Čtrnáctideník Kulturní noviny

11. číslo pondělí 11. 3. 2013

Téma

Benešova Sofiina volba (1. část)

Adolf Hitler přijíždí do Brna. Foto archiv KN

Aneb připomínka dění od 5. října 1938 do 15. března 1939 v širším kontextu.

Od mládí už jsem se načetl tolika "zásadních" úvah a prohlášení, co jsme měli dělat v době mnichovského diktátu a co 15. března 1939, že by to vydalo na řadu tlustospisů. Jedni prohlašovali, že jsme se měli bránit, komunisté hlásali, že "báťuška ... více »

Společnost a politika

Rehabilitace prvorepublikových idejí sociální demokracie a družstevnictví

Slušovice v dobách největší slávy. Foto www.hyje.cz

Dokončení textu o tradicích českého družstevnictví.

Mezinárodní družstevní svaz a OSN suplují socialisty Pokud jde o podporu družstevnictví, pak si vysoké uznání zaslouží OSN a samozřejmě také Mezinárodní družstevní svaz (MDS). Díky OSN umožňuje právo Evropské unie od roku 2001 i družstv ... více »

Dokument

Komu patří Bratislava?

Freska na bratislavském hlavním nádraží. Foto autor

Bratislava se na začátku února podobala kulise divadelního představení. V zahradě prezidentského paláce, který je umístěn za skleněnou přepážkou, což podtrhuje dojem kartonové dekorace, zimu sotva přežívají stromy v Aleji prezidentů.

Slovenští nacionalisté si v sobotu 16. března chtějí společným Pochodem za samostatné Slovensko vyrážejícím z náměstí nazvaného po Milanu Hodžovi, tedy zastánci přeměny rakousko-uherské monarchie na federaci středoevropských států a pozděj ... více »

Kultura a umění

Proti okupačním tankům vztyčil pravdu poezie

Vladimír Lavický: Bez názvu, alchymáž ve formě osového dekalku, koláž a olejová tempera na kartonu, 24 x 19 cm, nedatováno. Foto Jan Dočekal

Před devadesáti lety se narodil Vladimír Lavický, editor sborníku Hle žezlo veršů.

Vladimír Lavický (13. března 1923 - 19. prosince 1997), nově jmenovaný ředitel Okresní knihovny v Třebíči, vydal zkraje podzimu 1968 pod vlivem srpnové okupace Československa sborník Hle žezlo veršů… Proti "spřáteleným" tankům vztyčil prav ... více »

Kultura a umění

Performance na ruský způsob

Z expozice v MeetFactory. Foto www.jlbjlt.net

Ještě do 24. března je možné v pražské Meetfactory zhlédnout výstavu nazvanou Pussy Riot a ruská tradice uměleckého vzdoru.

Ještě do 24. března je možné v pražské Meetfactory zhlédnout výstavu nazvanou Pussy Riot a ruská tradice uměleckého vzdoru . Ihned se mi velmi živě před očima vybavila Galerie U Řečických z počátku 90. let a výstava skupiny ruských konc ... více »

Fejeton

Uklízet, ale nepálit

Staré noviny. Foto www.czystaakcja.pl

Předjaří jaksi vzbuzuje v lidech potřebu uklízet v sobě i kolem sebe.

Předjaří jaksi vzbuzuje v lidech potřebu uklízet v sobě i kolem sebe. Ponořil jsem se tedy ve sklepě do starých časopisů, od Literárních novin až po Rock&Pop, které jsem kdysi kupoval či dokonce předplácel. Původní záměr, spálit nadbytečné a uvol ... více »