Týdeník Kulturní noviny

38. číslo pondělí 17. 9. 2018

Téma Domov,Osobnosti

Prezidenti, jak je neznáme I. – Za Tomáše Garrigua Masaryka a jeho rodinu

Foto Tomáš Koloc

Tímto vydáním náš redaktor zahajuje novou sérii textů ke 100. výročí republiky, v nichž provede čtenáře po méně známých a neznámých souvislostech životů našich prezidentů.

Thomas Johann (tedy Tomáš Jan) Masaryk (jak byl pokřtěn), který se narodil 7. března 1850 (a díky svátku svatého Tomáše získal tedy své křestní jméno) v Hodoníně a zemřel 14. 9. 1937 (v den 51. narozenin svého syna Jana) v Lánech u Nového Strašecí, ... více »

Dokument Média,Dokumenty

Projekt KNIHA: Kampaň pro Kulturní noviny s exkluzívním dárkem

Kresba: Aleš Čuma.

Blíží se konec jednoho významného období existence Kulturních novin – letos uzavíráme desátý rok své existence. Vnímáme to jako malý zázrak a důvod k bilanci. Rádi bychom oslavili naše desetiletí knihou z vybraných textů a současně podpořili provoz Kulturních novin, který to nutně potřebuje. – Šéfredaktor Kulturních novin vás zve k účasti na vzniku bilanční knížky Člověk a jeho svět.

Za dobu internetové existence Kulturních novin jsme zveřejnili texty zhruba 280 autorů a k tomu ještě dalších několik desítek v předchozím tištěném ročníku. V KN se tak objevily celkem tisíce textů. Některé články byly převzaté, některé archivní, od ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Našu spoločnosť má utvárať verejný záujem, nie súkromný zisk

Foto Tomáš Koloc

Bertold Brecht napísal, že obdobie najväčšieho útlaku prichádza spravidla vtedy, keď sa hovorí o veľkých a vznešených veciach, no na to, aby ste upozornili na také „nízke“ témy ako je jedlo a bývanie pre pracujúcich, potrebujete odvahu.

Z výroku Richarda Sulíka – čo je zadarmo, to treba zrušiť – ma doslova mrazí. Nie preto, že by ma prekvapovalo toto dlhodobé presvedčenie predsedu SaS. Ale preto, že ma znepokojuje, koľko ľudí považuje túto životnú filozofiu za prirodzenú a nedokáže ... více »

Společnost a politika Osobnosti

Obživlosti: Autocenzura

Ivan Hoffman. Foto archiv KN

Další díl ze seriálu autorových vzpomínek, které ožívají v jiných podobách i v současnosti.

Nerad říkám lidem to, co nechtějí slyšet, ale říkám si, že říkat jim to, co slyšet chtějí, by bylo ještě horší. Podle mé zkušenosti je málo lidí, kterým se chce přemýšlet anebo dokonce přehodnocovat názory, které už mají. Naprostá většina chce být u ... více »

Dokument Média

Výzva: KN potřebují podporu!

Foto Tomáš Koloc

Děkujeme mnohokrát těm z vás, kteří nás dosud podpořili, a zvláště pak těm, kteří zřídili trvalý příkaz na sebemenší částku měsíčně. Pracujeme s minimálními náklady, ale i tak nemáme jistotu.  Prosíme o podporu!  - Jsme vděčni za každý váš příspěvek.

 

Bankovní spojení: 2400830379/2010 (FIO Bank) Pokud máte zájem o zaslání našeho tištěného speciálu s výběrem textů z loňského roku, uveďte do poznámky k platbě vaši poštovní adresu nebo nám napište na adresu: druzstvo@kulturni-noviny.cz Děkuji mnohok ... více »

Poezie Kultura

Tovární láska

Chemička nedaleko Glasgowa na obraze D. O. Hilla z roku 1831. Repro Wikimedia Commons

Báseň Beneše Doubravského (vlastním jménem Karel Jonáš, 1865–1922) z antologie Poesie sociální, kterou vydalo v roce 1902 Tiskové družstvo českoslovanské strany sociálně demokratické.

  Jak tomu dnes jest přes patnáct let, co spolu tentýž vdechujem' jed, co spolu hynem v tovární síni. Od mládí, holka, známe se již, jak bych to řek' jen — no, tedy slyš, chceš si mne vzíti? Rci sama nyní! Jsme si tak rovni, nemáme nic. Neštov ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Odloučený svět

Constant Detré: Výjev z nevěstince. Pastel na papíře, okolo roku 1925.

Článek Růženy Jesenské z doby, kdy se první republika rozhodla zákazat prostituci.

Ustanoveno, že se nevěstince zavrou. Je jich v Praze jedenadvacet. Zlomí se tím pouze jedna větev prostituce, jistě ne nejškodlivější, ale nejsnáze odstranitelná, ona potměšilá, ponurá živnost. Třída mužů, navštěvujících místa, osvětlená večer rudým ... více »

Fejeton Kultura

O náhodě

Foto Tomáš Koloc

Každá náhoda je ve skutečnosti zcela nenáhodná.

Šel pán po ulici a spadla mu na hlavu střešní taška. No, aby to nebylo tak drastické, změníme tašku na kus sněhu, což se taky může stát, a nemusíme tomu říkat náhoda „tragická“, ale třeba jen „nešťastná“, nebo dokonce „legrační“. Pán se otřepal, tro ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

září 2018

Offformat Kultura

Přespolní domáckost

Zbyněk Sekal 95, Galerie Závodný. Foto: archiv Galerie Závodný

Nedožité pětadevadesátiny Zbyňka Sekala připomíná výstava v zaplněné mezeře Mikulova.

Už jste navštívili mikulovskou Galerii Závodný? A stejnojmennou a tamtéž situovanou kavárnu? Nebyl by to žádný div, fungují už sedm let, ale přeci jenom je to z Chebu, Reykjavíku nebo Dobříčkova trochu z ruky, takže by mě nepřekvapilo, kdybyste se k ... více »

Offformat Kultura

Open call pro galerie

Pavel Matyska, V oblasti obličeje, 2018, 150 x 200cm. Foto: archiv autora

Byl jsem na návštěvě v ateliéru malíře Pavla Matysky. „Pavle, tohle by se mělo vystavit jako celek! Kde bys to viděl nejraději?“ A proč ne? Laskaví čtenáři, zejména pak kurátoři a ředitelé galerií, muzeí či kunsthalle, považujte prosím tento perex za otevřenou výzvu k výběrovému řízení. Výstavu Matyskových maleb z posledních dvou let bych nazval Bývalý klacky, ale po dohodě s vítězem open callu to může být i jinak.

Když kurátorka Jana Vránová připravila před pěti lety pro brněnský Dům umění samostatnou výstavu obrazů Pavla Matysky s názvem Bublanina, nebyl už Matyska „začínající“ umělec ani čerstvý absolvent vysoké školy. Ve svých pětatřiceti letech tehdy práv ... více »

Offformat Kultura

Galerie v době globálních klimatických změn

Odpolední zastavení. Foto: Marta Kovářová

Tento text není o zeleném, šetrnějším provozu chrámů umění, ani se nezabývá ekologickou korekcí jejich výstavních programů. Přesto jim nabízí užitečnou radu.

V dospívání jsem měl pocit, že projdu, prozkoumám, kamsi do komor své paměti uložím obraz snad celé Země, nebo alespoň její podstatné části. Vybavuji si scénu – jdu lesní cestou v úbočí kopce nad městem a kdesi ve mně vězí nevyslovený předpoklad, že ... více »

Offformat Kultura

Poctivé malířské řemeslo jako folklorní dekor

Totéž? Tentýž? Legální stěna v Jihlavě u městského nádraží. Foto: Petr Kovář

Jaká je role současného writera? Je to bojovník proti mafii kurátorů a galerií, proti hierarchizaci umělců a umění obecně? Rozvahy nad aktuálním stavem jedné legální stěny.

Čas od času, když mířím na městské vlakové nádraží v Jihlavě, ukročím těsně před budovou pár desítek metrů vlevo a okukuji, co je nového v regálu místního legálu – na stěně, na níž může kdokoliv malovat, co se mu zamane. Sprejer už není vandal. Stál ... více »

Offformat Kultura

Archa jako kulturák

Archa, objekt Jiřího Příhody slouží jako

K čemu by měla sloužit Archa dnes? A co když už slouží?

Minulý týden jsem poslouchal rozhlasový pořad o neutuchajících výpravách vědců a dobrodruhů na horu Ararat při arménsko-tureckých hranicích. Někteří s vládními penězi, někteří na vlastní pěst pátrají po troskách biblické Archy. Archa se přitom tyčí ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

září 2018

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#23240

V rozhovoru pro Weles 34 Josef Hrubý citoval G. G. Márqueze: Pokládám za nevyhnutelné odstranit demarkační čáru mezi tím, co se zdá reálným, a mezi tím, co se zdá fantastickým, neboť ve světě, který jsem se snažil zobrazit, tato bariéra neexistov ... více »

Poiésis Kultura

PAVEL ZAJÍC: projdeme to společně ještě jednou

les ti byl králem, / dnes je prázdnější než psi

  Projdeme to společně ještě jednou , jak to s námi vypadá v tomhle světě – dalo by se dokončit tuto úvodní větu básně Pavla Zajíce, abychom vystihli charakter jeho současné poesie. Básně, které se hrnou vpřed v tempu řeči vyslovené na terapeutickém ... více »