Čtrnáctideník Kulturní noviny

40. číslo pondělí 30. 9. 2013

Téma

Hozená rukavice: Nepodmíněný základní příjem

Logo iniciativy. Repro www.basicincome2013.eu

V Evropě se rozbíhá kampaň, která má za cíl informovat veřejnost o potenciálním novém civilizačním kroku, o poskytnutí materiálního základu, který by člověku umožnil větší míru svobody při rozhodování o svých aktivitách.

V Evropské unii existuje institut Evropské občanské iniciativy, jímž lze Evropské komisi (EK) navrhnout ke zpracování právní předpis, o který občané usilují. V praxi to znamená, že když je něco vnímáno lidmi jako problém, tak lze ustavit výbor in ... více »

Společnost a politika

Sbalte si to, nebo sbalíme my vás

Předvolební agitace DSSS ve Vítkově. Foto Petr Mezihorák

Reportáž z Přerova, který si rasistická organizace Čeští lvi vybrala jako místo svého pochodu "proti kriminalitě, porušování zákonů Policií ČR a za práva všech slušných občanů". Ve srovnání s pozdějšími demonstracemi a násilnostmi v Ostravě byla zanedbatelná. Ale také byla příležitostí k reflexi.

V Přerově se vlastně nic nestalo. Pochod byl pro nízkou účast zrušen, happening jeho odpůrců proběhl v příjemné atmosféře a za relativně hojné účasti místní romské komunity. Co z toho můžeme vyvozovat? Když jsem v sobotu 21. září po poledni v ... více »

Kultura a umění

Egypt z první ruky

Centrum Káhiry připomíná ze všeho nejvíce Paříž. Foto Roland Unger

K moderní egyptské literatuře se český čtenář často nedostane, například od nobelisty Nagíba Mahfúze vyšel pouze Skandál v Káhiře, ještě v šedesátých letech. Překlad knihy Jakobijánův dům tak přichází jako na zavolanou.

Dnes už víme, že očekávání vkládaná do tzv. Arabského jara jako příklonu muslimského světa k západnímu typu demokracie se převážně nenaplnila. Někde vedly protesty k brutálnímu rozdrcení opozice (Bahrajn), jinde alespoň k vágnímu příslibu uvolněn ... více »

Kultura a umění

O čem vypovídají sny

John Anster Fitzgerald: Látka, z níž jsou stvořeny sny. Olej na plátně, 1858. Repro www.artmagick.com

Několik úvah nad knihou Johna A. Sanforda Sny a uzdravení, která se zabývá významem a důležitostí našich nočních snů.

Všem lidem se prý zdají sny, ale ne všichni si je pamatují. V dnešní době už snům nepřikládáme žádný význam. Považujeme je za zmatené výplody odpočívajícího mozku, v nichž se plete páté přes deváté, od opominutého vjemu přes emočně vyčerpávající roz ... více »

Kultura a umění

Žlutý deštník a mladé dívky

Hospoda u Budyho, místo vhodné pro básníky. Foto www.ibabylon.cz

Druhá sbírka básní Jakuba Řeháka Past na Brigitu dostala na jaře českou literární cenu od italského výrobce minerálek. A stojí ji za to číst.

Poezii Jakuba Řeháka mám rád. A básně v jeho druhé sbírce Past na Brigitu jsou dobré básně. Všechny byly před knižním vydáním už někde publikovány (doložení čehož nechávám někomu z početné obce české literární vědy). Vždy, když jsem je viděl pu ... více »

Fejeton

Jít spát unavený a vědět proč

Peugeot J7. Foto AlfvanBeem

Když v deseti poprvé řídil traktor, rozhodl se, že bude zemědělcem, ve čtrnácti své matce oznámil, že až vyroste, chce žít v autarkii, ta mu tehdy odvětila: "Tam je ale zima!", ve dvaceti začal hospodařit na svých pozemcích a byl zvolen obecním zastupitelem.

Laure, reklamní grafička, dlouho nemohla identifikovat pach, který Patricka neustále obklopoval. Nebyl to nijak zvláště nepříjemný odér, přesto mírně dráždil. Záhada se vysvětlila, jakmile Laure zjistila, že Patrick jezdí ve svém starém autě na v ... více »