Čtrnáctideník Kulturní noviny

15. číslo pondělí 9. 7. 2012

Téma

Lidové noviny v Brně: Velká tradice i inspirace

Adolf Stránský, 1897. Zdroj: cs.wikipedia.org

Příběh brněnských Lidových novin je nejen sám o sobě zajímavý, ale také inspirativní v étosu, jaký mohou noviny nést skrze osobnosti vydavatelské i autorské. Což zásadně odlišuje provorepublikové Lidové noviny od jejich dnešní podoby.

Lidové noviny, založené v roce 1893 advokátem a politikem Adolfem Stránským, jsou spojovány s těmi nejlepšími tradicemi české žurnalistiky. Původně se jednalo o lokální list zastupující zájmy Moravské lidové strany, navazoval na dříve vydávané Morav ... více »

Komentář

Nejsou noviny jako noviny

Z článku Miroslava Jeřábka o založení a historii Lidových novin (LN) vystupuje zřetelně role vydavatele, jeho státotvorný étos. Adolf Stránský a vedení redakce kolem sebe dokázali shromáždit úctyhodnou plejádu různorodých osobností, kterým rozhodně nechyběla schopnost kritického vidění světa. Výsledné „vyzařování“ novin, jež si získaly prestiž i popularitu, však v sobě nese znaménko pozitivní, nesklouzává do neurotického kriticismu ani rozkladné bulvarizace, stačí prolistovat meziválečné ročníky novin.

Jaké jsou vlastně Lidové noviny dnes? Nesrovnávejme období totality, ať už protektorátní, či komunistické, srovnávejme srovnatelné, alespoň z pohledu politického systému – tedy období meziválečné a dobu po roce 1989. Lidové noviny obnovené v samizd ... více »

Společnost a politika

Deset lží o Šumavě

Přirozené omlazování napadeného lesa. Foto: Mojmír Vlašín

Národní park Šumava (NPŠ) je stále předmětem zájmu médií, naposledy v souvislosti s odchodem jeho ředitele Jana Stráského. Kromě toho je stále zkreslována podstata problému. Přinášíme přehled tradovaných dezinformací.

Lež č. 1 – a největší :  Nově vznikající oblasti divočiny na Šumavě nazývá exředitel Jan Stráský mrtvým uschlým lesem, zničeným kůrovcem : „Když jdu po Šumavě, tak někdy nevidím žádný zelený strom a to mě hrozně štve. Všude jsou jen suché stromy,“ u ... více »

Kultura a umění

Cesty proti proudu – řeky i myšlení

Frederick Edwin Church: Hora Katahdin od tábora Millinocket, 1895, olej, 67×107 cm.

Zápisky význačného amerického myslitele H. D. Thoreaua z putování po odlehlých končinách státu Maine jsou zábavným dobrodružným čtením i hymnem na krásu nedotčené přírody.

Henry David Thoreau (1817–1862) je známý jako transcendentalistický filosof, autor poetické oslavy americké přírody v díle Walden aneb Život v lesích či průkopník občanské neposlušnosti, který na protest proti válce s Mexikem přestal platit daně a b ... více »

Kultura a umění

Chtěl bych vám vyprávět svůj sen

Lepší společnost není vždy tím, čím se zdá být. Foto: www.ndbrno.cz

Brněnská divadelní adaptace Nenápadného půvabu buržoazie nabízí aktuální výklad oscarového filmu.

V závěru sezony 2011/2012 uvedlo divadlo Reduta premiéru inscenace Nenápadný půvab buržoazie v režii Jana Mikuláška. Režisér navázal na stejnojmenný slavný film Luise Buñuela a Jean-Clauda Carrièra jen velmi volně. Mikulášek se nesnažil vytvořit k ... více »

Poezie

Homér

Pavel Ambrož - Homér na čtení v brněnské rockové putyce Mandragora 1. března 2008. Foto: Bořivoj Hájek

Homér, vlastním jménem Pavel Ambrož (1964-2011), byl básník brněnského undergroundu. V nakladatelství dybbuk vydal knihu Moruše (cypřiše). Básně pochází z nepublikované sbírky Divný dny.

Skoro tejden jsem nenapsal ani jednu řádku. A pořádně se rozchlastal, to má bejt v pořádku? Můj mozek zcela tupý jest, dělá ze mne trosku. Na podzim vidím kytky kvést, vzpamatuj se mozku! V noci mívám vidiny, jsou to spíše haluze. Vyvádím hovadiny, ... více »

Fejeton

Vzdělání je taky na prodej

Často se tvrdí, že kromě zdraví se dá za peníze koupit všechno. Dokonce i část zdraví si lze předplatit formou příjemných dovolených v teplých cizokrajných zemích, když u nás doma právě přituhuje nebo lije jako z utrhnuté konve. Pokud vám delší dobu vrže kloub, můžete si za příplatek vybrat extra kvalitní. Jestli vám nevyhovuje místní felčař Cvach, můžete si zaplatit nadstandard a odoperuje vás sám televizní primář Sova.

Nevadí mi, když si drobní milionáři pořizují luxusní jachty, vzdušné zámky a pohodlné tryskáče. Když si na to slušně vydělali, nechť si užívají. Závist stranou. Osobně však dávám přednost pohodlné jízdě na kole. Taky mi nevadí, když se bohatým pánům ... více »