Čtrnáctideník Kulturní noviny

22. číslo pondělí 27. 5. 2019

Téma Domov,Kultura,Osobnosti

Hostinský neobyčejného ducha

Obrázek nebo fotografie#25372

V pátek 24. května v časných ranních hodinách odešel z tohoto světa básník, nakladatel a organizátor kulturních akcí Jaroslav Erik Frič. Bylo mu 69 let. Patřil mezi ty osobnosti brněnské kultury, které důsledně stavěly na duchovní podstatě konání: zisk, úspěch ani sláva pro něj nebyly rozhodující.

Jaroslav Erik Frič žil život nadoraz. Po studiích na filosofické fakultě se živil jako hospodský, protože nechtěl dělat kompromisy, a současně intenzívně šířil samizdat (zvláště své přátele filosofa Josefa Šafaříka a básníka Jiřího Kuběnu). S vědomí ... více »

Téma Kultura

Ranní přemítání

Foto Tomáš Koloc.

Využívajíce svolení autora, jež poskytl bývalému šéfredaktorovi Jiřímu Plockovi k šíření jeho textů dle vlastní úvahy, uveřejňujeme následující řádky. Byly napsány tři týdny před smrtí a mluví o smyslu lidského počínání.

Dnes při vstávání jsem si vzpomněl na jednu dávnou báseň Durychovu, která mi kdysi uvízla v paměti a právě teď se vynořila. Asi zrovna v momentu, když jsem si říkal, kdo vlastně jsem. Vlastně amatér ve všech ohledech a ve všem. Svou „profesi“ jsem n ... více »

Téma Domov,Kultura,Osobnosti

Erikova krabice

Nakladatelství Vetus Via vydalo mj. osmnáct knih Jakuba Demla

Malá osobní vzpomínka.

Erik Frič se u mne občas stavoval v obchůdku „U slona“. Měl to při cestě z bytu/skladu Pod kaštany do centra. Bylo to v roce 2005, kdy jsem se před ukončením činnosti pokoušel rozprodat svou vlastní vydavatelskou produkci a současně mít – vedle malé ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Rochdale

Budova, kde byla prodejna družstva, nyní Muzeum družstevnictví. Foto archiv autorky

Na tomto místě, kde bývá obvykle článek z historie českého družstevnictví, budou připomenuta dvě družstva, jejichž historie stojí na počátku vzniku družstevnictví ve světě. Dnešní příspěvek je věnován družstvu, jemuž patří světové prvenství – družstvu poctivých průkopníků z Rochdale. Příště si připomeneme první družstvo na evropském kontinentu – Gazdovský spolek ze Sobotiště na Slovensku.

Družstvo poctivých průkopníků z Rochdale začalo svou činnost v roce 1844 a jeho ekonomická teorie a praxe vešla do dějin družstevního hnutí jako úspěšný základ klasického družstevnictví a zahájila tradici spotřebního družstevnictví. Město Rochdale / ... více »

Společnost a politika Domov,Vzdělávání,Kultura

Film otevírá klíčovou diskusi o etice

Plakát filmu

V rámci filmového festivalu MUNIFESTO ke 100. výročí založení Masarykovy univerzity v Brně se 19. května v univerzitním kině Scala promítal nový dokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda. Otevírá celou řadu klíčových témat, které v dnešní době určují povahu nejen univerzit, ale celého akademického prostoru. Jedním z nich je otázka publikační etiky v prostředí, které tlačí na kvantitu publikačního výkonu.

Před samotnou projekcí pozvali pořadatelé festivalu na pódium amerického univerzitního knihovníka Jeffrey Bealla, autora mezinárodně proslulého seznamu podvodných, takzvaných predátorských vědeckých časopisů. Ten popsal současný trend v publikování ... více »

Kultura a umění Kultura

Jako bubnování

Jana Švecová: Rostliny na organtýnu (detail instalace). Foto archiv galerie

Umění jako celoživotní způsob učení aktuálně představuje, nebo spíše zosobňuje Jana Švecová v brněnské galerii OFF/FORMAT.

O filmu Jima Jarmushe, Paterson, se mluví jako o „poetickém a komorním“, protože život, sny a krásu nahlíží přes všednodennost v prostoru výrazně nepřekračujícím konkrétní hrdinovu „komůrku“ (byt, ulici před ním, kabinu autobusu). A také proto, že t ... více »

Poezie Kultura

Manolis Anagnostakis: Epilog II

Foto Tomáš Koloc.

Básníkovo tázání po smyslu.

  A hlavně – žádné sebeklamy Tvé verše nejsou víc než dva žluté reflektory v mlze víc než lístek vzdáleným přátelům s jediným slůvkem „žiju“ – „Neboť dnes“ jak praví přítel Titos „žádný verš nepozvedne masy žádný verš nesvrhne režimy“ Budiž Ale i zc ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Hudec – polní hlídač

Foto archiv

Život bývá občas složitý, jak dokumentují osudy jedné rázovité postavičky ze slovácké vesnice Mistřína.

Hlídač Hudec byl ženat, dětí však nebylo. Bydlel u silnice k Šardicím. Těžká práce mu nevoněla, a tak se chytil hlídačství. Posedat na sluníčku, poléhat na mezích a bafat faječku, pane, to bylo něco jiného než okopávat nebo chodit do světa, házet př ... více »

Fejeton Kultura

Vracenky

Foto Tomáš Koloc.

Co všechno nám přinesl máj

Zemřel Niki Lauda, pro naši generaci symbol rychlosti ve Formuli 1. Je zajímavé, že se to stalo zrovna ve dnech, kdy 50. výročí založení slaví časopis Čtyřlístek, v němž jsem poprvé četl jeho jméno v legendárním sloganu „Niki Lauda, to je louda prot ... více »