Čtrnáctideník Kulturní noviny

28. číslo neděle 7. 7. 2013

Téma

Jaký bude politický odkaz egyptského převratu?

Demonstrace 5. července ve městě Dimját. Foto Mohamed Elsayed

Revolucionáři i kontrarevolucionáři společně vyhnali Mohameda Mursiho z úřadu. Ale společný model pro budoucnost chybí. Přinášíme komentář káhirského dopisovatele deníku taz.

Ve večerních hodinách 3. června 2013, když nejvyšší egyptský vojenský šéf Abdel Fattah al-Sisi oznámil konec funkčního období prezidenta a Muslimského bratra Mohameda Mursiho, se zdálo, že celé Tahrirské náměstí je pod silnou dávkou drogy extáze ... více »

Kultura a umění

Neomelodikové, neapolská Camorra a melismata

Maria Nazionale. Foto www.musicroom.it

Festival v německém Rudolstadtu je inspirativním počinem v mnoha směrech.

Festival v německém Rudolstadtu je inspirativním počinem v mnoha směrech. Kromě hudby se tu člověk může dozvědět i ledacos zajímavého o hudbě samé či o širších - sociálních, politických, kulturních - aspektech její existence. O letošním festivalu ... více »

Kultura a umění

...vlastně román?

Petr Kukal. Foto Pozitivní noviny

Deníkové zápisky brandýského barda Petra Kukala zaujmou otevřeností, sebeironií i některými originálními postřehy.

Domnívám se, že se něco podobného kolegům − kritikům − stane jistě častěji, také já se však k tomu musím přiznat: čteš, uznale přikyvuješ, knížka se ti líbí, zakousneš se a nepustíš, teprve když je celá dočtena, baví tě a nerad ji posléze odkládá ... více »

Poezie

Podzimní vítr odnesl mé jméno

Richard Wright. Foto Gordon Parks

Haiku amerického básníka Richarda Wrighta (1908-1960).

Následující příspěvek reaguje na neuvěřitelný nedostatek překladů amerických haiku do českého jazyka a pokusí se vám prezentovat několik přeložených textů haiku Richarda Wrighta (přeloženo podle: Wright, Richard: Haiku . Skyhorse Publishing 2012 ... více »

Fejeton

Chalupáři

Mravenčí domky. Foto www.podkrkonosi.info

Malebnost české krajiny se na mnoha místech dochovala právě díky chalupářům.

Bez českého chalupáře by na tom český venkov byl jako vodník bez vody. A bez moravského chalupáře by to v Jeseníkách vypadalo jako v okolí Černobylu. Proto chalupář budiž pochválen, i když to není žádný svatý. Ale stará se, stará. A zvelebuje dom ... více »