Čtrnáctideník Kulturní noviny

48. číslo pondělí 25. 11. 2013

Téma

Vítězové a poražení aneb o filosofii měnové politiky

Miroslav Singer, guvernér ČNB. Foto www.cnb.cz

Nedávná a stále probíhající diskuze zabývající se devizovými intervencemi České národní banky může být podnětem k zamyšlení nad tím, jakým způsobem je ekonomie zapojována do veřejné debaty.

Česká národní banka (ČNB) přistoupila v polovině listopadu k devizovým intervencím. Začala za české koruny, na jejichž tvorbu (tisk bankovek) má výhradní právo, nakupovat zahraniční měny. Tímto krokem zvýšila nabídku českých korun na měnovém trhu ... více »

Komentář

Jak zlepšit naši politickou kulturu

Strany se dnes převážně soustřeďují na to, jak získat a udržet moc. Repro Funk&Beans

Jaké jsou rozdíly mezi menšinovou a koaliční vládou? Jaké jsou jejich výhody v praxi? A jak dostat do vlády morálně kvalitní lidi?

Josef Mrázek ve svém nejnovějším příspěvku Menšinová vláda jako nejlepší a stabilní řešení (1), publikovaném na Parlamentních listech 16. listopadu, odhaluje další paradox naší teprve vznikající demokracie. S analytickou přesností doktora fyzik ... více »

Společnost a politika

Norsko: Země, která je státem i rodinou (2. část)

Alex Lindahl: Norská venkovská rodina (okolo roku 1890). Repro Nasjonalbiblioteket

"Znáte tenhle vtip? Jde v Bergenu po ulici člověk a usmívá se. Co si o něm pomyslí Nor? Že to musí být buď blázen, anebo Američan." Krátká verze vtipu, neboli tzv. kameňák, potom zní: "Jde po ulici Nor a usmívá se..."Přinášíme pokračování článku o zkušenostech českého studenta s norským silně rozvinutým sociálním státem, který jsme uveřejnili v KN 46/2013.

No, a samozřejmě nezapomeňte, že vám škola nabízí zdarma psychologa. Dny tu mohou být šedé a deštivé..." Poněkud excentricky vyhlížející profesor v citronově, až jedovatě žlutém saku se zuby vyceněnými do trvalého úsměvu vrhá svojí rozverně rozp ... více »

Kultura a umění

Až počet výtvarníků překročí počet ostatních obyvatel, nastane velký třesk a začne se znovu

Zdeněk Macháček v exteriéru svého sochařského ateliéru v Křížovicích. Foto Jan Dočekal

Rozhovor se sochařem Zdeňkem Macháčkem.

Ty poslední dva kilometry za vámi na křížovický kopec jsou fádní. Z obou stran temná zeleň. Ale zde je blažený výhled na kopce, lesy, louky, nebe. Aniž bych se zeptal, myslím, že za tímhle jste sem přišel. Poslední úsek cesty k nám, rozhodn ... více »

Kultura a umění

Nalezený hlas Pavlíny Braunové

Pavlína Braunová

Tajemné zmizení talentované zpěvačky v roce 1988 zanechalo řadu otevřených otázek. Nově vydané CD Bílé místo vyvolává z archivu v nový život její hlas a nadčasovou hudbu legendárních Minnesengrů.

V roce 1988 jsme natáčeli s Poutníky pro Supraphon album Wayfaring Strangers , anglicky zpívanou podobu našeho vlastního pojetí bluegrassu. Bylo to mé první natáčení "elpíčka" a ještě navíc s tak známou kapelou, jakou už tehdy Poutníci byli. Roz ... více »