Týdeník Kulturní noviny

8. číslo pondělí 19. 2. 2018

Téma Domov,Kultura,Osobnosti

Svatopluk Beneš: „Některé hodnoty by neměly zaniknout. Tomáši, pište o tom domě!“

Foto Tomáš Koloc

Autorovo vzpomínání na jeho vyrůstání s mužem, který tuto sobotu oslaví sto let + vzpomínkový rozhovor s ním.

Autorovo vzpomínání na jeho vyrůstání s mužem, který tuto sobotu oslaví sto let + vzpomínkový rozhovor s ním. Svatopluk Beneš, český herec, který je od roku 2007 zvěčnělý, bude 24. února stoletý. Pro většinu pamětníků je to Ríša z Mrštíkovy a Vávrov ... více »

Dokument Média

Výzva k nominaci: Ekopublika podruhé!

Obrázek nebo fotografie#21810

Pořadatelé Ekopubliky – Ceny za environmentální publicistiku za rok 2017 vybízejí k nominacím odborně i žurnalisticky kvalitních článků zaměřených na problematiku péče o životní prostředí a ochranu přírody zveřejněných v denním a týdenním tisku a na stránkách relevantních webových zpravodajů v České republice v roce 2017. Loňskou držitelkou ceny Ekopublika se stala Klára Kubíčková, letos bude vybraný autor – podobně jako loni – opět oceněn na podzim. Uzávěrka nominací je 31. března. Neváhejte!

 

„Naší snahou je už podruhé povzbudit a zviditelnit autorky a autory pozoruhodných textů podporujících péči o životní prostředí a široce přijatelnou environmentální osvětu veřejnosti. Nominovat na Ekopubliku za rok 2017 může každý občan České republi ... více »

Dokument Média

Výzva: KN potřebují podporu!

Foto: Tomáš Koloc.

Děkujeme mnohokrát těm z vás, kteří nás dosud podpořili a zvláště pak těm, kteří zřídili trvalý příkaz na sebemenší částku měsíčně. Pracujeme s minimálními náklady, ale i tak nemáme jistotu. Dosud je pokryta necelá čtvrtina rozpočtu, potřebujeme získat ještě nejméně 120 tisíc korun. Prosíme o podporu! Jsme vděčni za každý váš příspěvek.

Bankovní spojení: 2400830379/2010 (FIO Bank) Pokud máte zájem o zaslání našeho tištěného speciálu s výběrem textů z loňského roku, uveďte do poznámky k platbě vaši poštovní adresu nebo nám napište na adresu: druzstvo@kulturni-noviny.cz Děkuji mnoho ... více »

Společnost a politika Vzdělávání

Školství v roce 2018: Vyhlašujeme anketu pro učitele

Foto YouTube

Náš vzdělávací systém se dlouhodobě potýká s řadou problémů, mezi nimiž nejzávažnější se týkají nekoncepčnosti jeho směřování a současně podceňování role učitelů (platově i morálně). V naší anketě bychom rádi reflektovali základní problémy, které tíží pedagogy.

V KN 3/2018 ( zde ) jsme nastínili hrubé obrysy současné situace: Potřebu změny a současně rostoucí potenciál pro její uskutečnění. Důležitý při tom bude pohled učitelů, kteří pracují v první linii vzdělávacího procesu, a myslíme si, že jejich zkuše ... více »

Společnost a politika Domov

Obživlosti: Myslivci

Ivan Hoffman. Foto archiv KN

Další díl seriálu známého autora – písničkáře, novináře a komentátora –, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je.

Tento příběh z natáčení už vyprávím nějakých dvacet let. Je z doby, kdy jsem co chvíli moderoval debaty politiků z parlamentního studia Českého rozhlasu ve sněmovně. Při pozorování zblízka a naživo vypadají poslanci úplně jinak než v televizi, která ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Jaroslav Med. Amen.

Foto Tomáš Koloc

14. února 2018, symbolicky na Popeleční středu, kdy se v liturgii katolické církve počíná postní příprava na Velikonoce, odešla v Havlíčkově Brodě na věčnost velká postava českého literárního bádání posledních padesáti let, Jaroslav Med (1932 – 2018)

14. února 2018, symbolicky na Popeleční středu, kdy se v liturgii katolické církve počíná postní příprava na Velikonoce, odešla v Havlíčkově Brodě na věčnost velká postava českého literárního bádání posledních padesáti let, Jaroslav Med (1932 – 2018 ... více »

Kultura a umění Kultura

Oživený příběh

Obálka Jan Karpíšek

V Místogalerii na Skleněné louce v Brně proběhla v pátek 16. února zvláštní vernisáž. Byly to vlastně dvě vernisáže v jednom – první se týkala básně Jiřího Staňka Příběh a druhá autorských obálek k této básni, které vytvořilo několik výtvarných umělců. A zdá se, že ještě řada jich přibude. Proč? Protože ona báseň, onen příběh je natolik silný, že ožil a oslovil tyto výtvarníky i po 42 letech od svého vzniku. Stejně jako další čtenáře, kteří se mohou výstavou inspirovat do 15. března.

Psal se rok 1976 a devatenáctiletý chlapec se pod dojmem dědečkova vyprávění rozhodl sepsat formou třináctidílné básně příběh z období Protektorátu. Příběh starého a chudého Žida Edmunda, který nenastoupil do transportu, v němž by spolu s dalšími Ži ... více »

Poezie Kultura

Světaskon

Otto Dix: Pragerstrasse (1920)

Verše, které napsal Jakob von Hoddis v roce 1911 – a které od té doby nepřestaly být aktuální.

Z měšťácké ostré lbi se klobouk zdvih, vzduch jak by chvěl se v pokřiku a pláči, pádem se rozpolcují pokrývači a potopa prý stoupá na březích. Vichr je zde a divé moře líže už břeh a hodlá hráze provalit. Více či méně s rýmou chodí lid. Vlaky ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Truhlář Kušakov

Obrázek nebo fotografie#21808

Povídka Daniila Charmse

Byl jednou jeden truhlář. Jmenoval se Kušakov. Vyšel si takhle na ulici a zašel do krámku pro truhlářský klíh. Byla obleva a na ulici bylo velmi kluzko. Truhlář udělal pár kroků, uklouzl, upadl a rozbil si hlavu. „Ach jo,“ řekl truhlář, postavil se ... více »

Fejeton Kultura

Hromnice

Foto autor

Fejeton o dvou naprosto rozdílných částech.

Souhrn zpráv: Nákupní svátek svatého Valentýna letos vyšel na Popeleční středu, den, kdy věřící křesťané počínají půst. Ministři dopravy, životního prostředí a ředitel úřadu předsedy vlády Německa (země, kde poplatek za soukromého exekutora nesmí či ... více »