Kultura a umění Domov,Politika

Nový rok osvobodil další autorská díla: Ježka či Vančuru

Vladislav Vančura. Foto www.cojeco.cz

Novým rokem nezačíná jen nové kalendářní období, ale jde také o den volné tvorby (Public Domain Day). 1. ledna 2013 totiž zanikla majetková práva k dílům, jejichž autoři zemřeli v roce 1942. Volná tvorba je tak obohacena o stovky tisíc děl, včetně melodií Jaroslava Ježka či literárního díla Vladislava Vančury. Oslavy dne volné tvorby však také přinášejí smutnou vzpomínku na autory, které v roce 1942 zavraždili nacisti.

Prvního ledna se každý rok umělecká a vědecká díla, jejichž autoři zemřeli před 70 lety, stávají volnou tvorbou. Končí tak zákonný monopol, kvůli kterému nemůže veřejnost tato díla svobodně kopírovat a šířit. Šíření volných děl již nelze omezovat či kontrolovat, naopak volná tvorba se stává volně použitelným bohatstvím, které je dostupné každému za jakýmkoliv účelem.

Konec monopolu pro společnost znamená snížení cen, vydávání nových edicí a možnost díla upravovat, užívat a dále na nich stavět ve vlastní tvorbě. Volná tvorba je materiál, ze kterého mohou dnešní autoři tvořit nová díla - mohou díla svobodně provozovat, kopírovat, zfilmovat, zhudebnit či použít ve vlastních dílech.

Z českých autorů lze od začátku nového roku svobodně využívat, upravovat a šířit například hudbu Jaroslava Ježka (melodie Život je jen náhoda, Klobouk ve křoví), knihy Vladislava Vančury (knihy Markéta Lazarová a Rozmarné léto), výtvory Jindřicha Štyrského (obrazy, povídky). Z mezinárodních autorů jsou to spisovatelé Daniil Charms, Bruno Schulz (román Skořicové krámy), Robert Musil (román Muž bez vlastností) či malíř Grant Wood.

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek k tomu říká: "Platné autorské právo umožňuje vydavatelům držet monopol na kopírování autorských děl ještě 70 let po smrti autora. Nemyslíme si, že by takto dlouhé lhůty měly vliv na motivaci autorů. Pirátská strana považuje dobu trvání kopírovacího monopolu za nepřiměřeně dlouhou a prosazuje její zkrácení na dobu kolem 10 let od vydání díla, která je mnohem bližší existujícím obchodním modelům. Nebýt opakovaného nesmyslného prodlužování copyrightu, volná tvorba by byla mnohem bohatší".

Uvedená autorská díla vstupují do volné tvorby již podruhé. Původní padesátiletá doba uplynula již v roce 1993. Autorským zákonem z roku 2000 však byla doba kopírovacího monopolu retroaktivně prodloužena.