Čtrnáctideník Kulturní noviny

36. číslo pondělí 3. 12. 2012

Téma

Mrakodrapy - symboly ekonomické krize?

Mrakodrap v Taipei. Foto Jiří Plocek

Výstavba mrakodrapů je dle jedné teorie spojována s příchodem ekonomické krize, dle jiných nikoli. V Brně se staví nejvyšší budova v České republice: Co z toho vyplývá?

V květnu 2013 by měla být v Brně dokončena nejvyšší budova České republiky, AZ Tower, nacházející se až v halucinačně působící a vyvíjející se části Brna, podél ulice Heršpická, nedaleko na jih od středu města. Základní kámen stavby byl položen v ... více »

Dokument

Paměti

Pavel Řezníček. Foto Festival spisovatelů Praha

V následujícím rozhovoru vzpomíná na své dětství surrealistický spisovatel Pavel Řezníček. Dokončení přineseme v příštím čísle.

Jaká je vaše první dětská vzpomínka? Je akustická. Šílený řev sirén a můj šílený řev na rukou otce, který mě nese do sklepa. Duben 1945, je mi tři a čtvrt roku, a na mé rodné Blansko se sypou bomby z ruských letadel. Poslední pohled do obýv ... více »

Kultura a umění

Co má cenu... Jindřicha Chalupeckého

Obrazy Vladimíra Houdka. Foto www.artalk.cz

Mozaika z laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého jako obraz současného umění?

Před vyhlášením laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého (CJCH) se žádný z teoretiků, kurátorů a kritiků výtvarného umění nemá příliš k tomu, aby řekl jedno jméno a vysvětlil, proč právě ten by měl být vítězem. Stejně tak i letos; zpráva o vyrovnanýc ... více »

Kultura a umění

Pastevci gepardů - sochařský projekt v pražské zoo

Michal Gabriel: Pastevci gepardů, bronz, 2011 – 2012, část z třinácti figur v životní velikosti umístěných od listopadu 2012 do jara 2013 ve výběhu gepardů v Zoologické zahradě hlavního města Prahy. Foto: Michal Gabriel a archiv redakce.

V pražské zoologické zahradě jsou až do příštího jara vystaveny sochy Michala Gabriela, řazeného k nejuznávanějším českým sochařům současnosti.

Vnímat sochařské umění v přírodě je jiné než v galerii. V sevřenosti galerijního prostoru můžeme dospět k soustředěné kontemplaci, avšak příroda obepne umělecký artefakt silou své magie a zas nám připomene, že je neměnně zdrojem veškeré invence ... více »

Poezie

Petr Čermáček

Netopýr v letu. Foto www.animal.discovery.com

Petr Čermáček (narozen 1972 v Chocni) je šéfredaktorem literárního časopisu Weles a pedagogem brněnské Mendelovy univerzity.

V rákosí pohyb. Volavka? Ne, jen sáček - šustí, povlává. Pěnice v dešti nečekají na tramvaj - mají čas zpívat. Uvnitř jeskyně jsme jen siluety vyryté v kosti dne. Každý rok znovu objevím košatý jilm u cesty v p ... více »

Fejeton

Letošní burčák

S tím, co denně pijeme a jíme, znovu upíjíme a chutnáme svůj vlastní život. Foto www.sklepymoravy.cz

Následující text, který je připomínkou nedávno zesnulého spisovatele, vyšel nejdříve v roce 1999 v Literárních novinách a letos v létě v novém výboru z publicistiky Jana Trefulky Doteky a posedlosti, vydaném nakladatelstvím Atlantis v Brně.

Po dlouhé době jsem zase jednou potkal dobrou zprávu. Netýká se ovšem českého veřejného života, ale moravského vína, a nemám ji jenom z doslechu, ale sám jsem se ve sklípku přesvědčil. Víno bude letos výborné. Ochutnal jsem burčák a jeho lahodnos ... více »