Týdeník Kulturní noviny

8. číslo pondělí 18. 2. 2019

Téma Domov,Kultura,Osobnosti

Stanislav Milota: Nikdy jsem neměl rudé trenky, ale srdce mi tluče nalevo

Stanislav Milota před místem vzniku svého veledíla Spalovač mrtvol: pardubickým krematoriem. Foto archiv

Osobní vzpomínka a rozhovor. Za kameramanem Spalovače mrtvol, chartistou, největším přítelem a největším odpůrcem prezidentské kandidatury Václava Havla a rovným chlapem Stanislavem Milotou (1933–2019).

17. listopadu 2011, na 85. narozeniny paní Chramostové, jsme se s Janem Šabatou (který nám jako jejich spoluchartista tuhle audienci vyjednal) a Jiřím Plockem (který mi ji s Jenem zprostředkoval, vezl nás a taky se se mnou manželů dychtivě ptal) vyp ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

EU a ochrana přírody

Foto archiv

Evropské instituce versus národní státy - trochu jiný úhel pohledu.

Bývá zvykem si sem tam kopnout do EU, jak nás omezuje a co nám zase „oni“ vymysleli. V životním prostředí a ochraně přírody jsou ale evropské instituce k nezaplacení, protože státy střední a východní Evropy (kam bohužel stále vlastní vinou spadáme ... více »

Dokument Dokumenty

Kulturní noviny potřebují vaši podporu

Foto Tomáš Koloc

Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. 

Začátek nového roku je za námi. Všichni členové redakce se snaží, aby KN vycházely, i když je už nevede Jiří Plocek, a je to tuze náročné. Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. Prosíme proto o podporu do nového roku. M ... více »

Kultura a umění Kultura

Cestou za Moravskými hlasy

Děti z Bánova, foto Jiří Plocek.

Na první půli roku 2019 je plánována příprava a vydání pokračování Moravských hlasů. Na prvním CD v roce 2017 se na nahrávkách zpěvů bez instrumentálního doprovodu sešlo kolem 120 zpěváků z jižní Moravy. Sbory, menší sestavy, jednotlivci. Druhé CD bude podobně mapovat tentokrát východní Moravu, především pak moravskoslovenské pomezí.

V roce 2017 jsem si předsevzal, že se pokusím zachytit fenomén moravské zpěvnosti, tedy především té z oblasti jihovýchodní Moravy. Tam žije tradiční kultura s velkou intenzitou, čehož symbolickým dokladem jsou velké folklorní slavnosti s desetitisí ... více »

Kultura a umění Kultura

Voní, jako když ti hoří vlasy

L. Glisníková a T. Nikulina: Interiér. Foto archiv autorek

Jak vypadá váš noční stolek, co na něm může být položeno, který katalog jste použili pro výběr dekoru kolem klozetu? A v kterém katalogu je to, co si myslíte, že jste nerealizovali podle žádného katalogu? Mladá umělecká dvojice, Lenka Glisníková a Tania Nikulina vystavuje v brněnském OFF/FORMATu.

Dopřejte si voňavé nicnedělání! Nečekejte s dárky na Ježíška, a odměňte se po skončení velkého vánočního úklidu sama! Napusťte si až po okraj horkou vanu a blízko ní dejte několik vonných svíček. Uvolnění těla i duše je pak zaručené! Ti, kteří si ne ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Popmusic z Vittuly

Krajina v severním Švédsku. Foto Wikimedia Commons

Ukázka z románu švédskofinského spisovatele Mikaela Niemiho (*1959) o tom, jaké to je vyrůstat na periferii civilizace.

My z Pajaly jsme byli na chvostu, to se ukázalo hned na začátku. V atlase byl na prvním místě nejjižnější švédský kraj Skåne, zobrazený ve zvlášť velkém měřítku a doslova posetý červenými čárkami, které označovaly silnice, a černými tečkami označují ... více »

Poezie Kultura

Hry na cizím hřišti

Obrázek nebo fotografie#24481

Švýcarský básník Rolf Hörler varuje: "neměli bychom počítat s potleskem"

Je důležité, abychom nic nedali na potlesk, neboť všechny hry, které hrajeme, jsou hry na cizím hřišti. Ať je náš útok či obrana sebelepší - neměli bychom počítat s potleskem. Musíme hrát svou hru, ... více »

Fejeton Kultura

Valentýn

Foto Tomáš Koloc

Fejeton o Valentýnovi, Herbertovi, Sárince, Mařeně a Láďovi.

Dvojhaiku smutku a pohlazení Před krámem vyje jezevčík myslí že na něj zapomněli (hladím ho malý kluk vedle dřepne a taky hladí pejska) Řetězec neřetězec, člověk se musí držet svých míst a svých lidí. Chodím nakupovat do „Herberta“ (z něhož jsem už ... více »