Čtrnáctideník Kulturní noviny

23. číslo pondělí 3. 6. 2019

Téma Domov,Politika,Ekonomika

Rosa Luxemburgová a Ilona Švihlíková, jak se to rýmuje

Obrázek nebo fotografie#25412

Alternativní, demokratické ekonomické systémy čerpají inspiraci z minulosti a chystají se na budoucnost. Když náhodou máme pocit, že u nás to nejde, může pomoci zeptat se sousedů, jak to dělají oni.

 

Posláním Nadace Rosy Luxemburgové je politické vzdělávání – na základě právní úpravy Německé spolkové republiky. Nadace je ideově svázána se stranou Levice (Die Linke) podobně, jako má Křesťanskodemokratická unie Nadaci Konráda Adenauera, sociální d ... více »

Společnost a politika Domov

Nedůvěryhodná solidarita

Ivan Hoffman

Kádrovat potlučeného je jako kopat do mrtvoly.

Ladislav Jakl byl zmlácen v metru, zjevně někým, kdo nemá rád Svobodu a demokracii podle Tomia Okamury. Jakl se tím nechlubil. Být za chudáka je pro frontmena rockové kapely a rázného publicistu zcela kontraproduktivní imidž. Doktor to ale rutinně n ... více »

Poezie Kultura

Řeč přeoraná nelítostnými pluhy

Otakar Hůrka: Chalupa v Posázaví

V básních Josefa Topola se to jen hemží obrazy spojenými s řekou, železnicí, zahrádkou a každodenním vesnickým životem. Poříčí nad Sázavou a krajina v jeho okolí jsou v jeho poetickém díle dobře čitelné.

  Sestře   A dřív než se setmí dokud nemusím nad závějí svítit petrolejkou či zažehnout svíci (jak se tomu říkalo když básnili z milosti Vídně v Čechách Lumírovci) než mi omotá hlavu ohlávka únavy a údy sváží postraňky nehybnosti: Ještě něco povědět ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Čech mezi lovci lebek

Dajácká sbírka vysušených hlav. Foto Tropenmuseum Amsterdam

Muž záhadného původu a dramatických životních osudů Enrique Stanko Vráz (1860–1932) procestoval odlehlé končiny Afriky, Ameriky i východní Asie. Jeho líčení slavnosti k setí rýže v domorodé vesnici na Borneu má svůj půvab díky spojení autorovy bezprostřednosti s dobovou zálibou v květnatém jazyce.

Dajácký dům skládá se ze tří paralelních oddělení: příbytků od sebe dělených, z nichž každý má své dvéře, obrovská pod střechou ležící veranda před těmito a konečně mimo střechu ležící „sušírna“. Vše stojí na kolovém, 10 až 40 stop vysokém ležení a ... více »

Fejeton Kultura

Překážka

Foto Tomáš Koloc.

O jednom hrdinovi, který korektně vyřešil politickou korektnost.

Každému mohu doporučit – jezděte vlakem, užijete si pohodlí, zažijete dobrodružství, a ještě absolvujete lekci psychologie. Za drobný peníz jsem na Hlavním nádraží koupil zpáteční důchodcovský lístek rychlíkem do Poděbrad a s pocitem cestujícího Ori ... více »

Fejeton Kultura

Pohádkový dopis

Foto Tomáš Koloc.

Fiškusové celého světa, spojte se.

Milý Jiří (Guthe), když se mě někdo ptá, jak se mám, odpovídám po pravdě: perfektně, skvěle, někdy dodávám fantasticky, aby záviděli, říkám též – pohádkově. Třeba nedávno. Ve vesnici, kde mám chalupu, pořadatelé pořádali oblíbenou „Cestu za pohádkou ... více »