Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Pes zápasník

Ilustrace Johna Lennona k povídce Pes zápasník

John Lennon vydal svoji literární prvotinu In His Own Write (do češtiny překládáno jako Písání) v roce 1964, kdy byla popularita skupiny Beatles na vrcholu, a jen první den se prodalo padesát tisíc výtisků. Interpret hitů pro zamilované školačky se v ní představil v dost nečekaném světle: krátké povídky, básničky a divadelní skeče šokují neologismy, slovními hříčkami, absurditami a černým humorem, který neztratil svěžest ani po letech.

Bylo debilo v jedné daleké a vzdálené zemi za devatero řekami v široširé dálce každopádně za devatero horami jen co vrána vzdušnou čárkou třikrát zaštěká žilo 39 lipidí v široké dálce odkudkoli na malém ostrůvku v daleké zemi.

Když přikvačely žně, všichni je oslavili ohromnou hostinou a tancem a tak.

Perryho (protože Perry byl starorista) úkolem bylo zajistit (a můžeme řícti i čestnou povinností a potěšením) nějakou novou a vzrušující (a většinou také byla) senzaci a velkolepého učinkujícího (někdy byl použit trpaslík), tenhle rok se Perry přetrumfnul a sehnal psa zápasníka! Ale kdo by se utkal s tímhle úžasným netvorem? Já bych to tedy neudělal ani za kopanec.


John Lennon: Písání. Přeložil Petr Kopet. Argo, Praha, 2015