Čtrnáctideník Kulturní noviny

31. číslo pondělí 29. 10. 2012

Téma

Etické bankovnictví

Graf

Bezúročný úvěr jako alternativa ke stávajícímu systému - to je nejstručnější charakteristika družstevního bankovnictví, kterému se z jiného pohledu říká etické. Švédská banka JAK je pionýrem na tomto poli a má své následovníky.

Jednou z nejdůležitějších funkcí peněz je, aby sloužily jako prostředek směny. Aby se peníze dařilo udržet v oběhu, nestačí zrušit úrok, poněvadž nebude existovat žádná motivace, proč peníze posílat dál. V historii jsme byli svědky zákazu jak bra ... více »

Komentář

Muž bez vlastností

Jan Fischer reprezentuje rád. Foto Petr Novák, Wikipedia

Co může Jan Fischer jako potenciální prezident nabídnout?

Mnoho argumentů, proč by Jan Fischer neměl být prezidentem, jen špatně skrývá antisemitské předsudky. Někteří naši spoluobčané nedokážou svůj život naplnit jinak než nenávistí vůči nějaké vymezené skupině lidí, ať to jsou židé, komunisté nebo třeba ... více »

Kultura a umění

Nebyli jsme při tom

Peter Sellers ve filmu Byl jsem při tom. Foto cinema1544.wordpress.com

Tragický příběh Jerzyho Kosińského ukazuje, jak problematický může být v dobách mediokracie literární úspěch a jak trpce chutná exil.

Jerzy Kosiński (1933-1991) vypadl ze seznamů povinné četby ještě rychleji, než se do nich dostal. Svědek holocaustu a ztělesněné svědomí světa byl zavržen coby provokatér, psychopat a nakonec usvědčený plagiátor. Když se ukázalo, že král je nahý, ... více »

Poezie

Wanda Heinrichová

Jan Vermeer: Dívka čte dopis u otevřeného okna, 1659, olej na plátně, 83x64 cm. Repro www.essentialvermeer.com

Wanda Heinrichová (narozena 16. prosince 1968 v Žilině) je redaktorka časopisu Tvar a překladatelka z němčiny.

pusta se vlévá do studených moří železniční násep vratký vor v srpnu trsy suché trávy mávaly vyjížďkám k městečkům na Labi teď nic jen peron okraj všeho skokanský můstek třeba do fousaté anekdoty s Kohnem pendlovat ... více »

Fejeton

Street verbuňk

Breakdance před Eiffelovkou. Foto Benson Lee

Na dlažbě napůl vleže se zvláštními pohyby kroutí asi osmnáctiletý chlapec. Jako by rotoval na rameni. Najednou se jeho nohy vymrští nahoru, on se vzepře na rukou a obloukem se postaví a odchází. Další čtyři hoši, každý jednou nohou přišlapuje roh lepenkového čtverce, uznale zatleskají.

Už z brněnského Zelného rynku slyším temný puls baskytary a melodické záblesky saxofonové improvizace. Asi sto padesát metrů odsud, před jedním z obchodů na ulici Orlí, se houfují lidé. S kelímkem burčáku se prosmyknu mezi nimi a vidím kapelu, kt ... více »