Týdeník Kulturní noviny

47. číslo pondělí 18. 11. 2019

Téma Zahraničí,Ekonomika

Nebudeme čekat na stát

Ralf W. Barkey. Foto Genossenschaftsverband

Družstva by mohla vyřešit problémy regionů s úbytkem obyvatel, říká Ralf W. Barkey, předseda představenstva německého Svazu družstev (Genossenschaftsverband).

taz: Pane Barkeyi, kdy je družstvo nejlepší právní formou pro podnikání? Ralf W. Barkey: To je samozřejmě chyták. Určitě víte, že družstvo považuji za nejlepší právní formu obecně. Jasně. Ale co je na družstvu tak dobrého? Družstvo jako právní forma ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.
Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte!
Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu nedostane do 15. října, přihlaste se na mail družstva, prosím. Zkontrolujeme, zdali byla odeslána.

Když jsem v roce 2018 končil svůj šéfredaktorský mandát, uvědomil jsem si též, že končí víceméně první dekáda existence Kulturních novin. Tohoto ojedinělého mediálního počinu v české historii – ojedinělého, protože družstevního. Vyhlásil jsem zhruba ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (5. část)

Foto Tomáš Koloc.

V těchto dnech uplynulo 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!) a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtějí toto napravit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Přinášíme pátou část výboru z textu, jenž je tentokrát věnována protiatomovému hnutí rakouských učitelů. Snad tento příběh ukáže (v období těsně po období jejich stávky) cestu i jejich českým kolegům.

V roce 1975 jsem vedle práce na škole ještě měla složit zkoušky na Vídeňské univerzitě. Musela jsem se tu na chodbě zastavit před největší posluchárnou u informačního stanoviště studentů biologie, protože jsem nemohla kolem tématu projít jen tak. Té ... více »

Společnost a politika Domov,Kultura

Brněnský listopad 1989 ve filmovém dokumentu

Brno, listopad 1989. Foto Ota Nepilý

Malé, ale působivé ohlédnutí za atmosférou dnů, v nichž se lámala totalitní moc. Velké hnutí v Brně i obtížné krůčky v regionech.

V brněnském kině Scala měl ve čtvrtek 14. listopadu první neoficiální projekci hodinový film Brněnský listopad autorů Jiřího Voráče a Jiřího Mikuly. Jeho oficiální premiéra 17. listopadu byla součástí Festivalu 30 let svobody, jejž pořádá Masaryko ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Barevná rapsodie Vojtěcha Jasného

Ve filmu Až přijde kocour měl jednu z prvních výrazných rolí Vladimír Menšík.

Za režisérem-mystikem (1925–2019).

„Tady je tvůj Rhodos a tady skákej, a co jsme si upekli, to si také snězme. Ale co jsme si vlastně sami upekli? Co jsme mohli a co jsme nemohli? Sbohem, všichni moji dobří rodáci. Sbohem, a kdybychom se už neviděli, vyplň se osude...“ (Vojtěch Jasný ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Rodáci a my

Vesnice jako samostatný mikrokosmos

Malé ohlédnutí za Vojtěchem Jasným a jeho nejslavnějším filmem v čase všeobecného bilancování.

Odchodem Vojtěcha Jasného se symbolicky uzavřela jedna kapitola v dějinách české kinematografie: byl posledním významným režisérem, který debutoval ještě před nástupem nové vlny. Přesto nejde o pouhou historii, silné umělecké dílo je nadčasové, jako ... více »

Kultura a umění Kultura

Sex, sýry a deprese

Obrázek nebo fotografie#26677

Nový román Michela Houellebecqa nejen o stárnoucích mužích.

Nový román Michela Houellebecqa Serotonin je (opět) poměrně čtivý a provokativní. Vypravěčem je šestačtyřicetiletý dobře situovaný zemědělský inženýr, který hodně vzpomíná a trochu rekapituluje. Bojuje s depresemi a vyhasínáním libida – což je ved ... více »

Kultura a umění Kultura

O písničkách, co otevírají dveře …kam? (Písně se zvláštní energií 2.)

Album, z něhož pochází darovaná písnička.

O homeopaticky jemné energii, která otevírá zasuté…

Kamarád Jirka  zveřejnil písničku , která ho nabíjí, a popsal, jak to působí. Já mám taky pár takových „bateriových“ (mezi nimiž kupodivu vítězí dost tvrdá skladba  Fuck The Millenium  od skupiny The Scooter). Jenže moje duše nějak stále častěji pot ... více »

Poezie Kultura

Frank Aig-Imoukhuede: Muž má mít jen jednu ženu

Guinejský náčelník s manželkami. Autor fotografie neznámý

Báseň o konfrontaci africké tradice s „novou kultůrou“.

Zkusil sem kostel, zkusil sem soud. A každej mluví vo „nový kultůře“, vo „rovnoprávnosti“, vychvaluje „rozvod“. Řvou, div že nepřídu vo uši: Muž má mít jen jednu ženu! Otec mýho otce jich měl plnej barák a vobešel se bez těch řečí vo „rovnoprávnosti ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Pohřební obyčeje v moravském Valašsku

Kresba Jana Kobzáně

Článek Matouše Václavka, který vyšel v časopise Světozor v květnu 1883, je svědectvím o časech, kdy bylo Valašsko ještě do značné míry svět sám pro sebe.

Je-li kdo nemocen, nevolají hned lékaře, nýbrž užívají rozličných domácích prostředkův. Až když má nemocný smrť na jazyku a nemůže už jísti »bílého« chleba (t.j. pekařského), teprve pošlou pro »panáčka« (kněze) a pro lékaře. Obyčejné nemoci, jimiž l ... více »

Fejeton Kultura

Listopadání

Foto Tomáš Koloc.

O spadlém listí času všeho druhu.

já vzpomínám vítr jde sám smýká hluše mnou do všech stran žene mě tam jak list suše" (z básně Paula Verlaina Uschlý list, přeložené autorem fejetonu)   Každý listopad máme v Hradci Králové Den národů. Pořádá se ve velkém sále Starého Adalbertina. A ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

listopad 2019

Offformat Kultura

Kéž by

Ed Atkins, 3D animace. Foto Petr Kovář

Bez naděje na oporu ve faktech se prodíráme nesmírně zajímavou a vášnivou wishreality! Kéž žijete v zajímavých časech, zní také název letošní, již pomalu končící mezinárodní přehlídky současného umění v Benátkách.

Snad všichni si něco přejí. Možná si dokonce přejí něco velmi podobného. Ale čaroděj ze země Oz se každému zjeví v jiné podobě. A tak kupříkladu spíláme Gretě Thunbergové za to, že se jí něco malého povedlo, protože je to nedokonalé a ukrajuje z toh ... více »

Offformat Kultura

Pajda na Bienále

Pohled do inscenace v litevském pavilonu. Foto Sunandsea.it

Nejen o environmentálních starostech na Benátském bienále s autorem knihy Zelené ostrovy a organizátorem univerzitní spanilé jízdy do města na laguně.

Texty o benátském bienále již strávily mnoho papíru a ještě více digitální paměti. Matěj Forejt, který na Artalku po právu zkritizoval nešťastný Český a Slovenský pavilón, za to mezitím stihl obdržet i Cenu Věry Jirousové pro začínající kritiky. Co ... více »

Offformat Kultura

Důstojný průvodce po zrůdách

Spravedlnost, Márius Kotrba, Repro: www.plant.ffa.vutb.cz

Kolik má Brno soch?

Zdaleka ne vždy se stane, že je kniha, označovaná jako průvodce, zároveň krásná. Autorskému kolektivu knihy Sochařské Brno 1989–2019 se to podařilo. Ne, nečekejte luxusní rozměrnou obrazovou publikaci, velikost je tu průvodcovsky praktická, kapesn ... více »

Offformat Kultura

Proč terminátoři (ne)studují umění

Ze hry R. U. R. - než se roboti stali z námětu umělci. Foto University of Michigan

Proč terminátoři (ne)studují umění

Kdyby se utkali terminátor a predátor, kdo by vyhrál? A kdyby se utkali o Cenu Jindřicha Chalupeckého? Klasická klukovská hádka, při níž dochází k vášnivé komparaci schopností hrdinů, mě přivedla do rozpaků. Přistihl jsem se totiž, že přestože vím o ... více »

Offformat Kultura

War of Inscriptions

-

Galerie OFF/FORMAT otevírá výstavní sezonu Válkou nápisů autorů Daniila Revkovskiyeho a Andreye Rachinskiyeho, reflektujících válečný konflikt na východní Ukrajině.

Před pěti lety vstoupila východní Ukrajina, stejně jako jižněji ležící Krym, do hledáčku světových médií. Příčinou se stala širší geopolitická konfrontace, která zde přerostla v krvavou, vojenskou intervencí sousední země podněcovanou válku. Jak se ... více »

Offformat Kultura

Surrealista, pak expresívní grafik, nakonec abstraktní malíř

Aleš Navrátil: Abendlich strahlt der Sonne Auge I, (polovina diptychu), akryl na plátně, 200 x 280 cm, 2008. Foto: archiv autora

V pondělí 9. září 2019 zemřel v Brně ve věku 73 let doc., Ing. arch. Aleš Navrátil, PhD., malíř, grafik a pedagog. Vystudoval Fakultu architektury na Vysokém učení technickém v Brně, kde byl později jmenován docentem. Pro vzpomínku na zesnulého přinášíme zkrácenou verzi rozhovoru, který poskytl v létě 2013 Janu Dočekalovi pro jeho knihu Rozhovory, vydanou o rok později.

V roce 1964 vznikla v Brně surrealistická skupina Lacoste s členy Arnoštem Budíkem, Jiřím Havlíčkem, Josefem Kremláčkem a Václavem Pajurkem. Později jste byl jejím členem. Jaký je dnes váš vztah k surrealismu? Mám za to, že jsem byl v týmu hned od p ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

září 2019

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#26149

.

A tak začínám nový cyklus / spolu se zvířaty, rostlinami, oceány, větry / a všemi, co to cítí stejně. / Získávám rovnováhu. / Začínám znovu. / Je teprve dvacátého druhého prosince a již začíná být cítit léto. Už jen tyhle verše mi stačily, abych vě ... více »

Poiésis Kultura

MILENA FUCIMANOVÁ: LAŤKOVÝ PLOT

Ve dne štíhlé kmeny se ve tmě pohybují jako lachtani Svět se naklání pod jejich vahou…

Z kuchyně tety Andělky k hvězdokupám by se mohla zdát vzdálenost nepřekonatelná… Texty Mileny Fucimanové se pohybují po rozostřeném rozhraní poezie a prózy, mísí se v nich světy, mění ohniskové vzdálenosti, věty nedočkavě vtékají do vět následujícíc ... více »