Týdeník Kulturní noviny

42. číslo pondělí 16. 10. 2017

Téma Ekonomika

Sociální trojčlennost a marxismus: Společné začátky, rozdílné cíle

Foto Tomáš Koloc

V době, kdy se občané naší země skrze svou volbu buď ztotožňují s – či vymezují proti stávajícímu modelu státního společenství, přinášíme zprávu o sociálně trojčlenném systému, který s námi (podobně jako praktický marxismus) spolužije už stovku let a jehož pohled na ekonomický (a zároveň i kulturní a právní) rozměr lidského života je silně odlišný od dnešního "středního proudu". Náš text se zabývá kořeny sociální trojčlennosti, otázkou, v čem se tento systém liší od praktického kapitalismu i marxismu, a shrnutím, jaké plody za století své existence přinesl.

V době, kdy se občané naší země skrze svou volbu buď ztotožňují s – či vymezují proti stávajícímu modelu státního společenství, přinášíme zprávu o sociálně trojčlenném systému, který s námi (podobně jako praktický marxismus) spolužije už stovku let ... více »

Společnost a politika Domov

Obživlosti: Načasování (života)

Ivan Hoffman. Zdroj archiv KN

Další díl seriálu úvah známého autora, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je. Dnešní téma: Jak být ve správné chvíli na správném místě.

Po většinu života jsem měl pocit, že jsem se narodil pozdě a dospěl, když už bylo po všem. Abych stihnul to podstatné, tedy šedesátá léta 20. století, chtělo to být ročník 42 jako Dylan, anebo nejpozději 47 jako Ursíny. Jelikož jsem ročník 52, nikdy ... více »

Dokument Domov

Kulturní noviny: Jak je podpořit

Foto Tomáš Koloc.

Naše noviny existují pouze díky vám, čtenářům a sympatizantům. Rádi bychom stabilizovali a vylepšili podmínky jejich tvorby. Pomozte nám s tím, prosím. Existují dva jednoduché způsoby.

Koho podporujete? Především a pouze redakci, která je tvořena dvěma stálými redaktory/editory/autory (Jakub Grombíř/Tomáš Koloc) a korektorkou (Dominika Bayerová). Zbývající okruh spolupracovníků a autorů pracuje na dobrovolné bázi. Práce našich re ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Jihovýchodní Morava – kulturní kontinent

Jiří Jilík. Zdroj Wikipedie

Co napadá člověka při čtení jedné knihy rozhovorů: Cesta do Prahy a cesta do Zlínského kraje jsou cestami do dvou rozdílných světů. Teprve uznání a reflexe této rozdílnosti vymezují hloubku a svébytnost celé naší česko-moravské kultury. Vedle letmého náhledu na svébytný kontinent připomínáme i záslužnou práci spisovatele a regionálního nakladatele Jiřího Jilíka.

Název článku je pochopitelně nadsázka, ale zas ne až tak moc. Listuju si v knížce rozhovorů Rád jsem vás poznal 3 (Veligrad, 2017), které pořídil novinář Bohuslav Matyáš (1942) s několika osobnostmi kulturního a občanského života jihovýchodní Mora ... více »

Společnost a politika Domov

Kde je konec stromořadím

Dožívající jabloně při cestě ze Slavkova do Dolního Němčí. Foto Petr Slinták

Aleje přežily monarchii, přežily i bouřlivé 20. století. V dnešní uspěchané a materialistické společnosti pro ně však není místo. Vody v krajině ubývá, eroze přibývá. Došli jsme tak daleko, že se asfaltují i polní cesty. Je zapotřebí toto směřování změnit.

„S využitím prostředků Evropské unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu bude rekonstruován úsek silnice mezi Dolním Němčím a Slavkovem na Uherskohradišťsku. Náklady dosáhnou 20 milionů korun.“ Tolik se dozvíme z úvodu tiskové zpr ... více »

Poezie Kultura

Už řípu jen

Hokusai: Větrný den

Hrst podzimních haiku od nejslavnějšího mistra této formy, japonského básníka Bašó (vlastním jménem Macuo Munefusa, 1644-1694) v přebásnění Jana Vladislava a Miroslava Nováka.

Syrový zápach jde vesnicí. Vnitřnosti mřenek v ostřici. Kdy ten list k břehu přirazí? Brouček na něm celou cestu spí. Na misce hříbek vonící. A vyšňořen jehlou z jehličí. Všechno už pálí. Ředkvička i ten vítr, svištící zdáli. Jeseň už ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Vejce a já

Grant Wood: Odhad, 1932. Repro Wikimedia Commons

Z autobiografického románu Betty McDonaldové o tom, jak se městsky vychována mladá dáma přestěhovala na slepičí farmu v odlehlém koutě státu Washington a musela se vyrovnávat nejen s nástrahami horské přírody, ale i s rázovitou mentalitou starousedlíků. 

Maddockův dobytek byl hlaďoučký a dobře ošetřovaný. Chlévy byly jako reklama na kondenzované mléko – vydrhnuté a vybavené nejposlednějším zařízením osvětlovacím, dojicím, napájecím i krmicím, čeledníky čisté, pohodlné a vzdušné, chlívky pro prasata ... více »

Fejeton Domov

Malíři a bílý lístek

Obrázek nebo fotografie#20815

Aktuální satirické texty dvou autorů Kulturních novin

Aktuální satirické texty dvou autorů Kulturních novin – Tak si to představte, pane faráři. Pomalovali tank! – To je přece stará věc, pane učitel, nejmíň čtvrt století. Nějakej Černý prej to udělal. Byla tehdá kolem toho velká sláva. – Ale žádná star ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

září 2017

Offformat Kultura

běguni

Jakub Tomáš, Lumír a píseň, 2016, olej na plátně, 200 x 150 cm. Foto: archiv autora

Alespoň nějaké stability lze dosáhnout jedině v pohybu. Pohyb jako téma výstavy pěti umělců - Michala Kindernaye, Matěje Koláře, Milana Magniho, Jakuba Tomáše a Štěpána Vrbického.

Máme sklony k tomu přestat se hýbat. Natáhnout se na kanape, zavřít se do svého domu, považovat svět za poznaný, lidi za přečtené, kulturu za danou. Aby ne, pochybnost příliš třese zřetelnými konturami horizontu, zatímco mít ve věci jasno přináší úl ... více »

Offformat

„Pojďme se podívat na Vincentovy obrazy“

Obrázek nebo fotografie#20521

řekla mi včera dcera. Že by plán na další prázdniny?

V létě jsme byli na dva týdny v Itálii. Kouzelná (rozpálená, prašná, hlučná, turistická) Florencie se všemi učebnicovými galeriemi, kostely, kaplemi, paláci a pomníky. Arezzo se zádumčivým světlem a geometrií Piera della Francesca, romantické San Gi ... více »

Offformat Kultura

Brněnské ulice nabízejí kus mozku navíc

Helmut Smits, Shromažďování času, interaktivní instalace, digitální displej. Foto: Petr Kovář

Pravda v umění? Umění jako partner vědy v poznání světa? Článek se ohlíží za sochami, které tyto otázky podněcují.

Umění je neustálé tápání a pochybnost. A to proto, že se jedná o tvoření nesamozřejmé, nevypočitatelné, závisející plně na rozhodnutí umělce, případně božské síly. Protože si nemůžeme správnost uměleckého výsledku logicky ani matematicky ověřit, zko ... více »

Offformat

Včerejší noviny

Ochutnávka ze srovnávací analýzy čtyř našich hlavních tištěných deníků, Lidových novin, Mladé fronty DNES, Hospodářských novin a Práva, prostřednictvím jejich pozornosti k výtvarnému umění a kultuře obecně.

Můj milý deníčku?" houkl na mě učitel češtiny v české vsi Eibenthal v rumunském Banátu, když v hospodě procházel kolem mého stolu a všiml si, že si něco píšu. Mrkl na rozložené noviny, "které to jsou?" ale dříve než jsem stačil cokoli říct, odfrkl, ... více »

Offformat

Podzimní Grand Opening

Pohled do instalace výstavy v OGV, 2017. Foto: archiv OGV

Odkaz na velké jarní otevírání mediálně sledovaných výstav v pražské Národní galerii tu není žádným sarkasmem. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě minulý týden otevřela celkem pět nových výstav, přičemž zejména instalačně náročný projekt Ani den bez čárky kurátorky Lenky Sýkorové představuje záběr, na který jsme zvyklí spíše z metropolitních galerijních institucí. Unikátem je ovšem dozajista také prostor IGLOO, pravidelně věnovaný čistě audio- případně audiovizuálním instalacím. Přinášíme galerijní text věnovaný aktuální výstavě.

Mezihra je imaginární (para-)rozhovor dvou žen ve středním věku. Výchozím materiálem videí je soubor divadelních scénářů z představení obou účinkujících hereček, Lenky Krobotové a Daniely Voráčkové. Autorka z nich vybrala promluvy, které nechala her ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

září 2017

Poiésis Kultura

přečteno

Obrázek nebo fotografie#20501

A tentokrát také vyslechnuto, neboť jsem prodlel dva příjemné dny na děčínském Zarafestu. Je fantastické, když literární festival existuje 17 let a je stále živý. To jest: chodí na něj lidé, baví organizátory i autory, alespoň soudě podle skvělé atm ... více »

Poiésis Kultura

ZUZANA GABRIŠOVÁ: JAK SE TO DĚLÁ, TA LÁSKA

teď už je světlo málo očím přivyklým šeru

Máme v současné poezii, a to zejména české, strach z velkých slov. Jistě z velké části oprávněně – s čím se zachází, tím se schází – jenže k poezii patří. Neodmyslitelně, stále, nezapíratelně. A tak ačkoliv jsem se podvědomě trochu zdráhal pojmenova ... více »