Týdeník Kulturní noviny

49. číslo pondělí 2. 12. 2019

Téma Domov,Ekonomika

Možnosti a způsoby řešení návratu lidí bez domova do bydlení (Den první: Pracovní skupina)

Foto Tomáš Koloc.

31. října – 1. listopadu 2019 se na půdě Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK odehrálo kolokvium s titulním názvem, které se snažilo najít odpovědi na otázky ohledně jednoho z nejpalčivějších fenoménů naší dnešní skutečnosti. Zazněly na něm překvapivé pohledy, ale především (pr)úniky informací ze státních organizací, jejichž pracovníci se kolokvia také zúčastnili. Jediným přizvaným novinářem, jenž nakonec přijel, byl redaktor KN, který vám nyní předkládá první část své dvojdílné reportážní zprávy z onoho setkání.

Když jsem byl v září 2018 pozván do Parlamentu ČR na setkání politiků ČSSD „ s lidmi, kteří se věnují chudobě, exekucím a dalším negativním jevům“ v malé zasedačce proti nám, asi dvaceti lidem ze sociálních služeb (vedle mě seděl vedoucí jedné nezis ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.
Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte!
Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu nedostane do 15. října, přihlaste se na mail družstva, prosím. Zkontrolujeme, zdali byla odeslána.

Když jsem v roce 2018 končil svůj šéfredaktorský mandát, uvědomil jsem si též, že končí víceméně první dekáda existence Kulturních novin. Tohoto ojedinělého mediálního počinu v české historii – ojedinělého, protože družstevního. Vyhlásil jsem zhruba ... více »

Komentář Domov,Zahraničí,Politika

RONA, ROA a šťavnaté diskuse

Foto Bundesarchiv

Potíže s Ruskem (SSSR) a další střípek do mozaiky informací o vlasovcích.

Aby v Česku byla nějaká veřejná, internetová i hospodská debata pořádně šťavnatá, patetická a dramatická (podobně jako u vlasovců), potřebuje mj. splňovat tři podmínky: 1) Pokud možno by v ní měl figurovat utiskujíci SSSR (Rusko), zdroj starého zad ... více »

Společnost a politika Věda

Potřebujeme něco lepšího, než je „udržitelný růst“

Ilustrace Gemma Bowcocková

Evropská kancelář pro životní prostředí ve svém pozičním dokumentu s názvem Beyond Sustainable Growth navrhuje politické a ekonomické změny, nutné k nastoupení cesty ke skutečné udržitelnosti. Některé jsou poměrně radikální, ale všechny je třeba bezodkladně začít chystat a provádět.

 

Evropská kancelář pro životní prostředí (European Environmental Bureau, EEB) je síť více než 160 členských organizací z 35 států Evropy, tedy i mimo Evropskou unii. Z České republiky jsou to Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ), Arnika, Fra ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (7. část)

Foto Tomáš Koloc.

V těchto dnech uplynulo 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!") a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Po minulých částech výboru z textu, které mapovaly postoje nejrůznějších profesí sdružených v protijaderném hnutí, přinášíme názor možná nejpovolanější. Vedle zakladatele etologie, zoologa Konrada Lorenze, byl oporou rakouského ekologického hnutí i psycholog, sociolog, historik a všestranný filosof Robert Jungk, autor legendární knihy o atomové energii Jasnější než tisíc sluncí z roku 1956, která v češtině vyšla už roku 1963. Jeho původní příspěvek nese název „Nedůvěra“…

Anglický kulturní filozof Kenneth Clark prohlásil, že všechny velké civilizační pokroky musí být opřeny o důvěru, mají-li se prosadit důsledně. Zavedení snad žádné technické inovace ještě nikdy nevzbudilo tolik nedůvěry jako jaderná energetika. Kamp ... více »

Společnost a politika Domov

Mandolinistův noční příběh

Obrázek nebo fotografie#26840

Pokus o nasvícení reality, do níž je občas svým nebo jiných přičiněním namáčen jeden bývalý biochemik, aneb násilí na slabších a zlodějna jsou archetypické zlo.

Vracel jsem se kolem půlnoci ze srazu spolužáků. Po mnoha letech jsem tam s sebou měl mandolínu. Hraju si na ni v poslední době víc, i když vlastně nevím, kam to povede. Ale to teď není důležité. Přecházel jsem z jedné noční linky na druhou. U Semil ... více »

Kultura a umění Kultura

Mince, která se vrací (Písně se zvláštní energií 4.)

Jiří Šlitr a Jiří Suchý zpívají píseň Koupil jsem si knot.

O jedné písničce a řadě mincí.

z mincí na mne civí císař jako živý, škoda že jich nemám více. Řekl jsem si, ty se nesmí ztratiti! Třeba budou ještě někdy platiti!.." Dnes jsem náhodou zaslechl  tuhle písničku , a krom dětství, kdy mi moje matka říkala, že jsem přesně jako jej ... více »

Poezie Kultura

Znamení

Franz Marc: Bojující formy. Repro Wikimedia Commons

Báseň německého expresionisty Alfreda Lichtensteina (1889-1914).

Hodiny skáčou vpřed. Krtek jde za prací Měsíc se vztekle zved. Moře se převrací. Z děcka je starý muž. Modlitby prýští ze zvířat. Stromům je půda pod nohama horká už. Rozum zůstává stát. Ulice odumírá. Ze slunce padá pach. Vzduchu už došla míra ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: V Králové Hradci

Hradec Králové na rytině z 20. let 20. století.

Reportáž Josefa Penížka, která vyšla v Národních listech 31. ledna 1924, je odrazem všeobecného optimismu počátků první republiky.

Půl sta československých žurnalistů zajelo na dva dni do tohoto města. Mnoho viděli za krátké doby té tam a v obcích sousedních, o nichž možno vysloviti naději, že v dozírném čase budou částí veliké, jednotné organisace komunální. Jenom silnice dělí ... více »

Fejeton Kultura

Kdo v budce přebývá?

Ilustrace Magnus von Wright

Fejeton chalupářský.

Jsem městský člověk žijící na venkově, čili chalupář trvale deponovaný na vsi. Nikdy jsem se za to nestyděl, ba dokonce na to jsem hrdý. Přebírám ke svému životnímu stylu to z venkova, co mi ve městě chybělo a naopak ponechávám si ve svém portfoliu ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2019

Offformat Kultura

Kéž by

Ed Atkins, 3D animace. Foto Petr Kovář

Bez naděje na oporu ve faktech se prodíráme nesmírně zajímavou a vášnivou wishreality! Kéž žijete v zajímavých časech, zní také název letošní, již pomalu končící mezinárodní přehlídky současného umění v Benátkách.

Snad všichni si něco přejí. Možná si dokonce přejí něco velmi podobného. Ale čaroděj ze země Oz se každému zjeví v jiné podobě. A tak kupříkladu spíláme Gretě Thunbergové za to, že se jí něco malého povedlo, protože je to nedokonalé a ukrajuje z toh ... více »

Offformat Kultura

Pajda na Bienále

Pohled do inscenace v litevském pavilonu. Foto Sunandsea.it

Nejen o environmentálních starostech na Benátském bienále s autorem knihy Zelené ostrovy a organizátorem univerzitní spanilé jízdy do města na laguně.

Texty o benátském bienále již strávily mnoho papíru a ještě více digitální paměti. Matěj Forejt, který na Artalku po právu zkritizoval nešťastný Český a Slovenský pavilón, za to mezitím stihl obdržet i Cenu Věry Jirousové pro začínající kritiky. Co ... více »

Offformat Kultura

Důstojný průvodce po zrůdách

Spravedlnost, Márius Kotrba, Repro: www.plant.ffa.vutb.cz

Kolik má Brno soch?

Zdaleka ne vždy se stane, že je kniha, označovaná jako průvodce, zároveň krásná. Autorskému kolektivu knihy Sochařské Brno 1989–2019 se to podařilo. Ne, nečekejte luxusní rozměrnou obrazovou publikaci, velikost je tu průvodcovsky praktická, kapesn ... více »

Offformat Kultura

Proč terminátoři (ne)studují umění

Ze hry R. U. R. - než se roboti stali z námětu umělci. Foto University of Michigan

Proč terminátoři (ne)studují umění

Kdyby se utkali terminátor a predátor, kdo by vyhrál? A kdyby se utkali o Cenu Jindřicha Chalupeckého? Klasická klukovská hádka, při níž dochází k vášnivé komparaci schopností hrdinů, mě přivedla do rozpaků. Přistihl jsem se totiž, že přestože vím o ... více »

Offformat Kultura

War of Inscriptions

-

Galerie OFF/FORMAT otevírá výstavní sezonu Válkou nápisů autorů Daniila Revkovskiyeho a Andreye Rachinskiyeho, reflektujících válečný konflikt na východní Ukrajině.

Před pěti lety vstoupila východní Ukrajina, stejně jako jižněji ležící Krym, do hledáčku světových médií. Příčinou se stala širší geopolitická konfrontace, která zde přerostla v krvavou, vojenskou intervencí sousední země podněcovanou válku. Jak se ... více »

Offformat Kultura

Surrealista, pak expresívní grafik, nakonec abstraktní malíř

Aleš Navrátil: Abendlich strahlt der Sonne Auge I, (polovina diptychu), akryl na plátně, 200 x 280 cm, 2008. Foto: archiv autora

V pondělí 9. září 2019 zemřel v Brně ve věku 73 let doc., Ing. arch. Aleš Navrátil, PhD., malíř, grafik a pedagog. Vystudoval Fakultu architektury na Vysokém učení technickém v Brně, kde byl později jmenován docentem. Pro vzpomínku na zesnulého přinášíme zkrácenou verzi rozhovoru, který poskytl v létě 2013 Janu Dočekalovi pro jeho knihu Rozhovory, vydanou o rok později.

V roce 1964 vznikla v Brně surrealistická skupina Lacoste s členy Arnoštem Budíkem, Jiřím Havlíčkem, Josefem Kremláčkem a Václavem Pajurkem. Později jste byl jejím členem. Jaký je dnes váš vztah k surrealismu? Mám za to, že jsem byl v týmu hned od p ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

prosinec 2019

Poiésis Kultura

Přečteno

Obrázek nebo fotografie#26797

.

Libor Martinek se věnuje překládání a vydávání polské poezie tak vytrvale a nezdolně, že nelze před tím nemít respekt. Z knih vydaných v posledních letech je mi čtenářsky nejbližší svazek přinášející dvě sbírky Zbigniewa Chojnowského Viditelný obz ... více »

Poiésis Kultura

MARTIN ŠENKYPL: JAKO TATO NEDĚLE

Několikrát otočím list, / abych si ověřil, že je skutečně prázdný.

Minimalistický sarkasmus, kde si čtenář není zcela jist, kdy je existenciální krize krizí in situ , a kdy je posunuta do ironického šklebu. Martin Šenkypl umí strhnout báseň z jednoho pangejtu do druhého: z až nesnesitelně adolescentního tónu lyric ... více »