Týdeník Kulturní noviny

43. číslo pondělí 21. 10. 2019

Téma Zahraničí,Ekonomika

Jaderná elektrárna v Zwetendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (1. část)

Foto Tomáš Koloc.

V těchto dnech uplyne 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!) a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtějí toto napravit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu před 30 lety referendem 5. listopadu 1978. Přinášíme první díl výboru z textu, který může ukázat cestu i mnohým občanům dnešní České republiky…

Hnutí proti atomovým elektrárnám sahalo od spolkové země Vorarlbersko až po Vídeň, od Horního a Dolního Rakouska až po Štýrsko a z politického pohledu od extrémní levice až daleko po pravici. Charakteristikou hnutí proti atomové elektrárně v Zwenten ... více »

Společnost a politika Domov,Věda

My máme pravdu, oni mají dálnici

Logo Dětí Země

Ke třicátému výročí založení Dětí Země.

Děti Země, jedna z nepřehlédnutelných „ekonevládek“, slaví 30 let od svého vzniku. Vznikla ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody na základě rozhodnutí asi 60 lidí na setkáních v září a v říjnu 1989, tedy těsně před listopadovým převr ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.
Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte!
Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu nedostane do 15. října, přihlaste se na mail družstva, prosím. Zkontrolujeme, zdali byla odeslána.

Když jsem v roce 2018 končil svůj šéfredaktorský mandát, uvědomil jsem si též, že končí víceméně první dekáda existence Kulturních novin. Tohoto ojedinělého mediálního počinu v české historii – ojedinělého, protože družstevního. Vyhlásil jsem zhruba ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Média

Antologie Kulturních novin Člověk a jeho svět pokřtěna

Fotografie ze křtu knihy. Horní řada zleva: J. Plocek, J. Guth, J. Janák, M. Karlíček, P. Kovář, Z. Hloušková, Jaroslav Svoboda, dolní řada zleva: M. Daniel, J. Kovanda, Š. Slezáková, T. Koloc, Jan Svoboda. Foto Marie Svobodová.

Uvedena do života, resp. do společnosti.

V Hradci Králové v krásných prostorách Biskupské knihovny editor Jiří Plocek za přítomnosti několika dalších autorů (Milan Daniel, Jiří Guth, Jaromír Janák, Tomáš Koloc, Jaroslav Kovanda a Petr Kovář) a přátel Kulturních novin pokřtil novou knížku ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Povídka k výstavě Miloslava Sonnyho Halase

Miloslav Sonny Halas s trnovou korunou

U příležitosti nedožitých 73 let uspořádala Společnost přátel Sonnyho výstavu obrazů v Divadle Bolka Polívky s názvem Ať meleš, jak meleš, nenameleš! z díla brněnského výtvarníka Miloslava Sonnyho Halase.

Je to již třináctá výstava v pořadí od jeho úmrtí a zdá se, že i poslední, která byla sestavena díky nevšedně ochotným přátelům a příznivcům a organizátora Ivo Dostála. Vystavena jsou v naprosté většině díla dosud v této sérii výstav zatím neviděná ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Důstojný průvodce po zrůdách

Spravedlnost, Márius Kotrba, Repro: www.plant.ffa.vutb.cz

Kolik má Brno soch?

Zdaleka ne vždy se stane, že je kniha, označovaná jako průvodce, zároveň krásná. Autorskému kolektivu knihy Sochařské Brno 1989–2019 se to podařilo. Ne, nečekejte luxusní rozměrnou obrazovou publikaci, velikost je tu průvodcovsky praktická, kapesn ... více »

Poezie Kultura

Marný den

Foto Tomáš Koloc.

Zádumčivá báseň mexického autora Enríqueho Gonzáleze Martíneze.

Jezero. Vrba, plačící na spící hladinu. Kraj slzí stejně, zhalit skomíravým šerem. Tajná nit pojí každou dávnou hodinu s hodinou přítomnou… Plačící vrba nad jezerem. Naplnil jsem své dny? V podivných úplňcích, když na mých blouděních se leskly za ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Kradená literatura

Foto Librairie Le Feu Follet

Knihy mívají své osudy, jež bývají dramatické, paradoxní i poučné – jak dokazuje následující soudnička Ignáta Herrmanna, která vyšla v Národních listech 27. listopadu 1885.

Máme tedy také kousek literární historie ze soudní síně, ovšem, velmi smutné literární historie. Snad si čtenář pomyslí, že měl přijít do kriminálu někdo pro přílišné „podporování“ literatury české — nikoli, pánové, ráčíte býti na omylu. Ještě nikdo ... více »

Fejeton Kultura

Soused mi nevěří

Foto Tomáš Koloc.

Fejeton z doby postfaktické.

Mám souseda, dobrého souseda. Takového, s kterým neřešíme, jestli je jeho slepice zrovna na jeho, nebo na mé straně plotu, protože si přeci neomezím přísun vajíček se žloutkem barvy pomeranče pro mé kulinářské snažení. Maximálně se přeme při ping-po ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

červenec 2019

Offformat Kultura

Bez těla an sich

A COOL BREEZE, pohled do instalace, foto Martin Polák

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Výstava v Rudolfinu má název A Cool Breeze a podle katalogu představuje nový přístup ke klasickému sochařskému námětu, k figuře. Autor katalogu, kurátor výstavy a ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma si zde klade otázku, zda je dnes v sochařství j ... více »

Offformat Kultura

Vidím figuru, tedy rozumím

Isa Genzken: Herci III 2 2015. 9 figurín, různé předměty a materiály Foto archiv Galerie Rudolfinum

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Etnografické muzeum pražského Rudolfina konečně otevřelo! Po mnohaletých přípravách, kdy prostor dočasně okupovala galerie zaměřená na nesrozumitelné současné umění, přišli organizátoři s první výstavou oživující umělecko-historickou archeologii. Ne ... více »

Offformat Kultura

Krásné politikum

Elmgreen a Dragset On (zelená) 2013 epoxidová pryskyřice, polyuretanový odlitek, metalický lak (měď), zelená patina, v pozadí Ron Mueck

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Za metaforickým názvem „A Cool Breeze“ (Svěží vánek) se skrývá ambiciosní výstavní projekt. Je to nesporně kvalitní výstava, její kurátor Petr Nedoma v ní klade aktuální poetické otázky figurativního sochařství s přesahem do ožehavých sociálně-antro ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

září 2019

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#26149

.

A tak začínám nový cyklus / spolu se zvířaty, rostlinami, oceány, větry / a všemi, co to cítí stejně. / Získávám rovnováhu. / Začínám znovu. / Je teprve dvacátého druhého prosince a již začíná být cítit léto. Už jen tyhle verše mi stačily, abych vě ... více »

Poiésis Kultura

MILENA FUCIMANOVÁ: LAŤKOVÝ PLOT

Ve dne štíhlé kmeny se ve tmě pohybují jako lachtani Svět se naklání pod jejich vahou…

Z kuchyně tety Andělky k hvězdokupám by se mohla zdát vzdálenost nepřekonatelná… Texty Mileny Fucimanové se pohybují po rozostřeném rozhraní poezie a prózy, mísí se v nich světy, mění ohniskové vzdálenosti, věty nedočkavě vtékají do vět následujícíc ... více »