Čtrnáctideník Kulturní noviny

21. číslo pondělí 20. 5. 2019

Téma Domov,Věda

Z plodů EDO

Habsburský mýtus jako vzpomínka na neuskutečněnou alternativu.

Čtenáři našeho listu už vědí o slabosti šéfredaktora, kterou má pro Ekologické dny Olomouc. Ve vztahu k nim, totiž k těm dnům, může krom jiného popustit uzdu svému konzervatismu, protože za největší pochvalu, kterou lze o tomto tradičním cyklu besed vyslovit, považuje tvrzení, že to bylo jako obvykle.

Ano, i v dubnu 2019 to bylo jako obvykle – nikoliv ale strnulé, takže například s dalším (vlastně také obvyklým) vhodně jemným posunem ve skladbě hostů. Míněn je v tomto případě původní plán, protože vinou onemocnění a jiných problémů jsme se nakone ... více »

Komentář Domov,Politika,Kultura

Kultura a stát

Ivan Hoffman. Foto archiv KN

O ministrech a múzách.

Nebýt toho, že se do ministra kultury vášnivě pustila kulturní fronta, nezjistil bych si, kdo tím ministrem je. A kdyby ministr kultury neodvolal ředitele Národní galerie, nedověděl bych se nejspíše, kdo ji řídil. Několik ministrů kultury si, pravda ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Sólokapr

Nicola Lazzaro: Váleční dopisovatelé za balkánské války

Evelyn Waugh popsal ve svém románu v roce 1938, jak se tehdy dělalo zahraniční zpravodajství.

„Jsem sběratel – tak trochu,“ řekl Corker. „To je jeden z důvodů, proč jsem rád, že mě vyslali do těchhle končin. Budu mít možnost pořídit si zajímavé věci z Východu. Ale jinak mě čeká pěkně tvrdá šichta, aspoň podle zvěstí, které jsem slyšel. Závod ... více »

Poezie Kultura

Po nebi láska beránky vodí

V dáli se leskne Sázavy stužka. Foto Wikimedia Commons

Stanislav Kostka Neumann žil v letech 1924–1934 v Čerčanech. Ze sbírky Láska (1933), která obsahuje převážně milostnou a osobní lyriku, v jeho díle jinak vzácnou, vybíráme několik čísel, v nichž vidíme nebo alespoň tušíme inspiraci tamní krajinou.

  Motýl mi sedl na ruku a pták mi po boku skáče. Kdybych jen věděl, motýle, kdybych jen věděl, ty ptáče, že nejsem pouhou příhodou uprostřed vašeho kraje, ale že horký paprsek lásky, jež ve mně zraje, pronikl vaší bytostí a hřeje, hřeje vás v nitru ... více »

Fejeton Kultura

Vděčnost až za hrob

Rumunští vojáci na Moravě. Foto archiv

Ještě pár vzpomínek na druhou světovou válku.

Z osvobození Zlína Rudou armádou v roce 1945 mám na rozdíl od Mirka Topolánka před očima už jenom pár diáků: Spíme ve sklepě nad uhlím, když nám na dveře tluče sousedka: Kovandovi, vstávejte, jsme osvobozeni! Stojím na zápraží, mhouřím oči do slun ... více »