Čtrnáctideník Kulturní noviny

18. číslo pondělí 29. 4. 2013

Téma

Podporu kultury státem považuji za jednu z tradičních vymožeností západní demokracie

Adam Borzič na čtení skupiny Fantasía. Foto archiv AB

Rozhovor Petra Motýla s novým šéfredaktorem čtrnáctideníku Tvar Adamem Borzičem.

Kulturní noviny jsou družstevní podnik. Časopis Tvar se hlásí k jinému principu financování. Co vy a družstevnictví? A stát a kultura, tedy podpora kultury státem? Principiálně jsem pro to, aby stát kulturu podporoval. U nás tradice družste ... více »

Komentář

Radost z nenávisti

Dialog? Foto Texila American University

Ještě k textu S komunisty se nemluví a k začarovanému kruhu neodpuštění na obou stranách, který už čtvrt století paralyzuje veřejnou debatu.

Není mi nijak příjemné zastávat se zrovna komunistů, oné podivné strany, která dělá vše pro to, aby zůstala i nadále nevolitelná. Její politika je směsí velkohubých slibů a přízemních činů, provozovaných normalizačními papaláši, vysloužilými fízl ... více »

Kultura a umění

Brána k Jungovu dílu otevřena

C. G. Jung. Foto www.jungianstudies.org

Po více než 20 letech od prvního českého vydání vyšla klasická knížka Psychologie C. G. Junga od Jolandy Jacobiové v revidované a výrazně doplněné podobě.

Začít studovat dílo významného švýcarského psychologa Carla Gustava Junga (1875-1961) není jednoduché. A to nejen pro jeho rozsah i mnohovrstevný obsah, který vyžaduje vedle zaujetí pro psychologii ještě otevřenost k filosofii, historii, mytologi ... více »

Dokument

Sexuální objekt podle mého vkusu

Jánuš Kubíček: Hudební nástroj proti dlouhé chvíli

Orlická galerie v Rychnově nad Kněžnou pořádá výstavu erotických koláží Jánuše Kubíčka.

Tvorba malíře a grafika Jánuše Kubíčka (5. 12. 1921 v Nových Hradech u Vysokého Mýta - 21. 5. 1993 v Babicích nad Svitavou) se vyvinula do originální podoby obrazivé specificky geometrizované abstrakce. Kubíčkova stěžejní malířská díla náleží spo ... více »

Poezie

Peter Benický

John Collier: Královna Guinevera o májových slavnostech, 1900, olej na plátně. Repro www.goodart.org

Jarní báseň ze sedmnáctého století.

Času májového, prvostně nového všecko stvoření žádá, nebo toho času veselého hlasu slavík znamení dává: Že zima minula, k nám se přiblížila libých kvítkův okrasa, travička zelená, úrod všech bylina, stromův př ... více »

Fejeton

Bioobraz krajiny dětství a dospívání

Vše dobré pochází ze země a jejího úrodného klína. Foto autor

Celé moje dětství a dospívání bylo jedno velké a nezapomenutelné BIO (včetně přitažlivého biografu).

Na své dětství snad každý z nás vzpomíná s křehkou nostalgií, porozuměním a s potřebným člověčím nadhledem. Mám to štěstí, že jsem vcházel do první třídy, když se zvolna otevírala brána zlatých let šedesátých. Ne že bych je dokázal naplno vnímat ... více »