Čtrnáctideník Kulturní noviny

16. číslo pondělí 16. 7. 2012

Téma

TFF Rudolstadt 2012: Čína jako téma

Rudolstadt 2012: Rodinná kapela Yi Jia Ren

Slavný festival, který v Evropě stěží hledá konkurenci, uzavřel další úspěšný ročník. Letošním hlavním tématem byla Čína a „magickým nástrojem“ concertina. Dramaturgie festivalu tím však nebyla zdaleka vyčerpána. Návštěvník mohl od 5. do 8. července objevovat hudbu například z Chile, Balkánu, Mali, Jižní Afriky či Velké Británie. A k tomu zhlédnout výstavu ke stému výročí narození otce moderního folku a protestsongu Woodyho Guthrieho.

Malebné durynské městečko Rudolstadt ožilo ve čtyřech dnech několika desítkami tisíc návštěvníků. První den jich bylo něco přes deset tisíc, v sobotu přesáhl počet 28 tisíc. Celkem zhruba 85 tisíc diváků navštívilo 358 vystoupení na více než dvaceti ... více »

Komentář

Politická kultura na bodě nula. Odkud začít?

Chování ministra financí Miroslava Kalouska je dlouhodobě problematické. Kdo jen trochu sleduje záznamy ze schůzí Sněmovny, musí si všimnout častého přezíravého tónu, nadávek a dehonestací, jimiž jsou Kalouskovy vstupy charakterizovány. Začít polemický příspěvek tím, že protivníka ponížím osobním výpadem, je příznakem odborné slabosti, neřku-li lidské sprostoty.

Už se snad konečně jasně vyjevuje i těm, kteří reformám fandili, že Kalousek je jako reformátor státních financí dlouhodobě neúspěšný (viz výsledky za první pololetí letošního roku – DPH, schodek rozpočtu, dynamika ekonomiky) a že mystifikuje svými ... více »

Společnost a politika

Válka, která neskončila (část I)

Mnich Thich Quang Duc, který se upálil 11. června 1963 v Saigonu, se stal symbolem protestů proti jihovietnamskému režimu. Foto: Malcolm Browne

Ani padesát let po válce ve Vietnamu nemůžeme konstatovat, že by skutečně byla u konce. Stále se v důsledku chemické kampaně zahájené na začátku války rodí postižené děti.

Před padesáti lety přešel prezident Kennedy od podpory brutálního režimu v Saigonu k přímému bombardování Jižního Vietnamu napalmem a pumami. Výsledek? Tři země „vybombardované do doby kamenné.“ [1] Asi čtyři miliony mrtvých a nespočet vysídlených ... více »

Kultura a umění

Grafické listy Karla Demela

Karel Demel, Lotos, kombinované hlubotiskové grafické techniky, vročení neuvedeno. Foto: Jan Dočekal

Galerie 12 v Náměšti nad Oslavou má pestrý výstavní program. Objevují se v něm i přední autorská jména našeho současného výtvarného umění z různých tvůrčích disciplín.

O letních prázdninách uvádí Galerie 12 kolekci grafických listů Karla Demela (1942). Autor, někdejší žák profesora Zdeňka Sklenáře na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a člen prestižního Sdružení českých umělců grafiků Hollar, stojí po desetil ... více »

Kultura a umění

Další literární mapa norské povídky

Rodinné vztahy jsou oblíbeným námětem norských prozaiků. Arne Paus, Usmíření, 1988, litografie, 90 × 63 cm. Repro: www.arnepaus.com

Kniha norských próz přeložených studenty pražské nordistiky, nazvaná Se světem nepohneš, představuje hlavně takové autory, kteří znamenají prověřené jistoty.

Antologií povídek z různých jazykových oblastí vyšlo po roce 1989 dosti velké množství. Prakticky všechny byly zaměřeny na „plošné pokrytí“ určité národní literatury či její generační části. Záměrem editorů bylo zachytit „daný stav“ v jeho pestrosti ... více »

Literární ukázka

O vzniku hlaholice

Příchod Cyrila a Metoděje se ve skutečnosti odehrál úplně jinak, než tvrdí oficiální verze. Repro: www.pastorace.cz

15. června byly ve Slovanském hradišti v Mikulčicích vyhlášeny výsledky šestého ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy, pořádané pod záštitou Jihomoravského kraje, tentokrát s podtitulem Továrna Evropa… vyrobeno na Moravě. V kategorii od dvanácti do patnácti let zvítězil Milan Chrobák z Nového Jičína s následujícím textem.

Tož děcka, budu vám vyprávět o vzniku hlaholice. Posaďte sa a nedělajte rachot: Jednoho mokrého rána z lesů stúpaly mraky páry a všude, kde sas nadechl, si cítil mokrý svěží vzduch. Tu vylezl sem před dřevěnku, kterú sem rukama holýma stavěl, a star ... více »

Poezie

Pavla Medunová

Edward Drantler, Karikatura Williama Shakespeara. Repro: it.wikipedia.org

Pavla Medunová (1978) je knihovnice, žije v Praze, publikovala na serveru www.totem.cz. Básně pocházejí z její první sbírky Za každý vnější den (Masarykova univerzita Brno, 2012).

umřel promiň mi promíjej mi nohy si umývám tesáky čistím večery přehrávám       jak herci v národním v národním hokejisti tuhle jsem prošla zdí opilá v hodkovičkách jinačí svět se zdá tys mi to vyčet tygr tu chcí ... více »

Fejeton

Jistý příklad

Robert Musil v roce 1903. Zdroj: Archiv KN

Mezi fejetonisty Kulturních novin se nyní zařadil také Robert Musil (6. 11. 1880 – 15. 4. 1942), autor světoznámých románů Zmatky chovance Törlesse nebo Muž bez vlastností. Může to připomínat situaci, když divadlo Semafor zhudebnilo báseň Williama Shakespeara a Jiří Šlitr pak hovořil o Shakespearovi jako o tom hochovi, co mu taky občas dělá texty. Není to však samoúčelné: text datovaný 18. března 1925 až nečekaně jasnozřivě předpovídá současné poměry ve zdravotnictví a zároveň je připomínkou časů, kdy se ještě spisovatelé zajímali o svět okolo sebe.

Vzpomínáme si na Hocheneggovu vídeňskou aféru, která povstala z toho, že známý klinický lékař vytýkal v univerzitní přednášce lékařům, že dávají a berou provize za doporučení pacientů, kteří potřebují péči specialisty nebo operaci. Něco takového se ... více »