Čtrnáctideník Kulturní noviny

24. číslo pondělí 10. 6. 2013

Téma

Počin roku 2012: Český překlad veledíla o čínských dějinách

S'ma Čchien, portrét neznámého autora. Repro ZazaPress

Monumentální překladatelské dílo Olgy Lomové uvádí do českého prostředí Knihu vrchních písařů historika S'-ma Čchiena a současně jako spoluautora překladu připomíná významného a umlčeného českého sinologa Timotea Pokoru.

Zušlechťovat se je znamením moudrého, ochotně nabízet je počátkem humánnosti, umění brát a dávat je projevem smyslu pro správné, stud rozhoduje o statečnosti a proslavit jméno je nejvyšší hodnotou jednání." S'-ma Čchien cituje zásady, jimiž se c ... více »

Společnost a politika

Podpora OZE není v souladu s původním zákonem (2. část)

Načerno stavěná a nedostavěná fotovoltaická elektrárna v Ráječku. Foto www.rajecko.cz

Dokončení textu o pozadí solárního byznysu.

V první části jsme skončili konstatováním, že zákon 180/2005 Sb. stanovil přiměřenou podporu výrobě elektřiny z OZE (obnovitelných zdrojů energie) a že deformace nastala zřejmě svévolným výkladem tohoto zákona či jeho přímým porušením. Je také zř ... více »

Kultura a umění

Inter arma silent Musae

Výjev z dokumentární komedie Navždy svoji. Foto www.ceskatelevize.cz

Český dokumentární film je na ústupu ze slávy: v posledních letech ztrácí nejen invenci, ale především svůj tradiční etický rozměr.

V prostředí české filmové kritiky se uhnízdil mýtus, že dokumentární tvorba má lepší úroveň než ta hraná. Svoje důvody to jistě před lety mělo. Tuzemský hraný film po několika slibných pokusech upadl v průběhu devadesátých let do naprosté sterili ... více »

Kultura a umění

Míjení (s) haiku

Džakuču Itó: Chryzantémy u pramene pod skalou, asi 1760, malba na hedvábí. Repro Wikipaintings.org

V čem je podstata typicky japonské básnické formy a jak se dá přeložit do češtiny? Nad tím se zamýšlí editor nedávno vydané antologie českého a slovenského haiku.

V českém jazykovém prostoru haiku dosud neplatí za zavedenou a stabilně používanou literární formu, přesto se jí věnuje poměrně mnoho autorů, ačkoliv zdaleka ne všichni úspěšně. Jako největší chybu současného stavu chápu naprostou absenci knižní ... více »

Kultura a umění

Mýtus Západu vášnivě a poeticky

Katedrála v Remeši je ztělesněním evropské duchovnosti. Foto Wikimedia Commons

Malíř, esejista a teoretický fyzik František Vodák (1941-2013) vydal svoji úvahu o křesťanské podstatě evropské civilizace v samizdatové edici Autoboros v polovině osmdesátých let, text však v ničem nezastaral.

Malíř, esejista a teoretický fyzik František Vodák (1941-2013) vydal svoji úvahu o křesťanské podstatě evropské civilizace poprvé v samizdatové edici Autoboros v polovině osmdesátých let, text však v ničem nezastaral. Abendland - Západ, slo ... více »

Kultura a umění

Karásek vyzývá k autentickému životu

Svatopluk Karásek. Foto Ben Skála

Zdravotnické nakladatelství Galén vydává nejen knihy související se zdravím těla, ale i nahrávky folkových skvostů přispívajících ke zdraví duše a ducha. Mezi ně se zařadilo i dvojalbum Řekni ďáblovi ne, jež u příležitosti sedmdesátých narozenin Svatopluka Karáska zpřístupňuje zásadní tvorbu tohoto undergroundového písničkáře a duchovního.

Dvojalbum obsahuje osmadvacet Karáskových písní z dob disentu a exilu, doplněných bookletem s průvodním slovem, texty a fotografiemi. Na prvním disku se objevuje šestnáct písniček nahraných roku 1978 v Praze a poprvé vydaných o rok později na exi ... více »