Čtrnáctideník Kulturní noviny

15. číslo pondělí 8. 4. 2013

Téma

Kypr: Zrcadlo slabin evropské ekonomiky

Kypřané u prázdných bankomatů. Foto www.marketplace.org

V krizi kyperských bank nejde o záchranu Kypru, ale o záchranu Evropské centrální banky. Tento kolos stojí na hliněných nohách. A na deformovaném pojetí ekonomického myšlení.

I malá země jako Kypr je schopná položit na lopatky Goliáše. V noci 24. března 2013 se zachraňovala především Evropská centrální banka (ECB) a bylo zahájeno velké stříhání evropských ovcí. Politici se však dopustili kardinální chyby. Ztráta důvě ... více »

Kultura a umění

Provinční české prostředí nedokáže ocenit domácí autory

Lubomír Kerndl. Foto Jan Dočekal

Rozhovor s polygrafem, umělcem a vydavatelem Lubomírem Kerndlem, zaujatým podporovatelem současného surrealistického umění.

V přítomném českém umění jste "dospělým zázračným dítětem". Je to možná protimluv, ale pravdou je, že jste vešel do výtvarného dění až po čtyřicátém roce věku a k tomu se ještě stal mecenášem umění. Větší měrou jsem ... více »

Kultura a umění

Básnicky bydlí člověk

Jaroslav Erik Frič. Foto Michal Šanda

Jaroslav Erik Frič ve svých denních záznamech vydává pozoruhodné svědectví o osamělém, nikoli však marném boji s nekulturností doby.

Knižně vydané deníky Jaroslava Erika Friče, známého jako básník, pouliční muzikant a především nepřehlédnutelný spiritus agens nekomerční kultury v Brně a okolí, zachycují období od června do prosince 2007 (nakladatelství slibuje, že časem vydá i ... více »

Kultura a umění

Kinetické objekty, které se nepohybují

Objekt Radka Kratiny. Foto Dynamo Design

Dílo klasika českého kinetického umění Radka Kratiny je na retrospektivě v pražské galerii Dům U kamenného zvonu představeno přehledně, ale s jistou dávkou akademismu.

Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje." Antoine de Saint-Exupéry Radek Kratina (1928−1999) byl jedním z českých výtvarných umělců pevně spjatých s šedesátými léty minulého století. Tehdy zavál do české ... více »

Literární ukázka

Čtenářský deník: Phil Marlowe jako sociální kritik

Zákon není spravedlnost. Je to velmi nedokonalý mechanismus. Foto www.workersinjuryrights.com

Raymond Chandler psal před 60 lety ve svých detektivkách o našem dnešním světě.

Raymonda Chandlera čtu nárazově, nepravidelně, ale zato pořád dokola. Jeho jiskřivé a šťavnaté čtení se neomrzí, a zvlášť když ústřední postava oplývá rysy, jež rezonují - nevím z jakých důvodů - s povahou čtenáře. Phil Marlowe je zvláštní chlapí ... více »

Fejeton

Sny sytých bývají blbé

Vydražený Picasso. Foto art-antiques-design.com

Vždycky se všechno nepodaří. Někdy člověk nemá den.

Dnes k ránu jsem šel do samošky a koupil si vlašák, kolu a dvě bulky. Paní u kasy po mně chtěla 188 Kč. Ptám se jí, jestli se nezbláznila. Řekla pardon, 18 korun; ale to jí nebránilo, aby neshrábla z pásu euro mince, které se mi vysypaly z peněže ... více »