Čtrnáctideník Kulturní noviny

24. číslo pondělí 22. 11. 2021

Téma Zahraničí,Politika,Věda

Nechte povinně očkovat všechny

Očkovací centrum ve Wiesbadenu koncem léta. Foto Sebastian Wells/Ostkreuz

Boj proti čtvrté vlně koronavirové nákazy: dobrovolnost je skvělá věc, ale duševní rozpoložení neočkovaných by již nemělo být nadřazováno životům jiných lidí.

Pod tíhou čtvrté vlny koronavirové nákazy si mnozí udělali jasno: už to nemůže fungovat tak, že lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat, neponesou odpovědnost. Většina obyvatel SRN (konkrétně 57 %, podrobnosti  zde  – pozn. red. KN) se mezitím vyslov ... více »

Téma Zahraničí

Rakouské rozhodnutí očkovat všechny je rezignace na demokratickou republiku

Pamětní medaile k anšlusu Rakouska Německem 13. března 1938. Jako jediné město je na ní označeno Hitlerovo rodiště Braunau.

Rozhovor s BR (52), rakouským učitelem, lokálním politikem, protijaderným aktivistou a družstevníkem Kulturních novin, který polovinu svého života žije v jižních Čechách

Jsi Hornorakoušan žijící víc než 20 let v jižních Čechách. Před nedávnem v KN vyšel náš rozhovor o podobnostech českých a rakouských dějin, konče nacismem a komunismem. V těchto dnech se historie tvoří znovu. Jak vnímáš rozhodnutí administrativy kan ... více »

Téma Zahraničí,Politika,Věda

Německá debata o povinném očkování proti koronaviru – většina je pro a politici proti

taz

Potřebujeme povinné očkování proti koronaviru, alespoň u některých profesí? Vědci a vědkyně i široká veřejnost říkají, že ano. Ale co říká právo?

„Potřebujeme částečnou očkovací povinnost, zejména pro určité profesní skupiny,“ žádal už 10. listopadu bavorský premiér Markus Söder (CSU). „Je to nezbytně nutné, zejména v citlivých oborech, například v domovech pro seniory, domovech sociální péče ... více »

Dokument Ekonomika,Média

Ekonomika KN: Velké díky za podporu a prosíme, neustávejte

Obrázek Tomáš Koloc.

V únoru jsme vyhlásili kampaň na podporu KN v kritické situaci (https://www.kulturni-noviny.cz/permalink/31309). V tíživém období lockdownu bylo zapotřebí noviny podpořit a stabilizovat ohroženou redakci. To se částečně podařilo (viz níže) a všem, kteří přispěli jednorázově či zřídili trvalý příkaz, patří upřímný dík. KN jedou dále! K vytčenému rozpočtovému cíli pro rok 2021 nám ještě zbývá kus cesty ujít. Prosíme, neustávejte v podpoře, cílová rovinka je před námi.

Při vyhlášení kampaně jsme nastínili minimální cílovou částku pro rok 2021, která by stabilizovala redakci (dva honorovaní redaktoři a korektorka plus technické provozní platby). Šlo o 360 tisíc Kč, tedy 30 tisíc Kč za měsíc. K začátku srpna jsme do ... více »

Komentář Domov

Chvála bláznovství

Oto Hudec: Vlajka Země, repro novacvernovka.eu

Dělíme se na blázny, kteří chtějí dobrovolnou střídmostí zachránit svět, a na blázny, kteří je mají za blázny.

Říká se, že děti a blázni mluví pravdu. A bylo to v Andersenově pohádce právě dítě, které křičelo: „Císař je nahý!“. A mělo pravdu. A pravdu má i Greta Thunbergová (která už ani není dítě a už vůbec ne blázen). A upozorňuje na velmi nepříjemné věci ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika,Věda

Na klimatickém summitu COP26 v Glasgow

Dostali jsme se dovnitř. Foto Gnomon

Snaha řešit trvající a stále akutnější problém nárůstu emisí stávajícím složitým a děravým systémem nevede k cíli. Nezdar může vést k ukončení snah o dekarbonizaci země, neboť zklamaní voliči toto uvidí a zvolí si vládu bez těchto ambicí. Článek líčí strasti i strategie filmového štábu, který na klimatickém summitu hledal diskusi pro efektivní cestu z klimatické krize.

Táta, který si vždycky ví se vším rady, má i tentokrát v kapse plán na záchranu planety. Už v roce 2008 publikoval koncept jednotné celosvětové uhlíkové daně z těžby fosilních paliv a její 100% dividendy zpět lidem. Rozhodla jsem se, že natočím film ... více »

Společnost a politika Věda

Dobré koronazprávy XXXVII.

Mapa zemí zvládajících covid podle firmy Bloomberg

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Monoklonální protilátky https://www.vitalia.cz/clanky/lek-proti-covidu-monoklonalni-protilatky-vs-ockovani/ Přehledně o výhodách a nevýhodách léčby monoklonálními protilátkami. Jednoduchá diagnostika https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/sono-u ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Vzpomínkový rozhovor s Miro Žbirkou: V touze zpívat původní písně jsem se místo do Švýcarska vezl v embéčku mezi naskládanou aparaturou do Povážské Bystrice

Obálka poslední desky MŽ.

Zemřel Miroslav Žbirka (1952–2021). Je mi to líto. Byl to můj jediný respondent za skoro tři desítky mé novinářské praxe, kterého jsem nemohl požádat o rozhovor přímo, ale musel jsem přes jeho tým – ale byl taky jediný, se kterým jsem se skoro přesně před 10 lety v hale čtyřhvězdičkového hotelu cítil jako doma, když se se mnou poté, co jsem mu řekl, že hudbu cítím, ale nejsem muzikant, dvě hodiny s gustem bavil o všem možném, včetně naší společné vášně, textařiny. Bylo sychravé odpoledne, nebylo mi dobře od plic (které se později staly osudnými jemu…), ale s ním jsem se po pár minutách u svého zázvorového čaje začal cítit jako znovuvzkříšený. Ten podzimní den roku 2011 jsem poprvé pochopil smysl setkání, jemuž se za Lamanšským průlivem říká čaj o páté. Dnes na památku gentlemana, který nás opustil, přináším svůj záznam z našeho tehdejšího rozhovoru.

Na smluvené místo přichází Miroslav Žbirka v roli manažera svého několikačlenného týmu. Ten se však usadí ve vedlejší místnosti a projednává organizační záležitosti, zatímco my započínáme rozhovor. Pan Žbirka si objedná čaj Earl Grey a když poprvé u ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 1/4

HROB, foto Tom Warhol.

První díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát se podíváme do Hrobu, do galerie za zdmi plastových židlí a do Termosky.

Tereza Havlíková Projekt HROB se nazývá galerií či výstavní síní nabízející program zaměřený na současné a funerální umění, ovšem typický zážitek z návštěvy galerie zde nečekejte. HROB není galerií mezi čtyřmi stěnami, i když v jistém směru tak fung ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Návrat Epopeje

Bratrská škola v Ivančicích (z Muchovy Slovanské epopeje)

Následujícím textem autorky z Moravského Krumlova, jejíž maminka Ludmila Slouková byla přímým svědkem přestěhování Muchovy Slovanské epopeje v 50. letech a následných aktivit vedoucích k instalaci výstavy, se vracíme k velké události. Slavnostní vernisáží 10. září tohoto roku bylo potvrzeno obnovení krumlovská výstavy, poté, co Epopej byla na několik let za rozruchu kulturní veřejnosti odvezena z Krumlova do Prahy. Přinášíme podrobnou historii záchrany Epopeje od počátku 50. let 20. století.

Koncem června byla převezena Slovanská epopej, největší dílo ivančického rodáka Alfonse Muchy, z Prahy do Moravského Krumlova na zámek, kde byla odborně instalována do nově opravených místností, které odpovídají nejpřísnějším požadavkům pro umístění ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Křehké věci

Barbora Šemberová: Princ a drak, foto archiv galerie

Papíry napnuté na stěně nesou těžké vrstvy olejových pastelů, jež se v dlouhých tazích překrývají, prostupují a míchají do změti čar, ploch a valérů. Dřevěné objekty vsakují barvu a vpíjí výrazný kontrast. Pestrá plátna v subtilních dřevěných rámech tiše vrací pohled divákovi. A ten neví, kam dřív s očima… Druhý výstup společensky prospěšné akce VýTěr (Výtvarník +Teoretik = vytřou světu zrak).

Lidové bajky, pohádky a mýty byly zásadní součástí společnosti od nepaměti. Spolu s tradicemi a rituály tvořily podhoubí pro představivost a pověry, bavily i zarmucovaly. Zůstávaly zahaleny oparem nejasných detailů a různých verzí. Neuchopitelné a n ... více »

Kultura a umění Kultura

Konec starých časů na africký způsob

Afričanky se smějí rády, i když mnoho důvodů k tomu nemívají. Foto Nwadioramma, licence CC-BY-SA-4.0

Nigerijská prozaička Chimamanda Ngozi Adichieová se stala idolem feministek, její knihy však mohou být čtenářským zážitkem pro kohokoli.

O africké literatuře (ale nejen o ní) jsme už tradičně informováni hlavně na základě toho, co už mělo úspěch v kulturních centrech. Nobelova cena pro Abdulrazaka Gurnaha překvapila leckoho, nejen u nás. V českých médiích se vzápětí objevily poznámky ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Venduly Chalánkové, 5.–18. listopadu 2021

5. 11.

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Vendula Chalánková (1981) je výtvarnice, konceptuální umělkyně, kreslířka komiksů a ilustrátorka knih (nejen) pro děti. Pod značkou Zvrhlý vkus vyrábí brože, výšivky a hračky. S Janou Besmákovou vytvořila hudební duo Muženy, přičemž texty jejich pís ... více »

Poezie Kultura

Ču Šu-čen: Sama

Siang Šeng-muo: Podzimní krajina. Repro Etsy

Jitřivé vůně jeseně v básni čínské autorky žijící ve dvanáctém století.

Zdvihla jsem těžké záclony, chtíc obdivovat lunu sadů a opřela se o balustrádu, tváří v tvář západnímu větru. Dech noci vál a nosil mně jitřivé vůně jeseně. Růžový nefrit řeky hltal na obzoru zelený nefrit prázdnoty. U paty trav si zpíval cvrček, za ... více »

Poezie Kultura

Epigram etymologický

Rak signální

Aktuální čtyřverší z roku 1844 od dvousetletého Karla Havlíčka Borovského

Aktuální čtyřverší z roku 1844 od  dvousetletého  Karla Havlíčka Borovského Odkud vzalo – zkouším žáky – jméno Rakous počátek? – Od raků, neb oni taky chodí pořád nazpátek!     ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Pojem a cíle socialismu

Obrázek nebo fotografie#41782

S uskutečněním socialismu přijde teprve počátek dějin lidské civilisace, předpovídal Bohumír Šmeral počátkem minulého století.

»Socialismus jest souhrn snah, směřujících k tomu, aby dnešní společnost kapitalistická byla přeměněna ve společnost kolektivistickou.« Co jest to kolektivistická společnost? Kolektivistickou neboli také socialistickou společností nazýváme takovou s ... více »

Fejeton Domov,Kultura

Lesk a bída pandemříše II.

Humor z dílny české lidové tvořivosti.

Zápisky co autor v vzpomínce na Berta Brechta píše

 

Zápisky co autor v vzpomínce na  Berta Brechta  píše „Náčelníku, já myslím tak: Nesmíme se nechat rozeštvat!“ ( Zdeněk Mahler - Jiří Krejčík : Svatba jako řemen) 2. listopadu 2021 Dnes ráno jsem otevřel Aktuálně.cz a v hlavním sloupci tam uviděl d ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

říjen 2021

Offformat Kultura

Neantropocentrické terény

Řečiště a vlna, AND AND AND prezentace na Dokumentě 13, foto Ondřej Navrátil

Klimatická změna, ztráta biodiverzity, degradace půdy, sucho… vzájemně propletené krize dnes poutají širokou, i když evidentně stále nedostatečnou pozornost. Prolínání těchto témat do umělecké sféry je již přijímáno jako samozřejmost, přestože ještě nedávno zaujímala zcela marginální roli. Kdy, jak a proč se to změnilo? Zpráva o tomto procesu je obsahem právě vydané knihy historika umění, kurátora a umělce Ondřeje Navrátila, nazvané Řečiště a vlna – České umění a environmentální problematika na počátku 21. století, z níž přinášíme redakčně krácenou a mezititulky doplněnou ukázku jedné z úvodních kapitol.

Za nejvlastnější příčinu tohoto zvláště ve druhé dekádě našeho století rostoucího zájmu umělců o environmentální problematiku lze považovat klimatickou a další krize, které rozechvívají chatrný dům antropocénu. Reakce na ně se, podobně jako i dříve, ... více »

Offformat Kultura

Podruhé v krajinách třetích

V krajinách třetích II Jana Turecká

Imaginativní, posthumanisticky vyznívající text zve do výstavy v pelhřimovském prostoru TICHO46, který spolu s tamo vzniklým Klubem korealistických aktivit spoluutváří umělec a kurátor Jakub Minářů.

Vážení a milí, vítejte v Tichu, snad náhoda nebo osud, možná dlouhá chvíle, anebo touha po umění svedla vaše kroky na výstavu V krajinách třetích II sestavenou pod kurátorským dohledem umělce, teoretika, stavitele a tak trochu poustevníka MgA. Jakub ... více »

Offformat Kultura

Příliš zřejmá pravda

Přiliš zřejmá pravda

„Každý máme zcela jasnou představu o pravdě, přesto jako by nebylo možné ji vidět ze všech úhlů stejně, natož z jednoho stanoviště pojmout celou.“ Tuto situaci, denně mimoděk zakoušenou, zhmotnil umělec František Novák v instalaci pro galerii Nonstrop, pod širým nebem, a prostřednictvím kartonu, materiálu charakteristického pro jeho dlouhodobý projekt zpřítomňující problémy lidí bez domova.

František Novák pochází z Třeště, už 15 let pracuje v azylovém domě pro muže bez domova v Jihlavě a v Praze se po studiích Akademie výtvarných umění etabloval jako umělec pracující na rozhraní figurální kresby, konceptuálních situací a sociálního ak ... více »

Offformat Kultura

Deník Elsy Rauerové

Matěj ve své dočasné dílně před galerií. Foto: archiv Elsy Rauerové

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Elsa Rauerová (1993) je umělkyně, kurátorka galerie Photogether a doktorandka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Po střední textilce vystudovala bakalářský stupeň na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU v Brně a poté magisterský stupeň na R ... více »

Offformat Kultura

Okouzlit Apollóna

Kolos

x

Před policií jsem prchal jen párkrát. Byl jsem vychován k úctě k řádu a autoritám. Při prvním pokusu dojet stopem do Itálie, coby student bez prostředků na tak nákladnou cestu, jsem se dokonce nechal zadržet dálniční policií a do Itálie jsem se tak ... více »

Offformat Kultura

Jaká je cena půdy?

Jaká je cena půdy_zahájení výstavy_foto_archiv galerie

Výstavní projekt EPOSe 257 pro galerii OFF/FORMAT tematizuje nakládání s bohatstvím, které představuje půda, s aktivistickou razancí obnažuje postupy územních plánovačů – vida, i ve městě je stále kde brát! – a připomíná tak mimo jiné i stále ohrožené zahrádkářské kolonie.

Návštěvník, který prošel dveřmi galerie OFF/FORMAT, za nimi stane před hromadou hlíny. Obyčejné zeminy, jen tak halabala nasypané na plachtě, která mu asi připomene kupy, jaké může vidět u kdejakého výkopu. Možná na něj v té chvíli zapůsobí kontrast ... více »

Offformat Kultura

Deník Šárky Basjuk Koudelové, 13. – 26. září 2021

Deník Šárky Basjuk Koudelové

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Šárka Basjuk Koudelová (1987) studovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Grafika II prof. Vladimíra Kokolii, Kresba Jiřího Petrboka a diplomovala v ateliéru doc. Vladimíra Skrepla. Absolvovala studijní stáž v Ateliéru abstraktní ma ... více »

Offformat Kultura

Deník Petra Nikla, 30. srpna - 12. září 2021

Deník Petra Nikla

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Petr Nikl (1960) je výtvarník, hudebník a divadelník. Studoval v malířském ateliéru Arnošta Paderlíka na Akademii výtvarných umění v Praze. Člen umělecké skupiny Tvrdohlaví (1987–1991) a loutkového sdružení Mehedaha (1985–dosud). V roce 1995 se sta ... více »

Offformat Kultura

Hlavně se o nic nesnažit

Kouř z domu jako klikatící se cesta domů

V rámci mapování umělecky a ekologicky zaměřených aktivit mimo klasická centra měst, které již tradičně provádí iniciativa RurArtMap, vzniká kniha s podrobnějším vhledem do inspirativního dění na venkově. S dovolením z ní publikujeme krácenou verzi rozhovoru s umělcem Martinem Jelínkem.

Hanka a Martin Jelínkovi žijí v malé vesničce Krásné u Sněžného. Seznámili se na katedře výtvarné výchovy olomoucké pedagogické fakulty, Martin poté absolvoval brněnskou Fakultu výtvarných umění, ateliér Environment pod vedením Vladimíra Merty a Mar ... více »

Offformat Kultura

Fragment úhrnného fenoménu František Skála

František Skála: Dva obři, suchá jehla, 2013. Foto: Jan Dočekal

Výstava obrazů a grafiky renomovaného tvůrce je povzbuzujícím činem Galerie 12 po pandemické odmlce.

Mezi moravskými soukromými galeriemi nelze přehlédnout Galerii 12 v Náměšti nad Oslavou, jejíž majitelkou je Ludmila Tasovská. Stojí v sousedství zámeckého parku, má pohledný interiér a uzavřený dvůr s kovovými sochami a objekty Pavla Tasovského a j ... více »

Offformat Kultura

Přibyslavský plenér (také) rusko-izraelským okem

Přibyslavský plenér, instalace I, foto Petr Kovář

Teprve podruhé, ale s mimořádnou zahraniční účastí, se uskutečnil Přibyslavský plenér organizovaný malířským párem Hanou Sommerovou a Jaroslavem Grodlem.

Když před necelými dvěma sty lety vyrazili francouzští malíři soustředění kolem Théodora Rousseaua do „plenéru“ poblíž vesnice Barbizon, aby se od ateliérových klišé zpodobňování přírody dostali k jejímu „reálnému“ obrazu, otevřeli také téma „sociál ... více »

Offformat Kultura

Deník Petra Vaňouse, 16.–29. srpna 2021

16. 8. Malvazinky, Praha

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Petr Vaňous (1975) je nezávislý kurátor, teoretik a publicista, jedna z klíčových osobností spojených v tuzemsku se znovuobnoveným zájmem o malbu po roce 2000, a s objevováním jejích proměn v postmediální době. Podílí se na koncepci Galerie Dům v Br ... více »

Offformat Kultura

Deník Radka Horáčka, 2.–15. srpna 2021

Slimák

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Radek Horáček (1959) je teoretik a historik umění, publicista, vedoucí Katedry výtvarné výchovy PdF MU a oblíbený pedagog. V letech 2002–2006 byl ředitelem brněnského Domu umění. Je propagátorem galerijní pedagogiky a neúnavným zastáncem a vynálezce ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

říjen 2021

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#39183

.

S  Vladimírem Mikešem sdílím rodné město Choceň a jeho okolní krajinu. Poznávám některé postavy jeho próz i básní, poznávám místa v lesích táhnoucích se k Hornímu Jelení, poznávám místa u Tiché Orlice. Je to další rozměr čtení, rozměr, který je čte ... více »

Poiésis Kultura

JAKUB KOSTELNÍK: zvěčněn v pomíjícnu

ze semen jmen / vzejde osud / přeorávaný bolestí

Krátké znělé verše a odvaha stavět na slovech jako jsou svět, duše, láska – nejfrekventovanějších básnických slovech. Jakub Kostelník dokáže vytvořit ve slokách, básních tenzi, která nedopustí chátrat , vkládá abstrakta do neobvyklých spojení až na ... více »