Čtrnáctideník Kulturní noviny

27. číslo pondělí 1. 10. 2012

Téma

Před volbami

Naše členka Táňa Fischerová. Foto Wikimedia Commons

Všeobecná skepse veřejnosti vůči politice je nepopiratelnou realitou a znamená zelenou pro ta nejhorší řešení. Je však možno se pokusit tento trend zvrátit ve volbách, ať už krajských, senátních či později prezidentských.

Začnu od nás, jinak ani nemůžu. Kulturní noviny jsou založeny na družstevním základě, tedy na neuzavřené síti členů různých názorů i politického přesvědčení, jimž je společné jedno − ochota se angažovat či přinejmenším přispět bez nároku na sebep ... více »

Komentář

Nebojte se aneb Trh je jenom člověk

Lidé, kteří si zakládají na své racionalitě, slepě věří údajně objektivním zákonům ekonomiky, založené na přesunech virtuálních statků.

Knížku nebo film zná snad každý, takže jen stručně připomenu: ve Štorchově Osadě Havranů je zločinec jménem Divous vyobcován ze svého kmene. Aby osamělý psanec nezahynul, převleče se do zvířecích kůží a straší obyvatele jedné vzdálené osady děs ... více »

Kultura a umění

Básník Ladislav Selepko inspirující na poli literární teorie - 1. část

Washington Allston: Chudý spisovatel a bohatý knihkupec. 1811, olej na plátně. Repro www.artclon.com

Literární kritik se zamýšlí nad situací v současné české poezii, která je rozdělena na vzájemně nekomunikující segmenty. Dokončení textu přineseme v dalším čísle.

Literární kritik se zamýšlí nad situací v současné české poezii, která je rozdělena na vzájemně nekomunikující segmenty. Dokončení textu přineseme v dalším čísle. V prvním čísle časopisu Tvar vydaném po prázdninové přestávce vyšel rozhovor ... více »

Kultura a umění

Půda - prostor pro přeplnění

Jakub Tomáš: Tíha minulosti, 2011, olej na plátně, 225X150 cm.

Z vážnosti až sebestřednosti, kterou klasická předmětná malba mnohdy trpí, absolvent AVU Jakub Tomáš své obrazy vyvádí jemným vtipem, odkazy pro druhé čtení ve spojení s vitálním malířským gestem a barevnou citlivostí.

Dobře napsaná beletrie se prostě dobře čte; nestrhává naši pozornost k rafinovaně skládaným větám, neškobrtáme o nevšední výrazy, vnímáme celek, obsah. Teprve jaksi zpětně, po znovunadechnutí, si uvědomíme i originalitu formy. Stejně tak skutečno ... více »

Poezie

František Gellner

Autoportrét Františka Gellnera se svým otcem.

František Gellner (1881−1914) proslul jako věčný student i anarchistický provokatér, byl básníkem, povídkářem a karikaturistou.

V zlých časech Zazněl pláč matky domoviny nad nepodařenými syny. Jak mají občané být řádní, když krade starosta a radní? Jak možno za vlast bojovati, když z Vídně na volby se platí, a když muž vaší důvěry je záro ... více »

Fejeton

Být dobrým člověkem (O naší identitě)

Ivan Konstantinovič Ajvazovskij: Bouřlivé noční moře, olej na plátně, 1849

Tolik módní slovo identita znamená především zamýšlet se nad širšími souvislostmi našeho jednání.

Příď lodi rozráží nové a nové vlny. Břeh se již dávno ztratil z dohledu. Kolem se rozprostírá jen nekonečná neklidná hladina. Usrkávám černý čaj a s dětskou zvědavostí se ponořuji stále hlouběji mezi slova devatenáctistránkového ručně psaného dop ... více »