Týdeník Kulturní noviny

33. číslo pondělí 12. 8. 2019

Téma Zahraničí

Z Čech až na konec země. Část první: Lužice

Okno tradičního domu v Krabatově Černém Chlumci (Schwarzkollm).

První čtení z cestovního deníku našeho redaktora-reportéra je věnované vymírajícímu národu našich severozápadních sousedů

Pondělí – Jičín, Šluknovský výběžek, Nebelčice Vyjíždíme ve složení řidič Martin (41) a pasažéři Tomáš (41) a Štěpa (37). Štěpa s námi jede podruhé, poprvé tomu bylo před třemi lety, kdy jsme z našich startovacích míst (depo Česká Třebová, odkud mě ... více »

Dokument Dokumenty

V létě stejně jako v zimě potřebujeme vaši podporu

Foto Tomáš Koloc

Kulturní noviny vycházejí jen díky přízni svých čtenářů.

I když například místo klimatizace sedíme ve sklepě, k tomu, aby Kulturní noviny vycházely každý týden a daly se číst, jak pokud jde o obsah, tak co do jazykové správnosti, potřebuje redakce ještě nějaké peníze. Kulturní noviny mohou pokračovat dále ... více »

Společnost a politika Domov

Z pekla do peklíčka

Švihov filmový. Foto archiv

Poetický vandropis číslo dvě, tentokrát z jižního Plzeňska a stár na měsíc přesně čtyři roky.

O půl druhé se odtrhávám od pracovního procesu, přebaluji bágl a padám na vlak. Pendolino, vzhledem k ceně záruka jakési spolehlivosti? Bane, je to plendolino (a SC je zřejmě zkratka pro Super Cinty). Deset minut máme už v Olomouci, z Kolína to ješt ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Odešel vášnivec renesančního založení

Petr Holman.

V neděli 4. srpna 2019 zemřel Petr Holman. Muž mnoha profesí a aktivit, z nichž jej nejvíce zviditelnila služba básnickému a lidskému odkazu Otokara Březiny.

Petr Holman nebyl jednoduše vykreslitelnou osobností. Vystudoval sice na univerzitě český jazyk a hudební výchovu a pak indologii, ale jeho zeširoka rozkročený duch a nepoddajná povaha jej vedly v životě klikatými cestami, na nichž nechybí ani zastá ... více »

Poezie Kultura

Budoucnost zvolna stydne od nohou

Erich Kästner v karikatuře Ericha Ohsera, rok 1929

Erich Kästner (23. února 1899 v Drážďanech – 29. července 1974 v Mnichově) je autorem dětských knih (Emil a detektivové, Luisa a Lotka), humoresek (Tři muži ve sněhu, Honba za miniaturou), autobiografie Když jsem byl malý kluk a také satirických básní, odrážejících světonázor generace, kterou formovala první světová válka, poválečná bída a nástup nacismu.

Doba je velká; kapku přerostla. Nadmíru roste. Málo jí to svědčí. Co den ji měří, a je stále větší: Tak jako dnes doba snad nerostla. Roste nám. Roste. Už se rozkližuje. Co zmůže člověk? Je jak lilie… Ve vodnatelných hlavách příliv je. A chytré mozk ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O vařené štěnce

Obrázek nebo fotografie#25937

Karel Jaromír Erben (1811–1870) nebyl pouze autorem balad, pohádek a nepříliš výrazné vlastenecké poezie. V době, kdy pracoval v archivu města Prahy, si pořizoval výpisky z tzv. Knih svědomí, kde byly zaznamenány soudní spory ze starých časů. Naši předkové se soudili rádi a že nebyli dvakrát útlocitní, dokládá třeba následující zápis z roku 1518.

Stanislav Zuvač z lázně od Červené ruože svědčil: ten úterý před svatým Václavem byl jsem na rybách. Když jsem přišel z ryb, tak před nešpory po polední dobře, i jdu k komoře své s pruty, z kterými jsem byl na rybách, trefil jsem se s tovařiškú jedn ... více »

Fejeton Kultura

Po stopách nejhlubšího jazyka

Foto Tomáš Koloc.

O rodném a nerodném jazyce.

V rodině máme jednoho strejdu (říkám mu tak, i když to není přímo můj strýc dle definice), jehož osud poznamenaly silně dějiny střední Evropy. Jeho otec se jako jediný v obci před druhou světovou válkou přihlásil k Němcům. Pro malého synka, který do ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

červenec 2019

Offformat Kultura

Bez těla an sich

A COOL BREEZE, pohled do instalace, foto Martin Polák

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Výstava v Rudolfinu má název A Cool Breeze a podle katalogu představuje nový přístup ke klasickému sochařskému námětu, k figuře. Autor katalogu, kurátor výstavy a ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma si zde klade otázku, zda je dnes v sochařství j ... více »

Offformat Kultura

Vidím figuru, tedy rozumím

Isa Genzken: Herci III 2 2015. 9 figurín, různé předměty a materiály Foto archiv Galerie Rudolfinum

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Etnografické muzeum pražského Rudolfina konečně otevřelo! Po mnohaletých přípravách, kdy prostor dočasně okupovala galerie zaměřená na nesrozumitelné současné umění, přišli organizátoři s první výstavou oživující umělecko-historickou archeologii. Ne ... více »

Offformat Kultura

Krásné politikum

Elmgreen a Dragset On (zelená) 2013 epoxidová pryskyřice, polyuretanový odlitek, metalický lak (měď), zelená patina, v pozadí Ron Mueck

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Za metaforickým názvem „A Cool Breeze“ (Svěží vánek) se skrývá ambiciosní výstavní projekt. Je to nesporně kvalitní výstava, její kurátor Petr Nedoma v ní klade aktuální poetické otázky figurativního sochařství s přesahem do ožehavých sociálně-antro ... více »

Offformat Kultura

České kresby na prodej v New Yorku?

Rozlehlý prostor Galerie Gagosian s obrovskými fotografiemi Jeffa Walla.

Zůstaňte klidní. Žádná masová vlna světového či amerického zájmu o české umění nenastala. Přesto veletrh současného výtvarného umění pod názvem Frieze New York jako pobočka slavného stejnojmenného veletrhu londýnského dílčí českou stopu přinesl.

Frieze je koncipován jako prodejní přehlídka aktuálního výtvarného umění, takže Picassa nebo jiné ověřené klasiky minulosti tu nenajdete. Naopak díla slavných osobností umění těchto dnů se tu objevují ve větším počtu, než třeba na veletrhu Art Colog ... více »

Offformat Kultura

Jako bubnování

Jana Švecová: Rostliny na organtýnu (detail instalace). Foto archiv galerie

Umění jako celoživotní způsob učení aktuálně představuje, nebo spíše zosobňuje Jana Švecová v brněnské galerii OFF/FORMAT.

O filmu Jima Jarmushe, Paterson, se mluví jako o „poetickém a komorním“, protože život, sny a krásu nahlíží přes všednodennost v prostoru výrazně nepřekračujícím konkrétní hrdinovu „komůrku“ (byt, ulici před ním, kabinu autobusu). A také proto, že t ... více »

Offformat Kultura

Ne přijít – projít! (Ohlédnutí za výstavou DEFLECTION.)

Pavel Korbička_DEFLECTION_pohled do instalace

Ne vidět, ale zažít. Ne zhlédnout, ale prožít. Je jistě krásné umělecké dílo pozorovat – ale ještě krásnější je do něj vstoupit. To bylo podmínkou letošní jarní výstavy DEFLECTION Pavla Korbičky v Domě umění města Brna.

Brněnská galerie je pro tento typ imerzních instalačních projektů jedinečnou institucí. Má nejen ideální architektonické dispozice pro práci se světlem při variování prostoru. Má rovněž profesionální kurátorský a instalační tým a minimálně jednou ro ... více »

Offformat Kultura

Knot Island II.

Jozef Mrva ml., pohled do instalace. Foto archiv KN

Plastické mapy pavoučích sítí komunikací, fotokoláže zaplétající do uzlu snímky tichomořských atolů, video, v němž náš pohled peláší po jejich vzpínajícím se povrchu jak veverka ve šlapacím bubnu. Na obrazy jakého světa se to díváme?

 Jsou mezi námi tací, kteří si vystačí s představou Země jako lívance, my ostatní víme, že se podobá kopačáku. Jak však nastiňuje název Mrvova staršího díla Reject the Globe and Oppose Flat Earth at the Same Time, je možno zpochybnit oboje. Smyslová ... více »

Offformat Kultura

Nebetyčná dávka optimismu

Jan Turner, Péče o pahýl, pohled do instalace výstavy. Foto: Markéta Lisá

„Umělec opravuje pahýl neboli to, co je potlačeno, ale ne z bezvadného správňáctví, v kterém se mnohdy snažíme zachránit sami před vlastním pahýlem, ale prostě proto, že je už vážně čas se na to konečně mrknout.“ Jan Turner se dlouhodobě kriticky zabývá vztahem člověka a krajiny, aktuální výstava není výjimkou.

 V Galerii 35m² najdeme několik starých úlomků dřeva z lesa pečlivě omatlaných lepidlem, některá úplně celá, jiná jen v určitých místech. Dva z pahýlů jsou vztyčeny, jeden je pojednán plastem pouze místy, druhý je naopak zcela zalitý v poloprůhledné ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

červenec 2019

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#25653

.

Vždy když přijedu po čase do rodné Chocně, přistihnu se, jak si říkám: tady se říkalo u Koutníků… tady bydlela krásná holka z béčka…tady stával na zahradě nerudnej starej chlap a vždy, když se na nás rozštěkal jeho vlčák, začal na nás řvát i on… ta ... více »

Poiésis Kultura

PAVEL ŠUHÁJEK: SUROVĚ VIDĚT

chci ve tmě poslouchat / jak domu praskaj klouby / jak drmolí děšť / na plechové střeše…

Jak dravý proud řeky, jak noční samomluva, jak jazzový recitativ plynou básně Pavla Šuhájka. Nejdůležitější je na rubu papíru , v noci se dům zvětšuje ještě o jeden , a jen litanické slovo, jen obrazy vyrůstající jeden z druhého umožňují uchopit a ... více »