Týdeník Kulturní noviny

3. číslo pondělí 14. 1. 2019

Téma Zahraničí

Stát se provinil neplněním povinnosti chránit životní prostředí a zdraví a bezpečí lidí

Galský kohout. Foto Tomáš Koloc

Oč jde ve francouzské environmentální petici, kterou podepsaly už více než dva miliony lidí.

Iniciativa čtyř francouzských nevládních organizací (Naše vztahy ke všem, Nadace pro přírodu a člověka, Greenpeace France a Oxfam France) „Klima: konec nečinnosti, požadujeme spravedlnost“ se stala nejmasovější environmentální peticí v dějinách Fran ... více »

Téma Zahraničí,Politika,Ekonomika

Aby ze státu nezbyli jen policajti s obušky

Foto Tomáš Koloc

O jedné méně viditelné příčině současných francouzských protestů.

V jedné z mnoha reportáží o protestech „žlutých vest“ proti Macronově politice zaznělo nadčasové varování. Mnoha Francouzům přestalo být jasné, proč vlastně platí daně. Z jejich života totiž pomalu a postupně „zmizel stát“. Ne, že by se snad vypařil ... více »

Dokument Dokumenty

Kulturní noviny potřebují vaši podporu

Foto Tomáš Koloc

Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. 

Začátek nového roku je za námi. Všichni členové redakce se snaží, aby KN vycházely, i když je už nevede Jiří Plocek, a je to tuze náročné. Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. Prosíme proto o podporu do nového roku. M ... více »

Komentář Domov

Mobilní pozdvižení

Ivan Hoffman. Foto archiv

Jakou národnost má telefon?

Označení čínských mobilů za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku přirozeně vyvolalo všeobecné pozdvižení. Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili temné podezření, že Číňané jsou v mobilech nejlepší. A bude hůř, protože se Čína stává místo ... více »

Společnost a politika Domov,Věda

Nula v Brně

Brněnské kolo. Foto Tomáš Koloc

Město Brno se jako první město v ČR rozhodlo pro nulovou toleranci glyfosátu v oblasti působnosti samosprávy. Glyfosát je účinná látka (nechvalně) známého přípravku Roundup vyvinutého firmou Monsanto.

Chemická látka glyfosát je obsažena v přípravcích na odstraňování plevele. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (odborná složka Světové zdravotnické organizace WHO) ji ve své zprávě z roku 2015 označila za „pravděpodobně karcinogenní pro člověka ... více »

Kultura a umění Věda,Kultura

Přechody přes neviditelné hranice

Foto Jiří Plocek

Rituály tvoří neviditelnou vnitřní strukturu lidského života. Jejich absence (či ztráta povědomí o nich) činí psychický svět člověka rozmazanějším a nezacíleným. V této souvislosti přinášíme upozornění na klasické dílo francouzského antropologa Arnolda van Gennepa (1873–1957) Přechodové rituály z roku 1909, které vyšlo v novém vydání v nakladatelství Portál v roce 2018.

Píšu tuto stručnou úvahu o novém vydání klasické práce o rituálech v době, kdy sám zažívám rituální praxi par excellence: Křtíme syna mé dcery. Tato skutečnost, jejíž vážnost i působivost v našem příbuzenském a spřáteleném kruhu zakouším, je doklade ... více »

Kultura a umění Kultura

Big Little Big Horn

Martin Skalický, 2018

Jsme obklopeni imitacemi, odkazy a citacemi. O tom, že závisí na naší otevřenosti a současně kritičnosti, jestli tuto situaci provází vzrušující klíčení nebo sklíčenost, mluví také výstava dvou umělců klasických médií, malíře a sochaře, která bude zahájena dvacátého čtvrtého ledna v pražské Nové galerii.

Místo toho, aby bylo výtvarné umění prostě vizuálně krásné, neustále k něčemu odkazuje. Divákovi už na to dávno nestačí přirozená výbava kolektivním nevědomím ani slovník symbolů. Jednou jsou to obtíže migrace přes Středozemní moře, jindy konkrétní ... více »

Poezie Kultura

Z polí se to temně kouří...

Karel Purkyně: Před bouří - Oblaka (1866)

Jedna z „českých písní“ Viktora Dyka.

Z polí se to temně kouří. Mlhou stromy ověšeny. — Cesta, kterou nikdo nejde v roztesknělé rovině. Zpíváme si, hvízdáme si. Smějeme se, vzkřikneme si. Snad se ona stará hrůza na chvíli přec zaplaší… A to nebe na nás padá. A to nebe hrozí, hrozí. A pl ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Nejnovější idea lidstva

Louis Le Breton: Mamon (1863)

Fejeton Jana Nerudy z roku 1872 jako svědectví o době, kdy se rodila česká finanční aristokracie – i jako příležitost k zamyšlení, oč jsme dnes, po půldruhém století, moudřejší.

Před desíti lety ptali jsme se: Již mělo lidstvo tolik idejí, ideu náboženství, svobody, národností, jakou bude mít asi poté? A již nyní máme odpověď: ideu peněz! Není nová, ale kupodivu rychle dozrála k nadvládě nad ostatní. Vlastně jsme se měli te ... více »

Fejeton Kultura

O psech a lidech v brněnských Žabovřeskách

Foto Tomáš Koloc

Fejeton - proč koš nechrání lidi, ale psy.

Máme vodicího psa. Jmenuje se Bols. Je to kříženec labradorského retrívra a vlčáka a je v důchodu. Po svém 10. roce už měl těžké služby dost, a tak jeho předchozí slepá paní dostala psa nového. Bolse nám dovezla paní Dvořáková ze Školy pro výcvik vo ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2018

Offformat Kultura

I malý ptáček se umí za letu vykakat

Marian Palla, Koloběžka pro Steklíka, 2018

„Na Honzovi se mi líbilo, že o svém umění, jako správný frajer, nikdy nemluvil. Nechtěně mě podporoval v kacířském názoru, že život je důležitější než umění samo, nebo opačně – že abychom ten svůj život prožili, potřebujeme nějakou zástěrku, něco jako umění…,“ říká Marian Palla o loni zesnulém Janu Steklíkovi (https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/prilohy/2018/off-001-2018/jan-steklik-in-memoriam). A povídka/vzpomínka, kterou zde publikujeme, je toho dokladem. Do osmnáctého listopadu můžete navštívit výstavu Steklík v brněnském Domě umění.

„Na Honzovi se mi líbilo, že o svém umění, jako správný frajer, nikdy nemluvil. Nechtěně mě podporoval v kacířském názoru, že život je důležitější než umění samo, nebo opačně – že abychom ten svůj život prožili, potřebujeme nějakou zástěrku, něco ja ... více »

Offformat Kultura

Galaxie smutných rozkoší

Václav Magid, Galaxie smutných rozkoší, akvarel, studie, 2018, foto: archiv autora

Musíme to či ono udělat ještě jednou a pak znova a znova, abychom nepošli hlady, měli co na sebe a mohli se dostat z práce domů, přičemž šetrnější a udržitelnější varianty jsou pro většinu z nás nedostupným luxusem. Bez chování, v němž jsou ústupky natolik časté, až se pro nás staly samozřejmostí, by jistě nebyla možná ani tato výstava. Komplexní důsledky našeho každodenního chování se ukáží až jeho mnohonásobným zmnožením. To je ale možné uvidět jen z odstupu. Teprve tehdy se mohou různě vzdálené jednotky spojit do čitelného útvaru – podobně jako se různě vzdálené hvězdy pro pohled spojují do souhvězdí a galaxií, říká o svých pohnutkách k výstavnímu projektu Václav Magid.

Václav Magid vystupuje jako umělec, kurátor a teoretik, přičemž pořadí těchto rolí se stanovuje nesnadno, protože ve všech dosahuje výrazných výsledků. Možná to však ani není potřeba, tyto perspektivy se v jeho aktivitách vzájemně ovlivňují a mísí ... více »

Offformat Kultura

Vítejte v lidových časech

Vítejte v těžkých časech, DOX, pohled do instalace, repro: www.protext.cz

Rozjímání v nové posilovně pražského Centra současného umění DOX.

Před deseti lety nás tehdy nová umělecká instituce DOX vítala v kapitalismu ( Vítejte v kapitalismu , 2008), dnes nás vítá v těžkých časech. V časech teroristických útoků, masivní migrace, klimatických změn i komerčních strategií, které nám prodávaj ... více »

Offformat Kultura

Zavřeniny

Zavřeniny, foto: Štěpán Vrbický

Reportáž z „ateliéru“ Jitky Chrištofové, o spojené hmotě prostoru, otevřených lidech a správně načasovaném zavření víček.

Na počátku byly mžitky. Sotva postřehnutelné mihotání, ujíždějící okraje zorného pole, narušitel objektivní reality, osina v oku, matoucí přítomnost těla v jiné přítomnosti, erupce světla, husí kůže pohledu, psanec, chvění. Začala je pronásledovat ... více »

Offformat Kultura

Vypůjčená krajina

Vypůjčená krajina, video Matěj Smetana, malby Vladimír Kovář, foto: Martina Schneiderová

Cosi si neustále ze svého okolí půjčujeme a taktéž stále propůjčujeme sebe svému okolí. Aneb lomnická krajina v roli kurátorky současného umění.

Možná to znáte. Jdete, pohlédnete doleva a vidíte Lorraina, o kus dál Mařák, a tamhle… není to Newman? Díla umělců se mohou při pohledu na krajinu zjevovat jako neodbytní duchové a nemusí to být jen ta, ve kterých je krajinný výsek explicitním námět ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

leden 2019

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#24179

.

Je to velmi svébytný svět, svět básní Jonáše Zbořila v  Hostu 10/2018 – nová divočina, nová Antarktida, pětihory, v kterých něco může trvat tak dlouho, až utichl šelest v trávě a na světě zůstala osada jednobuněčných organismů a přitom někde u ... více »

Poiésis Kultura

TOMÁŠ MAZÁČ: Léta zeměžluče

Nemám času. / Černou kávu si vařím rovnou z tmy…

  Tomáše Mazáče jsem prvně potkal v roce 1996 v souvislosti se svou výstavou v Dolních Kounicích v napůl rozpadlém klášteře Rosa coeli, poté jsme se potkávali opakovaně kvůli knihám, tiskl jsem Tomášovy básně ve Veronice i jinde, Tomáš psal o Welese ... více »