Společnost a politika Zahraničí

Sýrie poněkud z jiného úhlu

Bojovníci syrské opozice. Foto VOA News

Nezávislý server E-republika se dlouhodobě věnuje informacím a analýzám, které se týkají války v Sýrii. Poskytuje poněkud jiný pohled než běžná mainstreamová žurnalistika.

E-republika je nezávislé kritické médium, jež se věnuje systematicky několika tematickým okruhům. Složitá problematika syrského konfliktu je jedním z nich. Z převládajícího mediálního manipulativního pojetí se zprvu zdálo, že jde o boj západního Dobra proti Zlému režimu prezidenta Asada. USA, Izrael a EU podporovaly povstalecké jednotky, z nichž se nakonec vyklubaly víceméně teroristické oddíly. Jejich brutalita a fundamentalismus (ničení památek jiných náboženství) nezná mezí. Konflikt má navíc vyhrocenou náboženskou povahu, takže v něm nechybí Hizballáh (pozn.: v arabském světě vlivná radikální šiítská a protiizraelská politická strana, sociální a paramilitaristická organizace se sídlem v Libanonu - viz http://en.wikipedia.org/wiki/Hezbollah).

Západ se ve své snaze rozvrátit další stát, který neodpovídá jeho představám, zapletl do nečisté hry, která se může nakonec obrátit proti němu a umožní vznik silné koalice států (Sýrie, Írán, Irák) s podporou Ruska, které budou schopny zajistit stabilitu regionu. A většina obyvatelstva tomu bude nakloněna. Z poslední analýzy v článku Fakta o Sýrii VI. z 31. července (http://news.e-republika.cz/article1961-Fakta-o-Syrii-VI) citujeme závěrečnou pasáž:

Kdo prohrál a kdo vyhrál

Sečteno a podtrženo. Izrael podporou terorismu a pokusem rozvrátit stát získal staronového nepřítele a silného vítěze této války. Hizballáh nyní pilně nakupuje zbraně od povstalců a jeho autorita v arabském světě nesmírně stoupla. Další boj s Izraelem bude logickým následkem této vražedné politiky.

Válka terorem proti teroru má jako hůl dva konce, což teď poznáme na vlastní kůži. To poznal již Egypt a Turecko, kde povstalci začali stejnou válku na jejich území, jako vedli s požehnáním těchto režimů v Sýrii. Západní demokracie a problematické USA podporovaly terorismus a chválily bojovníky za svobodu. Nyní nechali tyto "sektáře" na holičkách, protože jim v rozhodujícím okamžiku nedali zbraně a peníze. Dostanou za odměnu teror na vlastním území, až se tito Západem zklamaní "bojovníci za svobodu" vrátí po prohraném džihadistickém výletu zase domů. Horšího nepřítele jsme si opravdu nemohli vyrobit, navíc vlastní hloupostí.

Výsledkem války může být rozvrat západních demokracií oslabených oligarchickým neoliberalismem, ekonomickou krizí a ztrátou autority vlád. Ty se začnou chovat vůči vlastním obyvatelům stejně nedemokraticky, jako to nyní činí vláda USA. Oligarchické a na ně napojené politické elity proti nám vedou skrytou válku už nyní. Ale reálné nebezpečí terorismu vyvolaného zločinným jednáním západních států v Sýrii tento rozklad demokracie ještě urychlí.

Nesporným mezinárodním vítězem konfliktu je Rusko a šíitské režimy jako Írán, Irák a sekulární Sýrie. Tam je naděje, že tyto arabské země upevní doma svou autoritu, vytvoří koaliční blok a začnou společně s asijskými zeměmi a Ruskem budovat nezávislou měnu oddělenou od dolaru. Surovin na to mají dost, mají největší zásoby ropy a zemního plynu na světě. A stejně jako asijské země typu Číny a Indie už mají dost poručníkování USA a ambivalentního postoje EU, neschopné vlastní aktivní politiky. Viz naše články o budování íránského plynovodu do Indie. Popsali jsme situaci kolem zásob ropy a zemního plynu v Sýrii, které budou do asijských zemí exportovány přes Írán. Příslušné smlouvy mezi Íránem a Sýrií již byly podepsány.

Kurdové navíc udělali chytrým otočením své politiky (viz článek Sýrie V. - pozn.: odkaz lze nalézt v seznamu pod článkem) geniální tah k tomu, aby si konečně vybudovali vlastní stát, nebo aspoň získali rozsáhlou autonomii v oblasti mezi Sýrií a Irákem. Toto území teď fakticky spravují a vděčný Asad jim ho jistě v nějaké formě nechá za odměnu ve společném boji proti terorismu.

Zkrátka, svět po syrské válce už nebude jako dřív. A bylo opravdu na čase, aby se svět změnil. Je to asi poslední vážné varování USA a EU, že podporou teroru a rozvratem celých států se světová politika opravdu dělat nedá.

Seznam článků o Sýrii a příbuzné tematice na E-republice lze nalézt zde:

http://news.e-republika.cz/tiki-searchresults.php?find=%22fakta+o+s%C3%BDrii%22&where=pages&boolean=on&boolean_last=y&search=Vyhled%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD&exact_match=