Týdeník Kulturní noviny

2. číslo pondělí 20. 1. 2020

Téma Kultura

Výstava roku 2019

Berlínský Haus der Statistik. Foto archiv

Odpovědi umělců, teoretiků a kurátorů na otázku Kulturních novin, „Jakou výstavu roku 2019 považuješ za výjimečnou a z jakého důvodu?“ přibližují čtenáři jak mediálně zvučný program tuzemských či evropských center umění, tak třeba i bytovou výstavu nebo společný projekt umělců, biologů, techniků, programátorů a včel.

  Jana Písaříková , teoretička, kurátorka Moravské galerie v Brně: Často přemýšlím o tom, zda umění může lidem měnit životy, myslím si, že jednotlivcům určitě ano, ale na společnost jako celek má v současné době jen minimální dopad, bohužel. Za rok ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.
Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte!
Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu nedostane do 15. října, přihlaste se na mail družstva, prosím. Zkontrolujeme, zdali byla odeslána.

Když jsem v roce 2018 končil svůj šéfredaktorský mandát, uvědomil jsem si též, že končí víceméně první dekáda existence Kulturních novin. Tohoto ojedinělého mediálního počinu v české historii – ojedinělého, protože družstevního. Vyhlásil jsem zhruba ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Seriál 2050, díl první: Ženská utopie

Foto Tomáš Koloc.

V našem německém sesterském deníku TAZ se vypořádávají s budoucností skrze utopické vize, jejichž tragikomika je až mrazivá, když si uvědomíme, že se může stát pravdou, která zasáhne nejen do pohlaví, ale i do gramatických struktur jazyka. Ostatně i čtenáři Bradburyho Marťanské kroniky a 451 stupňů Fahrenheita či Orwellovy Farmy zvířat a 1984 vědí, jak se i nejšílenější vize těchto autorů "sociální sci-fi a fantasy" postupně vyplňují...

Úvod - redakce KN: V našem německém sesterském deníku TAZ se vypořádávají s budoucností skrze utopické vize, jejichž tragikomika je až mrazivá, když si uvědomíme, že se může stát pravdou, která zasáhne nejen do pohlaví, ale i do gramatických struktu ... více »

Společnost a politika Ekonomika

České exekuce (i) ve švýcarském rozhlase

Logo švýcarského rozhlasu SRF.

Pošlete dál.

Redaktor Kulturních novin, někdejší sociální pracovník Tomáš Koloc, který se věnuje tématu chudoby a sociálních krizí způsobených bezprecedentním českým exekučním zákonem 120/2001 Sb., o němž kromě svých textů v Kulturních novinách referoval i  zde ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Ivan Passer: Třetí ze čtyř mušketýrů

Legendární scéna z jediného československého filmu Ivana Passera Intimní osvětlení.

Pohádka-rekviem o klasikovi československé nové filmové vlny (1933–2020).

Bylo nebylo: byli tři mušketýři, kteří byli srdcem československé nové filmové vlny: Miloš Forman, Ivan Passer a Jaroslav Papoušek. Dva z nich, Forman a Passer (kteří si vzájemně říkali „Ty býku!“) se znali ještě z internátního gymnázia v Poděbradec ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Smějeme se smějícím se bestiím. Sami sobě.

Jindřich Čížek. Foto Patrik Borecký

Soubor Lachende Bestien uvádí Sikorovu „aristokratickou komedii“ Zámek na Loiře ve Venuši ve Švehlovce. Přinášíme inkrementální minirecenzi s prvky nekolegiální polemiky.

O zánovní hře Romana Sikory Zámek na Loiře  jsme psali  už ve fázi scénického čtení. Připomeňme, že scénické čtení je svébytné, ale plnohodnotné představení. Něco kvalitativně odlišného oproti dejme tomu čtené zkoušce nebo třeba rozhlasové hře. Dobř ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Tereza Říčanová: Na padesát životů

Tereza Říčanová. Foto Jana Šašková.

Malířka, mlíkařka, matka pěti dětí a známá ilustrátorka Tereza Říčanová žije část svých padesáti životů na Vysočině na statku v Mezné u Pelhřimova. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla před Vánoci kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Několik z nich postupně představíme i na stránkách Kulturních novin.

Ptala se ILONA STAŇKOVÁ   Masivní kuchyňský stůl, okénkem dovnitř proniká ostré jarní slunce. Naproti pec, ve které ševelí oheň. Tereza se usmívá, mhouří oči a s šibalským úsměvem očekává první otázku. Dávku odpovídajících emocí je třeba přimyslet i ... více »

Kultura a umění Kultura

Když jsme si četli

Minh Thang Pham: Když jsme si četli. Foto archiv galerie.

„S otcem jsme měli dobrý vztah, ale nikdy jsme si moc nepovídali; já neumím dobře vietnamsky a on se zase nikdy nenaučil pořádně česky,“ říká Minh Thang Pham, který se aktuální výstavou v galerii OFF/FORMAT věnuje mezigeneračním vztahům na půdorysu střetu dvou odlišných kultur.

Videa a performance Minha Thanga Phama lze chápat i jako klíčovou dírku, která nám odhaluje útržky autorových osobních zkušeností, zážitků a úvah. Patří mezi ně například studium na pražských uměleckých školách, které tematizuje v humorně ironickém ... více »

Kultura a umění Kultura

Nikdy nikde nikdo nic

Oľga Moravcová, diptych Nikdy nikde a Nikdo nic. Foto Andrea Uváčiková

Minimalistická grafika Oľgy Moravcové jako jemný, ale angažovaný komentář k fenoménu ženského holení. Autorka textu jej předkládá v rámci širší úvahy o vnucených konstruktech našeho chování a nemožnosti skutečného poznání věci ve stínové komunikaci slov.

Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může státi,"  zpívá se v písni Voskovce, Wericha a Ježka z roku 1931. Aktuálnost téhle  existenciální pravdy nám připomíná výstava Oľgy Moravcové s názvem Nikdy  nikde nikdo ... více »

Kultura a umění Kultura

Odpovědnost umělce I

Josef Lada: Krmelec

Otvírák, tematický nástřel celoročního seriálu úvah o odpovědnosti umělce, který se bude na stránkách Kulturních novin objevovat pravidelně v číslech editovaných Petrem Kovářem. K tématu se vysloví teoretik a kurátor Jan Zálešák, umělec a spisovatel Marian Palla, dvojice spolupracujících umělkyň Barbora Zentková a Julia Gryboś, loňský vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého Andreas Gajdošík, šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák, umělkyně a kurátorka Marta Fišerová Cwiklinski, umělec, performer a vysokoškolský pedagog Vladimír Havlík a snad i někdo další…

Ptal jsem se studentů střední umělecké školy, jakou má dnes umělec ve společnosti pozici. A jestli tato představa měla vliv na jejich rozhodnutí začít studovat umění. Nepřekvapivě se hovor většinou stočil k představám jejich rodičů a prarodičů, kteř ... více »

Kultura a umění Kultura

Paul Ewert to má z ateliéru do ateliéru 900 kilometrů

Obrázek nebo fotografie#27154

Pozvánka na výstavu Výtvarná Vysočina.

Lucemburský výtvarník Paul Ewert (* 1966) má dva ateliéry. Cesta mezi nimi je dlouhá devět set kilometrů. První se nachází v umělcově rodném Lucemburku, druhý u nás, v Třebíči na Vysočině, odkud má manželku Annu. V Jihlavě je zahraničním členem Sp ... více »

Kultura a umění Kultura

Filmová hudba (Písně se zvláštní energií 9.)

Scéna z filmu Vrchní, prchni!, při níž zazněla nezaměnitelná hudební sekvence.

O géniích filmové hudby a sekvencích synchronní extáze.

Filmová hudba dnes „frčí“: na YouTube existuje nezměrné množství profilů, které se zabývají jen jí, stejně jako symfonické orchestry, které se zaměřují jen na „filmové“ koncerty, s filmovou hudbou pracují konceptuální umělci. Sám při psaní poslouchá ... více »

Poezie Kultura

Napoleon

Obrázek nebo fotografie#27089

Historia magistra vitae: báseň Miroslava Holuba ze sbírky Achilles a želva (1960).

Děti, kdy se narodil Napoleon Bonaparte, ptá se učitel. Před tisíci lety, říkají děti. Před sto lety, říkají děti. Nikdo neví. Děti, co udělal Napoleon Bonaparte, ptá se učitel. Vyhrál válku, říkají děti. Prohrál válku, říkají děti. Nikdo neví ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Les attaques nocturnes

Dobová karikatura

Zápisky Josefa Thomayera z jeho pobytu v Paříži v roce 1879: nemluvilo se sice ještě o „době postfaktické“, ale už tehdy média raději realitu vytvářela, než pouze popisovala.

Listy pařížské jsou o drahocennou rubriku bohatšími a my, t.j. obecenstvo pařížské, kteří oblíbili jsme si choditi po půlnoci domů, ploužíme se jako stíny po ulicích nevědouce si rady. Bázlivější vracejí se záhy po obědě, tedy k osmé hodině večerní ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Karel Čapek stotřicetiletý? Dobrý vtip.

Autokarikatura Karla Čapka.

KČ: Autor-Makropulos dneška a zítřka, který nikdy neměl nic se včerejškem.

  Ke Karlu Čapkovi se okolo 9. ledna, na 130. výročí jeho narození, vyjádřili už všichni. Já zatím ne, protože jsem v těchto dnech hauzíroval (= chodil dům od domu) s nabídkou své pracovní síly, podobně jako Raimund Thöndl, hrdina fejetonu Z těchto ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2019

Offformat Kultura

Kéž by

Ed Atkins, 3D animace. Foto Petr Kovář

Bez naděje na oporu ve faktech se prodíráme nesmírně zajímavou a vášnivou wishreality! Kéž žijete v zajímavých časech, zní také název letošní, již pomalu končící mezinárodní přehlídky současného umění v Benátkách.

Snad všichni si něco přejí. Možná si dokonce přejí něco velmi podobného. Ale čaroděj ze země Oz se každému zjeví v jiné podobě. A tak kupříkladu spíláme Gretě Thunbergové za to, že se jí něco malého povedlo, protože je to nedokonalé a ukrajuje z toh ... více »

Offformat Kultura

Pajda na Bienále

Pohled do inscenace v litevském pavilonu. Foto Sunandsea.it

Nejen o environmentálních starostech na Benátském bienále s autorem knihy Zelené ostrovy a organizátorem univerzitní spanilé jízdy do města na laguně.

Texty o benátském bienále již strávily mnoho papíru a ještě více digitální paměti. Matěj Forejt, který na Artalku po právu zkritizoval nešťastný Český a Slovenský pavilón, za to mezitím stihl obdržet i Cenu Věry Jirousové pro začínající kritiky. Co ... více »

Offformat Kultura

Důstojný průvodce po zrůdách

Spravedlnost, Márius Kotrba, Repro: www.plant.ffa.vutb.cz

Kolik má Brno soch?

Zdaleka ne vždy se stane, že je kniha, označovaná jako průvodce, zároveň krásná. Autorskému kolektivu knihy Sochařské Brno 1989–2019 se to podařilo. Ne, nečekejte luxusní rozměrnou obrazovou publikaci, velikost je tu průvodcovsky praktická, kapesn ... více »

Offformat Kultura

Proč terminátoři (ne)studují umění

Ze hry R. U. R. - než se roboti stali z námětu umělci. Foto University of Michigan

Proč terminátoři (ne)studují umění

Kdyby se utkali terminátor a predátor, kdo by vyhrál? A kdyby se utkali o Cenu Jindřicha Chalupeckého? Klasická klukovská hádka, při níž dochází k vášnivé komparaci schopností hrdinů, mě přivedla do rozpaků. Přistihl jsem se totiž, že přestože vím o ... více »

Offformat Kultura

War of Inscriptions

-

Galerie OFF/FORMAT otevírá výstavní sezonu Válkou nápisů autorů Daniila Revkovskiyeho a Andreye Rachinskiyeho, reflektujících válečný konflikt na východní Ukrajině.

Před pěti lety vstoupila východní Ukrajina, stejně jako jižněji ležící Krym, do hledáčku světových médií. Příčinou se stala širší geopolitická konfrontace, která zde přerostla v krvavou, vojenskou intervencí sousední země podněcovanou válku. Jak se ... více »

Offformat Kultura

Surrealista, pak expresívní grafik, nakonec abstraktní malíř

Aleš Navrátil: Abendlich strahlt der Sonne Auge I, (polovina diptychu), akryl na plátně, 200 x 280 cm, 2008. Foto: archiv autora

V pondělí 9. září 2019 zemřel v Brně ve věku 73 let doc., Ing. arch. Aleš Navrátil, PhD., malíř, grafik a pedagog. Vystudoval Fakultu architektury na Vysokém učení technickém v Brně, kde byl později jmenován docentem. Pro vzpomínku na zesnulého přinášíme zkrácenou verzi rozhovoru, který poskytl v létě 2013 Janu Dočekalovi pro jeho knihu Rozhovory, vydanou o rok později.

V roce 1964 vznikla v Brně surrealistická skupina Lacoste s členy Arnoštem Budíkem, Jiřím Havlíčkem, Josefem Kremláčkem a Václavem Pajurkem. Později jste byl jejím členem. Jaký je dnes váš vztah k surrealismu? Mám za to, že jsem byl v týmu hned od p ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

prosinec 2019

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#26797

.

Libor Martinek se věnuje překládání a vydávání polské poezie tak vytrvale a nezdolně, že nelze před tím nemít respekt. Z knih vydaných v posledních letech je mi čtenářsky nejbližší svazek přinášející dvě sbírky Zbigniewa Chojnowského Viditelný obz ... více »

Poiésis Kultura

MARTIN ŠENKYPL: JAKO TATO NEDĚLE

Několikrát otočím list, / abych si ověřil, že je skutečně prázdný.

Minimalistický sarkasmus, kde si čtenář není zcela jist, kdy je existenciální krize krizí in situ , a kdy je posunuta do ironického šklebu. Martin Šenkypl umí strhnout báseň z jednoho pangejtu do druhého: z až nesnesitelně adolescentního tónu lyric ... více »