Čtrnáctideník Kulturní noviny

14. číslo úterý 2. 4. 2013

Téma

Dát či nedat na kulturu? Výhledy nejen na rok 2013

Ideální financování umělců? Foto The Music Pitch

Státní koncepce podpory umění prochází změnami. Vládní strategie pro léta 2007-2013 není naplňována a místo toho narůstají otázky o smyslu státní podpory kultury. To svědčí o krizi státu a jeho chápání kultury vůbec. Kudy kupředu?

Redaktor společenského týdeníku Reflex Jiří X. Doležal v typicky expresivním stylu odpovídá: NEDÁM!!! Myslí tím peníze na tzv. živou kulturu. Odsuzuje "kulturní frontu" za petici Zachraňte kulturu 2013 a únorovou demonstraci před sídlem Ministe ... více »

Komentář

S komunisty se nemluví

Antikomunismus s mateřským mlékem. Foto www.littlerockstar.cz

S českým antikomunismem se to má asi tak, jak popsal dávný filosof svůj vztah ke smrti: když jsem tu já, není tu ona, a až tu bude ona, tak už tu zase nebudu já.

Nečasova vláda se zřejmě zapíše do historie úplně jinak, než si původně přála: jako ta, která svým diletantstvím a necitlivostí zbavila velkou část českých voličů dlouholeté nechuti ke komunistické straně. Česká ekonomika se propadá a komunisté posi ... více »

Dokument

Problémy v Moravské galerii

Pražákův palác, sídlo Moravské galerie. Foto www.brnoportal.cz

Netransparentní konkurz, podivné chování Ministerstva kultury, nepřesvědčivý vítěz - to jsou výchozí body rozruchu a nové iniciativy, která usiluje o revizi výběrového řízení na nového ředitele Moravské galerie. Podepisuje se petice.

Moravská galerie (MG) se v minulých letech pod vedením posledních dvou ředitelů vyprofilovala v moderní instituci s programem, který obstojí i v mezinárodním kontextu. Marek Pokorný, který vedl galerii od roku 2004, odešel na vlastní žádost loni ... více »

Kultura a umění

Svatá Terezie a mystika jako cesta k Bohu

Vitráž s vyobrazením svaté Terezie ve francouzské obci La Coquille. Foto Pére Igor

V čase velikonočním, který začíná Velkou nocí (Ježíšovým vzkříšením) a končí svátkem Seslání Ducha svatého (letnicemi), přibližujeme jednu z velkých postav křesťanské duchovnosti.

Svatá Terezie od Ježíše (zvaná též z Ávily, 1515-1582) byla španělská karmelitánka, reformátorka řádu karmelitánů (větev bosých karmelitánů) a jedna z nejvýznamnějších spisovatelek španělského mysticismu. V povědomí českého čtenáře je možná vnímá ... více »

Kultura a umění Kultura

Nad novější poezií Radka Fridricha

Pohled na děčínský zámek, dřevoryt neznámého autora z roku 1853. Repro www.antiquaprintgallery.com

Tvorba osudově spjatá s konkrétní krajinou je v současné české literatuře spíše výjimečná.

Pokud bych měl o některém z autorů polistopadové české literatury hovořit jako o význačném básníkovi Sudet, mezi prvními bych určitě vzpomenul Radka Fridricha, a to hned z několika důvodů. Zmínku si zaslouží nejen pro svoji (dnes už i zahraniční) pr ... více »

Kultura a umění

Potřeba slunce

Bedřich Piskač: Cesta s korkovým dubem, 1928, olej na plátně, 53x73 cm. Repro www.citygalleryprague.cz

Josef Kroutvor není jen hrdina rozmarných povídek Ivana Wernische, ale také brilantní esejista, kterému pronikavé postřehy i lehce písmácká roztěkanost vynesly přezdívku Chalupecký chudých.

Středoevropany vždy přitahovalo Středomoří. Nejen fyzicky, svým příjemným klimatem, ale také duchovně, samozřejmou múzičností, která nezapře minimálně tři tisíciletí tradice. Krajina usměvavého slunce, vlahého vzduchu a mramorových lomů, jež naví ... více »

Fejeton

Člověk, přítel zvířat

Postavení miláčka domácnosti je pro zvíře zcela uspokojivé a dostatečné. Foto Eric Iselée

Od člověka k člověku je daleko. Dál než od člověka ke kocourkovi a pejskovi.

Má zvíře duši? Třeba takový ptakopysk? Nebo tasemnice? Nebo pes? Ten náš vám tak moudře kouká a tak všemu rozumí, no, jenom promluvit. Pejsek, ten neublíží, to jenom lidi zklamou. Pes nikdy ne. Anebo takový vám kocourek vykastrovaný, roztomilý. T ... více »