Společnost a politika Politika

Obživlosti: Antikomunismus

Ivan Hoffman. Foto archiv

Antikomunismus u nás přišel do módy poté, co komunisté ztratili moc. Je to logické. Boj s poraženým nepřítelem je bezpečný a vítězství zaručené. Tomuto pokušení je natolik těžké odolat, že se s „bolševikem“ bojuje dodnes. Několik autentických antikomunistů jsem ale potkal ještě před listopadem 89. Byl jsem u diskuse, která se nahrávala pro Originální videožurnál, kdy staří disidenti, vesměs bývalí reformní komunisté, byli zaskočeni mladými disidenty, dětmi těchto komunisty pronásledovaných komunistů, které se otevřeně hlásili k antikomunismu. Šlo o zajímavou generační konfrontaci a pamatuji, že jsem pak napsal pro samizdat mých kamarádů, kteří se hlásili k antikomunismu polemický text s názvem „Proč nejsem antikomunistou“. Nepřekvapilo mne pak příliš, že ho nepublikovali, protože jsem jim předpověděl, že z nich budou komunisté naruby.

Připadal jsem si tehdy jako Čapek, když psal svou esej „Proč nejsem komunistou“: Doba se sice mění, panují různé režimy, ale pokaždé je stejný problém s militantními jedinci, majiteli jediné pravdy, o které se nediskutuje. I s odstupem mnoha let si stále myslím, že být „anti“ je o ničem.

Podobně jako kdysi komunismus, doznal i antikomunismus v čase řady změn. Protože antikomunisté trpí absencí reálných komunistů, musí vzít zavděk bojem s fikcí. To, před čím varují, musí vymýšlet. Do stávajících komunistů, kteří se po převratu zapojili do budování kapitalismu, projektují antikomunisté své vzpomínky na totalitu. Moc to ale nefunguje. Problémem dneška totiž není komunismus, nýbrž kapitalismus. Dnešní komunisté jsou spíše spoluviníky, než viníky nepravostí, které má na svědomí panující režim, neboť nepravosti minulého režimu už dlouho páchat nelze.

Antikomunismus je v jistém smyslu směšný, neboť varuje před něčím, po čem není ve společnosti poptávka. Jelikož je ale antikomunismus oficiální ideologií současného režimu, znamená to, že poptávku veřejnosti po komunismu současný režim předpokládá, anebo alespoň tuší. Bojuje s komunismem preventivně, podobně jako komunisté preventivně bojovali s neexistujícím kapitalismem i v době, kdy tady o kapitalismus prakticky nikdo nestál. Antikomunisté zdá se na rozdíl od současných komunistů soudí, že komunismus má budoucnost. Zajímavé!