Týdeník Kulturní noviny

29. číslo pondělí 16. 7. 2018

Téma Kultura,Osobnosti

Petr Brukner: V DJC jsme byli svého času tři z Brandýsa – Smoljak, já, a náš obvoďák: bratr Eduarda Petišky

Foto Tomáš Koloc

Rozhovor s čerstvým pětasedmdesátníkem – známým vzduchotechnikem, fotografem a hercem Divadla Járy Cimrmana.

Přestavte si, že jsem před lety šel pochod prachovskými skalami a v jedné vesnici u Jičína si nějaký člověk, který se pohyboval v zahradě, na plotě sušil kůži kance. Řekl jsem mu z legrace, že vypadá jako kůže kance z filmu Slavnosti sněženek a on n ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Naša slovanská otázka

Vytváraním podmienok pre zmierenie a spoluprácu Poliakov a Ukrajincov, Chorvátov a Srbov, ale aj Ukrajincov a Rusov posilňujeme bezpečnosť celej Európy.

Vytváraním podmienok pre zmierenie a spoluprácu Poliakov a Ukrajincov, Chorvátov a Srbov, ale aj Ukrajincov a Rusov posilňujeme bezpečnosť celej Európy.

Hysterický pokrik, ktorý spustili niektoré médiá a politici pre cestu šéfa parlamentu Andreja Danka do Ruska a Srbska, znemožňuje (nie po prvýkrát) racionálnu diskusiu o výsledkoch jeho návštevy. Pretože obviňovať ho len z toho, že tam chodí, je nao ... více »

Dokument Média,Dokumenty

Projekt KNIHA: Kampaň pro Kulturní noviny s exkluzívním dárkem

Kresba: Aleš Čuma.

Blíží se konec jednoho významného období existence Kulturních novin – letos uzavíráme desátý rok své existence. Vnímáme to jako malý zázrak a důvod k bilanci. Rádi bychom oslavili naše desetiletí knihou z vybraných textů a současně podpořili provoz Kulturních novin, který to nutně potřebuje. – Šéfredaktor Kulturních novin vás zve k účasti na vzniku bilanční knížky Člověk a jeho svět.

Za dobu internetové existence Kulturních novin jsme zveřejnili texty zhruba 280 autorů a k tomu ještě dalších několik desítek v předchozím tištěném ročníku. V KN se tak objevily celkem tisíce textů. Některé články byly převzaté, některé archivní, od ... více »

Společnost a politika Vzdělávání

Obživlost: Přeceňované vzdělání

Ivan Hoffman. Foto archiv

Další díl ze seriálu autorových vzpomínek, které ožívají v jiných podobách i v současnosti.

Jsem-li žádán vyplnit rubriku „vzdělání“, píšu „zanedbatelné“. Vypadá to skromně a současně je to pravda. Z osobní zkušenosti vím, že se vzdělání přeceňuje. Ať jsem dělal cokoli, nikdy nehrálo valnou roli, že k tomu nemám papíry, licenci či kvalifik ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Za básníkem Augustinem Skýpalou

Augustin Skýpala. Repro archiv KN

V sobotu 30. června 2018 zemřel ve věku devadesát sedm let básník Augustin Skýpala. Zemřel tak, jak si přál: tiše a pokojně doma ve své posteli, uprostřed svých drahých. Ze zdí nepadaly obrazy a nezastavily se hodiny, protože on si na žádná vnější dramata nepotrpěl.

Narodil se 22. listopadu 1920 v Jarcové u Valašského Meziříčí, ale místem jeho dětství byla Oznice. Později se odstěhoval do Prahy (pozn. red: Po osvobození navštěvoval přednášky a semináře Václava Černého a Jana Patočky na Filozofické fakultě Unive ... více »

Kultura a umění Kultura

Malé, ale naše hoře z rozumu

Obálka českého vydání

Povídky Stanislava Rakúse přinášejí ironický pohled na středoevropskou realitu, jejíž podstatné rysy se navzdory střídání režimů příliš nemění.

Kniha s lakonickým názvem Telegram obsahuje čtyři povídky, dvě dlouhé a dvě krátké, jejichž autorem je slovenský spisovatel a literární vědec Stanislav Rakús (narozen roku 1940 v obci Šúrovce). Prózy neoplývají bohatým dějem, zaznamenávají spíše u ... více »

Dokument Média

Výzva: KN potřebují podporu!

Foto Tomáš Koloc

Děkujeme mnohokrát těm z vás, kteří nás dosud podpořili, a zvláště pak těm, kteří zřídili trvalý příkaz na sebemenší částku měsíčně. Pracujeme s minimálními náklady, ale i tak nemáme jistotu. Dosud je postupnými příspěvky pokryta necelá polovina rozpočtu, potřebujeme získat ještě nejméně 80 tisíc korun na druhé pololetí. Prosíme o podporu!  - Jsme vděčni za každý váš příspěvek.

 

Bankovní spojení: 2400830379/2010 (FIO Bank) Pokud máte zájem o zaslání našeho tištěného speciálu s výběrem textů z loňského roku, uveďte do poznámky k platbě vaši poštovní adresu nebo nám napište na adresu: druzstvo@kulturni-noviny.cz Děkuji mnohok ... více »

Poezie Kultura

Green

Henri-Jean Guillaume Martin: Milenci (olej na plátně). Repro Wikiart.org

Báseň Paula Verlaina v překladu Jaroslava Seiferta (ona byla do češtiny přeložena mnohokrát, ale tuto verzi obdivoval i F. X. Šalda).

Zde květy jsou a plody, listí ve větvích a tu je srdce mé a jenom pro tebe bije. Jen nezdrásej je nehtem rukou bělostných A oči tvé nechť milým shledají je. Přicházím promočený rosou studenou, již ranní vítr zmrazil na mém čele, jen nech mě odpočino ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O nejudatnějších mužích

Indiánský bojovník na ilustraci Karla Bodmera

Legendu severoamerického kmene Hidatsů vypráví spisovatel Ka – Be – Mub – Be.

Lidé z jednoho kmene, žijícího v prériích, věřili, že jsou spřízněni s Velkým duchem . Proto si dali jméno Hidatsové, což znamená „Opravdoví lidé“. Byli přesvědčeni, že jejich příbuzný je učinil nejchytřejšími, nejsilnějšími a nejodvážnějšími lidmi ... více »

Fejeton Domov

Etnografické okénko: Senoseč

Foto Tomáš Koloc

Fejeton s jedním ponaučením z hrabání sena.

Občas jdu posíct kousek louky za tatínkovou chalupou. Taky je potřeba trošku prohrábnout potůček, který tam protéká. Když se korýtko nezprůchodní, voda proniká do okolí, podmáčí je a roste tam krom trávy kdeco. Nemaje moc času, dostávám se k této pr ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

červenec 2018

Offformat Kultura

Normální život je práce na plný úvazek

UNES-CO, logo projektu Kateřiny Šedé

V Českém Krumlově platí obyvatelům za to, že žijí v centru města. Má to na svědomí výtvarnice Kateřina Šedá a mezinárodní společnost UNES-CO, kterou za účelem navracení života do center měst zapsaných na listině Světového kulturního dědictví založila.

S našimi osmnácti zápisy na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO jsme považováni bezmála za kulturní velmoc. Nyní jsme k symbolu ochrany historických památek přidali ještě komín, ze kterého se kouří: v antickém chrámu se žije; rodina chystá ... více »

Offformat Kultura

Lesy myslí... A my?

Jak lesy myslí, pohled do instalace (Antii Laitinen). Repro: Artalk.cz

„Představa lesa jako propojeného a myslícího organismu“ je s náležitým filosofickým ponorem, společenskou naléhavostí i diváckou vstřícností prezentována aktuální výstavou v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

Nejprostší definice lesa říká, že je územím hustě porostlým stromy. Nikoho však asi není třeba přesvědčovat, že les znamená mnohem víc. V očích obyvatele středověké Evropy mohl být místem strachu, smrti, neřádu a chaosu, zároveň však také tužeb, poz ... více »

Offformat Kultura

Životní adaptace filmové předlohy

Tomáš Svoboda, Jako z filmu. Repro: Dům umění města Brna

Když se tématem divadelní hry stane divadlo, jsou herci chvíli herci a chvíli herci hrající herce, což je jedna ze strategií, jak bořit hranici mezi hrou a skutečností. Divák je náročný a otrlý, tím spíše, že touto hranicí nepozorovaně sám denně prochází jako nůž máslem.

Strejdo, já hraju film, kterej není natočenej, řekl mi na začátku letošních prázdnin synovec. Nešlo si nevzpomenout na nedávnou výstavu Tomáše Svobody Jako z filmu: Adaptace. V ní umělec představil film jako cizopasníka na našem myšlení, nebo lép ... více »

Offformat Kultura

Inspirace nulou

Nultá generace, pohled do instalace. Foto: Viktor Šorma

Od Vincenta van Gogha je to na jihlavské vlakové nádraží jen pár kroků. Festival mladého umění Nultá generace vybízí k otevřenosti „nulám“ nejen Vincentova formátu.

Kdeže jsou romantické ideály devatenáctého století? Kde jsou malíři, kteří neohlížeje se vlevo, vpravo malují v šeru svých venkovských útulen, dokud je zvídavý, erudovaný a osvícený teoretik či galerista neobjeví? Docela bezpečně víme, že se nacháze ... více »

Offformat Kultura

Chodník do kruhu

Jarmila Džuppová, Chodník do kruhu. Repro: banskastanica.sk

Přetiskem kurátorského textu upozorňujeme na pozoruhodnou výstavu Jarmily Džuppové i na význam příběhu pro čtení umění, v tomto případě skvěle demonstrovaný prostřednictvím dva roky pleteného svetru. Nejen pro to se aktivity kulturního centra Banská St a nica Contemporary, vedeného Svätoplukem Mikytou a Zuzanou Bodnárovou, vyplatí sledovat.

V poradí X. výstava v projektovom priestore Display BSC, ktorý organizačne a kurátorsky zastrešuje kultúrne centrum Banská St a nica Contemporary je venovaná novým maľbám a grafikám Jarmily Džuppovej (1984). Džuppovej práce sú často formálne prirovn ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

červenec 2018

Poiésis Kultura

přečteno

Obrázek nebo fotografie#22834

.

Jméno nové sbírky Petra Hrbáče zcela vystihuje charakter básnického prostoru, v kterém se básně nachází – Na okraji topologické propasti (Druhé město, 2018). Sbíhavost, spojitost, kompaktnost a jejich znejistění. Co je zachováno při vzájemně jed ... více »

Poiésis Kultura

Lukáš Vlček: hustý ďas pustoryl

.

  Snivý svět básní Lukáše Vlčka evokující secesní či surrealistické kresby stejně jako expresivní poezii přelomu devatenáctého a dvacátého století znám už dvě desítky let. Mám ho rád pro umanutou osobitost jdoucí proti literárním trendům, poučkám i ... více »