Čtrnáctideník Kulturní noviny

32. číslo pondělí 5. 11. 2012

Téma

Válka a trauma

Dětství za války. Foto archiv KN

Vzpomínkový text brněnského psychologa Karla Plocka (narozen 4. září 1934 v Říčanech u Brna) publikujeme nejen jako svědectví o době protektorátu a traumatizaci dětské duše válečnými ději, ale též ve volné souvislosti s právě konanou konferencí u příležitosti stého výročí narození Leo Eitingera.

Do obecné školy jsem začal chodit vlastně už jako nešestiletý v druhém roce německé okupace naší země, tedy ve školním roce 1940/41. To už jsem uměl dávno číst - otec byl totiž velký čtenář a vodil mne s sebou do obecní knihovny, kde knihy půjčov ... více »

Kultura a umění

Grafika Hany Čápové - svět lidí nazíraný z nadhledu

Hana Čápová: Babylón. Lept s akvatintou, 2004, 14,5 x 9 cm. Repro www.artbohemia.cz

V třebíčské galerii Malovaný dům vystavuje kolekci hlubotiskových grafických listů a ukázky své malířské tvorby Hana Čápová.

Grafika je ve všech svých rozličných technikách výtvarným druhem náležejícím do kategorie kresebných umění. Základem grafiky je čára a náležitá kresebnost je jejím přívlastkem. A když pomyslně vystoupáme do nejvyšších pater kreslířského umění (sp ... více »

Kultura a umění

Rok bez Magora

Festival Pocta českému undergroundu, který proběhne 24. listopadu v divadle Archa v Praze, je věnován památce básníka Ivana Martina "Magora" Jirouse.

Loňské autorské čtení Ivana Jirouse na prvním ročníku tohoto festivalu bylo jeho posledním veřejným vystoupením. Letos se v rámci festivalu uskuteční předpremiéra celovečerního filmu Olivera Maliny Morgensterna s názvem Rok bez Magora . Dále v p ... více »

Poezie

Postavit vejce po Kolumbovi...

Účastníci soutěže jdou Kunštátem k domu Františka Halase. Foto Vojtěch Kučera

…básník to činí posté se všemi slovy. Verše z básně Útěcha, obsažené v knižní prvotině Františka Halase Sepie z roku 1927, linoucí se z úst básníka Radka Štěpánka obřadní síní kulturního domu v Kunštátě. Říjnová sobota, zapadající slunce, prostorem ještě doznívá krákavé krooa krooa jiného z Radků - Fridricha.

Předposlední říjnový víkend proběhlo v Kunštátě dvoudenní setkání finalistů 40. ročníku Literární soutěže Františka Halase (LSFH), určené mladým básníkům od 15 do 29 let, ženy nevyjímaje. Pozvání nakonec přijalo a do Kunštátu přicestovalo osm z n ... více »

Fejeton

Dušičky

Na hřbitově. Foto archiv KN

Na přelomu října a listopadu se lidé masově vydávají na hroby svých blízkých. Zavzpomínat, připomenout si známá místa a lidi.

Hřbitov máme na kopci. Zatímco ve městě se převaluje kouř a mlha, tady je větrno, ale na listopad až nezvykle vlaho. Na nebi svítí hvězdy, na zemi svítí stovky svíček. Mezi nimi tiše a opatrně procházejí lidé. Co je zajímavé, každý rok tady potká ... více »