Komentář Politika

Krevní skupiny

Ivan Hoffman. Foto archiv

Mít ve světě někoho se stejnou krevní skupinou zvyšuje šanci na přežití. Že by to platilo i v politice? Když Andrej Babiš říká, že má stejnou krevní skupinu s Donaldem Trumpem, nemusí to pouze znamenat, že mají stejnou zálibu v hromadění peněz a v šéfování. Tou stejnou krevní skupinou se myslí i spojenectví. Svým oponentům, co mu předhazují, že dělá Česku ostudu, Babiš zmínkou o krevní skupině říká: V portfoliu státníků, kteří mi zvednou telefon, mám nově i amerického prezidenta. Nejmocnějšího muže planety!

Jak je tomu ale v praxi s krevní skupinou miliardářů? Především je jasné, že nejde o žádné dobrovolné dárce, co přispěchají na pomoc krvácející konkurenci. Spíše se na miliardáře hodí přirovnání k upírům, kteří nikdy nepohrdnou cizí krví. Jsou-li Babiš s Trumpem stejné miliardářské krevní skupiny, pak si nepochybně s úsměvem půjdou po krku. A větším predátorem v tomto případě nebude ten bohatší, tedy náš Babiš.

Společná fotografie Andreje s Donaldem v Bílém domě nebude zadarmo. Náš premiér se bude muset hostiteli odvděčit. Možná nákupem amerických vrtulníků anebo vstřícností k Westinghousu. Především ale spojenectvím s Amerikou v její obchodní válce s Čínou a Ruskem. Babišovi nezbude, než ošklivit si s Trumpem Nord Stream a Huawei. Což v praxi znamená, že se Babišovi bude špatně telefonovat do Moskvy a do Pekingu.

Protože ale z cizího krev neteče a Agrofert na fotkách z Bílého domu neprodělá, budou si Andrej s Donaldem notovat, jak česko-americkým vztahům prospělo třicet let naší liberální demokracie a dvacet společných let ve zbrani. Na to u nás kdekdo uslyší, a pokud to navíc v Bílém domě bude slušet Andrejově Monice vedle Donaldovy Melanie, do pozadí určitě ustoupí Babišův životopis zamlada a jeho čapí hnízda.

To hlavní, oč jde při posilování družby s Trumpem, je volba mezi globalizací, kterou stále zřetelněji zosobňuje Čína, a mezi velmocenskou rivalitou, na kterou sází Trump, upřednostňující americký zájem před zájmem globálních elit. Toto by se asi mělo precizně analyzovat, než Babiše budeme pranýřovat či poplácávat po zádech.

Obecně ovšem miliardářská krevní skupina, kterou disponují Donald Trump či Andrej Babiš, nijak nezvyšuje naši šanci na přežití. Prostě to nejsou dárci krve, ale její nenasytní konzumenti.