Týdeník Kulturní noviny

50. číslo pondělí 11. 12. 2017

Téma Zahraničí,Politika

Evropou prochází ilegální migrační vlna, europarlamentem v těchto dnech nové nařízení o její legalizaci a stanovení kvót…

Obrázek nebo fotografie#21302

…shodit ze stolu ho může jediný stát EU, pozměnit, aby bylo přijatelné pro všechny, jen silná skupina europoslanců.

Zvolit jako téma vydání migrační krizi je pro jakékoli dnešní evropské médium sázka na jistotu. Migrační krize je už třetím rokem téma dne: Jedna strana z něj obviňuje americký západ (který prý vyvolal Arabské jaro 2011 a svými necitlivými zásahy v ... více »

Dokument Média

Blíží se konec roku: Podpořte KN a získáte dárek!

Obrázek nebo fotografie#21007

Připravujeme nový tištěný speciál: Čtení (nejen) na Vánoce. Bude to výběr z fejetonů, reportáží, rozhovorů a komentářů z roku 2017. Datum vydání speciálu a současně začátek rozesílky a další distribuce je 5. prosince. Podpoříte-li nás jakoukoli částkou ve výši nejméně 300 Kč, zašleme vám speciál domů spolu s kresleným vánočním přáním od malé výtvarnice Klárky, které jsme loni společně přispěli na výtvarný kurs. 

Připravujeme nový tištěný speciál: Čtení (nejen) na Vánoce. Bude to výběr z fejetonů, reportáží, rozhovorů a komentářů z roku 2017. Datum vydání speciálu a současně začátek rozesílky a další distribuce je 5. prosince. Podpoříte-li nás jakoukoli část ... více »

Společnost a politika Domov

Barevná šedivá kniha o panelácích

Foto Tomáš Koloc

Recenze knihy Paneláci 1, zajímavě znovunastolující ambivalentní téma české sídlištní výstavby 2. poloviny 20. století

Recenzovaná kniha je "kritický katalog k cyklu výstav Příběh paneláku" a jedním z výstupů pětiletého projektu (2013-2018) "Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí: Zhodnocení a prezentace jejich obytného pot ... více »

Společnost a politika Domov

Obživlosti: O soběstačnosti

Ivan Hoffman. Foto archiv KN

Další díl seriálu úvah známého autora, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je.

 

Jist si tím nejsem, ale mám pocit, že městský člověk podezírá venkovany ze soběstačnosti, kterou jim platonicky závidí jakožto něco lepšího, co ale současně nechce natolik, aby se kvůli tomu vzdal nesoběstačného městského pohodlí. – „Jste soběstační ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Folklor jako tradice a inspirace – a taky pěkný dárek. Pár tipů

Obálka CD Moravské hlasy

Během podzimu se objevila série moravských hudebních titulů, které se vztahují k lidové hudbě a většinou vznikly ve vlastní produkci výborných interpretů mimo velká vydavatelství. Stojí za poslech i koupi. Většinu z nich vydavatelsky či distribučně zaštiťuje Indies Happy Trails.

Valašská muzika Soláň (ukázku z její tvorby naleznete zde ) patří k pilířům současného folkloru na Valašsku. Kromě toho, že je to výborná a sehraná muzika, jež vyzařuje radost na CD i na pódiu (což mi jistě dosvědčí všichni, kteří je znají), má tak ... více »

Kultura a umění Osobnosti

Čtyřikrát s Martinem Buberem

Foto Tomáš Koloc

Trochu netradiční recenze

Jedeme směr Holešov s konečnou v Bystřici pod Hostýnem. V Holešově zkusíme umýt auto, říká V. Proč ne. Umýt ho v myčce kousek od nás je zázrak. 360 dnů v roce je rozbitá. Zaplatíme benzín, objednáme myčku. Jakou máme, ptám se. Normální. Je v ní nano ... více »

Kultura a umění Domov

Děti a jejich světy: průhledy do minulosti moravské metropole

Jeden z autorů knihy Peter Demetz. Foto Ota Nepilý (2012)

Historie z pohledu dětí (či ze vzpomínek na dětství) je velmi důležitou součástí celkového dějinného obrazu. Monografie Děti v Brně sestavená z textů několika autorů je inspirativním pohledem na jednu rovinu života moravské metropole v průběhu 20. století.

Dlouho jsem si myslela, že dějiny se týkají hlavně králů, letopočtů, politiky a bitev. Pak jsem pochopila, že všechno a všichni máme své dějiny. Nejen „velká“ politika, ale i „malé“, docela obyčejné životy, způsoby života… i ty se proměňují a vyvíje ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O zajíci a slonu

Obrázek nebo fotografie#21285

Bajku, pocházející od keňského národa Akambů, vypráví zoolog a cestovatel Josef Vágner, zakladatel safari ve Dvoře Králové.

Kdysi řekl zajíc slonu: „Pojďme tam do toho velkého lesa, budeme závodit a uvidíme, kdo z nás umí běhat rychleji.“ Slon souhlasil. Zajíc pak šel za svou ženou a řekl jí: „Zítra buď u toho velkého stromu v lese a až tam přiběhne slon, řekneš mu: já u ... více »

Kultura a umění Kultura

Mráz

Jaroslav Panuška: Havrani

Zimní báseň Antonína Bartuška

Náhle se zdá, jako by v zrcadle tichounce zapraskalo. Pod ledem ryby zlehka se boky otřely jedna o druhou. Pod kůrou lýkožrouti už berou stromům míru na rakev. A rakve dělají v Čechách z měkkého dřeva, aby netlačilo krajinu pod hlavou ... více »

Fejeton Domov

Setkání II

Foto Tomáš Koloc

Potkali se na pracáku

Stalo se už tradicí, že mi život každý rok v této době přinese setkání s někým z mých bývalých klientů bez domova. To  loňské  jsem zaznamenal „v prvním dílu“. Tehdy jsem ještě nevěděl, že jde o fejeton na pokračování… „Co vy tady?“ oslovil mě, hned ... více »

Fejeton Domov

Mulisi mulisi

Obrázek nebo fotografie#21295

Fejeton pro čas adventní.

K měsíci prosinci patří i různé postavy, jejichž úkolem je nečekaně se vynořit ze tmy a vzbuzovat respekt. Mikuláš ještě existuje, neboť se ho podařilo integrovat do konzumní společnosti (v Americe se stal dokonce úspěšným delaerem jednoho nealkohol ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2017

Offformat Kultura

Jak se vedlo zeleným ve městě na laguně

Marie Voignier, Les Immobiles, 2013. Foto: Ondřej Navrátil

Mamutí přehlídky současného umění jako je benátské bienále se dnes již stěží mohou obejít bez děl, která tematizují problematiku životního prostředí. Ekologický kořen pevně prorostl jejich prstí, již déle kypřenou motykou politiky, aktivismu či obav o osud světa. Žijeme koneckonců ve věku, který je stále běžněji označován jako antropocén.

Dokládalo to 55. bienále z roku 2013, jehož zelené stránky byly posléze sepnuty do samostatné publikace (Taru Elfving, Altern Ecologies, 2016). Ukazovala to i předloňská přehlídka, kde bylo sice ekologických témat méně, nicméně bloudíce mezi jednotl ... více »

Offformat Kultura

Nespavost

Vladimír Havlík, Insomnia, pohled do instalace. Foto: Michaela Dvořáková
Dva performeři vystavují v Brně. Vladimír Havlík (1959) má Nespavost v Pitevně a Tomáš Ruller (1957) retrospektivu v Domě umění. Dvojperformance dvou performerů ve dvou textech jedné výtvarné přílohy.

Galerie Pitevna vznikla přidáním slova Galerie na dveře skutečné pitevny na Komenského náměstí 2, kde dříve sídlila lékařská fakulta. Ještě to není tak dávno, co návštěvníka při vstupu do prostoru praštil přes nos formaldehyd a při delším pobytu mez ... více »

Offformat Kultura

PERFORM-MADE / Odolné okamžiky.

Tomáš Ruller, PERFORM-MADE / Odolné okamžiky, pohled do instalace. Foto: Michaela Dvořáková

Oboje zní dobře.  "Dobrý den, chtěla bych na všechny výstavy, co tu máte. " 

"Všude je Ruller."

"Tak na všude." 

Kolik je mu let, že to celé zabral? ročník 1957. O rok starší než můj taťka. Ten je taky nainstalovanej všude - v garáži, v dílně i ve sklepě. Představuju si rok 2057. Retrospektivní výstava akčního umělce Tomáše Rullera v Domě umění v Brně začíná v ... více »

Offformat Kultura

Dům Isabely

Otto Hudec, Dům Isabely, pohled do instalace. Foto: Martina Schneiderová

Dům Isabely není jen maketou skutečného „organicky rostlého“ domu Isabely na úpatí kapverdských hor, ale především „referenčním bodem vyprávění o naslouchání místu i lidem, eventualitách života či jeho prioritách.“

Pozornost Oto Hudce poutají aktuální společenská témata, kterých se chápe s přímočarostí jemu vlastní. V létě nad Vltavu zavěsil obrazy ruin Prahy, varující zrcadla exportních úspěchů zbrojařského byznysu. Na nedávné výstavě věnované uprchlické vlně ... více »

Offformat Kultura

Továrna na absolutno

Ján Vasilko, Návrh na múzeum súčasného umenia v Košiciach, akryl na plátně. Repro: archiv Dub Gallery

Soukromá prodejní galerie na malém městě zaměřená na současnou českou a slovenskou malbu - už tento rámec nám evokuje čapkovské časy. Dub Gallery otevřela v Pelhřimově teprve před čtyřmi lety. Je zjevné, že zde nechybí finanční zázemí ani odborný pohled - galerie spolupracuje s teoretikem a kurátorem Petrem Vaňousem, který je také autorem textu k aktuální výstavě Jána Vasilka.

Malíř Ján Vasilko pracuje s poetikou technické dokumentace, se strategiemi vizuální komunikace a s potenciálem grafických programů. Stanovuje si pro sebe obraz jako výkonný nástroj určité laboratorní platformy, v níž platí předem stanovená formální ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

listopad 2017

Poiésis Domov,Kultura

přečteno

Obrázek nebo fotografie#21052

.

Expresivní existenciální básně Jitky N. Srbové ve Welesu 68 stojí za to číst. Už ten začátek: Toto není jaro: je to blbě / udělané, jazyk visí křivě / z huby, vidíš? Vadný živočich. Tohle pronikavé vidění se neomrzí, autorčina schopnost protnout ... více »

Poiésis Kultura

JOSEF STRAKA: CIZÍ ZEMĚ

 Zapsat to všechno, ale ne, nakonec vynechat některá slova…

... více »