Čtrnáctideník Kulturní noviny

50. číslo pondělí 9. 12. 2013

Téma Věda

Zeemě: Jak dál na naší planetě?

Bill McKibben. Foto 350.org

Ohlédnutí za jednou z nejvýraznějších knih, které se dostaly na český trh v roce 2013.

Člověk by čekal, že poslední kniha nejvlivnějšího environmentálního aktivisty posledních let Billa McKibbena vyvolá větší mediální debatu. Anglicky vydaná v roce 2010 pod názvem Eaarth, vyšla v první půli roku 2013 česky jako Zeemě a kromě Jaku ... více »

Dokument

Kulturní noviny potřebují podporu

Redakce KN

Od července 2012 vycházíme jako internetový týdeník. Naše dosavadní činnost byla umožněna dary a předplatným. Abychom mohli fungovat dále, potřebujeme vaši podporu.

Blíží se konec roku a my bilancujeme: týden co týden připravujeme sadu článků na témata z oblasti kultury, nejrůznější společenské problematiky a politiky. Kdyby jich bylo průměrně jen šest na vydání, tak je to v padesáti vydáních nejméně tři st ... více »

Kultura a umění

Anketa Kulturních novin - 1. část

Bilance roku

1. Která kniha vás v uplynulém roce oslovila natolik, že byste jí doporučili našim čtenářům? 2. Která událost (kulturní, politická a jiná) vám zůstala v paměti jako zásadní, zlomová či objevná?

Ondřej Hausenblas, pedagog a publicista 1. Co mě zaujalo jako četba? Budete se divit, ale kniha pro dospívající: Vango od Timothéa de Fombelle, vydal Baobab 2013, 700 stran, přeložila Drahoslava Janderová. Prý děti dnes nečtou. Vím, že to n ... více »

Společnost a politika Ekonomika

Bankovní etika: Já na bráchu, brácha na mě

Londýnská City, místo, kde se London Interbank Offered Rate stanovuje. Foto Wikimedia Commons

Případ manipulace sazbou LIBOR odhaluje kritická místa bankovního systému, kde může docházet k systémovým selháním.

Původně jsem chtěl napsat víceméně technický text o tom, jak vzniká sazba LIBOR a jaký je její smysl. Pak jsem se však dozvěděl, že veřejnosti byl představen oficiální míč fotbalového mistrovství světa v Brazílii. Psát se však dá o obojím a nebud ... více »

Literární ukázka

Kautilja: Artašástra

Kautilja. Repro Historypak.com

O rozkrádání veřejných prostředků před 2500 lety.

Jako nelze neochutnat med či jed, který na jazyk sis vložil, tak nemůže neochutnat - míň či víc - pověřenec jmění krále. Jako nelze poznat z vody, kterou piješ, zda se prohání v ní ryba, tak nemůže poznat vladař, zdali mu ... více »

Fejeton

Ruka ve tmě

Spací vagón. Foto Travelarz

Někdy je dobré strčit ruce i někam, kde riskujete úlek a bolest. A když už svou rukou nikoho nenahmatáte, možná to aspoň donutí zamyslet se nad sebou toho, kdo jí ve tmě uhne.

Minulý týden jsem poprvé v životě jel lůžkovým vozem. Už od dětství jsem o tom snil, zajímalo mě, jaké to je ležet ve tmě, spát a přitom se pohybovat krajinou, poslouchat, ale i na vlastním těle cítit tlukot kovových kol a nerovnost kolejí. Tahle ... více »