Čtrnáctideník Kulturní noviny

34. číslo pondělí 19. 11. 2012

Téma

Záblesk Světla

Vítězné úsměvy nevydrží věčně, ale přesto nebudou zapomenuty. Foto www.mzv.cz

17. listopad 1989 by neměl být zdrojem frustrací z nepovedeného díla. To je příznak netrpělivosti malého lidského já v horizontu tisíciletého vývoje lidstva.

V sobotu 18. listopadu 1989 jsme ve zprávách rakouské televize zachytili informace o násilí na Národní třídě. Nevím, jestli už kolovala fáma o údajně zabitém studentovi, ale ty záběry policejního zákroku působily hrozivě, cosi bylo překročeno. Ce ... více »

Komentář

Jak nám ukradli výročí

Kdo chce a může vrátit poměry před rok 1989? Foto www.ctusi.info

Je dosti groteskní, když se za strážce odkazu 17. listopadu vydávají například Přemysl Sobotka, Miroslav Kalousek či Petr Nečas, kteří se sametovou revolucí nemají zhola nic společného.

Bylo by naivní čekat, že koaliční politici budou nadšení z demonstrace, kterou svolala 17. listopadu na Václavské náměstí iniciativa Stop vládě. Ovšem tentokrát byly reakce až nebývale hysterické, svědčící o tom, že současné moci už došly veškeré ... více »

Společnost a politika

Co dokáže jedna koza pro Tibet

Kočovnice z Tibetu. Foto www.leatherwoodonline.com

Cesty pomoci jsou různé. Člověk může účinně pomoci jinému i na velikou vzdálenost. Například Čech z Evropy chudému nomádovi na náhorních planinách Himálají.

Je začátek srpna a já si potřetí balím věci na cestu do Indie, do Himálají. Přemýšlím, co všechno budu potřebovat a také, co mě letos čeká. Budou místa a lidé, které jsem tam zanechala, vypadat stejně? Stojím na zelenající se pláni ve výšce 4 ... více »

Kultura a umění

Síla obrazotvornosti v tvorbě malíře a grafika Milana Nestrojila

Milan Nestrojil: Porušená planeta, akryl, koláž, sépie, 2003, rozměry neuvedeny. Foto Jan Dočekal

Nestrojilova díla nejsou prvoplánově líbivá, přesto jeho žďárská výstava stojí za návštěvu.

Příspěvková organizace Kultura Žďár připravila do výstavní síně Staré radnice ve Žďáru nad Sázavou výběrovou přehlídku z převážně nové tvorby Milana Nestrojila (nar. 1947). Autor vystudoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Komenského v Brati ... více »

Fejeton

Koho pobuřuje obraz lidské nahoty

Vive la France! Foto www.daylife.com

Vídeňská expozice Nazí muži znovu upozornila na staletí přežívané tabu o lidské nahotě. Co na tom, že jsme se všichni v její přítomnosti narodili a spolu s ní odcházíme z toho světa.

Dost často na sebe prozrazujeme neupřímnost k tomu, jak myslíme, a hlavně co děláme. Když si zajdeme do muzea na výstavu moderního umění a sledujeme výmluvná plátna či jasnozřivé fotografie ztvárňující ženskou nahotu, obyčejně pokyvujeme hlavou ... více »