Čtrnáctideník Kulturní noviny

6. číslo pondělí 4. 2. 2019

Téma Domov,Ekonomika

Bydlení jako společenská otázka

Foto Tomáš Koloc.

Problémy s bydlením už mají i lidé s průměrnými příjmy a mnozí „mienkotvorní“, takže se staly předmětem veřejných diskusí a politických prohlášení. Přinášíme několik inspirativních aktualit a komentovaných odkazů na výjimečně přínosné texty a zdroje odjinud.

Na slovo vzatí odborníci ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR založili nový web s přitažlivým titulem  Jak zajistit dostupné bydlení?  První odstavec úvodního článku je možná korektní, ale bohužel působí velice „kavárensky“: „Kdo dnes zkouší hle ... více »

Komentář Domov,Věda

Vyhoď to!

Foto Tomáš Koloc.

Bez věcí můžete být svobodnější.

Jedna z běžných floskulí o ochráncích přírody: k smrti rádi sbírají po lese odpadky. Tak jako údělem datla je prý proťukávat a léčit stromy (mimochodem pěkná pitomost), tak je prý údělem i koníčkem ochránců přírody sbírat odpady, které vyhodil někdo ... více »

Zánovní knížka Kultura

Hloupí bílí muži po osmnácti letech

Obrázek nebo fotografie#24383

Jak rozhořčený byl Michael Moore po zvolení George Bushe mladšího prezidentem USA! Ve světle následujícího vývoje je těžké vzdorovat jisté sklíčenosti.

Autor, i v České republice známý filmový režisér (a také producent a spisovatel), se v knížce po svém vyrovnává se zvolením George W. Bushe prezidentem USA v roce 2000. Protože „po svém“, vydání knihy se opozdilo – ve vlastenecké vlně, která následo ... více »

Kultura a umění Kultura

SOS

EPOS 257. Pohled do instalace

Jak se volá o pomoc? A záleží na tom, na koho volám? A má nějaký význam jít volat do galerie? Otázky doprovázející výstavní projekt Society of Shame.

„Proč výtvarní umělci rezignovali na snahu měnit svět? Proč nekritizujou, neburcujou a neinspirujou společnost v problematických tématech?“ zeptal se mě tchán při nedávném rozhovoru. Snažil jsem se říct, že takových umělců a uměleckého aktivismu je ... více »

Poezie Kultura

Soucit zimy

Foto Tomáš Koloc.

Báseň Petra Jasmína.

Dva vedle sebe hroby ležely. Z nich vysoký byl jeden, z drnu lem vždy svěží měl a planul květů stem a kropen býval každou neděli. Ten druhý rozryt motyk ocelí, bůh ví, zda hrobník věděl, kdo spí v něm, tak pomalu se propadával v zem a opuštěn ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Jdi a kup si meloun!

Foto Ota Nepilý.

František Němec (1902–1963) byl spolužákem Jaroslava Seiferta, redaktorem Tribuny, Lidových novin a Práce, autorem divadelní hry Likajdovic tetička, ale především mistrem soudničky, kterou z „umění nejskromnějšího“ povýšil na ironickou výpověď o dobových mravech – jako v následujícím příběhu o nesnázích mladých manželů na letním bytě.

V sobotu se nikdy nechodilo k řece: svátečně oděny, s děcky za ruku, v zástupu, ubíraly se dámy manželům naproti. Vlak přijel a z několika desítek hrdel se ozvalo vřeštění: „Alenko, hele, tatíček!“ Obtíženi balíčky, vystupují páni z vlaku a mužský s ... více »

Fejeton Kultura

Od kalamity ke kalamitě

Severní Dakota, březen 1966. Foto Bill Koch, North Dakota State Highway Dept

Začíná přituhovat kolem nás – nebo spíš v nás?

Letošní zima přináší neustále zprávy o extrémních výkyvech počasí, od třeskutých mrazů po nebývalé přívaly sněhu. Taková sezóna je samozřejmě požehnáním pro novináře, kteří mají díky náledí bez velkého přemýšlení postaráno o každodenní senzace. Jist ... více »