Čtrnáctideník Kulturní noviny

35. číslo pondělí 26. 8. 2013

Téma

Egyptské události: Všichni jsme na jedné lodi

Nepokoje v Egyptě souvisí více s dostupností základních potravin než s ideologií. Foto www.ifood.tv

Jaké jsou hlubší příčiny egyptského konfliktu? Souvisí nějak se spotřebou ropy, s klimatickými změnami, s koncem společnosti věčné ekonomické expanze? Jaká je naše tuzemská perspektiva?

Současný polarizovaný a krvavý konflikt v Egyptě poutá pozornost světových médií a komentátorů, ale málokdo se snaží postihnout jeho hlubší, systémové příčiny. Jeden z těch, kteří se o to pokusili, je investigativní novinář a ředitel Institute fo ... více »

Společnost a politika

Cesta k demokracii v České republice

Kresba John DiGesare

Připomínka inspirativního textu Jaroslava Langera, jednoho ze spoluzakladatelů Klubu angažovaných nestraníků v roce 1968. Pod názvem "Co by se mohlo stát a jak dál… na cestě k demokracii v ČR" je v něm shrnuta kritika rozdělení moci a perspektivy demokratického vývoje.

Nadcházející volby jsou opět příležitostí k řadě úvah a diskusí, co nám přinesou. O tom, co nám přinesou ti, co v nich zvítězí. Na okraji těchto diskusí se opět objevují zmínky o tzv. systémových změnách. Tedy o tom, co by bylo dobré změnit, i pr ... více »

Kultura a umění

Smutek vyvržených

Romské děti z Prekmurje. Foto Manča Juvanová

Svět se zmenšil, kočovat už není kam. Jak se s touto situací současní Romové vyrovnávají, vtipně a čtivě ukazuje tragikomický román Feri Lainčšeka.

Přiznám se, že knihu slovinského spisovatele Feri Lainščeka (narozen 5. října 1959 v obci Dolenci, maďarsky Dolány) Nedotknutelní s podtitulem Mýtus o Cikánech jsem otevíral se smíšenými pocity: zejména kvůli informaci na obálce, že publikace vz ... více »

Kultura a umění

Teď poznávám zblízka, co jsem vždycky obdivoval

Kurátor Petr Pivoda. Foto archiv redakce

Rozhovor s galeristou a kurátorem Petrem Pivodou.

V centru Moravské Ostravy, blízko státní Galerie výtvarného umění, se etablovala v roce 2005 soukromá Galerie Beseda. Vystavuje a prodává malířská, grafická, sochařská, sklářská a keramická díla našich současných umělců. Od počátku je jejím kurát ... více »

Fejeton

Buřty a stejky

Způsob léta bez opečené uzeniny zdá se býti poněkud nešťstným... Foto www.spekacky.cz

V devatenáctém století napsal Richard Wagner Soumrak bohů. "Soumrak buřtů" doposud nikdo hudebně nezpracoval, ač by si jistě svou monumentální orchestraci rovněž zasloužil.

Zásadní záležitostí letních měsíců mého dětství bylo opékání buřtů. A to platilo nejen pro mne, ale pro většinu mé generace. Ono už jenom takový buřt tehdy sehnat, to nebyla žádná maličkost. Zvláště buřt stojící na žebříčku opékacích hodnot na mí ... více »