Čtrnáctideník Kulturní noviny

37. číslo pondělí 10. 12. 2012

Téma

Stoleté výročí albánského státu

Pomník vyhlášení albánské nezávislosti ve Vloře. Foto Jiří Plocek

Albánie slavila 28. listopadu stoleté výročí své existence. Ismail Qemali vyhlásil v tento den roku 1912 nezávislost a vztyčil v centru města Vlora albánskou vlajku.

Albánský národ byl v roce 1912 součástí Osmanské říše. Na počátku 20. století se tato velká říše zmítala ve vnitřních politických problémech. Mladoturecké hnutí a mladoturecká revoluce měly v té době velký vliv na albánské národní hnutí. Mnoho al ... více »

Společnost a politika

Sociální stát výjimkou? Aneb o "žití na dluh"

Friedrich Hayek. Foto www.hayekcenter.org

Atavismus je rys nebo znak biologickou či kulturní evolucí už překonaný a vymizelý, který se však znovu objeví jako výjimka. Atavismem může být výskyt ocasu u člověka nebo noh u hada. Je atavismem sociální stát?

Atavismus je rys nebo znak biologickou či kulturní evolucí už překonaný a vymizelý, který se však znovu objeví jako výjimka. Atavismem může být výskyt ocasu u člověka nebo noh u hada. Je atavismem sociální stát?  F. A. Hayek ve své knize New Studies ... více »

Dokument

Paměti - 2. část

Rudolf Slánský před svým zatčením. Foto archiv KN

V závěrečné části rozhovoru s Janem Vlkem hovoří básník o svém vztahu k náboženství a vzpomíná na Brno v padesátých letech, na drobné dětské radosti i na všudypřítomný tlak diktatury.

Ještě k tomu něcařovi. Tvrdíte, že něco je... Nejvyšší bytost, nebo nejvyšší elektromagnetická síla? Nebo nějaké fluidum, nebo co??? Jsem deista. Pokud existuje nějaký bůh, tak dle deismu svět vytvořil a pak ho opustil. Podle mne je velký r ... více »

Kultura a umění

Rozporuplná evropská architektura a "česká přísnost"

Vítězný projekt Davida Chipperfielda, rekonstrukce Nového muzea v Berlíně. Foto www.konstrukce.cz

Současná česká architektura se v prestižní evropské soutěži neprosadila.

Výstava věnovaná architektonické ceně Miese van der Rohe dorazila do pražského Veletržního paláce se značným zpožděním od svého vyhlášení, jež proběhlo už v březnu 2011. Nicméně jedná se o dokumentaci staveb, které mají ambice setrvat v prostoru ... více »

Kultura a umění

Nový pohled na Františka Hrubína

František Hrubín u rybníka Hejtman, začátek 60. let. Foto Šechtl a Voseček

Kniha Ivy Málkové dává čtenářům nahlédnout do podhoubí, z něhož Hrubínův tvůrčí duch vyrůstal.

Iva Málková se zabývá osobností a tvorbou Františka Hrubína již delší dobu. Edičně připravila některé Hrubínovy dopisy (např. Adresát František Hrubín) a v roce 2010 vydala hodnotný výbor z jeho básnické tvorby pro dospělé (Básně). Nejslabší částí j ... více »

Kultura a umění

Brno viděno z venku

Účastníci diskuse. Foto Ota Nepilý

V úterý 4. prosince se v divadle Husa na provázku konal již devatenáctý Husa klub. Měl název Z Brna do světa a podtitul Jak nás vidí Brňané žijící ve světě?

Složení hostů reprezentovalo různé generace i různé kulturní okruhy. Profesor americké Yaleovy univerzity Peter Demetz (1922), germanista, překladatel a esejista, patří k legendárním postavám českého exilu a jeho smíšený původ (německo-česko-žido ... více »

Kultura a umění

Hlášení o Poctě undergroundu II - vzpomínka na Magora

Vladimír Drápal zdraví návštěvníky. Foto autorka

Neúnavný Vláďa Drápal, řečený Lábus, uspořádal po roce festival s názvem Pocta českému undergroundu II. Jeho první část jsme měli možnost zažít v sobotu 24. listopadu v Divadle Archa.

Underground kulturní - spojující v sobě žánry poezie, výtvarna, filmu a hudby přibližně v tomto pořadí - nestojí o masmedializaci, ale přenos pravdivé výpovědi. Violoncellista Josef Klíč přijel z Brna, aby uvedl své nové CD Requiem za Magora ... více »

Poezie

Pavel Martinec

John Collier: Lilith, 1892, olej na plátně. Repro www.allart.biz

Pavel Martinec se narodil 31. ledna 1986 v Trutnově, žije v Hradci Králové, kde pracuje jako středoškolský učitel.

Pavel Martinec Zakleli boha do zvířecí tlamy, zakleli boha do očí svých žen, bůh – chladný vítr nad horami smál se jim řečí koní z mořských pěn. Zakleli smutek v trpasličí mezi, jizvy svých dětských srdcí zakleli, za každý hřích se zpovídali ... více »

Fejeton

Tiché adventní slavnosti

Kajícnost zmizela, zbyla souprava oslav, jejichž vrcholem je tradičně podnikový večírek. Foto www.superkariera.cz

V duchu ideje, že v době předvánoční by se lidé měli spolu setkávat, vyprazdňují společně nádoby s alkoholem bezdomovci, básníci s komplikovaným vztahem k realitě i lidé obchodující s realitami.

Začátek adventu - první neděle adventní připadla letos na 2. prosince - znamená pro většinu českých domácností začátek nejhektičtějšího období roku. Dárky nakupují prakticky všichni, s pečením cukroví a předvánočním úklidem už to sice není tak žh ... více »