Fejeton

Jarní píseň

Jaro je tady. Foto Nico Barbieri

Zima odchází, jaro přichází. Odchází Klaus, přichází Zeman. Zavoní louky, kytky, stromy. Na Hradě zavoní becherovka. Jarní slevy v supermarketech zaženou jarní únavu. Čtenáři již uronili nejednu slzu, dojati vzpomínkou na to, že březen býval jejich měsícem - měsícem knihy. A na samém konci tohoto měsíce se zaplní kostely o svátcích Velikonoc a už úplně všichni chalupáři, kteří zazimovávali, promění své chaty a chalupy v odzimované.

Ano, ano, představitelé ptactva nám již sedí na vejcích, na farmářských trzích se začala prodávat vejce malovaná. A co turisté? Kam nejčastěji odlétají z Čech v březnu? Na alpské ledovce? Ještě že pivo chutná i na jaře. A že se nic nemění na způsobu jeho čepování. V západní části republiky se točí do půllitru naráz, v části východní se "dělá". Kdo ale dělá jaro? Přece sluníčko. A pod darem z nebes - slunečními paprsky - je už možné posadit se venku před vinnými sklípky v požehnaném kraji vinorodém. Všude jinde je možné alespoň uklidit ve sklepě. Vždyť jarní úklid, to je tradice, která vládu neviditelné ruky trhu nijak nenarušuje ani nepodrývá.

A pokud jde o rytí, kdo nestačil záhonky zrýt na podzim, pro toho je březen druhou šancí na život rajčat a hlávkového salátu. Zatím, než nám zelenina na záhonku vyroste, vložíme do jarního salátu rajčátka ze Španěl, ředkvičky z Izraele a okurku ze země, která na světové mapě jara ani není. Ta okurka totiž nepochází ze zahrádky, ta je přímo z pohádky, ve které na jaře přilétají pečení holubi z teplých krajin a na horách neroztává sníh, ale tvaroh a balkánský sýr.

A což teprve krátké jarní sukénky. A což teprve voňavé, právě vyprané jarní montérky. Což teprve svěže se zazelenavší trávníky fotbalových hřišť, na něž vybíhají nádherní borci a sprostě a přátelsky pokřikují. Ona i splátka hypotéky vypadá na jaře nějak veseleji než uprostřed plačtivého listopadu. A ten odér becherovky linoucí se z Pražského hradu…

Tak tedy nová naděje, jako každé jaro. Ta nám tu třepetá křidélky a cvrliká jak ten skřivánek nad polem, na kterém se vlní ozimy. Trošku je ho špatně slyšet, jak hned vedle hučí na dálnici auta, co vezou do supermarketu rajčata ze Španěl a ředkvičky z Izraele. Trošku je ho špatně vidět, jak hned u pole čudí komíny fabriky, co se v ní vyrábějí jarní slevy. Dá to trochu práce, uvidět ho a zaslechnout. Ale je tam, vidíte, tamhle se třepetá. A zpívá, zpívá.