozef Cseres, Jakub Ste ... více »

Offformat Kultura

Reality testing

pohled do instalace Reality testing

Společná výstava Andreje Ševčíka a Andrei Uváčikové v pražské Pragovka Gallery.

Mapy a testery pro čočky fotoaparátů, kamer a objektivů. Anebo kalibrační škály, grafy, schémata… Technické obrazy, které vznikají z utilitárních důvodů jako nástroj racionálních operací, jejichž cíl leží mimo ně. Je vůbec vhodné k jejich označení p ... více »

Offformat Kultura

Nejžlutější slunce

Michal Blecha, FILM, DEGRADACE, SMRT, 2017. Foto: archiv autora

Uherskohradišťský rodák žijící v Praze, fotograf, kameraman, líhnuvší se performer, hudebník a v neposlední řadě student Ateliéru nových médií Tomáše Svobody na Akademii výtvarných umění a Ateliéru fotografie Alexandry Vajd a Martina Kohouta na pražské UMPRUM v loňském roce uspěl v Artyčok OPEN CALL 2017 v kategorii student, zaměřujícím se na podporu audiovizuálních děl. Coby prezentační výstup této podpory je také realizována aktuální výstava v galerii OFF/FORMAT.

Dokument. Umělci, věrohodně opřeni o fakta naší reality, odhalují temné, hanebné stránky naší společnosti. Konkretizací roste autenticita díla. Co kdyby však přebrala otěže dokumentu fabulace a imaginace? Co když je fikce vlastně pravdou? Můžeme stá ... více »

Offformat Kultura

Konsolidace krajností

Foto: archiv Jan Peknik Kozák

Pelhřimovská vizionářská kavárna Café PORTO funguje již dlouhodobě také jako galerie s pozoruhodnou dramaturgií propojující vizuální a hudební vystoupení do společně komunikujících celků. Takovou byla i právě skončená výstava Jana Peknika Kozáka.

Od Jendy jsem odposlechl myšlenku ke smyslu vědecko-technologicko-mediálního zkreslení jako podkladu inspirace, který následuje proměna strukturalizací ve „věc“. Objasněním toho všeho se zdá být životaschopnost věci prokázaná právě obtížnější kunsth ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

březen 2018

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#21967

.

Když napíši, že to, jak Petr Hruška ve svých básních přímočaře svědčí o světě kolem nás, o našich životech, je natolik působivé, že to nelze než mít rád, bude to znít nejspíše banálně. Jenže, co naplat, je to tak. A mě to nepřestává fascinovat, ne ... více »

Poiésis Kultura

MAREK FENCL: NA SAMOSpÁDNÝCH TRATÍCH

žebra roštů určovala směr / přibitá do kříže

  Nevtíravé a nedoceněné bývá umění pokorně se dívat, vnímat svou existenci nikoliv v expresivních kulisách velkého světa , nýbrž v paměti nejbližších míst a věcí, v nenápadných paralelách, v nezřejmých metaforách, ke kterým se lze dobrat jen ztiše ... více »