Čtrnáctideník Kulturní noviny

17. číslo úterý 23. 4. 2019

Téma Zahraničí,Politika

Kauza Notre-Dame

Hořící replika Notre-Dame v kresleném Springfieldu s radujícím se panem Burnsem (v překladu Páleníkem) v popředí - v dílu seriálu Simpsonovi, který měl premiéru 16. března 2016. Foto Youtube.

O požáru a jeho mediálním obrazu.

O požáru katedrály bylo sepsáno množství článků a komentářů. Některé si pak všímají, jak se podobná kauza v médiích reflektuje. Ladislav Větvička v komentáři „Když hoři symboly, přichaza blba doba“ mimo jiné píše: „…enem v loňskem roce proběhlo ve F ... více »

Téma Politika

Nápady vášnivého etnologa aneb Pár myšlenek k úvodníku Ivana Hoffmana

Foto Tomáš Koloc.

Když si autor přečetl úvodník Ivana Hoffmana, ruče ve svém zápisníku našel několik poznámek k tématu.

Víš jaká je jednotka politické korektnosti? Dvojí metr." (česká lidová hádanka) 18. února O hlouposti házení všech do jednoho pytle Izraelský premiér Netanjahu (vlastním jménem Mileikowski) a ministr zahraničí Katz, jejichž rodiny pocházely z Polsk ... více »

Kultura a umění Kultura

Knot Island II.

Jozef Mrva ml., pohled do instalace. Foto archiv KN

Plastické mapy pavoučích sítí komunikací, fotokoláže zaplétající do uzlu snímky tichomořských atolů, video, v němž náš pohled peláší po jejich vzpínajícím se povrchu jak veverka ve šlapacím bubnu. Na obrazy jakého světa se to díváme?

 Jsou mezi námi tací, kteří si vystačí s představou Země jako lívance, my ostatní víme, že se podobá kopačáku. Jak však nastiňuje název Mrvova staršího díla Reject the Globe and Oppose Flat Earth at the Same Time, je možno zpochybnit oboje. Smyslová ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Písně krátké ztratily svého trubadúra

Skupina Skiffle kontra. Foto YouTube

Těsně před Velikonocemi, 19. dubna, nás opustil Jiří Traxler, etnolog a folklorista, muzikant a skladatel. Nedožil se vysokého věku, bylo mu teprve 72 let.

Od smrti svého mladšího bratra Petra v roce 2014 se Jiří Traxler ztrácel před očima. Tihle dva muzikanti tvořili totiž od roku 1965 nerozlučné jádro skupiny, zprvu nazvané Skiffle Kontra, později Český skiffle, později Žáci a nakonec Traxleři. Název ... více »

Zánovní knížka Domov,Kultura

Odpustky a mučedníci, jak se to rýmuje

Obrázek nebo fotografie#25085

Nad knihou Pavla Soukupa o počátcích husitského hnutí.

Minulá větší vlna veřejného zájmu o husitství byla spojena s výročími upálení Jana Husa a Jeronýma Pražského v letech 2015 a 2016 a další vlnku můžeme očekávat napřesrok, 600 let od několika slavných bitev, zejména u Sudoměře a na pražském Vítkově ... více »

Poezie Kultura

Ernst Jandl

Náhrobek Ernsta Jandla na Ústředním hřbitově ve Vídni. Foto Wikimedia Commons

Z tvorby rakouského básníka (1925–2000), mistra jazykových experimentů, jehož hříčky však nikdy nebyly samoúčelné.

úspěchem leckdo vyroste svět ho vynáší vynáší mu to peníze všichni jsou na něj zvědaví všecko si může koupit nese se jak páv a nakonec je hýn a paf žena z hospodské kuchyně nastoupí s nákupkou do nočního autobusu ztěžka usedne a řekne sousedce: jsem ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O snobech klerikálních

Obrázek nebo fotografie#25057

Úvaha W. M. Thackerayho o podobách snobství v časech dravého kapitalismu a parních lokomotiv, kdy královna Viktorie byla ještě mladá, na kontinentě se schylovalo k „jaru národů“ a dokonce i na oxfordské univerzitě se začínalo šuškat cosi o tom, že středověk už možná skončil.

Mezi odrůdami snobů klerikálních se nesmí nikdy zapomínat na snoby universitní a snoby učené: ti totiž tvoří velmi silný regiment v armádě s černými kabáty. Zdá se, že moudrost našich předků (jíž se den co den více obdivuji) zjistila, že výchova mlá ... více »

Fejeton Kultura

Oheň

Foto Tomáš Koloc.

Fejeton o teplu blízkosti, který byl napsán 7. dubna.

Je začátek dubna, křesťani touhle dobou drží půst. Půst neznamená nejíst nebo nepít, ale vzdát se po čtyřicet dnů něčeho, na čem je člověk závislý. Poprvé jsem si něco zvolil i já. Ale klopýtám a moje klopýtání vrcholilo tenhle týden. Proto jsem oce ... více »