Čtrnáctideník Kulturní noviny

46. číslo pondělí 11. 11. 2013

Téma

Norsko: Země, která je státem i rodinou (1. část)

Domy v Bryyggenu. Foto autor

Dočasný obyvatel Bergenu, druhého největšího norského města se starou hanzovní tradicí, popisuje život v zemi se silně rozvinutým sociálním státem.

Když se v Bergenu posledních několik měsíců každé ráno probouzím, zpravidla je tím vinen jeden ze studentů či studentek obývajících okolní "byty". Hlavně z toho důvodu, že nás tu spolužijí asi dvě tisícovky, z toho drtivá většina zahraničních sti ... více »

Společnost a politika

Jsou levičáci neznabozi?

Česká růže. Repro archiv KN

Pořádání konference o duchovních aspektech dějin a lidské existence podněcuje člověka k přemýšlení o řadě otázek, často velmi osobních a překvapivých.

Když jsem uvažovala o možné propagaci konference Růže a kříž v Evropě v levicově zaměřených novinách, bylo mi řečeno, že "levičáci" jsou neznabozi. Neznaboh, pěkné slovo. Jeho opakem by měl být asi nějaký znaboh na pravici. Což o to, takových z ... více »

Společnost a politika

Krajina po volbách

Babišovi slamění balíci byli nejlepším (a zřejmě vůbec jediným) nápadem letošní volební kampaně. Foto www.anobudelip.cz

O dvou stranách, které se chystají spolu sestavovat vládu.

Dříve se žehralo na zabetonovaný systém dvou velkých stran, které neustále sočily jedna proti druhé a v tichosti si přitom rozdělovaly prebendy ve státní správě. Obě tyto strany jsou momentálně v krizi a vynořily se strany nové. V Poslanecké sněm ... více »

Komentář

Zpráva BIS: Dysfunkce státu, vysávání veřejného sektoru, klientelistické struktury

Sídlo BIS v Praze-Stodůlkách. Foto Wkimedia Commons

Bezpečnostní informační služba zveřejnila svůj rozbor situace, který svědčí o rozsahu rozpadu funkčnosti státu.

Bezpečnostní informační služba (BIS) vydala ve čtvrtek 7. listopadu výroční zprávu za rok 2012. Je dostupná  zde . Jestli můžu čtenáře o něco poprosit, přečtěte si ji . Zvláště pak kapitoly 3.1 (Ochrana významných ekonomických zájmů) a 3.2 ... více »

Kultura a umění

Na umění je nejlepší to, že nikdo není nucen je dělat

Milan Nestrojil. Foto Jan Dočekal

Rozhovor s malířem a grafikem Milanem Nestrojilem.

Podle Franze Kafky počínaje jistým bodem není návratu. Myslím, že vy jste takového bodu dosáhl už v devatenácti, v roce 1966. Skupina 4, kterou jste se svými třemi gymnazijními spolužáky založil rok předtím, měla tehdy v Třebíči první výstavu a ... více »

Literární ukázka

Literární ukázka: Mohyla Jakuba Demla

Pavel Reisenauer: Deml v Tasově. Repro www.pavelreisenauer.cz

V novém reprezentativním výboru z próz Jakuba Demla, který pod názvem Pozdrav Tasova editorsky připravil Vladimír Binar pro nakladatelství Host, nalezneme i text Mohyla, který působivě přibližuje historii rodu Demlů. Přinášíme z něj krátkou ukázku.

Nejprve musím promluviti o našem dědouškovi, Janu Demlovi. Narodil se v německém Opatově u České Třebové 27. ledna 1805. Když mu bylo šest let, docela osiřel. Nejstarší jeho sestra byla potom "hospodářem toho baráku". Náš dědoušek byl ze všech sv ... více »