Čtrnáctideník Kulturní noviny

12. číslo pondělí 18. 3. 2013

Téma

Nový papež - nový směr?

Kardinál Bergoglio s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou-Kirschnerovou. Foto www.presidencia.gov.ar

Volba nového papeže je svým způsobem překvapivá. Výrazná osobnost, ale také vysoký věk. Pokus o obrat k sociálním problémům a prvotní duchovnosti, nebo jen vnější gesto?

Odstoupení Benedikta XVI. vyvolalo velký rozruch - nejen pro svou neobvyklost (poprvé po mnoha stoletích odstoupil papež ze svého rozhodnutí), ale také pro dohady, proč se tomu tak stalo. Bylo to jenom z důvodu ztráty sil ve vysokém věku, či z ně ... více »

Komentář

Strany jsou pro straníky

Dějiště sjezdu. Foto www.prumysl.cz

Sociální demokraté dokáží přijmout výraznou osobnost jenom tehdy, když s nimi jedná z pozice silnějšího. Co to vypovídá o jejich sociálnosti a co o jejich demokratičnosti?

Vilém Flusser kdysi přirovnal politickou stranu k černé skříňce - aparátu, jehož fungování může běžný smrtelník pouze pasivně sledovat, ale skrytý princip nikdy nepochopí. Víkendový sjezd sociálních demokratů tuto teorii potvrdil. Nejpopulárnější ... více »

Společnost a politika

Vlajka proti pokrytectví a úzkoprsé politice

Demonstrace na podporu Tibetu v Londýně 2008.

Tábor rozdělen na vícero táborů. Okupovaný Tibet má ve městě husitů jenom soukromou podporu. Ministerstva kultury a zahraničních věcí ČR ­(stejně jako radní) upřednostňují raději vztahy s Čínou. A štafeta živých pochodní pokračuje dál…

Symbolicky na měsíc březen připravilo Husitské muzeum v Táboře lektorský program s názvem Vlajka pro Tibet, vlajka proti lhostejnosti . Je určen pro žáky i studenty a věnuje se Tibetu a lidským právům. Ačkoliv byl vytvořen bohulibý projekt, samo ... více »

Společnost a politika

Benešova Sofiina volba (2. část)

Britský plakát přibližující československé exilové vojsko. Na plakátu četař Jan Hrubý, jeden z atentátníků na Heydricha. Repro archiv autora

Dokončení článku připomínajícího dění od 5. října 1938 do 15. března 1939 v širším kontextu.

Na straně ČSR byly rozmístněny na území Čech a Moravy tři armády: první se sídlem štábu východně od Prahy, druhá s velitelstvím v Olo­mouci a operačním územím na severní Moravě a třetí armáda se štábem v Moravském Krumlově určená pro obranu jižní ... více »

Kultura a umění

Nevím kam půjdu, ale musím odsud. Pryč.

Carl Frode Tiller. Foto www.dagbladet.no

Generace čtyřicátníků, která se příliš snadno vzdala svých snů a spokojila se s poklidným přežíváním, je předmětem věcné analýzy v knize norského spisovatele Carla Frodeho Tillera.

Kniha norského spisovatele Carla Frodeho Tillera (narozen 4. ledna 1970) nazvaná Kroužení se kompozičně inspiruje u Akutagawova Rašómona či Čapkova Povětroně . Hlavní hrdina David do děje nijak nezasahuje, potýká se s náhlou ztrátou paměti a ... více »

Fejeton

Jarní píseň

Jaro je tady. Foto Nico Barbieri

Ona i splátka hypotéky vypadá na jaře nějak veseleji než uprostřed plačtivého listopadu.

Zima odchází, jaro přichází. Odchází Klaus, přichází Zeman. Zavoní louky, kytky, stromy. Na Hradě zavoní becherovka. Jarní slevy v supermarketech zaženou jarní únavu. Čtenáři již uronili nejednu slzu, dojati vzpomínkou na to, že březen býval jeji ... více »