Čtrnáctideník Kulturní noviny
9. číslo středa 1. 6. 2022
KN: Končíme

Kulturní noviny končí po necelých třinácti letech svou pravidelnou publikační činnost. Důvodem je dlouhodobé přetížení redakce a nedostatek sil pro kvalitní práci v době, která je navíc zjitřována válečnými událostmi. Toto je poslední vydání. Jeden ze zakladatelů prvního českého družstevního média se ohlíží zpět a loučí se.
Kulturní noviny končí po necelých třinácti letech svou pravidelnou publikační činnost. Důvodem je dlouhodobé přetížení redakce a nedostatek sil pro kvalitní práci v době, která je navíc zjitřována válečnými událostmi. Toto je poslední vydání. Jeden ... více »
Jiří Guth: Pro budoucnost považuji za žádoucí zkoušet další formy účasti a vyjednávání

Družstevník a redaktor Kulturních novin v rozhovoru ze srpna 2021 připomíná jejich začátky a odpovídá na další „Otázky pro budoucnost“ sociálního inovátora Robina Čumpelíka. Shodou okolností, byť ne přílliš radostných, je tento rozhovor v posledním vydání Kulturních novin realistickou rekapitulací historie našeho média i reflexí obtíží s uváděním družstevního principu do života.
Družstevník a redaktor Kulturních novin v rozhovoru ze srpna 2021 připomíná jejich začátky a odpovídá na další „Otázky pro budoucnost“ sociálního inovátora Robina Čumpelíka. Shodou okolností, byť ne přílliš radostných, je tento rozhovor v posledním ... více »
Informace k ukončení činnosti Kulturních novin

Pro naše podporovatele: Od června si zrušte, prosím, trvalé příkazy.
Naše družstvo zatím nezaniká, máme ještě některé závazky (např. cena Ekopublika).. Pokud budete chtít být s námi v kontaktu a případně podpořit nějakou dílčí zajímavou akci (např. konferenci nebo vydání publikace), tak se ozvěte na adresu druzstvo@kulturni-noviny.cz . Pošleme vám případně informaci o aktuální činnosti.
Pro naše podporovatele: Od června si zrušte, prosím, trvalé příkazy. Naše družstvo zatím nezaniká, máme ještě některé závazky (např. cena Ekopublika). Pokud budete chtít být s námi v kontaktu a případně podpořit nějakou dílčí zajímavou akci (např ... více »
Lidská práva a příroda

Větší globální rovnoprávnost není možná bez ochrany klimatu. Ta přitom zároveň s sebou nese skryté nebezpečí, že zvětší stávající chudobu – takže mezinárodní klimatická politika má problém.
Větší globální rovnoprávnost není možná bez ochrany klimatu. Ta přitom zároveň s sebou nese skryté nebezpečí, že zvětší stávající chudobu – takže mezinárodní klimatická politika má problém. Německý Spolkový ústavní soud konstatoval na jaře 2021, že ... více »
Mezi námi dědky – Nežádoucí účinky 2

Reakce na žádost o svědectví o nežádoucích účincích očkování proti kovidu. Plná pochyb a otázek, ale nakonec kladná.
Reakce na žádost o svědectví o nežádoucích účincích očkování proti kovidu. Plná pochyb a otázek, ale nakonec kladná. Milý Ivoši, díky za dopis, který mě potěšil (zajímají mě zprávy o Tobě a od Tebe, navíc bývají inspirativní) i překvapil: že ses ... více »
Lid jako hybatel společenské změny

V neděli 15. května zemřel vynikající environmentální právník a statečný obhájce přírody a občanských práv Petr Kužvart. Připomeňme si ho krátkým textem z léta roku 2011, vyzdvihujícím význam lidu a jeho samoorganizace proti mafiánsko-korupční oligarchii.
V neděli 15. května zemřel vynikající environmentální právník a statečný obhájce přírody a občanských práv Petr Kužvart. Připomeňme si ho krátkým textem z léta roku 2011, vyzdvihujícím význam lidu a jeho samoorganizace proti mafiánsko-korupční oliga ... více »
Daňa Horáková: Rozpočty na domácí menšiny byly kráceny už za mého ministrování; globalizace nás svaří na beztvarou hmotu

20. května uplynulo kristových 33 let od smrti zakladatele československé nové filmové vlny, scenáristy a režiséra Pavla Juráčka (1935–1989), mj. spoluautora prvního interaktivního představení na světě, Kinoautomatu. Autorovi této rubriky i při této příležitosti poskytla rozhovor jeho manželka PhDr. Daňa Horáková, žačka filozofa Milana Machovce, novinářka a spisovatelka, která se svým mužem podepsala Chartu 77 a s Václavem Havlem vydávala samizdatovou Edici Expedice. Po nuceném odchodu do SRN v roce 1977 řídila kulturu v největších německých denících a stala se i ministryní kultury spolkové země Hamburk. V roce 2020 o svém muži napsala knihu O Pavlovi, která se stala knihou roku Lidových novin.
20. května uplynulo kristových 33 let od smrti zakladatele československé nové filmové vlny, scenáristy a režiséra Pavla Juráčka (1935–1989), mj. spoluautora prvního interaktivního představení na světě, Kinoautomatu. Autorovi této rubriky i při této ... více »
Učení bez Googlu i Microsoftu

Digitální výuka funguje i bez programů velkých společností. Školy v Barceloně úspěšně sází na volně šiřitelný software.
Digitální výuka funguje i bez programů velkých společností. Školy v Barceloně úspěšně sází na volně šiřitelný software. Jakmile Mireia Gómezová zapne svůj počítač, objeví se obrazovka plná aplikací. Skoro to vypadá, jako by se jednalo o softwarový ... více »
Málomluvného autistu Marka rozmluvilo natáčení na YouTube. Teď s rodiči ve společnosti otevírají debatu o autismu

Marovi Sloukovi je 16 let, dobře si rozumí s počítačem, miluje počítačové hry a rockovou hudbu. Z prvního popisu by mohl znít jako každý druhý kluk v jeho věku – jenže Mara je autista a dlouho téměř nemluvil. Rozmluvilo ho až natáčení videí na YouTube. Teď natáčí cestovatelské tipy, mluvení před kamerou mu zlepšuje komunikaci i v běžném životě a motivuje ho podpora sledujících. V Kulturních novinách přinášíme (ve spolupráci s Markovým tatínkem Mirkem) reportáž a tip, jak pouhými pár minutami času podpořit neobvyklou formu Markovy logoterapie.
Marovi Sloukovi je 16 let, dobře si rozumí s počítačem, miluje počítačové hry a rockovou hudbu. Z prvního popisu by mohl znít jako každý druhý kluk v jeho věku – jenže Mara je autista a dlouho téměř nemluvil. Rozmluvilo ho až natáčení videí na YouTu ... více »
Úspěchy německé energetiky

Z Německa se v prvním čtvrtletí 2022 opět vyvezlo hodně elektřiny do zahraničí. Má to co do činění i s problémy ve francouzských jaderných elektrárnách.
Z Německa se v prvním čtvrtletí 2022 opět vyvezlo hodně elektřiny do zahraničí. Má to co do činění i s problémy ve francouzských jaderných elektrárnách. Německo v prvním čtvrtletí roku 2022 opět dodalo velké množství elektrické energie do zahraničí ... více »
Poděkování a oznámení kde po zastavení vydávání KN najdete mé výstupy

Autorův kulturněnovinový kšaft.
Autorův kulturněnovinový kšaft. Když mě Jiří Plocek v březnu 2010 oslovil ohledně spolupráce s Kulturními novinami, začalo mi 12 let tvůrčího života, během něhož jsem sice odmítl desítky víkendových návrhů svých starých přátel s omluvou, že musím „d ... více »
Splacený dluh a obdiv

Kniha 30 rozhovorů vydaná ke 30 letům existence časopisu Sedmá generace je neobyčejným počinem. Hloubka a důležitost obsahu její výpovědi budou narůstat s časem.
Kniha 30 rozhovorů vydaná ke 30 letům existence časopisu Sedmá generace je neobyčejným počinem. Hloubka a důležitost obsahu její výpovědi budou narůstat s časem. Už od konce roku 2021 mi na stole leží sborník rozhovorů Předat dětem, co je k žití ... více »
Co se přihodilo ve Vlašském Meziřití a co ukázaly vzorky z Hustotečí nad Bečkou

Mojmír Vlašín a spol. se nenechávají stavem životního prostředí a společnosti frustrovat, ale promítají ho do divadelních komedií. Insitních, ale nikoliv neumětelských.
Mojmír Vlašín a spol. se nenechávají stavem životního prostředí a společnosti frustrovat, ale promítají ho do divadelních komedií. Insitních, ale nikoliv neumětelských. Společenská sezóna ochránců přírody má už tradičně, více než čtvrtstoletí, dva ... více »
Je to městem, je to řekou? Leierová nastiňuje obrazy životů, v nichž není nikdo tak úplně šťastný…

Minirecenze knihy Tohle město, tahle řeka.
Minirecenze knihy Tohle město, tahle řeka. V anonymním Městě se v jednom bytovém domě rozvíjí spleť mnoha osudů. Čtenář postupně odhaluje, jak rozdílní jsou obyvatelé činžáku/románu; že v domě ve Městě žije zamlklá fotografka Róza, které je dům tak ... více »
Boj s větrnými mlýny aneb Životopis průšviháře 8.

Na pokračování uveřejňujeme paměti legendárního východočeského barda devíti uměleckých řemesel (herec, loutkoherec, loutkář, malíř, výtvarník, scénograf, ilustrátor, umělecký knihař a básník).
Na pokračování uveřejňujeme paměti legendárního východočeského barda devíti uměleckých řemesel (herec, loutkoherec, loutkář, malíř, výtvarník, scénograf, ilustrátor, umělecký knihař a básník). Mé herecké úspěchy se soustřeďovaly spíš na drobná ško ... více »
Nos si mikinu nebo dřevěnýho motýlka. Etiketa má být zábava, ne šikana

Konečně uzavíráme volný guthovský cyklus, v jehož rámci KN přinesly – nikoliv z popudu svého redaktora z tohoto rodu – texty Jiřího Stanislava Gutha Jarkovského, jeho syna Gastona (lesníka), jeho vnuka Jiřího („černého barona“, analytika a právníka), vnučky Dany (porodní asistentky, lidskoprávní aktivistky a spisovatelky), jeho pravnuka Jiřího (ekologa a zmíněného redaktora) a jeho dvou prapravnuků, Jiřího - a Tomáše.
Konečně uzavíráme volný guthovský cyklus, v jehož rámci KN přinesly – nikoliv z popudu svého redaktora z tohoto rodu – texty Jiřího Stanislava Gutha Jarkovského, jeho syna Gastona (lesníka), jeho vnuka Jiřího („černého barona“, analytika a právníka ... více »
Lepší je na sebe řvát…

Fejeton i dopis na rozloučenou bývalému šéfredaktorovi, autorům i čtenářům Kulturních novin.
Fejeton i dopis na rozloučenou bývalému šéfredaktorovi, autorům i čtenářům Kulturních novin. Z omylů se vysvlékám/do omylů oblékám/v celé své nepřesné/cele své tělesné. Nečtěte to. Vy, kteří si chcete v sobě uchovat nenávist v co nejčistší laborat ... více »
Mír

Fejeton z Kulturních novin 37/2017, dnes ještě aktuálnější než byl tehdy...
Fejeton z Kulturních novin 37/2017, dnes ještě aktuálnější než byl tehdy... Kdysi dávno mě napadlo, že by bylo fér, kdybych zemi, o které po své vlasti mluvím nejčastěji, taky viděl. V roce 2012 se mi to povedlo – vlastně zázrakem. Můj pohled se od ... více »