Společnost a politika Osobnosti

Obživlosti: Čím budu

Ivan Hoffman. Zdroj archiv KN

Další díl seriálu úvah známého autora, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je. Dnešní téma: O práci a odměně za ni. 

Otázku, čím chci v životě být, jsem poprvé dostal jako školák. Řekl jsem, že stavitelem. Než jsem se k tomu dostal a postavil dům, trvalo to padesát let. Nešlo ale, myslím, o ztracený čas. Vším, co člověk dělá, se připravuje na to, čím bude. Tu nejdůležitější zkušenost s prací jsem ostatně učinil za mlada, ještě před tím, než jsem nastoupil do zaměstnání, ve kterých jsem se už nikdy fyzicky nenadřel.

 Když bylo potřeba peněz na kafe a na cigára, nezbylo než vyložit vagón brambor, pomáhat na stavbě anebo něco přestěhovat. Jednou jsem se dostal do party, která stavěla komín. Obnášelo to pro mne dvanáct hodin nosit pytle cementu k násypce míchačky, ze které se pak beton hadicí vytlačoval do posuvného bednění, které jako prsten stouplo k nebi. Některé dny mne poslali na plošinu, kde bylo třeba beton v bednění zpracovat vibrátorem, anebo přidržovat hadici, která se co chvíli ucpala. Tehdy se kompresorem hadicí protlačila houba, což s bezpečností práce nemělo nic společného: třemi sebevrahy konec hadice smýkal po plošině, obehnané legračním řetízkem, který suploval zábradlí. Vydržel jsem do padesáti metrů, výš mne nepustil strach.

 Vydělal jsem tenkrát pohádkové peníze, ale vzpomínám na to kvůli respektu, který jsem na odchodu cítil k lidem, které čekalo vystoupat na té plošině dalších sto metrů. Vždy jsem měl pocit, že nejvíce peněz si zaslouží ten, kdo dělá práci těžkou. A celý život si připadám přeplacený, protože to, za co jsem placen, mi nepřijde jako opravdová práce. Pracovat začínám poté, co přestanu vydělávat, a vydělávám především na to, abych mohl pracovat. Myslím, že je to celé na hlavu.

 Země, ve kterých se lidem nechce dělat těžkou práci, protože je placena hůř než práce bezpracná, jsou odkázané na dovoz levné pracovní síly, cizinců, kterých si zjevně neváží, jestliže je vykořisťují. Zpočátku to vypadá jako dobrý nápad. Dokud těm cizincům dovezeným na levnou práci nevyroste generace mladých sociálně vyloučených Francouzů, Belgičanů či Němců, kteří o těžkou práci nestojí a bezpracná pro ně není.

 Tu nejhorší práci na komíně dělali dva zedníci, kteří celé dny viseli na laně pod námi a opravovali trhliny. Jejich mzda byla taková, že do práce od Karlových Var létali přes půl republiky letadlem na nejbližší letiště a pak zbytek cesty taxíkem. Zpětně si říkám, že tehdy ještě byl svět v pořádku. A jsem rád, že jsem u toho byl.