Týdeník Kulturní noviny

21. číslo pondělí 20. 5. 2019

Téma Domov,Věda

Z plodů EDO

Habsburský mýtus jako vzpomínka na neuskutečněnou alternativu.

Čtenáři našeho listu už vědí o slabosti šéfredaktora, kterou má pro Ekologické dny Olomouc. Ve vztahu k nim, totiž k těm dnům, může krom jiného popustit uzdu svému konzervatismu, protože za největší pochvalu, kterou lze o tomto tradičním cyklu besed vyslovit, považuje tvrzení, že to bylo jako obvykle.

Ano, i v dubnu 2019 to bylo jako obvykle – nikoliv ale strnulé, takže například s dalším (vlastně také obvyklým) vhodně jemným posunem ve skladbě hostů. Míněn je v tomto případě původní plán, protože vinou onemocnění a jiných problémů jsme se nakone ... více »

Dokument Dokumenty

V zájmu kvality a pravidelnosti

Foto Tomáš Koloc

Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. 

Velkou část redakční práce dělají členové redakce Kulturních novin bez nároku na honorář, ale na vyvažování kvality a aktuálnosti textů s pravidelností (a včasností) tvorby jednotlivých čísel potřebuje ještě nějaké peníze. Kulturní noviny mohou pokr ... více »

Komentář Domov,Politika,Kultura

Kultura a stát

Ivan Hoffman. Foto archiv KN

O ministrech a múzách.

Nebýt toho, že se do ministra kultury vášnivě pustila kulturní fronta, nezjistil bych si, kdo tím ministrem je. A kdyby ministr kultury neodvolal ředitele Národní galerie, nedověděl bych se nejspíše, kdo ji řídil. Několik ministrů kultury si, pravda ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Sólokapr

Nicola Lazzaro: Váleční dopisovatelé za balkánské války

Evelyn Waugh popsal ve svém románu v roce 1938, jak se tehdy dělalo zahraniční zpravodajství.

„Jsem sběratel – tak trochu,“ řekl Corker. „To je jeden z důvodů, proč jsem rád, že mě vyslali do těchhle končin. Budu mít možnost pořídit si zajímavé věci z Východu. Ale jinak mě čeká pěkně tvrdá šichta, aspoň podle zvěstí, které jsem slyšel. Závod ... více »

Poezie Kultura

Po nebi láska beránky vodí

V dáli se leskne Sázavy stužka. Foto Wikimedia Commons

Stanislav Kostka Neumann žil v letech 1924–1934 v Čerčanech. Ze sbírky Láska (1933), která obsahuje převážně milostnou a osobní lyriku, v jeho díle jinak vzácnou, vybíráme několik čísel, v nichž vidíme nebo alespoň tušíme inspiraci tamní krajinou.

  Motýl mi sedl na ruku a pták mi po boku skáče. Kdybych jen věděl, motýle, kdybych jen věděl, ty ptáče, že nejsem pouhou příhodou uprostřed vašeho kraje, ale že horký paprsek lásky, jež ve mně zraje, pronikl vaší bytostí a hřeje, hřeje vás v nitru ... více »

Fejeton Kultura

Vděčnost až za hrob

Rumunští vojáci na Moravě. Foto archiv

Ještě pár vzpomínek na druhou světovou válku.

Z osvobození Zlína Rudou armádou v roce 1945 mám na rozdíl od Mirka Topolánka před očima už jenom pár diáků: Spíme ve sklepě nad uhlím, když nám na dveře tluče sousedka: Kovandovi, vstávejte, jsme osvobozeni! Stojím na zápraží, mhouřím oči do slun ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

duben 2019

Offformat Kultura

Toto je vrba

Přestože jde svého způsobu o střet zájmů, uveřejňujeme zde kurátorský text Markéty Žáčkové o právě probíhající výstavě, jejímž autorem je jeden z redaktorů Kulturních novin.

Petr Kovář je nesmírně všestranný – umělec, kurátor, umělecký kritik a teoretik, učitel a básník. Tato charakteristika zní skoro obrozenecky. Anebo vzbuzuje otázku, zda se pod tímto jménem neskrývá nějaký autorský kolektiv. V souladu s takto rozsáhl ... více »

Offformat Kultura

Okno na stole

Okno na stole je prostor otevřený do prostoru jiného. Je to cyklus nejnovějších obrazů Štěpána Vrbického, absolventa ateliéru Vladimíra Kokolii na pražské AVU, který se před jedenácti lety odstěhoval na samotu na Vysočině.

Když jsem předloni psal o své návštěvě u Štěpána a Jitky na samotě nad Roženeckými Pasekami, a popisoval jejich nový, na půdě budovaný ateliér, ocitoval jsem v závěru Štěpánovu významotvornou otázku: „(…) ateliér to třeba bude pěknej, ale já jsem vž ... více »

Offformat Kultura

Big Little Big Horn

Jsme obklopeni imitacemi, odkazy a citacemi. O tom, že závisí na naší otevřenosti a současně kritičnosti, jestli tuto situaci provází vzrušující klíčení nebo sklíčenost, mluví také výstava dvou umělců klasických médií, malíře a sochaře, která bude zahájena dvacátého čtvrtého ledna v pražské Nové galerii.

Místo toho, aby bylo výtvarné umění prostě vizuálně krásné, neustále k něčemu odkazuje. Divákovi už na to dávno nestačí přirozená výbava kolektivním nevědomím ani slovník symbolů. Jednou jsou to obtíže migrace přes Středozemní moře, jindy konkrétní ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

květen 2019

Poiésis Kultura

přečteno

Obrázek nebo fotografie#25287

.

Nechci abys viděla / jak se mé verše roztékají / ztenčují a zmatňují. Jakub Cepník v  Hostu 4/2019 se ve svých básních vzpírá vyprchání, odeznívání. Zapouzdřit se v zákrutu plynutí / a vytvořit středobod – snaha, která je poezii vlastní: uchopi ... více »

Poiésis Kultura

TEREZA SYLVA KLENOROVÁ: PŘEDČASNĚ PROPÍCHLÉ UŠI

nad ránem z úst / páchne spánek

  Jaké to je zažívat kontinuum? Otázka, kterou není snadné si klást a už vůbec na ní odpovědět. Odvaha k otevřenosti je jedním z charakteristických znaků poezie Terezy Klenorové. Kdekdo z nás chce zaspat strach , zaplašit číhající sůvu , zabránit ... více »