Čtrnáctideník Kulturní noviny

17. číslo pondělí 22. 4. 2013

Téma

Osm důvodů pro odklad volby nového papeže

Pietro Perugino: Ježíš předává Petrovi klíče. Freska v Sixtinské kapli, 335 x 550 cm, 1481. Repro www.artbible.info

Přinášíme teze holandského teologa Häringa, které vyřkl ještě před papežskou volbou a které neztrácejí na podnětnosti ani po volbě.

Stal jsem se zde ve Vídni svědkem rozhovoru dvou kněží. „Je neuvěřitelné, jaký zájem věnují média novému papeži! Snad o nikom jiném neinformují novináři a redaktoři televizních či rozhlasových stanic v těchto dnech tolik jako o něm!“ řekl jeden, a d ... více »

Kultura a umění

Mám rád pevné formy

Pavel Tasovský: Vycházkové hole pro Rolling Stones, kovaná ocel a mosaz, 86 x 12,5 x 4 cm, 2007. Foto archiv redakce

Rozhovor Jana Dočekala s uměleckým kovářem Pavlem Tasovským, autorem vycházkových holí pro Rolling Stones.

Vaším živobytím jsou především užité věci – mříže, brány a podobně. Ale největší uznání vám přinášejí, nemalou měrou i v cizině, volná umělecká díla. V začátcích jsem měl možnost spolupracovat s velmi dobrými řemeslníky, mistry a sochaři. V té do ... více »

Kultura a umění

Velká samota duše - pokračování

Nezabudický mlýn na Berounce. Foto Milan Richtermoc

Polemika týkající se článku z minulého čísla Kulturních novin - nejen o mlýnech a indiánech, ale především o vztahu mezi skutečností a ideálem.

Redakční resumé příspěvku Karla Dolejšího: Ve svém komentáři nazvaném Myslím, že obnovu západní kultury nelze stavět na nových "rukopisech" ( http://www.blisty.cz/art/68149.html ) zpochybňuje Karel Dolejší "ve jménu pravdy" autentičnost ř ... více »

Kultura a umění

Soumrak patriarchátu

Slepá ulička vývoje? Foto Wikimedia Commons

Stanislav Komárek je sympaticky neortodoxní myslitel, jehož texty stojí za přečtení, i když člověk zdaleka nemusí se všemi jeho vývody souhlasit.

Stanislav Komárek se v knize Muž jako evoluční inovace? zabývá se svou typickou směsí erudice a poťouchlosti fenoménem mužství, přičemž v úvodu prohlašuje : "(…) je dedikována k pobavení i poučení českým paním a dívkám, aby tušily, co jsme zač ... více »

Fejeton

Řekni, kde ty kytky jsou

Bratři z Limburka: Alegorie dubna v Přebohatých hodinkách vévody z Berry. Repro Musée Condé, Chantilly

Je duben měsícem bez svátku?

Duben je měsíc bez svátku. Sice na něj často připadnou Velikonoce, ale každý rok to není. A v zemi bezbožníků je tak jako tak lepší zacházet s Velikonocemi opatrněji než s dynamitem v krabici od dynamitu a obezřetněji než s úplatky v krabici od v ... více »