Komentář Kultura

Proč vícekrát pan Bartoška, a ani jedinkrát pan Buñuel?

Foto archiv Ondřeje Suchého

V Karlových Varech začala před zahájením 53. Mezinárodního filmového festivalu výstava Festival, mapující posledních 30 let filmové přehlídky zaznamenané objektivy patnácti autorů. Kurátorka Štěpánka Stein uvedla, že: „Výstava mapuje asi 30 let filmové přehlídky objektivy 15 autorů. Ukazuje jak zákulisí festivalu, tak i glamour, portréty hostů festivalu v lightboxech.“ Návštěvníci výstavy Festival, která potrvá v Galerii umění Karlovy Vary do 9. září, mohou vidět – cituji – jak známé hvězdy a organizační tým v nejrůznějších situacích, tak i návštěvníky, filmové fanoušky. Výstava Festival by se pak měla z Karlových Varů přestěhovat do Prahy nebo do Českých center v zahraničí.

Pominu-li skutečnost, že jsem si musel (omlouvám se za svůj vyšší věk a tedy za neznalost některých cizích slov) „vygooglovat“ slova „glamour“ a „lightbox“, abych zvěděl, proč jsou ta slova v souvislosti s výstavou tak důležitá, napadlo mě, že přece karlovarský festival tu není jen třicet, ale už dvaasedmdesát let a hostil významné hosty nejen v posledních, ale i v prvních třiceti letech své existence, a jsou jistě zajímavější fotografie mnoha zahraničních hvězd dob minulých. Možná, že by se Jiří Bartoška a organizační tým spokojil se zastoupením jen jedné pracovní fotografie a zbylo by tak místo na karlovarské fotografie legendárních hostů jako byli Luis Buñuel, Tony Curtis, Claudia Cardinalová, Pierre Brice, Henry Fonda, Jean-Claude Pascal, Franco Nero, Bernard Blier, Shirley MacLainová, Sandra Milová, Vjačeslav Tichonov, Giovanna Ralliová, Jean-Claude Brialy, Rita Tushinghamová, výtvarník animovaných filmů Jean Effel, filmový historik Georges Sadoul, režiséři Frank Capra, Giuseppe De Santis a Cesare Zavattini… – mám pokračovat dál? Prvních třicet ročníků karlovarského festivalu (založeného roku 1946) bylo také plné hvězd – nemělo by se na to zapomínat.

Mimochodem: Na této špatné fotografii, jejímž autorem byl některý z mých tehdejších dvanáctiletých vrstevníků, upravuji na střeše kolonády americkou vlajku. Psal se rok 1956.

Rozhovor s Ondřejem Suchým přinesly KN v čísle 38/2016

Stránky Ondřeje Suchého.