Čtrnáctideník Kulturní noviny

16. číslo neděle 14. 4. 2013

Téma

Hospodářské noviny: PR agentura miliardáře Chrenka

Privatizace jako dokonalý lék? Foto Eastern Washington University

Obchod se zdravím se vyplácí, alespoň podle médií. Otázkou ale zůstává, komu a jak.

Titulek: Byznys se zdravím: půlmiliarda pro Chrenka. Podtitulek: Skupina Agel dokazuje, že zdravotnictví může v Česku fungovat i vydělávat. Zvýrazněný text v obrázku na titulce:  Impérium jménem Agel ukazuje, že pokud celý systém kontroluje jed ... více »

Kultura a umění

Český básník cestuje po Skotsku

Mezi největší atrakce Skotska patří jezero Loch Ness.

O zemi, kterou rádi navštěvují i naši turisté, vydal Slavomír Kudláček sbírku poezie i cestopis.

Mé srdce je v horách, zde stesk padá naň, mé srdce je v horách a honí tam laň; laň plachou tam honí, jde za srncem v háj, - mé srdce je v horách, ať světa jsem kraj. Buď, horský ty kraji, buď, Severe, zdráv, kde chrabrost se rodí, k ... více »

Kultura a umění

Velká samota duše

David Abram. Foto www.dharmagaia.cz

U příležitosti prvního českého vydání knihy ekofilosofa Davida Abrama Kouzlo smyslů se autor zamýšlí nad naším vnímáním přírody, které je oproti minulosti ochuzeno o prožitek okouzlení a úcty k "nelidskému" světu a ztrácí tak něco - lidského.

Neopěvovaná krajina je mrtvá krajina." (Bruce Chatwin) Potěšila mne moc paní Blanka Hlávková, rozená Šulcová, ze Staré Boleslavi, která kdysi chodila na hodiny angličtiny k mé matce. Poslala mi antikvární Kříž u potoka od Karoliny Světlé ... více »

Kultura a umění

Tomáš Absolon: Vzorové dny

Tomáš Absolon, bez názvu (Stůl), akryl na plátně, 40cm x 30cm, 2012. Foto archiv autora

Tři aktuální cykly obrazů Tomáše Absolona, letošního diplomanta AVU, vedou úsporným projevem a transformací předmětného světa k základům malby.

Výstava Vzorové dny v galerii Půda v Jihlavě představila výběr ze současné malířské tvorby Tomáše Absolona, letošního diplomanta v Ateliéru kresby Jiřího Petrboka na AVU v Praze. Objevují se zde obrazy ze tří malířových posledních cyklů - Stůl , ... více »

Poezie

Jiří Haussmann

Soukromé vlastnictví je svato. Foto www.redding.com

Báseň, stará téměř sto let, ale stále aktuální.

Krad starý Mates, krad jako straka, krad u bohatce, krad i u žebráka. Potom, nerozmýšleje se dvakrát dal do pokladny vše, co kdy nakrad, a nápis zhotovil si na to: Soukromé vlastnictví je svato! ... více »

Fejeton

Život nepočká aneb Zapomínat je tak snadné

Frans Hals: Smějící se chlapec, asi 1625, olej na panelu, průměr 30,5 cm. Repro www.geheugenvannederland.nl

Nový občanský zákoník, který se nás všech hodně dotýká, má přes tři tisíce paragrafů. Jen proto, že se už dávno neumíme mezi sebou normálně domluvit. Obrňujeme se a zaklínáme úředními nařízeními a zapomínáme na to, že jsme všichni jen docela obyčejní lidé.

Občas hledám odpověď na praobyčejnou otázku, jaký je smysl lidského života . Žít. Pracovat. Mít rodinu. Vychovávat děti. Poznávat. Odpočívat. Tvořit. Nechávat za sebou osobní adresu, na kterou může kdokoli z nás dodatečně napsat vzkaz. Všude kol ... více »