Čtrnáctideník Kulturní noviny

33. číslo pondělí 12. 8. 2013

Téma Kultura

Po roce ve filmovém ráji

Goran Paskaljević. Foto Marek Malůšek

V Uherském Hradišti se uskutečnila 39. letní filmová škola. Bohatá programová nabídka představila mimo jiné tvorbu srbského režiséra Gorana Paskaljeviče, retrospektivu portugalské kinematografie, polské historické velkofilmy, hollywoodskou klasiku a další zajímavosti. Přes tropická vedra dorazilo pět tisíc sto akreditovaných návštěvníků.

Hradišťská filmovka představuje minimálně středoevropský kulturní a společenský fenomén. Psal jsem to už vícekrát, ale rozhodně nevím nic o tom, že by se v sousedních státech anebo na Balkáně uprostřed léta pořádal nesoutěžní festival koncipovaný ... více »

Společnost a politika Média

Mediální zrna a plevy aneb, čtenáři, bděte!

K čemu jsou noviny? Foto www.shyc.co.uk

Česká mainstreamová média přinášejí překvapivě i dosti závažné informace, do patřičné souvislosti si je však musí dát sám čtenář, editoři mají jiné priority.

Skončila éra jedné vlády, prezidentem Zemanem vcelku trefně označená jako éra vlády Kalouskovy (1). Následky jejího působení jsou pro stát neobyčejně tíživé. Nová vláda udělala pár razantních kroků, především pak personálních, čímž pochopitelně z ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Sýrie poněkud z jiného úhlu

Bojovníci syrské opozice. Foto VOA News

Nezávislý server E-republika se dlouhodobě věnuje informacím a analýzám, které se týkají války v Sýrii. Poskytuje poněkud jiný pohled než běžná mainstreamová žurnalistika.

E-republika je nezávislé kritické médium, jež se věnuje systematicky několika tematickým okruhům. Složitá problematika syrského konfliktu je jedním z nich. Z převládajícího mediálního manipulativního pojetí se zprvu zdálo, že jde o boj západního ... více »

Kultura a umění

Rozbíjím zrcadla

Myra Albert Wigginsová: Hrana útesu, 1902, platinotisk, 22 x 16 cm. Repro Wikimedia Commons

První sbírka básní Venduly Vartové-Eliášové přináší do české ženské poezie nový a výrazný hlas.

Kdyžtě čtu poezii nebo tuto recenzuji, začasté toto prokládám poslechem hudby (s konzumací menšího množství dobrého vína). A u tohoto poslechu mne kupodivu někdy dobře provedená cover verze uráží méně než vlastní tvorba kapel: vzpomínám si na neznám ... více »

Kultura a umění

Jak jsi na tom, Afriko?

Africké děti nejsou tak zoufalé, jak si humanitární pracovníci představují. Problémy nastanou teprve tehdy, až začnou chtít žít po evropsku. Foto www.mupso.com

Africký cestopis Martiny Svobodové ukazuje, jak dopadne stát, který rezignoval na svoji funkci a před zájmy občanů dává přednost požadavkům globalizovaného trhu. 

Africká tematika v české literatuře má tradici už od dob Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, vrcholu dosáhla zřejmě v knihách Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda (i když je nutno konstatovat, že právě Afrika snů a skutečností je z jejich dě ... více »

Fejeton

Malá letní cyklistika

Předvádět vybavení, nebo někam dojet? Foto www.alternativni-cyklistika.cz

Sama cesta je cílem. Jak již dávno vědí buddhisté i taoisté a jak nám to cyklisté názorně předvádějí v současném světě a létě.

Léto je zlatým časem cyklistů českých. Ve zlatu slunce se třpytí přilbice a lesknou se rámy a pedály. A nad krajinou se nese: "Kurva, šlapej, ty vole, šlapej, ty vole, ty jedeš, ty čuráku, jak by ses posral, kámo!" A pneumatiky bicyklů ti ... více »