Čtrnáctideník Kulturní noviny

18. číslo pondělí 30. 7. 2012

Téma

Kritické ohlédnutí za letošními maturitními slohovými pracemi

Kritické ohlédnutí za letošními maturitními slohovými pracemi II

Státní maturity letos k sobě opět přitáhly pozornost veřejnosti celou řadou závažných problémů. V médiích byly nejvíce propírány dvě složky maturit: test z matematiky vyšší úrovně obtížnosti a slohová práce (neboli písemná práce z českého jazyka). Přinášíme pohled pedagoga.

V tomto textu si nekladu větší cíl, než se z pozice středoškolského pedagoga ohlédnout za letošní podobou zadávání a hodnocení maturitních slohových prací a upozornit na z mého pohledu sporná, či přímo pochybná místa této maturitní části. Letošní p ... více »

Téma

Co se dá zachránit ze státní maturity

Co se dá zachránit ze státní maturity

Státní maturity způsobily společenský i politický chaos. Ministr školství odvolal ředitele Cermatu, instituce zodpovědné za průběh státních maturit. Zesílily aktivity, jež požadují revizi a stabilizaci poměrů, vycházející ze širšího společenského a odborného konsenzu. Následující text je zkráceným shrnutím stanoviska nezávislého portálu EDUin, který se specializuje na problematiku vzdělávání. Kromě toho připojujeme stanovisko MŠMT ze 17. července a závěry z jednání nové pracovní komise pro státní maturity, jež byly podkladem pro ministerské stanovisko.

Tento text se snaží rekapitulovat pochybení v dosavadním průběhu nové státní maturity, ale především chce pojmenovat jejich příčiny, případně naznačit, jakým směrem by bylo možné hledat řešení. Pokud se podíváme, jak se během dvou ročníků státní mat ... více »

Téma

Státní maturita pohledem absolventa

Státní maturita pohledem absolventa

Tak je to za mnou. Tedy chci říci, že jsem absolvoval onu právem či neprávem obávanou státní maturitu. Nedovedu posoudit, zda mě učinila dospělým, ale absolvoval jsem ji s chladnou hlavou a překvapila mě relativně nízkou obtížností.

Státní maturita v mém případě nebyla takové peklo jako pro některé ostatní studenty. Možná proto, že výčet mých maturitních předmětů zahrnoval ryze humanitní vědy. Nemohu tedy objektivně posoudit matematickou část, která letošní ročník mediálně zvid ... více »

Společnost a politika

Válka, která neskončila (část III)

K dopravě materiálu po Ho Či Minově stezce používali Vietnamci převážně jízdní kola. Foto: newsvietnam.com.vn

Ani padesát let po válce ve Vietnamu nemůžeme konstatovat, že by skutečně byla u konce. Stále se v důsledku chemické kampaně zahájené na začátku války rodí postižené děti. − Přinášíme závěrečnou část článku.

Válka Spojených států proti Vietnamcům se, jak se dalo očekávat, začala dotýkat i sousedních zemí. Oficiální stanovisko Bílého domu v případě agrese proti Kambodži znělo, že je nutné eliminovat asi 40 000 vojáků Severního Vietnamu a Vietkongu, kteří ... více »

Kultura a umění

Hostina barev a měkkých linií

Miroslav Netík: Marabu, technika neuvedena, 70 x 50 cm, 2011. Foto: Jan Dočekal

Výstava Miroslava Netíka (*1920) v soukromé galerii v Křížovicích dokazuje neslábnoucí vitalitu tohoto zkušeného malíře.

Tři desítky maleb Miroslava Netíka z konce minulého a začátku tohoto desetiletí jsou vystaveny v Galerii z ruky v Křížovicích u Doubravníku na Brněnsku, která končí Netíkovou výstavou jednadvacátou sezonu. Stanislavu Macháčkovou, majitelku galerie, ... více »

Kultura a umění

Peter Scherhaufer a jeho život „na Provázku“

Hrob Petera Scherhaufera na brněnském Ústředním hřbitově. Foto: www.sklisen.cz

Zakládající člen a kmenový režisér Divadla Husa na provázku Peter Scherhaufer by 31. července oslavil své sedmdesáté narozeniny. Scherhauferova tvorba ovlivnila mnoho pozdějších režisérů a jeho působení v tomto divadle v době normalizace patřilo k světlým výjimkám v každodenní šedivé realitě.

Peter Scherhaufer pocházel z Bratislavy a vystudoval činoherní režii u Evžena Sokolovského na Janáčkově akademii múzických umění, kde absolvoval v roce 1968. Jeho tvorbu ovlivnili také další pedagogové, především Ludvík Kundera a Bořivoj Srba. Scher ... více »

Poezie

Martina Blažeková

Martina Blažeková. Foto: archiv autorky

Martina Blažeková (1982 v Bratislavě) vystudovala tvůrčí psaní a redakční práci na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Publikovala v časopisech Rukopis, Host, A tempo revue, Souvislosti a A2. Tři její básně byly přeloženy do italštiny pro časopis Poesia. Autorsky se podílela na divadelní hře Sluší?, uvedené v divadle Viola a v kavárně Potrvá. Její básnický debut s názvem Lom připravuje k vydání nakladatelství Fra. Uvedené básně pocházejí z rozpracované sbírky Prologomény.

Ledové pláně a cizí černé zahrady. Jejich stromy vedle rukou a nohou pečlivé rostliny pečující zem, voda a tenké žluté tepny. Lehký líný pohyb ze skla, jako výdech, nahoru otevřený. Syté úbočí, skelet. Cizí černá zahrado, zeptej se ledu a sněhu a p ... více »

Fejeton Kultura

Cyril, Metoděj, Jan – věrozvěstové slova

Procesí na počest Cyrila a Metoděje v Chanty-Mansijsku na Sibiři. Foto: Svjatoslav Viktorovič

Předem svého zamyšlení bych chtěl vyjádřit naději, že mi bude odpuštěno, že se proti vší logice novinářského řemesla chci zamyslet nad dvěma svátky, které proběhly už téměř před měsícem. 

Tyto dva svátky, a příběhy těch, jejichž jména nesou, znají v hrubých rysech všichni Češi – aniž by se ovšem většinou hlouběji zamýšleli nad jejich skutečným dosahem a nad tím, co mají společného.

O tomto příběhu existují legandy, ale i to, jak se skutečně historicky stal, je vlastně legenda. Poté, co měli za sebou misie mezi Chazary a Araby, si dva zbožní bratři v sutaně, jejichž jména si dnes připomínáme,  uvědomili, že moře Slovanů, na jeh ... více »