Čtrnáctideník Kulturní noviny

30. číslo pondělí 22. 10. 2012

Téma

Slovanská epopej stále živá

Příliš velké téma? Foto www.cedniky.cz

Osudy Muchova monumentálního cyklu lze také vnímat jako příběh českého vlastenectví.

Těžko hledat výtvarné dílo, které by v souvislosti se svátkem 28. října bylo tak aktuální jako Slovanská epopej Alfonse Muchy, tak živě působící ve smyslu národním jako cyklus obrazů dokončený před více než osmdesáti lety. Slovanská epopej ... více »

Společnost a politika

Promyšlená a připravená likvidace krajských nemocnic

Kam až dosáhnou chapadla zájmových skupin? Repro The Graphic's Fairy

V rámci akce rušení 10 000 akutních lůžek nejde o úspory, ale o cílenou likvidaci sítě nemocnic a jejich následný prodej řetězcům. K autorovu článku z počátku října připojujeme aktuální tiskovou zprávu Asociace českých a moravských nemocnic ze 16. října převzatou z news.e-republika.cz.

V rámci akce rušení 10 000 akutních lůžek se po říjnových volbách připravuje 2. vlna tvrdého útoku Všeobecné zdravotní pojišťovny a ostatních zdravotních pojišťoven, jež povede k rušení či násilnému slučování celých oddělení a neobnovení smluv u ... více »

Společnost a politika

Jak proměnit společnost

Táňa Fischerová v Brně. Foto Miroslav Švejda

Nová knížka Táni Fischerové a Radomila Hradila je rozhovorem o povaze společnosti, o jejím směřování dnes a o nebezpečí, jež hrozí z jednostrannosti a vyprázdněnosti současné politiky.

Na besedu s autory a především s Táňou Fischerovou, která se shodou okolností - bez ohledu na připravovanou knihu - rozhodla kandidovat na prezidentku České republiky, přišlo nejméně sto lidí. Akce byla přitom domluvena na poslední chvíli a postr ... více »

Kultura a umění

Čtenáři sobě!

Časopis Ateliér volá o pomoc. Není jediný.

V loňském roce se časopis Tvar omluvil čtenářům, že nevyjde poslední číslo, protože prostě nejsou peníze, časopis se nedokáže uživit z prodeje a předplatného a dotace ze strany státu zdaleka nekryjí nezbytné náklady. Nic divného. Na takovou situa ... více »

Poezie

Robert Rybicki

Robert Rybicki, básník. Foto archiv RR

Robert Rybicki se narodil 1976 v Rybniku. Vystudoval polonistiku na Slezské univerzitě v Katovicích, pracoval v týdeníku Nowy czas. Ukázka je ze sbírky Masakra kalaczakra, která vyšla v loňském roce.

Otoč se, smrtko, na středověké rytině! Vykopni svou lebku vpřed jako brankář! Dívá se na řeč zdola od záchodů. Ty zdi prochcané mládím. Ty zdi, ze kterých luštím smrad shůrydaných. Shůry dáno vykopne vpřed jako brankář. De ... více »

Fejeton

Dědictví Bornů a Nedobylů

Obchodní logiku dokázalo 19. století přikrýt romantickými rituály. Repro www.fdb.cz

V minulých týdnech Česká televize reprízovala seriál Sňatky z rozumu.

V minulých týdnech Česká televize reprízovala seriál Sňatky z rozumu , natočený v roce 1968, kdy se ještě obecně věřilo, že televizní tvorba nemusí být nutně méněcenným spotřebním zbožím. Autor předlohy Vladimír Neff upozorňuje, že národní obroz ... více »