Čtrnáctideník Kulturní noviny

51. číslo pondělí 18. 12. 2017

Téma Kultura,Osobnosti

Kdy kýve andělíček hlavičkou…

Foto archiv Jindřicha Manna

Velký vzpomínkový rozhovor se spisovatelem, režisérem a scenáristou Jindřichem Mannem, synem českého spisovatele Ludvíka Aškenazyho a vnukem německého spisovatele Heinricha Manna.

Velký vzpomínkový rozhovor se spisovatelem, režisérem a scenáristou Jindřichem Mannem, synem českého spisovatele Ludvíka Aškenazyho a vnukem německého spisovatele Heinricha Manna.   Je to už strašně dávno, co jsem poprvé četl růžovou knížku, psanou ... více »

Dokument Dokumenty

Poděkování šéfredaktora a výhled do roku 2018

Foto Tomáš Koloc

Děkujeme našim čtenářům za podporu v uplynulém roce. Bez ní by nebylo Kulturních novin. Neustávejte, prosím, protože jedeme dále! V příštím roce bychom rádi uskutečnili nové projekty a upevnili náš redakční kruh.

Za celou redakci i okruh spolupracovníků vám přejeme radostné Vánoce a dobrý rok 2018!

Toto je poslední vydání roku 2017, první Kulturní noviny roku 2018 vyjdou 3. ledna.

Rok 2017 byl pro Kulturní noviny pokračováním systematické každotýdenní práce a současně několikanásobnou zkouškou. Zapojili jsme se do vyhlášení nové ceny Ekopublika ( http://ekopublika.webnode.cz/ ) za environmentální publicistiku v denním a týden ... více »

Společnost a politika Domov

Anketa Kulturních novin: Zajímavost roku 2017 a perspektiva 2018

Foto Tomáš Koloc

Uspořádali jsme na konec roku malou anketu: Oslovili jsme třemi (nikoli povinnými) otázkami několik osobností veřejně činných v různých oblastech našeho života a pak též okruh nejbližších spolupracovníků našich novin. Přinášíme odpovědi těch, kteří si našli v předvánočním shonu a v šibeničním termínu čas, aby zareagovali na položené otázky. Děkujeme jim a čtenářům přejeme inspirativní počtení.

1. Která kniha, film, koncert či představení vás v roce 2017 zaujaly natolik, že byste je doporučili čtenářům Kulturních novin? 2. Setkali jste se v uplynulém roce s něčím - v oblasti společensko-politické - co vás potěšilo a považujete to i za pers ... více »

Dokument Dokumenty

Kulturní noviny: Desítka nejčtenějších článků roku 2017

Foto Pavla Picková

Podívali jsme se do statistik a sestavili pořadí prvních deseti článků podle čtenosti. Získali jsme tak zrcadlo témat, která v loňském nejvíce zarezonovala v našem mediálním poli. Připomeňme si je.

Než uvedeme pořadí deseti nejčtenějších článků, které byly publikovány v Kulturních novinách v roce 2017, je dobré uvést, že vůbec nejčtenějším textem tohoto roku byl tři roky starý článek Tomáše Koloce z KN 2014/41:  Moje exekuce, jedna   z milionu ... více »

Společnost a politika Dokumenty

Obživlosti: Knihovna

Ivan Hoffman. Foto archiv

Další díl seriálu známého autora – písničkáře, novináře a komentátora –, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je.

Nevím, jak by vypadala moje knihovna, kdyby v ní nechyběly knihy, o které jsem z nejrůznějších důvodů během života přišel. Ani s nimi by určitě nebyla tak rozsáhlá jako knihovny, které jsem zahlédl třeba u Ludvíka Vaculíka, Ivana Klímy, anebo jako k ... více »

Kultura a umění Kultura

Básníkův neúprosný rok 2017

Theofil Halama. Foto archiv TH

Titul pro rozloučení s básníkem-vizionářem Theofilem Halamou jsem si zčásti vypůjčil z názvu jeho básnické sbírky z roku 2000.

Theofil Halama se narodil 8. srpna 1932 v Mistřovicích u Českého Těšína. Pro splnění svého snu – stát se misionářem – přestoupil z těšínského gymnázia na Salesiánský ústav ve Fryštáku, kde ve školním almanachu publikoval své první básně. 13. dubna 1 ... více »

Poezie Kultura

Vzduchomalba vůní

Foto Tomáš Koloc

Básně Theofila Halamy. 

Ukázky z tvorby Theofila Halamy (1932–2017) jsou vybrány z jeho posledních dvou publikovaných sbírek Lesk vln a ocele (Sursum 2015) a Anarchie ticha (Sursum, 2015). Druhou ze jmenovaných věnoval své matce, neteři Renátě Šternberk a čtenářům „na schů ... více »

Literární ukázka Osobnosti

Počteníčko: Andělíček čili sebekritika

Foto Tomáš Koloc

Vyprávění Ludvíka Aškenazyho (nejen…) o jeho synovi, který udělil Kulturním novinám titulní rozhovor tohoto čísla.

Na náměstí máme kostel a v kostele je andělíček. Andělíček se tváří lhostejně, ba trochu povýšeně, má ulomené křidýlko, drží v rukou kropenku, a když mu do ní položíte minci, kývá vděčně hlavičkou. A na jeho podstavci je nápis: Zaplať Pán Bůh! Človí ... více »

Fejeton Dokumenty

Polítologem, promiňte…

Foto Tomáš Koloc

Náš zlínský spolupracovník a přítel píše šéfredaktorovi Kulturních novin. Další pokračování nepravidelné korespondence.

Milý Jiří, už jsem Vám dlouho neposlal svůj „milíř“, a tak si už ani nevzpomínám, jestli Vám v nich vykám, nebo onikám, nebo, probůh, tykám. Takže volím variantu A a sděluji, že jsem neměl koho volit. Každý jinak bonzoval, před očima a ušima celého ... více »

Fejeton Vzdělávání

Pedagogika na lavici i pod lavicí

Foto Tomáš Koloc

O učitelích-osobnostech

Tvrdím, že klíčovou roli ve vzdělávání nehrají všemožné pedagogické metody či ministerská opatření. Základem vzdělávání a životního směřování jsou lidé. Osobnosti. Jeden z klíčových učitelů mého života se jmenoval Jirásek. Byl to těsně nedokončený m ... více »

Fejeton Zahraničí

Adventné

Foto Tomáš Koloc

Leporelo, ktoré svojim čitateľom aj autorke pod stromček zostavila z jej textov redakcia Kultúrnych novín.

Leporelo, ktoré svojim čitateľom aj autorke pod stromček zostavila z jej textov redakcia Kultúrnych novín. 20. novembra som odletela porodiť syna do svojho rodného mesta. Na poslednú chvíľu mi na letisko doniesli priatelia kyticu modrých klinčekov ... více »

Fejeton Domov

Anděl

Foto Tomáš Koloc

Příběh adventní

Když jsem byl malý, neznal jsem slovo advent. Můj advent trval celý rok. Když se mi zastesklo po Vánocích (což se stávalo často, většinou už v létě) chodil jsem do Přívor (což byla čtvrť naší vesnice hned za tratí), abych se podíval do výlohy tamníh ... více »