Čtrnáctideník Kulturní noviny

38. číslo pondělí 17. 12. 2012

Téma Domov

Tři rozhovory, tři osobnosti, ale jen dvě prezidentky

Obrázek nebo fotografie ke článku#7287

Je to zvláštní shoda okolností, že v jednom nakladatelství vyšly tři knihy rozhovorů s třemi prezidentskými kandidáty zrovna v době rozběhnuté předvolební kampaně.

Nebudu zabíhat do přílišných spekulací, i když o jistém smyslu pro komerční rovinu nakladatelské činnosti nemusíme u pražského Portálu pochybovat. Na druhé straně zas, a to budiž Portálu připsáno ke cti, nepůsobí žádný z aktuálních titulů dojmem prv ... více »

Společnost a politika

Družstva a další alternativy

Končí mezinárodní rok družstev a Pražská škola alternativ vydala publikaci s názvem Družstevnictví pro 21. století.

Mezi běžné školní znalosti asi nepatří, že první družstvo vzniklo v Anglii v roce 1847 a první české − Pražský potravní a úsporní spolek − už v roce 1847. První družstevní centrála v našich zemích − Jednota českých hospodářských družstev − vznikl ... více »

Společnost a politika

Albánie 1912 až 2012

Pomník Neznámého partyzána v Tiraně. Foto Jiří Plocek

Albánie, která 28. listopadu slavila stoleté výročí své existence, byla od začátku považována za outsidera světové politiky.

Albánii provázely od počátku její existence obtíže. Vítězné mocnosti první světové války neměly zájem o její nezávislost. Jedině USA stály za tímto malým balkánským státem a tato skutečnost později ovlivnila albánskou politiku. Ve dva ... více »

Kultura a umění

1872 - Plečnik, Preisler, Bílek, Hudeček, Panuška

Jaroslav Panuška: Smrt pronásledovaná havrany, okolo roku 1900. Repro Monster Brains

Před sto čtyřiceti lety se narodilo nebývalé množství významných českých výtvarných umělců.

Od roku 1872 do roku 2012 uplynulo 140 let, deset let do kulatého výročí tedy ještě schází. Přesto stojí za to si i výročí nekulaté na konci letošního roku připomenout, a sice jako rok, v němž se narodilo nebývalé množství významných českých výtv ... více »

Kultura a umění

Šťastné zítřky kinematografické

Obrázek nebo fotografie ke článku#7292

Nakladatelství Academia vydává ediční řadu Šťastné zítřky, zaměřenou na reflexi období komunistického režimu v Československu.

U dvou děl z ediční řady Šťastné zítřky bych se rád zastavil třeba už proto, že se přes odlišné pojetí zaměřují na příbuznou tematiku. Publikací, které by se věnovaly vývoji ve zdejší kinematografii v druhé polovině 20. století, nevyšlo po roce 1 ... více »

Dokument

Je pevný řád a platí napořád

Na hřbitově. Foto Martina Schneiderová

Dušičkové zamyšlení naší spolupracovnice překračuje období, z něhož vyšlo. A nezastaví se ani ve chvíli zlomu ročního cyklu.

Je měsíc Dušiček a já měním objektivy před brněnským Ústředním hřbitovem. Zužuji úhel záběru, nasazuji oblíbených 35 mm, Sigmě 10-20 mm zatím dávám pohov a schovávám ji do tašky. Potřebuji zúžit úhel záběru, tak jako vždycky, když se chci zorie ... více »

Dokument

Jungovy spisy: Velké dílo dokončeno

Carl Gustav Jung. Foto www.cervenakniha.cz

Slavnostní vernisáží v brněnském Moravském zemském muzeu byl veřejnosti představen 9. svazek Výboru z díla C. G. Junga s názvem Člověk a kultura, který završil dlouholetou náročnou překladatelskou a nakladatelskou práci.

Zaplněný konferenční sál byl 7. prosince svědkem obsažné rekapitulace dlouhých let práce na obtížných překladech velikána psychologie 20. století, švýcarského psychologa C. G. Junga (1875−1961). Patří k paradoxům doby, že úctyhodné dílo, které u ... více »

Poezie

Petr Motýl: 21. 12. 2012

Mayský kalendář.

Básník Petr Motýl (1964) bilancuje u příležitosti údajného konce světa svůj život.

je vyhlašováno skonání věků a určeno na 21. 12. 2012 nikdo však nespatřil proroky nikdo nenaslouchal na poušti zda do ticha zazní hlas volajícího je vyhlašováno skonání věků a odevšad se ozývá strašlivý kravál jehož byť jen chvilkovou nepřítomno ... více »

Fejeton

Přelud svobody

Souhlasíte? Repro nxstep.co.uk

Primitivně černobílý pohled, že minulý režim byl zcela nesvobodný a současný je naopak zcela svobodný, před příčetným pohledem neobstojí.

Stalo se to jednoho dne minulé zimy; šel jsem jedním moravským městem na vernisáž výstavy jednoho známého. Byla sobota večer, mrazivo a větrno. Za starých časů se říkalo, že by psa ven nevyhnal, ale dnes jediní lidé, které jsem potkával, byli nao ... více »

Literární ukázka

Věc se zvláštní přihodila

Jan Knap: Bez názvu, 2010, olej na plátně, 75x90 cm

Polská vánoční poezie ve výběru a překladech Petra Motýla.

Věc se zvláštní přihodila, Panna Syna porodila přese vší bolest tělesnou. Slyšte novinu velikou, Izajáš to prorokoval, Anděl Gabriel zvěstoval: Zdrávas buď, Panno milosti, jež porodíš v bolesti. Radujme se, veselme se, že v Betlémě, malém městě, Bůh ... více »