Společnost a politika Domov,Politika

Zakletá politika: Kudy na to

V Respektu č. 43 byla prezentovaná zajímavá teze, že krajské volby rozhodli ti voliči, kteří nepřišli k volbám. Redaktoři časopisu proto s pěti z nich udělali interview. Mne osobně nejvíc zaujal rozhovor s panem Ptáčkem, který byl v mnohém poučný. Tento pán, dlouholetý člen ODS, se rozhodl vystoupit ze strany. Neudělal to jen tak, pro nic za nic. Popisuje, jak odéeska formou přijatých černých duší ovlivnila volby do chomutovské radnice − starostkou se pak stala nechvalně známá Ivana Řápková, rychlostudentka z Plzně. Dále detailně popisuje, jak Přemysl Rabas, člen Strany zelených, vedl vzorně místní Zoopark a jak ho Řápková odstranila. Dále říká: "Když jsem se snažil o zhoršujících se poměrech ve straně promluvit k ostatním, dozvěděl jsem se od šéfa naší místní organizace, že jsem k smíchu."

To, co pan Ptáček popisuje, mne nepřekvapilo. Ostatně jsem již čtyři volební období v zastupitelstvu Brna a poměry v místní ODS jsou ještě horší, i když jsem je naštěstí nepozoroval zevnitř jako pan Ptáček. Překvapuje mne ovšem to, že ten člověk, když vystoupil z ODS, už k volbám nešel a nevolil nikoho. Jen o pár řádků před tím se ale zmínil o Přemyslu Rabasovi, který také kandidoval, ale pan Ptáček mu hlas nedal. Proč? Strana zelených si nějak nechala nasadit psí hlavu. Je úplně jedno, že prošla jako jediná korupčním testem novinářů MF Dnes, že nemá jediný finanční skandál. Nikoho nezajímá, že nebere peníze od ČEZ, Lukoilů a jiných uskupení. A že je vedou do voleb lidi s dobrou pověstí. Pro mnohé lidi je nevolitelná.

Mnohem víc mi ale vadí, že pro mnohé lidi je stále volitelná ODS. Když jim vykládám, co o poměrech v této kmotrostraně vím, tak jen pokývají hlavou a řeknou: "No, to je asi pravda, ale pro mne je to záruka, že se nevrátí komunisti, tak je budu volit." Ve skutečnosti ale to, že se komunisti vrátili do krajů a že z nich polehoučku začínají vládnout, je právě zásluha ODS. Ti odvedli pro KSČM zásadní část kampaně. Komunistům stačilo jen sestavit kandidátky.

Moc tomu nerozumím, čtyři volební období se snažím nabízet alternativu, chovám se maximálně poctivě, nikdy jsem nepřijal ani nedal úplatek. Podobně slušně a transparentně se chovali a chovají i ostatní z kandidátky Strany zelených, se kterými jsme kandidovali do krajských voleb. Ale výsledek je, že voliči to naházeli profláknutým stranám, které se znemožnily buď historicky (KSČM), anebo zcela nedávno (ODS, ČSSD). Anebo nejdou volit vůbec. Většina lidí je zklamána z chování stran. Já jsem spíš zklamán z chování voličů. Ti totiž umožňují stranám chovat se tak, jak se chovají.