Týdeník Kulturní noviny

7. číslo pondělí 11. 2. 2019

Téma Domov,Věda

Desatero domácí ekologie ještě po třiceti letech

Foto Tomáš Koloc.

Opakování není nikdy dost

Před třiceti lety jsme napsali a vydali první podobu takzvaného Desatera domácí ekologie. Reagovali jsme tak na všeobecnou apatii lidí, kteří sice vnímali (možná citlivěji než dnes) hrozící ekologickou krizi a zároveň se setkávali s nezájmem či nesc ... více »

Téma Domov,Věda

Třídit odpad, ba ani omezovat jeho vznik nestačí

Foto Tomáš Koloc.

Komu záleží nejen na vlastním dobrém pocitu a čistém svědomí, ale i na stavu Země a všeho živého na ní, měl by být přinejmenším důsledně „eko“ nejen doma, ale i v zaměstnání. Reálnou naději pak dává jen zapojení do kolektivní akce, jejíž minimalistickou podobou jsou volby do zastupitelských sborů.

 

Mojmír Vlašín ve své „inventuře“ skromně nepřipomíná, kolika tisícům či spíše desítkám tisíc lidí, resp. domácností jeho a Máchalovo desatero (ehm…) pomáhá. Pomoc je to přitom několikanásobná: za prvé pomáhá snižovat zátěž prostředí, zvanou též ekol ... více »

Dokument Dokumenty

Kulturní noviny potřebují vaši podporu

Foto Tomáš Koloc

Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. 

Začátek nového roku je za námi. Všichni členové redakce se snaží, aby KN vycházely, i když je už nevede Jiří Plocek, a je to tuze náročné. Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. Prosíme proto o podporu do nového roku. M ... více »

Společnost a politika Politika

Přišel mi zásadní dopis

Obrázek nebo fotografie#24439

Proč není vesta jako vesta.

Povšiml jsem si nedávno, že Manifest Žlutých vest u nás zveřejnilo pouze několik nezávislých webů. Vidím v tom mainstreamovou absenci profesionality, servilní manipulaci a klasickou novinářskou zbabělost. Napsal jsem proto do Deníku fejeton „ Nemo ... více »

Kultura a umění Zahraničí,Politika,Kultura

Evropa po roce 1945

Foto archiv KN.

Americká učebnice nedávných evropských dějin nepřináší (a nepřinesla ani v roce vydání českého překladu, 2002) nic bůhvíjak nového, ale užitečně hutný přehled viděný z jistého odstupu ano.

Nakladatel inzeruje „živě a čtivě“ napsaný „nezkreslený přehled“ subrecentního vývoje našeho kontinentu, což je třeba brát s jistou rezervou. Přeci jen je to vysokoškolská učebnice (a na učebnici to poměrně čtivé je, nutno uznat). Nezkreslený přehle ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Milan Páleš: Je tu málo lidí, které zajímá kvalitní kultura

Foto Petr Salamon

Indies Records bylo české vydavatelství alternativní hudby, které založili Milan Páleš a Miloš Gruber. Vzniklo po uvolnění poměrů v rámci sametové revoluce v roce 1990, zpočátku se zaměřovalo na půjčování hudebních nosičů, později je začalo také prodávat. První titul vydali v roce 1991, mezi jejich interprety patřila Iva Bittová, Hradišťan, Traband a další. V roce 2007 se vydavatelství rozdělilo na tři samostatné firmy, a to Indies Scope Records, Indies MG Records a Indies Happy Trails.

Před časem došlo k rozdělení Indies Records na tři samostatná vydavatelství. Co bylo důvodem? Únava materiálu po sedmnácti letech složitého společného rozhodování o tom co vydáme, do čeho investujeme, co je vlastně priorita nezávislého labelu a poto ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Rekviem za druhou odešlou polovinu filmové dvojice MM&VV

Záběr, který byl natočen

Autor KN za Václavem Vorlíčkem (3. 6. 1930 – 5. 2. 2019).

Ve 2. polovině 20. století vznikly tři scenáristicko-režisérské dvojice, které vytvářely novodobou školu české komedie: Jiří Brdečka – Oldřich Lipský (Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech), Ota Hofman – Jindřich Polák ... více »

Poezie Kultura

Tudor Arghezi

Egyptská tanečnice, vázová malba ze 13. století př. n. l. Repro Wikimedia Commons

Z díla rumunského básníka, publicisty a autora dětských knih (1880–1967, vlastním jménem Ion Nae Theodorescu, pseudonym si dal podle řeky Argeş).

 

Pastvinou z horských výšek, buď mi, s hrou pampelišek. Já budu volkem tvým – nevinný budu, bílý a budu spásat tě a žvýkat v oné chvíli stmívání, kdy už z hor pasáci stádo ženou, s kopyty v pokleku budu tvůj, na kolenou. Kdybys mne objala, ve jhu tvý ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Sedmkrát v hlavní úloze

Obrázek nebo fotografie#24434

Román Egona Hostovského je obrazem české společnosti třicátých let, směřující k válečné katastrofě. Vypráví o všeobecném zmatení slov a o tom, jak si vládnoucí vrstvy samy vychovaly své hrobaře – jedním z nich je bývalý konstruktér lokomotiv, jehož nedostatek pracovních příležitostí přivedl až na toalety v elegantní vinárně, kde připravuje pomstu celému světu.

 

Motal jsem se a klopýtal. Víno, tanec i průvan přemalované márnice měly mě již ve svém víru. Rozdrásaná dlaň pálila, jako by na ní ležel žhavý drát. Z bolesti jsem se dal téměř na útěk k umyvárně. „A jejej, tak brzy jste se vrátil! Neříkal jsem to ... více »

Fejeton Kultura

Jak se tady fackujem

Foto Tomáš Koloc.

Názory, ty suché větve na stromech...

Křehká většina v parlamentu schválila zdanění církevních restitucí a podle pánů Kalouska a Bendy se tak zachovala antisemitsky, neboť tímto návrhem prý poškodila i zdejší židovskou obec. Rozum zůstává stát. Pokud se mapka na Googlu nemýlí, tak k sem ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2018

Offformat Kultura

I malý ptáček se umí za letu vykakat

Marian Palla, Koloběžka pro Steklíka, 2018

„Na Honzovi se mi líbilo, že o svém umění, jako správný frajer, nikdy nemluvil. Nechtěně mě podporoval v kacířském názoru, že život je důležitější než umění samo, nebo opačně – že abychom ten svůj život prožili, potřebujeme nějakou zástěrku, něco jako umění…,“ říká Marian Palla o loni zesnulém Janu Steklíkovi (https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/prilohy/2018/off-001-2018/jan-steklik-in-memoriam). A povídka/vzpomínka, kterou zde publikujeme, je toho dokladem. Do osmnáctého listopadu můžete navštívit výstavu Steklík v brněnském Domě umění.

„Na Honzovi se mi líbilo, že o svém umění, jako správný frajer, nikdy nemluvil. Nechtěně mě podporoval v kacířském názoru, že život je důležitější než umění samo, nebo opačně – že abychom ten svůj život prožili, potřebujeme nějakou zástěrku, něco ja ... více »

Offformat Kultura

Galaxie smutných rozkoší

Václav Magid, Galaxie smutných rozkoší, akvarel, studie, 2018, foto: archiv autora

Musíme to či ono udělat ještě jednou a pak znova a znova, abychom nepošli hlady, měli co na sebe a mohli se dostat z práce domů, přičemž šetrnější a udržitelnější varianty jsou pro většinu z nás nedostupným luxusem. Bez chování, v němž jsou ústupky natolik časté, až se pro nás staly samozřejmostí, by jistě nebyla možná ani tato výstava. Komplexní důsledky našeho každodenního chování se ukáží až jeho mnohonásobným zmnožením. To je ale možné uvidět jen z odstupu. Teprve tehdy se mohou různě vzdálené jednotky spojit do čitelného útvaru – podobně jako se různě vzdálené hvězdy pro pohled spojují do souhvězdí a galaxií, říká o svých pohnutkách k výstavnímu projektu Václav Magid.

Václav Magid vystupuje jako umělec, kurátor a teoretik, přičemž pořadí těchto rolí se stanovuje nesnadno, protože ve všech dosahuje výrazných výsledků. Možná to však ani není potřeba, tyto perspektivy se v jeho aktivitách vzájemně ovlivňují a mísí ... více »

Offformat Kultura

Vítejte v lidových časech

Vítejte v těžkých časech, DOX, pohled do instalace, repro: www.protext.cz

Rozjímání v nové posilovně pražského Centra současného umění DOX.

Před deseti lety nás tehdy nová umělecká instituce DOX vítala v kapitalismu ( Vítejte v kapitalismu , 2008), dnes nás vítá v těžkých časech. V časech teroristických útoků, masivní migrace, klimatických změn i komerčních strategií, které nám prodávaj ... více »

Offformat Kultura

Zavřeniny

Zavřeniny, foto: Štěpán Vrbický

Reportáž z „ateliéru“ Jitky Chrištofové, o spojené hmotě prostoru, otevřených lidech a správně načasovaném zavření víček.

Na počátku byly mžitky. Sotva postřehnutelné mihotání, ujíždějící okraje zorného pole, narušitel objektivní reality, osina v oku, matoucí přítomnost těla v jiné přítomnosti, erupce světla, husí kůže pohledu, psanec, chvění. Začala je pronásledovat ... více »

Offformat Kultura

Vypůjčená krajina

Vypůjčená krajina, video Matěj Smetana, malby Vladimír Kovář, foto: Martina Schneiderová

Cosi si neustále ze svého okolí půjčujeme a taktéž stále propůjčujeme sebe svému okolí. Aneb lomnická krajina v roli kurátorky současného umění.

Možná to znáte. Jdete, pohlédnete doleva a vidíte Lorraina, o kus dál Mařák, a tamhle… není to Newman? Díla umělců se mohou při pohledu na krajinu zjevovat jako neodbytní duchové a nemusí to být jen ta, ve kterých je krajinný výsek explicitním námět ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

leden 2019

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#24179

.

Je to velmi svébytný svět, svět básní Jonáše Zbořila v  Hostu 10/2018 – nová divočina, nová Antarktida, pětihory, v kterých něco může trvat tak dlouho, až utichl šelest v trávě a na světě zůstala osada jednobuněčných organismů a přitom někde u ... více »

Poiésis Kultura

TOMÁŠ MAZÁČ: Léta zeměžluče

Nemám času. / Černou kávu si vařím rovnou z tmy…

  Tomáše Mazáče jsem prvně potkal v roce 1996 v souvislosti se svou výstavou v Dolních Kounicích v napůl rozpadlém klášteře Rosa coeli, poté jsme se potkávali opakovaně kvůli knihám, tiskl jsem Tomášovy básně ve Veronice i jinde, Tomáš psal o Welese ... více »