Čtrnáctideník Kulturní noviny

4. číslo pondělí 17. 2. 2020

Téma Zahraničí

Antropolog Štyrský: Řešení pro Kurdistán i celý Blízký východ? Kdo je najedený, není radikální.

Malý unavený prodavač vlajek Kurdistánu.

Dokončení rozhovoru z minulého čísla o aktuálních mezinárodních otázkách s předním českým znalcem politické geografie Doc. Jiřím Štyrským.

Na přelomu minulého a současného roku jsme zaznamenali další dvě události, které změnily mapu Blízkého východu: vpád Turecka do syrského Kurdistánu a prohlášení USA o stažení se z Iráku, a tedy i z iráckého Kurdistánu. Dřív, než si k nim něco řeknem ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Němec o svém životě ve Wu-chanu: Balíčky s jídlem u brány

Timo Balz

Timo Balz, profesor na univerzitě ve Wu-chanu, se kvůli koronaviru nechce vracet do Německa. S omezeními v každodenním životě se vyrovnává dobře.

Po celé týdny byl Timo Balz v kontaktu jen s manželkou a svými dvěma dětmi. Rodák ze Švábska chodí pouze jednou za několik dní ke vstupní bráně sídliště, kde bydlí, aby si tam vyzvedl dva balíky plné vajec, řepy a papriky, které si objednal pomocí s ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Sdílené vzpomínky, reálie a naděje

Foto Jan Beránek

8. února zemřel filosof Erazim Kohák, člen Družstva Kulturní noviny. Vůbec první číslo Kulturních novin v roce 2009 otevíral právě rozhovor s ním, který pořídil Jan Šícha. Reprodukujeme ho nyní jako vzpomínku na tuto osobnost, která zanechala stopu v mnoha oborech. Nejlepší poctu filosofovi vzdáme tím, že se zamyslíme nad jeho slovy.

Na počátku devadesátých let jste při svých přednáškách šokoval slečny, když jste tvrdil, že „dikobrazi jsou fajn lidi“, a že někdo přinese na podnose „pečené děťátko, a to má v ústech citron“. Děláte podobné věci pořád? Pracuji nyní ve Filosofickém ... více »

Kultura a umění Kultura

Znovuzrození Mkrtiče Naghaše (1394 - 1470)

Aram Nikogosjan, na buben dhol Tigran Ovanesjan. Foto Naghash Ensemble

Soubor The Naghash Ensemble of Armenia odvážně a snad až kongeniálně zpřítomňuje dílo středověkého arménského básníka. V lednu zavítal i do Prahy. Kromě vzpomínky na tento koncert přinášíme i – nejspíš první úplný – překlad jedné Naghašovy básně do češtiny.

Americký skladatel, klavírista a dirigent arménského původu John Hodian (svět je malý: je to mj. autor hudby k původní inscenaci Goldflamovy revue Sladký Theresienstadt v pražském divadle Archa, 1996) prý při své návštěvě  antického chrámu v Garni   ... více »

Kultura a umění Kultura

Angažovaností se kazí byznys

Tomáš KOČKO & ORCHESTR

Před třiceti lety bylo v Brně založeno hudební vydavatelství Indies, zaměřené na nekomerční tvorbu. Jako připomenutí tohoto výročí přinášíme rozhovor s jedním z umělců spojených s touto značkou, Tomášem Kočkem.

Jsi vyznavač pohanství, konkrétně slovanských bohů. Ti byli potlačeni křesťanstvím. Vytýkáš to této víře, že potlačila původní náboženství? V Tibetu se původní náboženské tradice zkombinovaly s nově příchozím buddhismem. Není Ti líto, že se něco pod ... více »

Kultura a umění Kultura

Umění je svobodné, nikdo je nedělá z donucení

Milan Nestrojil: Černobílá krajina I, kombinovaná technika na papíře, 2014, 42 x 29,7 cm. Foto: Jan Dočekal

Nekrolog výtvarníka Milana Nestrojila, doprovázený krátkým rozhovorem s tvůrcem.

Farmaceut, kreslíř, malíř, grafik a kolážista Milan Nestrojil zemřel v Třebíči náhle 30. ledna ve věku 72 let. Jeho život sestával ze dvou profesních složek – farmacie a výtvarné tvorby. Třebíčský rodák (16. listopadu 1947) studoval ve Střední všeob ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Ruská a česká stopa Kirka Douglase

Kirk Douglas a Hugo Haas.

Kirk Douglas a – Hugo Haas, Miloš Forman, Karlovy Vary…

5. února ve 103 letech zemřel nejstarší hollywoodský herec a taky nejslavnější americký Rus – tedy vedle jeho syna Michaela, který je dnes už přirozeně slavnější. Narodil se už v USA z běloruských židovských rodičů jako Isur Danielovič. To mezi Rusy ... více »

Kultura a umění Kultura

Deset nejlepších za třicet let

Kolya (americký plakát)

Česká filmová kritika bilancovala polistopadové období. Asi nepřekvapí, že výsledek je dost rozpačitý.

Součástí letošního vyhlášení Cen české filmové kritiky byla také anketa o nejlepších filmech natočených od roku 1990. Třicet let je nejen kulaté číslo představující jednu generaci, ale také odkazuje na historický předěl, kdy o českém filmu přestali ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Vlastimila Tomana okouzlení cestou domova

Vlastimil Toman: Cestou domova, titulní strana s autorovou ilustrací a v jeho grafické úpravě. Reprofoto: Jan Dočekal

Na 19. únor připadá 90. výročí narození akademického malíře Vlastimila Tomana (19. 2. 1930 – 11. 12. 2015). Byl nejznámějším v Třebíči působícím krajinářem, vzdávajícím vymezený, vytrvale oživovaný hold příměstské a blízké okolní krajině. Byl z té příčiny oceňován příznivci dostatečně sdělného výtvarného umění, ale i četnými lidmi, kteří lásce k obrazům nepropadli, ale stačilo jim vědět, že o panu Tomanovi z Týna (pomístně z Tejna) se říká, že si vážnost zaslouží.

Někteří výtvarní umělci jsou mlčenliví. Slov potřebují málo, protože o světě a sobě v něm dost říkají svými obrazy, sochami, prostě tím, co dělají. Jiní jsou z odlišného těsta, rádi a poutavě hovoří při besedách, večírcích, vernisážích svých výstav ... více »

Kultura a umění Kultura

Všemožně se snažím vymanit a obrnit proti té bandě kolem mě

Obálka knihy. Foto Větrné mlýny

Knižní vydání textů Radima Husáka není jen lacinou kuriozitou, ale také příležitostí k zamyšlení nad rolí solitérů a provokatérů v naší současné kultuře.

Kolem prokletých básníků už nevznikají kulty, to ale neznamená, že dnes žádní neexistují. Pokud se mladý člověk cítí jaksi nepříliš kompatibilní se svým okolím, je stále ještě obvyklou reakcí zkoušet se z toho vypsat. Jenže právě tím se propast mezi ... více »

Poezie Kultura

Kateřina Komorádová: Jak zahradník jablka

Foto Tomáš Koloc.

Básně z autorčiny připravované sbírky.

svítám zčerstva zčesaná jak z podzimku list přihlížíš zblízka dokud neshoříš podvečerní dlouhý stín v zádech nesmělý večer klepe do okenic našich víček přivřených životu do rozorané ornice zornic sázím semena k vyklíčení až se mě jednou zeptáš nepov ... více »

Literární ukázka Kultura

Zásady podpory české duševní činnosti (na základě společné intelektuální politiky EU)

Foto Tomáš Koloc.

Satira spolupracovníka a bývalého šéfredaktora Kulturních novin Jiřího Gutha, jinak ekologa a nelítostného kritika současného systému evropských zemědělských dotací.

Všechny navržené zásady mají svou obdobu v současném zemědělství ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Osmý stupeň

Obrázek nebo fotografie#27380

Jared Diamond se domnívá, že všelidská záliba v požívání zdraví škodlivých látek vznikla z potřeby demonstrovat svoji odolnost – a přináší dosti výstřední doklad své teorie.

Užívání drog nezačalo až s průmyslovou revolucí. Tabák patřil mezi plodiny původních amerických indiánů, domorodé alkoholické nápoje jsou ve světě všudypřítomné a kokain a opium se k nám dostaly z úplně jiných společností. Už nejstarší zachovaná sbí ... více »

Fejeton Kultura

Jak jsem se stal dojížděčem

Foto Tomáš Koloc.

Fejeton cestovní.

Bylo to jednoduché: přestěhoval jsem se, aniž jsem změnil pracoviště. Cesta do práce se mi prodloužila „jen“ o půl hodiny – a zpátky jakbysmet. Jenže pocitově jako by se pracovní den zkrátil o dost víc; řekl bych, že aspoň o dvě hodiny, možná o víc ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

únor 2020

Offformat Kultura

Výstava roku 2019

Berlínský Haus der Statistik. Foto archiv

Odpovědi umělců, teoretiků a kurátorů na otázku Kulturních novin, „Jakou výstavu roku 2019 považuješ za výjimečnou a z jakého důvodu?“ přibližují čtenáři jak mediálně zvučný program tuzemských či evropských center umění, tak třeba i bytovou výstavu nebo společný projekt umělců, biologů, techniků, programátorů a včel.

Jana Písaříková , teoretička, kurátorka Moravské galerie v Brně: Často přemýšlím o tom, zda umění může lidem měnit životy, myslím si, že jednotlivcům určitě ano, ale na společnost jako celek má v současné době jen minimální dopad, bohužel. Za rok 20 ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce I

Josef Lada: Krmelec

Otvírák, tematický nástřel celoročního seriálu úvah o odpovědnosti umělce, který se bude na stránkách Kulturních novin objevovat pravidelně v číslech editovaných Petrem Kovářem. K tématu se vysloví teoretik a kurátor Jan Zálešák, umělec a spisovatel Marian Palla, dvojice spolupracujících umělkyň Barbora Zentková a Julia Gryboś, loňský vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého Andreas Gajdošík, šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák, umělkyně a kurátorka Marta Fišerová Cwiklinski, umělec, performer a vysokoškolský pedagog Vladimír Havlík a snad i někdo další…

Ptal jsem se studentů střední umělecké školy, jakou má dnes umělec ve společnosti pozici. A jestli tato představa měla vliv na jejich rozhodnutí začít studovat umění. Nepřekvapivě se hovor většinou stočil k představám jejich rodičů a prarodičů, kteř ... více »

Offformat Kultura

Tereza Říčanová: Na padesát životů

Tereza Říčanová. Foto Jana Šašková.

Malířka, mlíkařka, matka pěti dětí a známá ilustrátorka Tereza Říčanová žije část svých padesáti životů na Vysočině na statku v Mezné u Pelhřimova. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla před Vánoci kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Několik z nich postupně představíme i na stránkách Kulturních novin.

Masivní kuchyňský stůl, okénkem dovnitř proniká ostré jarní slunce. Naproti pec, ve které ševelí oheň. Tereza se usmívá, mhouří oči a s šibalským úsměvem očekává první otázku. Dávku odpovídajících emocí je třeba přimyslet i k jejím odpovědím. Během ... více »

Offformat Kultura

Když jsme si četli

Minh Thang Pham: Když jsme si četli. Foto archiv galerie.

„S otcem jsme měli dobrý vztah, ale nikdy jsme si moc nepovídali; já neumím dobře vietnamsky a on se zase nikdy nenaučil pořádně česky,“ říká Minh Thang Pham, který se aktuální výstavou v galerii OFF/FORMAT věnuje mezigeneračním vztahům na půdorysu střetu dvou odlišných kultur.

Videa a performance Minha Thanga Phama lze chápat i jako klíčovou dírku, která nám odhaluje útržky autorových osobních zkušeností, zážitků a úvah. Patří mezi ně například studium na pražských uměleckých školách, které tematizuje v humorně ironickém ... více »

Offformat Kultura

Nikdy nikde nikdo nic

Oľga Moravcová, diptych Nikdy nikde a Nikdo nic. Foto Andrea Uváčiková

Minimalistická grafika Oľgy Moravcové jako jemný, ale angažovaný komentář k fenoménu ženského holení. Autorka textu jej předkládá v rámci širší úvahy o vnucených konstruktech našeho chování a nemožnosti skutečného poznání věci ve stínové komunikaci slov.

„Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může státi,“ zpívá se v písni Voskovce, Wericha a Ježka z roku 1931. Aktuálnost téhle existenciální pravdy nám připomíná výstava Oľgy Moravcové s názvem Nikdy nikde nikdo nic. Ro ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

únor 2020

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#27259

,.

Při charakteristice básnické sbírky Penumbra Štěpána Noska (Argo jako 4. svazek v edici čp, 2019) se nelze vyhnout vysvětlením významů titulního slova, tak jak je uvádí autor: polostín; světlejší část sluneční skvrny; přechod mezi stínem a plným ... více »

Poiésis Kultura

ANNA SEDLMAJEROVÁ: ZATLOUCT NOW!!!

usnul na tácku vytrženém z kontextu / s větou obtisknutou na tváři

Nálada je určující… Básně Anny Sedlmajerové mají náladu rozzlobenou, expresivní. Sáhneš-li na skočec, nediv se důsledkům. A vůbec, hrozí tu leccos: mráz, trhliny ve sklovině, démoni ukrytí v sedačkách českých drah i kobří bohyně. Nezvladatelná ener ... více »