Týdeník Kulturní noviny

24. číslo pondělí 10. 6. 2019

Téma Domov,Zahraničí

Čtyři z Lužice a jeden dům

Budova Lužického semináře v Praze.

Lákadla lužickosrbských vztahů.

Koncem dubna tohoto roku se v Lužickém semináři (který od svého založení v roce 1724 funguje jako neoficiální velvyslanectví srbské Lužice v Praze) sešly dvě dámy, které se narodily v roce 1929 a které v tomto domě bydlely od roku 1950. Jedna rok, d ... více »

Společnost a politika Zahraničí

V čem bychom se měli poučit od Holandska

Foto autorka

Reportážní komentář o tom, jak Češka v zemi tulipánů nevycházela z údivu.

Hned zkraje drobná lingvistická poznámka: významy Nizozemsko a Holandsko používám jako synonyma (ač se Nizozemsko používá jako označení pro současné Nizozemské království a Holandsko je historickým územím v Nizozemsku. Obě jsou pak součástí Nizozemí ... více »

Dokument Dokumenty

V zájmu kvality a pravidelnosti

Foto Tomáš Koloc

Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. 

Velkou část redakční práce dělají členové redakce Kulturních novin bez nároku na honorář, ale na vyvažování kvality a aktuálnosti textů s pravidelností (a včasností) tvorby jednotlivých čísel potřebuje ještě nějaké peníze. Kulturní noviny mohou pokr ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti,Média

Vzpomínkové zrcadlo brněnského novináře

Obálka knihy

Druhé vydání knihy Pozdní sběr představuje soubor básní, vzpomínek i novinářských textů Ladislava Vencálka a tvoří svébytné zrcadlo brněnské kultury a historie.

Ladislav Vencálek (1936) je brněnské veřejnosti znám především jako novinář. Začínal koncem 60. let v časopise Zálesák, po jeho zrušení v roce 1969 se živil jako osvětlovač v divadle. V roce 1972 nastoupil do Brněnského večerníku, z něhož byl jako n ... více »

Kultura a umění Kultura

České kresby na prodej v New Yorku?

Pohled do expozice Anny Zemánkové v berlínské Galerii Weiss

Zůstaňte klidní. Žádná masová vlna světového či amerického zájmu o české umění nenastala. Přesto veletrh současného výtvarného umění pod názvem Frieze New York jako pobočka slavného stejnojmenného veletrhu londýnského dílčí českou stopu přinesl.

Frieze je koncipován jako prodejní přehlídka aktuálního výtvarného umění, takže Picassa nebo jiné ověřené klasiky minulosti tu nenajdete. Naopak díla slavných osobností umění těchto dnů se tu objevují ve větším počtu, než třeba na veletrhu Art Colog ... více »

Poezie Kultura

Píseň zvonku při křtu

Vlasatý básník Jean Richepin. Repro Le fil d'Archal

Báseň Jeana Richepina v překladu Jaroslava Vrchlického.

Filištíni, kramáři, již na měkkém polštáři ženy své, ženy své Líbáte a myslíte na děti, jež zplodíte v sprostotě, v sprostotě, Jak budou mít velký břich, holou bradu, budou z nich notáři, notáři! Ale běda! jaký klam, co se jednou za trest vám ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Ďábel v četbě

Mazurská chalupa. Foto Wikimedia Commons

Siegfried Lenz (1926–2014) vešel do literární historie knihami kriticky bilancujícími německou mentalitu a nedostatečné vyrovnání s temnou minulostí, jako je Vlastenecké muzeum a Hodina němčiny. Je však také autorem rozmarných humoresek o původních obyvatelích svého rodného mazurského kraje. Obyvatelé vesnice Šulákova (Suleyken) nijak nepřipomínají čítankový obraz tupě disciplinovaných Prušáků, spíše nám mohou v mnohém připomenout oblíbené postavy z české literatury.

 

Hamilkar Dříst, můj děd, měl – abych nelhal – takových jedenasedmdesát let a právě se soukromou pílí naučil číst, když to vypuklo. Co? Samozřejmě nájezd generála Vavrily, jenž vytrhl z bažin kolem Rokytna, pálil, drancoval a tropil podobné rošťárny ... více »

Fejeton Kultura

My jsme ta banda kašparů

Jaké role na nás čekají a jak je zvládneme? Repro Weir Collection

Svět jako divadlo a divadlo jako politika – přichází další výměna masek?

Žijeme v časech, které zpochybňují zdánlivě spolehlivé jistoty. Tak jsem si mimoděk vzpomněl, jak jsem se v jiné bouřlivé době, na podzim roku 1989, díval v televizi na jakýsi pořad, patřící k oblíbenému žánru hereckých vzpomínání. Zaujalo mne, jak ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

duben 2019

Offformat Kultura

Toto je vrba

Přestože jde svého způsobu o střet zájmů, uveřejňujeme zde kurátorský text Markéty Žáčkové o právě probíhající výstavě, jejímž autorem je jeden z redaktorů Kulturních novin.

Petr Kovář je nesmírně všestranný – umělec, kurátor, umělecký kritik a teoretik, učitel a básník. Tato charakteristika zní skoro obrozenecky. Anebo vzbuzuje otázku, zda se pod tímto jménem neskrývá nějaký autorský kolektiv. V souladu s takto rozsáhl ... více »

Offformat Kultura

Okno na stole

Okno na stole je prostor otevřený do prostoru jiného. Je to cyklus nejnovějších obrazů Štěpána Vrbického, absolventa ateliéru Vladimíra Kokolii na pražské AVU, který se před jedenácti lety odstěhoval na samotu na Vysočině.

Když jsem předloni psal o své návštěvě u Štěpána a Jitky na samotě nad Roženeckými Pasekami, a popisoval jejich nový, na půdě budovaný ateliér, ocitoval jsem v závěru Štěpánovu významotvornou otázku: „(…) ateliér to třeba bude pěknej, ale já jsem vž ... více »

Offformat Kultura

Big Little Big Horn

Jsme obklopeni imitacemi, odkazy a citacemi. O tom, že závisí na naší otevřenosti a současně kritičnosti, jestli tuto situaci provází vzrušující klíčení nebo sklíčenost, mluví také výstava dvou umělců klasických médií, malíře a sochaře, která bude zahájena dvacátého čtvrtého ledna v pražské Nové galerii.

Místo toho, aby bylo výtvarné umění prostě vizuálně krásné, neustále k něčemu odkazuje. Divákovi už na to dávno nestačí přirozená výbava kolektivním nevědomím ani slovník symbolů. Jednou jsou to obtíže migrace přes Středozemní moře, jindy konkrétní ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

květen 2019

Poiésis Kultura

přečteno

Obrázek nebo fotografie#25287

.

Nechci abys viděla / jak se mé verše roztékají / ztenčují a zmatňují. Jakub Cepník v  Hostu 4/2019 se ve svých básních vzpírá vyprchání, odeznívání. Zapouzdřit se v zákrutu plynutí / a vytvořit středobod – snaha, která je poezii vlastní: uchopi ... více »

Poiésis Kultura

TEREZA SYLVA KLENOROVÁ: PŘEDČASNĚ PROPÍCHLÉ UŠI

nad ránem z úst / páchne spánek

  Jaké to je zažívat kontinuum? Otázka, kterou není snadné si klást a už vůbec na ní odpovědět. Odvaha k otevřenosti je jedním z charakteristických znaků poezie Terezy Klenorové. Kdekdo z nás chce zaspat strach , zaplašit číhající sůvu , zabránit ... více »