Čtrnáctideník Kulturní noviny

7. číslo pondělí 29. 3. 2021

Téma Domov,Věda

Ivermektin aneb hledání léku na covid-19

Obrázek nebo fotografie#31536

Cesta k léku jako symbol složitosti lékařského zvládání akutní epidemie. Roli nehrají jen čistě lékařské faktory, ale také rigidita systému, politický marketing, vliv farmaceutického průmyslu a mediální kolotoč.

Primář Michal Rezek z I. interní kardioangiologické kliniky FN u svaté Anny v Brně ve videu z 11. března trpělivě a věcně vysvětluje, proč začali před koncem roku 2020 zkoušet léčbu ivermektinem u pacientů s covidem. Bylo to na základě celé řady p ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Věda

Nový blok jaderné elektrárny Dukovany: Zatímco v Německu technici dostali od státu zadání, a úspěšně vytvořili energetiku bez jádra, u nás se ptáme, co nejde

Foto Tomáš Koloc.

Rozhovor s jaderným inženýrem a pověřencem spolkové země Horní Rakousy Daliborem Stráským.

První otázka bude stupňovaná: Potřebujeme podle vás v ČR nový jaderný blok? Potřebujeme Dukovanskou elektrárnu jako celek? A potřebujeme u nás atomové elektrárny jako takové? Tyto otázky lze zodpovědět trojitým NE. Tento stát může existovat s jadern ... více »

Dokument Média

KN na hraně: Potřebujeme pomoc!

Koláž Tomáš Koloc

Kulturní noviny jsou v krizi. Současná doba zkomplikovala způsob, jakým funguje jediné družstevní a pouze čtenáři podporované nezávislé kulturně-politické médium v republice. Prosíme o pomoc při stabilizaci redakce. Stačí, když jednotlivec přispěje málem, od více čtenářů přijde záchrana. Prosím čtěte!

... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Odpovědnost dodavatelů nízká po německu nebo vyšší podle EU?

Obrázek nebo fotografie#31533

Evropský parlament projednává návrh směrnice o náležité péči a odpovědnosti podniků. Tento legislativní návrh je mnohem přísnější než německý zákon o dodavatelských řetězcích. Své dodavatele by muselo kontrolovat i mnoho menších společností.

Německá spolková vláda se nedávno pracně shodla na zákonu o dodavatelských řetězcích ( Lieferkettengesetz ). Křesťanskodemokratická unie (CDU) při tom prosadila, že dodržování lidských práv budou u svých zahraničních dodavatelů muset kontrolovat jen ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika,Ekonomika

Koaliční spor o zemědělské dotace

Obrázek nebo fotografie#31474

Spolkové ministerstvo životního prostředí, vedené sociálními demokraty, chce, aby zemědělci usilující o evropské dotace dělali víc pro přírodu. Pustilo se proto do ministerstva zemědělství, které je v rukou CDU/CSU. Jednotlivé spolkové země pak chtějí ještě něco jiného.

Spolkové ministerstvo životního prostředí ostře kritizovalo návrhy ministryně zemědělství Julie Klöcknerové na budoucí rozdělování evropských zemědělských dotací v Německu. Státní tajemník pro životní prostředí Jochen Flasbarth (SPD) v pátek 12. bře ... více »

Společnost a politika Domov

Přihlašuji se k národnosti moravské – má to smysl?

Znak Moravy na pozadí moravských národních barev, červené a žluté.

Malá úvaha na téma zdánlivě nedůležité, ale přitom s velkým případným dopadem.

Sčítání lidu slouží k řadě cílů – od čistě demografických až po ryze praktické v oblastech vzdělávání, dopravy, zdravotnictví a dalších. Já tento závažný administrativní krok našeho státu vnímám i kulturně-politicky: V kontextu současného státoprávn ... více »

Společnost a politika Věda

Ztracená prvotní důvěra – příběh vědce, který se bez ohledu na důsledky postavil za poznanou pravdu (7. část)

Peter Weish

V roce 2019 jsme v Kulturních novinách ve vybraných kapitolách z knihy Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu! sledovali příběh rakouské společnosti, která po poznání, že směr jejího nejvýkonnějšího průmyslu přináší zhoubu, svým úsilím dokázala tento směr změnit a dané odvětví průmyslu ve své zemi úplně uzavřít. I vzhledem k aktuálnosti tohoto příběhu právě v dnešních dnech, v nichž se na čele světového podnikání ocitá sice jiné odvětví průmyslu, jehož výsledky jsou ale stejně pochybné, uveřejňujeme na pokračování esej z téže knihy – příběh vědeckého insidera (jeho obdivuhodný životopis najdete pod textem), který po zjištění pravdy dokázal odolat tlaku – a postavit se i proti svým váženým učitelům, kteří totéž nedokázali… Prvních šest částí eseje naleznete zde, zde, zde, zde, zde a zde.

V roce 1975 proběhla první velká rozprava s nenásilným odporem o atomové elektrárně Wyhl am Oberrheim. Tehdy to bylo obsazení místa. Zemědělci, především selky ze sousedství, protestovali nenásilně, tam na staveništi naplánovali obsazení a úspěšně t ... více »

Společnost a politika Věda

Dobré koronazprávy XXV.

Foto Tomáš Koloc.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

  Čeští lékárníci vydali manuál, jak léčit covid doma Stojí za ním Česká lékárnická komora. Vyšel manuál, jak léčit covid doma Otázky, odpovědi, kontakty. Čeští vědci potvrdili účinnost nové dvojité protilátky proti všem hlavním mutacím koronaviru „ ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Hana Hegerová: Levandulová dáma z evropských křižovatek

Levandulová Hana Hegerová.

Život Hany Hegerové (1931–2021) nejen jako herečky.

  „Šejn ví dí lavone / lichtik ví dí šterne / Fun himl a matone / bisdu mir cugešikt!“ – „Levandule krásná / jak hvězdo zářící / z nebe z rána jasná / seslaná pro mě sem!“ (z písně v jazyce jidiš, kterou Hana Hegerová v roce 1966 nazpívala pod názv ... více »

Dokument Média

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

Obálka knihy: Miroslav Švejda.

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Společnost a politika Domov

Malontské memorandum

Historická fara v jihočeských Malontech.

Připojte se k záchraně unikátní historické budovy.

„Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ (Václav Havel) Vážené dámy, vážení pánové, milí přátelé, zřejmě znáte tento výrok Václava Havla a budete s ním možná souhlasit, i kdy ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Sochařka Šárka Radová v nepřízni pandemie neupadá

Šárka Radová: Stíny, kamenina a porcelán, výška 35 a 40 cm. Foto Vojtěch Marek

V čase pandemie, v němž tristně vězíme už druhý rok, jsou na tom mnozí špatně i ekonomicky. V nejzazším ústranní jsou snad profesionální výtvarníci. Mohou sice ve specifických poměrech nadále pracovat, ale za zavřenými dveřmi galerií a obchodů s uměním jsou bez publika i bez prostředků. Odolnější z nich, aby nepropadli beznaději, hledají únik. Třeba v náhradní činnosti, polykající s časem i energii. 

Co právě dělá sochařka Šárka Radová? Zeptal jsem se jí elektronickou poštou. Snažím se, ne však s každodenním úspěchem, čelit pandemii a mediální masáži nervů od televize, nevyjímajíc státní. Generálně uklízím ateliér. Jde o třídění a vyklízení věcí ... více »

Kultura a umění Kultura

Tromby

Obálka knihy Žeberův odkaz

Jak se básník David Jan Žák stal autorem dětských knih.

Přemýšlím, nakolik je vlastně dospělý kritik práv textům určeným dětskému čtenáři. Ne snad, že by nesvedl zhodnotit jejich kvality, řekněme, literární. Jenom mu většinou chybí ono zaujetí věcí, již právě spoluutváří, schopnost nechat se do díla vtáh ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Antické drama české korupce

Sněžím, obálka knihy. Repro knihyzed.cz

Milionové úplatky, alkoholová tažení pražskými podniky a lajny koksu na stole ředitele prestižní nemocnice. Kdo to byl a kdo je Vladimír Dbalý a jak proběhlo vytunelování Nemocnice Na Homolce? A také, jak je důležité psát si deník.

Na začátku koronavirové epidemie na jaře roku 2020 se objevila na pultech těch pár otevřených knihkupectví nová kniha od nakladatelství Zeď. Již druhá faktografická kniha novináře a šéfredaktora webu iRozhlas.cz Radka Kedroně nese název Sněžím! Dení ... více »

Kultura a umění Kultura

Deník Jakuba Tomáše, 15. 3. – 28. 3. 2021

Jakub Tomáš: Doma, 2021, olej na plátně, 180 x 180 cm, foto archiv autora

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Jakub Tomáš (1982) je malíř, učitel na rodičovské dovolené, majitel rostoucího lesa a včelař. Absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění v ateliérech Vladimíra Kokolii a Jiřího Sopka. Pro své obrazy si vytváří prostorové modely z plošných vystřih ... více »

Fejeton Kultura

Jak jsem k narozeninám dostala covid

Foto: archiv Lenky Procházkové.

Rituály jsou jako patníky u náročné cesty.

Loni na jaře jsem o plnohodnotnou oslavu narozenin přišla kvůli nouzovému stavu, a tak jsem si to letos chtěla vynahradit. Jenže člověk míní a vyšší moc na to nedbá. Před čtrnácti dny jsem připustila, že i letošní narozeniny budu muset nechat projít ... více »

Literární ukázka Kultura

Rytíř Trut

Obrázek nebo fotografie#31537

Psychofonetika je terapeutická metoda zviditelňující vnitřní prožitek skrze spontánní gesto a hlásky. Autor spojuje svou erudici terapeuta a celoživotní vášeň literáta a postupně vytváří pohádky, v nichž nejen děti, ale i dospělí mohou prožít kvalitu jednotlivých hlásek. V tomto případě jde o pohádku pro pedagogickou práci s hláskou T.

V rodě Trutů se narodil chlapec, který byl od mala úspěšně veden k odvaze a rytířským ctnostem. Jen učitel šermu z něj neměl radost. Trut sice uměl zasadit ránu, a to pořádnou, ale nohy měl těžké. Jiné to bylo ve chvíli, kdy mohl začít jezdit na kon ... více »

Poezie Kultura

Alexandr Kušner: Jaro

Angelo Toselli: Pohled na Zimní palác

Báseň o Petrohradě, kde starý sloh láká.

Sad potažený lokáčem. A bez rukavic ještě zebe. Sladký vzduch průzračného nebe A všude samá modř a čerň. V obloze mají oblaka Nedomodelované tvary Kolem nich plavou čárymáry, Stříbřité jako alpaka. A Zimní palác, čistič skla Do fialova okna čistí ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Lovci kilometrů

Na hranicích. Foto Wikimedia Commons

Vzpomínka cestovatele a spisovatele Františka Alexandra Elstnera upozorňuje, že český původ vám může v cizině způsobit nečekané komplikace.

Pohovořte s pradědečkem a jistě si vzpomene na legendární doby, kdy ještě lidské nohy směly šlapat, kam chtěly. Povzdech jistě populární, ale rozličné nesnáze jsme prožili na dalekých cestách už dávno před studenou válkou. Bylo to nesnadné, získat v ... více »

Fejeton Kultura

Dnes jsem se probudil

Velikonoční zajíci připravení k paradesantnímu zásahu. Foto Tomáš Koloc.

Fejeton o zpravodajství

Dnes jsem se probudil a vzpomněl na Ray Bradburyho a jeho Zen – umění psát, na autora, který podle svých slov od dvanácti let psal víc jak tisíc slov denně, i zastyděl jsem se a rozhodl, že vám některým redaktorům KN, kteří nevlastníte televizi, nap ... více »

Fejeton Kultura

Suez, Peksa, Rangers: dopis Jaroslavu Kovandovi

Selfie Tomáše Koloce a Johna Lennona. Kresba: Jaroslav Svoboda.

Korespondence z 29. března 2021.

Drahý Jardo, pořád píšeš buď Jirkovi Plockovi, nebo celé redakci, ale málokdy jsi tu napsal jenom mně. Ale zase jsi na mě byl moc hodný v jiných věcech, a tak jsem se rozhodl, že já na oplátku odepíšu Tobě. Na Štefana Švece se nelze zlobit, je to ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

leden 2021

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce IX: Kde se bere (umělecká) nesnášenlivost?

Rozlitý olej. Foto: Tomáš Koloc.

„Kritický dialog uvnitř umělecké scény nahradil otevřený třídní boj.“ V celoročním seriálu úvah o odpovědnosti umělce pokračuje malíř Petr Dub, který spolu s Markem Medunou vede malířský ateliér na pražské Akademii výtvarných umění. Cyklus pak již v novém roce uzavře úvaha ředitelky Společnosti Jindřicha Chalupeckého, Kariny Kottové.

#intro Na jedné z posledních letních vernisáži GHMP jsem poslouchal úvodní slovo autora, do kterého místy vstupoval ex-profesor vlastnímu žákovi. Vlastně šlo o trochu hrubé chování, ale v daný okamžik milé, vtipné a nabourávající onen vodopád slov, ... více »

Offformat Kultura

Život jako Dobré dílo?

Michael Florian, podobizna otce, Josefa Floriana

Nakolik lze hospodařit s lidmi, aniž bychom vybočili z dobrého díla? Žití v umění těžko oddělovat od umění žít, rozhodně v případě Josefa Floriana.

Kde by byli umělci a intelektuálové dvacátého století bez svých oddaných a pečujících družek, které jim umožnily plně se věnovat vlastním posedlostem! Které svoji konkrétní roli na osvětleném pódiu světa „umenšily“ do monolitického a obecného „díky, ... více »

Offformat Kultura

Podoby lesa

Hayek z výstavy v Galerii Josefa Jambora v Tišnově, foto Zbyněk Fišer

Milujeme přírodní originalitu organických forem, a současně je stále kategorizujeme, přizpůsobujeme, a tedy měníme podle sebe, dedukuje autorka recenze aktuální výstavy malíře a grafika Pavla Hayeka.

Každý, kto niekedy vstúpil do lesa, si pri príchode do výstavy Pavla Hayeka uvedomí, že les, ktorý tam nachádza, je síce povedomý našej skúsenosti, napriek tomu však oproti tomu, čo v prírode bežne zažívame, zvláštny. Obrazy, ktoré tu autor prezentu ... více »

Offformat Domov,Kultura,Osobnosti

Cesta k hodnosti stařešiny zemských sochařů

Zdeněk Macháček: Rudá Venuše, mořené dřevo, 2012. Foto: Jan Dočekal

Pět vzpomínek na sochaře Zdeňka Macháčka.

Zdeněk Macháček, narozený 16. srpna 1925 v Brně, který od roku 1971 žil a tvořil v Křížovicích–Doubravníku u Nedvědice, zemřel 8. listopadu 2020 v Brně. Červenec 1997: Dřevěné skulptury a objekty jsou hravými a lehce ironickými variacemi na téma věč ... více »

Offformat Kultura

Odpovědnost umělce VIII: Dekolonizace pravidly kolonie?

Z letošní výstavy Dům umění. Foto archiv kgvu Zlín

„Dekolonizujte umění!“ volá se (voláme). Ale od čeho? Od koho? Kde jsou v současném (českém) umění ty kolonie, kolonizátoři? Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje úvahou teoretika, kurátora a vysokoškolského pedagoga Jana Zálešáka.

Je dobrý nápad, abych se vyjadřoval k tématu odpovědnosti umělce? To byla moje první reakce na oslovení k účasti v anketě Kulturních novin. Než jsem oslovení přijal, položil jsem Petru Kovářovi několik doplňujících otázek, hlavně asi proto, abych si ... více »

Offformat Kultura

Krajina tisíců zpřetrhaných nití

Marta Fišerová Cwiklinski. Foto archiv Galerie města Blanska

Výstavu Marty Fišerové Cwiklinski v Galerii města Blanska nevidělo kvůli protipandemickým opatřením tolik lidí, kolik by bývalo mohlo, ale především rozhodně ne tolik lidí, kolik by mělo. Jak příhodně ukazuje situace uzavřených institucí, cesta uměleckého aktivismu nikdy nemohla vést pouze ruku v ruce s uměleckým „provozem“, natož pak výhradně galeriemi. Přesto (nebo právě proto) tato výstava potvrzuje klíčový význam rozvíjejícího přídavného jména před jinak širokým slovem aktivismus.

„Umělec prospektivně odpovídá za to, že jeho dílo bude mluvit s divákem a měl by nést tíhu odpovědnosti (…) za nezdařenou komunikaci, zejména pokud jeho dílo aspiruje na akcentování zásadních a aktuálních témat doby.“ 1 Že jsou klimatická krize a j ... více »

Offformat Kultura

Brno Art Week za všech okolností

Po brněnských sochách s Radkem Horáčkem. Foto archiv BAW

Na co jste se báli zeptat své učitelky výtvarné výchovy? Viděli jste někdy cvičit umělce? K tomu knihy o umění, poezie, domácí vernisáže nebo příběhy umění na místech, kde dřív bylo a už není. Pokud jste nestihli sledovat akce již tradičního brněnského týdne, který spojuje výtvarným uměním, můžete si jej „přehrát“ znovu  – celý byl totiž online.

Obrazovky místo galerií! Tímto krátkým heslem lze vystihnout podzimní Brno Art Week 2020. Letošní ročník byl nemile poznamenán nouzovým stavem, který ani v jarních měsících neumožnil přístup veřejnosti do galerijních institucí. Organizátoři si kladl ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

únor 2021

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#31090

.

Proud severoamerické poezie, v němž je reflektováno přírodní dění, invenčně, intuitivně i programově, je mi blízký od prvních setkání v raných devadesátých letech. Kanadský básník John Pass patří k oceňovaným současným autorům řazeným k tomuto pro ... více »

Poiésis Kultura

Lenka Kuhar Daňhelová: vzduch těžce stojí

Přiměřeně svému věku planout. / Tak jako ztrouchnivělé dřevo hoří.

Vykroužit tečku… mít svůj řád… Hledat řád, hledat vnitřní smysl – ve svém konání, v okolních věcech, událostech či v přírodním dění. Hledat vertikály, natažená lana mezi námi i mezi námi a světem. Hledat v prolínání, hledat v rozhovoru – s lidmi, ... více »