Týdeník Kulturní noviny

37. číslo pondělí 9. 9. 2019

Téma Domov,Kultura

Kauza bez hrdiny aneb kultura bez étosu

Americký plotový kostlivec z období Halloweenu (vyfocený v Tiburonu u San Francisca) je s tím českým kulturním, o němž píše Jiří Plocek, v přímé spojitosti. Foto Tomáš Koloc.

V kauze odvolaného ředitele Národní galerie na nás asi začnou vypadávat velcí kostlivci ze skříní (viz případ podivně předraženého obrazu). Problém je, že se o nich vědělo, ale ve víru mediálního politikaření a zamlžování nebyly brány vážně. To poškozuje v tomto případě nejen jednu významnou instituci, ale celkové vnímání étosu, s jakým by měl být spravován veřejný sektor.

Česká kultura to věru nemá lehké. O střídajících se ministrech tohoto resortu si člověk ani nestačí vytvořit pořádné mínění. Díky tomu, že jejich úřad za ta léta už jaksi funguje sám (a musím potvrdit, že jeho pracovníci jsou aspoň dle mé osobní zku ... více »

Dokument Dokumenty

V létě stejně jako v zimě potřebujeme vaši podporu

Foto Tomáš Koloc

Kulturní noviny vycházejí jen díky přízni svých čtenářů.

I když například místo klimatizace sedíme ve sklepě, k tomu, aby Kulturní noviny vycházely každý týden a daly se číst, jak pokud jde o obsah, tak co do jazykové správnosti, potřebuje redakce ještě nějaké peníze. Kulturní noviny mohou pokračovat dále ... více »

Společnost a politika Domov

K nové reklamě ODS: Komunisté v srpnu 1969 stříleli do komunistů

Inkriminovaná předvolební reklama.

Filipika proti komunistickým i antikomunistickým misantropům.

Občanská demokratická strana v těchto dnech vytvořila pro předvolební kampaň sérii jednoduchých výroků, které distribuuje po sociálních sítích. Jeden z nich zní: „SRPEN 1969: KOMUNISTÉ STŘÍLELI DO LIDÍ. NEZAPOMÍNEJME NA TO“. Odhlédnu-li od toho, že ... více »

Dokument Zahraničí,Politika,Ekonomika

Vzor zodpovědné politiky v 21. století, nebo návod k socialistické revoluci? Nová zelená smlouva pro Evropu

Ilustrační foto Tomáš Koloc.

Nová zelená smlouva pro Evropu z dílny vedené hnutím DiEM25 nabízí realistické, ale přitom radikální a v určitém smyslu i revoluční impulsy pro „zelený přechod“. Pro obrat k udržitelné trajektorii vývoje společnosti v podmínkách prohlubující se klimatické krize a s uznáním globální spoluodpovědnosti Evropy – nejen, ale především Evropské unie a jejích členských států.

Občanské iniciativy, výzkumné ústavy a nadace – vesměs mezinárodní – seskupené kolem  hnutí  DiEM25 zveřejnily návrh společného programového manifestu. Má to být komplexní program pro přechod od hnědé ekonomiky (tím je míněný soudobý hlavní proud) k ... více »

Společnost a politika Domov

Co nastane, když se spojí únava, úleva, čaj, melancholie a západ slunce?

Mapa akčního rádiu aktuálního autorčina cestopisu.

Z Rokycan přes Plzeň, Horažďovice, Blatnou a Příbram až do Dobříše, to vše před třemi roky a dvěma týdny, aneb Práchnivění na Prácheňsku.

Čtvrtek v poklusu, chvíli mám pocit, že nebudu mít do čeho píchnout, chvíli, že nevím, kde mi hlava stojí. Nakonec ji nechávám stát v kanceláři a zbytek se podvečerem ubírá na nádraží. Oblíbený večerní vlak EuroCinty, který staví v každý… Července ... více »

Kultura a umění Kultura

Zachráněná existence Ladislava Nováka

Ladislav Novák: Nrico, veronáž, koláž, tuš, 1989.    Foto: Jan Dočekal

Pozvánka na dosud nejrozsáhlejší výstavu z díla vysočinského experimentátora a solitéra.

Interpretuji cáry papíru v neustálé naději, že budu pochopen někým, kdo vzdálen v prostoru a snad i v čase mi jednoho dne nějakým způsobem odpoví. Umění je pro mě poselstvím, lahví v moři, chcete-li. Je to pokus zachránit existenci definitivně odsou ... více »

Poezie Kultura

Perská verze

Obrázek nebo fotografie#26108

12. září 490 před naším letopočtem spojená vojska Athén a Platají u Marathónu odrazila vpád početně silnější armády perského panovníka Dareia I. Památku tohoto vítězství připomíná také slavný běžecký závod. Jako u většiny historických událostí, také v tomto případě ovšem existují různé výklady.

Podnes se poctiví Peršané diví řeckému sklonu přehánět význam té šarvátky u Marathónu, již řecká tradice poněkud hystericky líčí co okamžik památně historický, ne jako průzkum, na kterém měl podíl se třemi pěšími jediný jezdecký oddíl, (chráněný z m ... více »

Literární ukázka Domov,Politika,Kultura

Počteníčko: Společenský pořádek

Foto Wikimedia Commons

Ani v roli anarchistického teoretika v sobě František Gellner nedokázal zapřít básníka.

 

Jsme nepřátelé pořádku. To je jasné. Tak dlouho nám to všichni soudcové, špiclové a novináři říkali, až jsme si z toho přestali něco dělat. A co horšího, až jsme tomu uvěřili. Řekli jsme si jenom: Ten pořádek je tak pěkný, že nemůže nepořádek být ho ... více »

Fejeton Kultura

Křeček gůglem lapený

Obálka zmíněné Haškovy knihy Aféra s křečkem.

Fejeton chovatelský.

Patřím ke generaci, která moc dobře ví, co to znamená, když někdo řekne: „Tak na tohle bych potřeboval Arabelin prsten.“ Vím, že to znamená, že by bylo potřeba udělat to co nejrychleji a pokud možno bez osobní účasti toho, kdo vysloví své přání a ko ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

červenec 2019

Offformat Kultura

Bez těla an sich

A COOL BREEZE, pohled do instalace, foto Martin Polák

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Výstava v Rudolfinu má název A Cool Breeze a podle katalogu představuje nový přístup ke klasickému sochařskému námětu, k figuře. Autor katalogu, kurátor výstavy a ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma si zde klade otázku, zda je dnes v sochařství j ... více »

Offformat Kultura

Vidím figuru, tedy rozumím

Isa Genzken: Herci III 2 2015. 9 figurín, různé předměty a materiály Foto archiv Galerie Rudolfinum

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Etnografické muzeum pražského Rudolfina konečně otevřelo! Po mnohaletých přípravách, kdy prostor dočasně okupovala galerie zaměřená na nesrozumitelné současné umění, přišli organizátoři s první výstavou oživující umělecko-historickou archeologii. Ne ... více »

Offformat Kultura

Krásné politikum

Elmgreen a Dragset On (zelená) 2013 epoxidová pryskyřice, polyuretanový odlitek, metalický lak (měď), zelená patina, v pozadí Ron Mueck

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.

Za metaforickým názvem „A Cool Breeze“ (Svěží vánek) se skrývá ambiciosní výstavní projekt. Je to nesporně kvalitní výstava, její kurátor Petr Nedoma v ní klade aktuální poetické otázky figurativního sochařství s přesahem do ožehavých sociálně-antro ... více »

Offformat Kultura

České kresby na prodej v New Yorku?

Rozlehlý prostor Galerie Gagosian s obrovskými fotografiemi Jeffa Walla.

Zůstaňte klidní. Žádná masová vlna světového či amerického zájmu o české umění nenastala. Přesto veletrh současného výtvarného umění pod názvem Frieze New York jako pobočka slavného stejnojmenného veletrhu londýnského dílčí českou stopu přinesl.

Frieze je koncipován jako prodejní přehlídka aktuálního výtvarného umění, takže Picassa nebo jiné ověřené klasiky minulosti tu nenajdete. Naopak díla slavných osobností umění těchto dnů se tu objevují ve větším počtu, než třeba na veletrhu Art Colog ... více »

Offformat Kultura

Jako bubnování

Jana Švecová: Rostliny na organtýnu (detail instalace). Foto archiv galerie

Umění jako celoživotní způsob učení aktuálně představuje, nebo spíše zosobňuje Jana Švecová v brněnské galerii OFF/FORMAT.

O filmu Jima Jarmushe, Paterson, se mluví jako o „poetickém a komorním“, protože život, sny a krásu nahlíží přes všednodennost v prostoru výrazně nepřekračujícím konkrétní hrdinovu „komůrku“ (byt, ulici před ním, kabinu autobusu). A také proto, že t ... více »

Offformat Kultura

Ne přijít – projít! (Ohlédnutí za výstavou DEFLECTION.)

Pavel Korbička_DEFLECTION_pohled do instalace

Ne vidět, ale zažít. Ne zhlédnout, ale prožít. Je jistě krásné umělecké dílo pozorovat – ale ještě krásnější je do něj vstoupit. To bylo podmínkou letošní jarní výstavy DEFLECTION Pavla Korbičky v Domě umění města Brna.

Brněnská galerie je pro tento typ imerzních instalačních projektů jedinečnou institucí. Má nejen ideální architektonické dispozice pro práci se světlem při variování prostoru. Má rovněž profesionální kurátorský a instalační tým a minimálně jednou ro ... více »

Offformat Kultura

Knot Island II.

Jozef Mrva ml., pohled do instalace. Foto archiv KN

Plastické mapy pavoučích sítí komunikací, fotokoláže zaplétající do uzlu snímky tichomořských atolů, video, v němž náš pohled peláší po jejich vzpínajícím se povrchu jak veverka ve šlapacím bubnu. Na obrazy jakého světa se to díváme?

 Jsou mezi námi tací, kteří si vystačí s představou Země jako lívance, my ostatní víme, že se podobá kopačáku. Jak však nastiňuje název Mrvova staršího díla Reject the Globe and Oppose Flat Earth at the Same Time, je možno zpochybnit oboje. Smyslová ... více »

Offformat Kultura

Nebetyčná dávka optimismu

Jan Turner, Péče o pahýl, pohled do instalace výstavy. Foto: Markéta Lisá

„Umělec opravuje pahýl neboli to, co je potlačeno, ale ne z bezvadného správňáctví, v kterém se mnohdy snažíme zachránit sami před vlastním pahýlem, ale prostě proto, že je už vážně čas se na to konečně mrknout.“ Jan Turner se dlouhodobě kriticky zabývá vztahem člověka a krajiny, aktuální výstava není výjimkou.

 V Galerii 35m² najdeme několik starých úlomků dřeva z lesa pečlivě omatlaných lepidlem, některá úplně celá, jiná jen v určitých místech. Dva z pahýlů jsou vztyčeny, jeden je pojednán plastem pouze místy, druhý je naopak zcela zalitý v poloprůhledné ... více »

Příloha Kulturních novin Příloha Poiésis

září 2019

Poiésis Kultura

PŘEČTENO

Obrázek nebo fotografie#26149

.

A tak začínám nový cyklus / spolu se zvířaty, rostlinami, oceány, větry / a všemi, co to cítí stejně. / Získávám rovnováhu. / Začínám znovu. / Je teprve dvacátého druhého prosince a již začíná být cítit léto. Už jen tyhle verše mi stačily, abych vě ... více »

Poiésis Kultura

MILENA FUCIMANOVÁ: LAŤKOVÝ PLOT

Ve dne štíhlé kmeny se ve tmě pohybují jako lachtani Svět se naklání pod jejich vahou…

Z kuchyně tety Andělky k hvězdokupám by se mohla zdát vzdálenost nepřekonatelná… Texty Mileny Fucimanové se pohybují po rozostřeném rozhraní poezie a prózy, mísí se v nich světy, mění ohniskové vzdálenosti, věty nedočkavě vtékají do vět následujícíc ... více »